Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, επείγον!

Πέρασα το zip της Marshmallow, έκανε εγκατάσταση και τώρα το κινητό έπεσε σε bootloop. Συγκεκριμένα, μόλις άνοιξε έκανε optimize 158 εφαρμογές, στην 157η κόλλησε το πράσινο κυκλάκι, έκανε reboot, εμφάνισε μήνυμα Android is starting - Optimizing app 1 of 2 και ξανακόλλησε. Αυτό συνεχίστηκε και τώρα, στο 3ο reboot έχει κολλήσει στο 2 of 2.

 

Τρόπος να μπω σε recovery να κάνω full wipe? Το vol down + power για 5'' λειτουργεί σε Marsh?

 

Edit: μπήκα σε recovery, επέλεξα το factory και απλά έκανε reboot στην ίδια κατάσταση με 1/1 optimize. Ιδέες;

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γύρνα σε προηγούμενη έκδοση (προφανως θα χασεις οτι εχεις)

η πιο απλή μέθοδος νομίζω είναι αυτή:

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/restore-to-stock-original-motorola-t3155774

 

την έχω δοκιμάσει και λειτούργησε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

γύρνα σε προηγούμενη έκδοση (προφανως θα χασεις οτι εχεις)

η πιο απλή μέθοδος νομίζω είναι αυτή:

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/restore-to-stock-original-motorola-t3155774

 

την έχω δοκιμάσει και λειτούργησε κανονικά.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε την Marsh την ξεχνάω, ε; Δεν πρόκειται να φτιάξει;

Θα δοκιμάσω απόψε κιόλας τη μέθοδο του XDA, μία μόνο απορία. Το κινητό είχε 5.0.2 out of the box, μπορώ να γυρίσω σε KitKat μέχρι να βγει official η Marsh; Δεν ήθελε unlocked bootloader το roll back ή κάτι σκέφτομαι λάθος?

Και απ'όλα αυτά, ποιο κατεβάζω? Τα retail?

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε την Marsh την ξεχνάω, ε; Δεν πρόκειται να φτιάξει;

Θα δοκιμάσω απόψε κιόλας τη μέθοδο του XDA, μία μόνο απορία. Το κινητό είχε 5.0.2 out of the box, μπορώ να γυρίσω σε KitKat μέχρι να βγει official η Marsh; Δεν ήθελε unlocked bootloader το roll back ή κάτι σκέφτομαι λάθος?

Και απ'όλα αυτά, ποιο κατεβάζω? Τα retail?

 

λογικά θέλει ξεκλείδωτο bootloader το roll back. εφόσον μπαίνεις σε recovery μπορείς και να ξεκλειδώσεις.

γυρίζεις σε kitkat εφόσον το θες, αλλά ίσως για να πας σε Android M θα πρέπει πρώτα να πας σε lollipop και μετα σε m.

εγώ είχα βάλει μια από τις retaildsdall (την lxb22.99-16) και λειτούργησε μια χαρά. για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι γιατί επέλεξα αυτήν.

 

δοκίμασε πάντως μια τελευταία φορά να μπεις recovery και να καθαρίσεις τα πάντα και μετα να το αφήσεις να bootάρει. το πρώτο τρέξιμο ίσως θέλει περισσότερο χρόνο από το κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα κ εγω την 6.0 απ το zip που ειχε αναφερθει μιας κ βαρεθηκα να περιμενω το on air update.

Πρωτες εντυπωσεις απολυτα θετικες και χωρις επαναφορα.Ολα δουλευουν αψογα.Επανηλθε η σβελταδα που ειχε χαθει ενα χρονο τωρα.Το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι πλεον δουλευει το hot spot που δε μου δουλευε πριν.Μολις βρω χρονο θα κανω κ ενα reset ετσι για το καλο.

 

Παιδιά όποιος δεν έβαλε την 6 ακόμα ας το κάνει, για την μπαταρία και μόνο αρκεί.

Πρώτη φορά με λογική χρήση με έβγαλε ολόκληρη μέρα.

Ποτέ δεν με έβγαζε από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

λογικά θέλει ξεκλείδωτο bootloader το roll back. εφόσον μπαίνεις σε recovery μπορείς και να ξεκλειδώσεις.

γυρίζεις σε kitkat εφόσον το θες, αλλά ίσως για να πας σε Android M θα πρέπει πρώτα να πας σε lollipop και μετα σε m.

εγώ είχα βάλει μια από τις retaildsdall (την lxb22.99-16) και λειτούργησε μια χαρά. για να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι γιατί επέλεξα αυτήν.

 

δοκίμασε πάντως μια τελευταία φορά να μπεις recovery και να καθαρίσεις τα πάντα και μετα να το αφήσεις να bootάρει. το πρώτο τρέξιμο ίσως θέλει περισσότερο χρόνο από το κανονικό.

 

Σε υπερ ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. :up:

Ο οδηγός που ανέβασες από το XDA γράφει ότι μπορώ να πάω και σε Lolli ή Kit Kat και με κλειδωμένο bootloader. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πάω στην 5.0.2 χωρίς να ξεκλειδώσω? Από recovery δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Πατάω το combo και με βάζει στο bootloader και μόνο το factory που δουλεύει που ξεκινάει το optimize από το 1 και κολλάει αυτή τη φορά στο 151/153, κάνει reboot και ξανααρχίζει από το 1. Όταν πατάω το recovery, εμφανίζει μήνυμα "no command". Πώς κάνω clear cache/data εδώ? Με stock δεν γίνεται, θέλει custom recovery? :wacko:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

λεει σε ΤΙ μπορεις να πας. Όχι από ΠΟΥ μπορεις να πας. εκτος και αν δεν θυμαμαι καλα, δεν λεει αν μπορεις να τα κανεις ολα αυτα αν εχεις κλειδωμενο, και θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να

 

μπες fastboot μετά recovery και οταν εμφανιστει το "καμια" εντολή παντα power button + volume up για 2-3 δευτερολεπτα και όταν τα αφησεις θα σου εμφανιστουν διαφορες επιλογες, μεταξυ των οποίων και για wipe data

Link to comment
Share on other sites

λεει σε ΤΙ μπορεις να πας. Όχι από ΠΟΥ μπορεις να πας. εκτος και αν δεν θυμαμαι καλα, δεν λεει αν μπορεις να τα κανεις ολα αυτα αν εχεις κλειδωμενο, και θεωρω οτι θα ειναι δυσκολο να

 

μπες fastboot μετά recovery και οταν εμφανιστει το "καμια" εντολή παντα power button + volume up για 2-3 δευτερολεπτα και όταν τα αφησεις θα σου εμφανιστουν διαφορες επιλογες, μεταξυ των οποίων και για wipe data

 

Στο άρθρο του XDA έχει και ξεχωριστό αρχείο να τρέξεις αν έχεις κλειδωμένο bootloader. Τι να πω, θα δοκιμάσω να πάω σε 5,0,2 κι ό,τι γίνει.

Ούτε αυτό με το fastboot δουλεύει. Μένω στο no command, κάνω το συνδυασμό που λες και δεν κάνει τίποτα. Ή θα μείνει έτσι, ή θα κάνει reboot και θα ανοίξει. Ήθελα και Marshmallow. :X

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ πως το κάνει

 

Τίποτα, φίλε μου, τζίφος! Ακριβώς όπως το κάνει το κάνει κι εγώ (vol up παρατεταμένα + power απλά ένα κλικ) και δεν κάνει τίποτα.

Edit: μετά από μία ώρα, μπήκε σε recovery όχι όμως με τον συνδυασμό του βίντεο. Δεν ξέρω τί ακριβώς πάτησα αλλά πάτησα και τα δύο πλήκτρα αυξομείωσης της έντασης (νομίζω μετά το power πάτησα vol down χωρίς να μαι και σίγουρος - ίσως άλλαξαν τον συνδυασμό στην 6). Έκανα wipe cache/data και τώρα έχει μείνει στο λογότυπο της Motorola. Ελπίζω να ανοίξει και να κοιμηθώ καθόλου :p

 

Και σήμερα το πρωί, εγένετο Android Marshmallow! Ήθελε clean cache και data, έκανε optimize 48 apps και άνοιξε! :up:

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν

Οποίος το έχει να ξέρει ότι για να περάσεις την τελευταία soak test marshmallow θέλει να έχεις κλειδωμένο bootloader και unroot.

Επίσης να έχεις περάσει το 5.0.2 stagefright lollipop update.

 

Μόλις περάσεις marshmallow μετά από αυτά μην κάνετε το λάθος να περάσετε ξανά lollipop έχει αλλάξει ο bootloader νομίζω οπότε θέλει ειδικό τρόπο που περιγράφουν στο XDA

 

Αλλά ή mm είναι πολύ καλή σε αυτό το κινητό

 

Bugs βρηκατε όσοι τη χρησιμοποιούν;

 

Εγώ έχω βρει κάνα δύο αλλά το βασικότερο είναι ότι το adaptive storage δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

 

Πχ εμένα αποτυγχάνει η μετεγκατάσταση δεδομένων και έχει γεμίσει ή μνήμη δεν μπορώ να κάνω update σε εφαρμογές.

Ίσως να φταίει και ή κάρτα αλλά δεν ξέρω αν δεν δοκιμασω άλλη

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αυτό εδώ το μοντέλο που έχει το eshop γράφει ότι υποστηρίζει 4G αλλά βλέπω στο gsmarena και λέει ότι δεν υποστηρίζει 4G τελικά τι ισχύει;;;;

 

E-shop

 

gsmarena.com

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αυτό εδώ το μοντέλο που έχει το eshop γράφει ότι υποστηρίζει 4G αλλά βλέπω στο gsmarena και λέει ότι δεν υποστηρίζει 4G τελικά τι ισχύει;;;;

 

E-shop

 

gsmarena.com

 

Σωστά το έχει το E-Shop, είναι Single SIM LTE και είναι το XT 1072 ενώ αυτό του XDA είναι το πρώτο 2nd gen που κυκλοφόρησε που είναι Dual SIM 3G με κωδικό XT 1068

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το έχει το E-Shop, είναι Single SIM LTE και είναι το XT 1072 ενώ αυτό του XDA είναι το πρώτο 2nd gen που κυκλοφόρησε που είναι Dual SIM 3G με κωδικό XT 1068

 

Και γιατί γράφει 2gen 2014 και όχι 2gen 2015;;

Μάλλον έχουν λάθος την χρονιά στο eshop γιατί σύμφωνα με το gsmaarena XT 1072 ειναι του 2015 και οχι του 2014.

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί γράφει 2gen 2014 και όχι 2gen 2015;;

Μάλλον έχουν λάθος την χρονιά στο eshop γιατί σύμφωνα με το gsmaarena XT 1072 ειναι του 2015 και οχι του 2014.

Κάνω λάθος;

 

Επειδή μάλλον είναι ίδιο το 2 Gen 3G, παρ'όλο που βγήκε το 2015 το αναφέρουν ως "2014 LTE".

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο (που κατά 99% θα είναι), αλλά στα Public Συντάγματος είδα ένα που στις πληροφορίες έγραφε Moto G (2η γενιά) με LTE, οπότε είσαι κομπλέ. :)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα επίσημο Marshmallow update. Αγορασμένο από βρετανικό Amazon, κάτοικος Ιρλανδίας. Πριν το factory reset το κινητό φρίκαρε λίγο, το viber κράσαρε και μου εβγαζε το μηνυμα συνεχως, χωρίς να μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συσκευή στην ουσία. Επίσης, δεν μπορούσα να δω στον υπολογιστή τα αρχεία που είχα στην SD. Φαίνεται να δουλεύει φυσιολογικά μετά το factory reset. Στην ουσία δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα με το καινούριο OS. Αν δω τίποτα περίεργο/ενδιαφέρον θα το γράψω ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είναι το μοναδικό τηλέφωνο που δεν μπορώ να βάλω facebook και messenger. Ξέρω κακες εφαρμογές αλλά τις βαζω και κλείνει το τηλέφωνο χωριά να ανταποκρίνεται ανοίγει μέσω recovery μόνο. Το έχει παθει κανείς;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και στο κινητό της γυναίκας μου η 6. Όλα μια χαρά. Όταν το λειτουργικό βρήκε την κάρτα SD ζήτησε να επιλέξω αν θα χρησιμοποιείται σαν εξωτερική (με δυνατότητα ανάγνωσης από εξωτερικό card reader) ή εσωτερική. Επέλεξα φυσικά να τη χρησιμοποιεί σαν εσωτερική και μου πρότεινε να μεταφερθούν κάποιες από τις υπάρχουσες εφαρμογές στην κάρτα, πράγμα το οποίο αποδέχτηκα. Οι μόνες εφαρμογές που δεν επανεγκαταστάθηκαν αυτόματα ήταν κάποια παιχνίδια, τα οποία επανεγκατέστησε η γυναίκα μου χειροκίνητα στη συνέχεια από το Store. Φυσικά είχα προηγουμένως πάρει backup τραγουδιών, φωτογραφιών και βίντεο, διότι επιλέγοντας την κάρτα σαν εσωτερική γίνεται format και διαγράφονται τα πάντα.
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είναι το μοναδικό τηλέφωνο που δεν μπορώ να βάλω facebook και messenger. Ξέρω κακες εφαρμογές αλλά τις βαζω και κλείνει το τηλέφωνο χωριά να ανταποκρίνεται ανοίγει μέσω recovery μόνο. Το έχει παθει κανείς;

 

εγω παντως που το εχω και το χρησιμοποιω δεν εχω κανενα προβλημα με facebook και messenger (φορτωμενα βεβαια στην SD)

ουτε κολλανε ουτε τιποτα

 

οταν εγινε η αναβαθμιση σε 5.0.2 εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που το εχω και το χρησιμοποιω δεν εχω κανενα προβλημα με facebook και messenger (φορτωμενα βεβαια στην SD)

ουτε κολλανε ουτε τιποτα

 

οταν εγινε η αναβαθμιση σε 5.0.2 εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Ναι κανονικά. Και στην 6 που είμαι τώρα. Τι να πω; Θα δοκιμαδω πάλι

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά. Και στην 6 που είμαι τώρα. Τι να πω; Θα δοκιμαδω πάλι

 

την 6 υποθετω οτι την εβαλες εσυ? με καποιο τροπο (μηπως δεν ειναι το σωστο αρχειο)

 

γιατι μεσω ΟΤΑ δεν εχει ερθει ακομα (το ξερω καθως εχω το τηλεφωνο και δεν εχει ερθει η αναβαθμιση)

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...