Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν μένεις Ελλάδα δεν νομίζω ότι σε συμφέρει το εξωτερικό, εκτός αν μιλάμε για μεταχειρισμένο..

δηλαδή με ενα πολύ γρήγορο search η διαφορα τιμής είναι μικρή σε σχέση με την αγορά από Ελλάδα. στο Γαλλικό είδα 1 χρόνο εγγύησης

Εκτός αν θες να πάρεις την 4G έκδοση που νομίζω τώρα ή σε λίγες μέρες θα βγει στο amazon, με διαφορα περίπου 15 ευρώ πιο ακριβή από την κανονική, αλλά πάλι βγαίνει πιο ακριβό από τα πιο φτηνά Ελληνικά. Επίσης σε καποια σκρουτζομαγαζα που τσεκαρα στην τυχη λενε για 2 χρονια εγγύηση αντιπροσωπίας.

 

τα αλλα ερωτηματα σου δεν μπορω να τα απαντήσω για το amazon δεν μπορω να τα απαντησω, γιατι δεν ψωνίζω από εκεί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια...

 

μια ερωτηση προς τους κατοχους του κινητου:

οταν ερχεται ενα sms ...φαινεται σε ποια απο τις 2 sim εχει αποσταλει???

αν ναι...το κανει με στοκ ή με καποιο app?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν μπορούμε με κάποια εφαρμογή να τσεκαρουμε ποιες απο τις επαφές μας είναι vodafone.Γιατί απο το cosmote γίνεται απο την εφαρμογή του whatsup

 

Υ.Γ.Μπορουμε να βάλουμε ξεχωριστο ήχο κλήσης σε κάθε sim γιατι δεν το βρήκα

Link to comment
Share on other sites

τώρα ίσως φανώ λίγο κουραστικός, αλλά επειδή το thread είναι πλέον αρκετά μεγάλο και σίγουρα κάπου μέσα σ' αυτό πρέπει να κρύβονται και οι απαντήσεις στο ερώτημα που βάζω, ωστόσο μπορεί κάποιος να εξηγήσει εδώ τι εννοούμε με τον όρο unlock bootloader και root;

Υποθέτω πως μιλάμε για ξεκλείδωμα του λογισμικού του τηλεφώνου και αν ναι, αυτό γίνεται απο κάποιον μόνο του ή σε περίπτωση που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και απο κάποιο κατάστημα, και στην περίπτωση αυτή σίγουρα χάνεις την εγγύηση να υποθέσω;

Αλλά αν οι δυνατότητες του τηλεφώνου είναι μεγαλύτερες μετά απο "ξεκλείδωμα" μπορεί να αξίζει τον κόπο..τα ρωτώ όλα αυτά επειδή όπως έχω πει και προηγούμενα είμαι εντελώς νέος στο android (οχι και στα pc όμως...) γενκά αξίζει να το ξεκλειδώσει κανείς; και όταν μιλάμε για σαβούρα φορτωμένη τι ακριβώς εννοούμε;

και πάλι ελπίζω να μην φανώ κουραστικός!

 

στο συγκεκριμένο τηλέφωνο κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να κάνεις unlock bootloader και root καθώς δεν είναι απαραίτητα μιας και το συγκεκριμένο τηλέφωνο φοράει "καθαρό android" δεν έχει "σαβούρα" όπως έχουν άλλα τηλέφωνα (δεν αναφέρω μάρκες) οι συνομιλητές μας γνωρίζουν

 

το έχω και το δουλεύω μπορώ να πω αρκετά βαριά και τα πάει μια χαρά.

 

σε κάθε περίπτωση το ξεκλείδωμα γίνεται από τον χρήστη ή από κάποιον που γνωρίζει και ότι αφορά την συγκεκριμένη συσκευή χάνεις την εγγύηση σου.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πήγαινε στο Motorola ota και ξετικαρε την εμφάνιση ειδοποιησεων.

Το δοκίμασα αλλά μου το ξαναέβγαλε

 

απενεργοποίησε το motorola ΟΤΑ από τις ρυθμίσεις-εφαρμογές. Αυτό έκανα εγώ και δεν το ξαναέβγαλε

Αυτό φαίνεται πως δούλεψε. Τις τελευταίες ώρες που έχω τσεκάρει δεν μου το έχει εμφανίσει.

 

Κάτι άκυρο. Το μενού των εφαρμογών ήταν πάντα άσπρο ή έγινε έτσι επειδή απενεργοποίησα κάτι που δεν έπρεπε?

Νομίζω ήταν transparent στην αρχή.

Edited by Rey_619
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο. Το μενού των εφαρμογών ήταν πάντα άσπρο ή έγινε έτσι επειδή απενεργοποίησα κάτι που δεν έπρεπε?

Νομίζω ήταν transparent στην αρχή.

 

μηπως εβαλες/εκανες αναβάθμιση του google launcher?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εβαλες/εκανες αναβάθμιση του google launcher?

Δεν έχω ιδέα. Έκανα update όλες τι εφαρμογές που είχε βγάλει το store την πρώτη μέρα που πήρα το κινητό.

Μπορώ να ρυθμίσω τον launcher από κάποιο μενού?

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα. Έκανα update όλες τι εφαρμογές που είχε βγάλει το store την πρώτη μέρα που πήρα το κινητό.

Μπορώ να ρυθμίσω τον launcher από κάποιο μενού?

 

Βάλε Nova Luncher. Και θα γίνουν πάλι transparent

Link to comment
Share on other sites

στο συγκεκριμένο τηλέφωνο κατά την προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να κάνεις unlock bootloader και root καθώς δεν είναι απαραίτητα μιας και το συγκεκριμένο τηλέφωνο φοράει "καθαρό android" δεν έχει "σαβούρα" όπως έχουν άλλα τηλέφωνα (δεν αναφέρω μάρκες) οι συνομιλητές μας γνωρίζουν

 

το έχω και το δουλεύω μπορώ να πω αρκετά βαριά και τα πάει μια χαρά.

 

σε κάθε περίπτωση το ξεκλείδωμα γίνεται από τον χρήστη ή από κάποιον που γνωρίζει και ότι αφορά την συγκεκριμένη συσκευή χάνεις την εγγύηση σου.

Έτσι έλεγα και εγώ, για αυτό το είχα πάρει αντί του s3neo

 

Όμως δεν άντεξα και έβαλα official cm12, και τώρα δεν γυρναω πίσω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έλεγα και εγώ, για αυτό το είχα πάρει αντί του s3neo

 

Όμως δεν άντεξα και έβαλα official cm12, και τώρα δεν γυρναω πίσω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

 

Ποια ROM κατεβασες φιλε μου?

 

EDIT: Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Edited by techlink
Link to comment
Share on other sites

CyanogenMod 12 που από ότι βλέπω στο site τους μπορεί να τη δουλεύουν επίσημα αλλά τελική έκδοση (σταθερή) δεν έχει βγει ακόμη.
(a.k.a. Nightlies, usually generated every 24 hours, experimental, newest features, unstable!)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που έχω είναι, όταν κλείνω τις πρόσφατες οθόνες, βγάζει μια μαύρη οθονη 3 με 4 δευτερόλεπτα και μετα με παει στην οθόνη/ επιφάνεια εργασίας. Επίσης μου έτυχε 2-3 φορες να τρελαθεί με το που το έβαλα στον φορτιστή. Το αποσυνδεσα και το ξανασυνδεσα και όλα εντάξει.

 

Edit: το μύνημα πήγαινε 2 σελίδες πίσω στο παιδι που ρώτησε για κολλήματα, απλα το κινητό δεν μου εμφάνισε τις επόμενες σελίδες!?!?

Edited by akanthithos
Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM κατεβασες φιλε μου?

Την official cm12 από την κατηγορία original development του xda

Μπορεί να είναι nightly αλλά λειτουργούν όλα θαυμάσια

 

Σε λίγο καιρό θα βγει και cm12.1, βασικά έχει ήδη μπουταρει σε τηλέφωνο developer αλλά θέλει διορθώσεις ακόμα

 

Σημαντικό ότι ο dev το έχει το τηλέφωνο και έχει πει ότι δεν ανεβάζει ROM που δεν έχει δοκιμάσει ο ίδιος και θεωρεί κατάλληλες για χρήση

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις διαφερουν απο οτι διαβαζω εδω,προσωπικα στο δικο μου οι βελτιωση ειναι σημαντικη δηλαδη γυρω στις 3 μερες περιπου,φυσικα αναλογα τι χρηση του καθενος,αυτη τι στιγμη με δυο μερες χρηση και 2 ωρες οθονη συν viber κλησεις μενει ακομη 43% και μου γραφει απομενουν αλλες 23 ωρες....αυτα..!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μια ερωτηση, Η μπαταρια βγαζει πιο πολλες ωρες απο οτι με την 4.4.4 ;

 

Ανάλογα τι κάνεις φυσικά...ήταν ένας εδώ που είχε 8 ώρες spotify Και αναρωτιόταν γιατί του πάει μισή μέρα η μπαταρία :lol::lol::lol:

Εγώ στις 4/5 φορτίσεις πάω γύρω στις 60 ώρες, αλλά τα 2 βράδυα το βάζω αεροπλανάκι καμιά 10-11 ώρες από αυτές

Edited by pap paok
Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις διαφερουν απο οτι διαβαζω εδω,προσωπικα στο δικο μου οι βελτιωση ειναι σημαντικη δηλαδη γυρω στις 3 μερες περιπου,φυσικα αναλογα τι χρηση του καθενος,αυτη τι στιγμη με δυο μερες χρηση και 2 ωρες οθονη συν viber κλησεις μενει ακομη 43% και μου γραφει απομενουν αλλες 23 ωρες....αυτα..!!!

 

3 ημερες ; Δεν το εχω δει σε κανενα κινητο αυτο ουτε σε ΝΟΚΙΑ του 90,καλη φαση.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει στάνταρ κατανάλωση και αυτονομία καθώς κανένας δεν κάνει ακριβώς την ίδια χρήση με τον άλλον. 3 ημέρες είναι λίγο ακραία περίπτωση και για να κρατήσει τόσο πάει να πει ότι το δουλεύεις σχετικά λίγο. Αν το λειτουργείς σαν smartphone 1 ημέρα και να σου έχει περισσέψει και λιγάκι στο τέλος είναι μια λίγο πιο ρεαλιστική εικόνα του τι να περιμένεις. Αν το χρησιμοποιείς πάρα πολύ δεν αποκλείεται να χρειαστεί φόρτιση πριν τελειώσει η μέρα. Όλα αυτά είναι ψιλοστάνταρ σε φυσιολογικά τηλέφωνα με φυσιολογικές μπαταρίες. Για να έχεις αυτονομία πάνω από 1-2 μέρες κάνοντας και αρκετή χρήση δεν είναι εφικτό αν δεν έχεις μια μπαταρία 3000-3500mAh.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφώνησω με τους απο πανω

Μην παίρνεις στα σοβαρά αναφορές για αυτονομία γιατί ο άλλος μπορεί να έχει εφαρμογές που έχουν από πίσω και να ξεζουμιζουν την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Αγόρασα σήμερα ένα μεταχειρισμένο Moto G 2014 Dual sim κι επειδή ο προηγούμενος κάτοχος είχε αφήσει κάποια υπολοίματα προσπάθησα να κάνω factory reset από το recovery. Kατα λάθος πρέπει να έσβησα το OS γιατί όταν πάω να κάνω reboot μου γράφει "Νο OS Installed". Τώρα μόνο ανοίγει στο σήμα της μοτορόλα και κολλάει εκεί.

 

Προσπάθησα να το συνδέσω στο PC μπας και περάσω κάποια ρομ αλλά δεν το αναγνωρίζει καν σαν υλικό.

 

Έχετε ιδέα τι να κάνω?

 

ΥΓ είμαι πολύ noob σε θέματα recovery κλπ οπότε αν βρει κάποιος την όρεξη να ασχοληθεί με το πρόβλημά μου θα πρέπει να με πάει βήμα βήμα.

ΥΓ 2 δεν έχω ιδέα αν είναι ροοτ η όχι.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφώνησω με τους απο πανω

Μην παίρνεις στα σοβαρά αναφορές για αυτονομία γιατί ο άλλος μπορεί να έχει εφαρμογές που έχουν από πίσω και να ξεζουμιζουν την μπαταρία

 

Σωστο, Το S 5 με 150 εφαργμογες περιπου βγαζει οριακα 2 ωρες οθονης και λειτουργιας 8 μετα βιας! Αν κανεις και λιγο chat στο facebook τελειωνει φυσικα σε 6 ωρες..:)

 

Απλα λεω να παρω το moto G ( για τριτη φορα) για δευτερη συσκευη με 2 νουμερακια μεσα. Απλα δεν ειχα προλαβει οταν το ειχα την 5.0 και δεν ξερω τι παιζει .

Edited by Modeling
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Αγόρασα σήμερα ένα μεταχειρισμένο Moto G 2014 Dual sim κι επειδή ο προηγούμενος κάτοχος είχε αφήσει κάποια υπολοίματα προσπάθησα να κάνω factory reset από το recovery. Kατα λάθος πρέπει να έσβησα το OS γιατί όταν πάω να κάνω reboot μου γράφει "Νο OS Installed". Τώρα μόνο ανοίγει στο σήμα της μοτορόλα και κολλάει εκεί.

 

Προσπάθησα να το συνδέσω στο PC μπας και περάσω κάποια ρομ αλλά δεν το αναγνωρίζει καν σαν υλικό.

 

Έχετε ιδέα τι να κάνω?

 

ΥΓ είμαι πολύ noob σε θέματα recovery κλπ οπότε αν βρει κάποιος την όρεξη να ασχοληθεί με το πρόβλημά μου θα πρέπει να με πάει βήμα βήμα.

ΥΓ 2 δεν έχω ιδέα αν είναι ροοτ η όχι.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!!

 

δεν έχω ασχοληθεί με τα "εσωτερικά" υποψιάζομαι ότι το μεταχειρισμένο τηλέφωνο που αγόρασες έχει unlock bootloader και πρέπει να είναι root

 

βρήκα στο google αυτό δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει

 

http://www.android.gs/unbrick-motorola-moto-g/

 

http://www.android.gs/hard-reset-motorola-moto-g/

 

http://www.android.gs/enter-recovery-mode-motorola-moto-g/

 

ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις να σε βοηθήσουν βήμα βήμα αυτοί που γνωρίζουν

Edited by Zer0c00L

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Τα είχα βρει κι εγώ αυτά αλλά το κύριο πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να το συνδέσω στον υπολογιστή γιατί δεν το αναγνωρίζει ούτε καν σαν "άγνωστο υλικό" .

Αυτό που μπορώ να σου πω μετά από λίγο ψάξιμο ακόμα είναι ότι δεν είναι ροοτ και το recovery είναι της teamwin - twrp.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι να κατεβάσω το στοκ os, να το βαλω σε μια sd και να το κάνω install μέσα από τις επιλογές του recovery, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει. Αναμένω κάποια άποψη από κάποιον περισσότερο γνώστη!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...