Jump to content

Δορυφορικός εξοπλισμός - Συνδέσεις, εγγραφές κ.α. τεχνικά προβλήματα


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν το συγκεκριμενο προιον (http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages...iforikisiskevi)

ειναι ακσιολογο και αν ακσιζει να προβει καποιος στην αγορα του.............

Εχω μια απλη κεραια και επειδη δεν πιανει τιποτα θελω κατι καλυτερο...Με την συγκεκριμένη δορυφορική κεραία θα πιανω ολα τα ελληνικα κανάλια??.απο το εξωτερικό τι θα πιανω??

 

 

Ευχαριστω...

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το λινκ σου στέλνει στη κεντρική σελίδα του Lidl. Αυτή τη στιγμή έχει μια μεγάλη διαφήμιση για εξπλισμό κατάδυσης. :confused: Μ'αυτό σίγουρα δεν πρόκειται να κάνεις δουλιά. :lol: :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα μελη

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν το συγκεκριμενο προιον (http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages...iforikisiskevi)

ειναι ακσιολογο και αν ακσιζει να προβει καποιος στην αγορα του.............

Εχω μια απλη κεραια και επειδη δεν πιανει τιποτα θελω κατι καλυτερο...Με την συγκεκριμένη δορυφορική κεραία θα πιανω ολα τα ελληνικα κανάλια??.απο το εξωτερικό τι θα πιανω??

 

 

Ευχαριστω...

φιλικα

 

Αν εννοείς αυτό

και επιθυμείς να βλέπεις ελληνικά ξέχνα το. Το μηχάνημα είναι δορυφορικό μόνο για ελεύθερα κανάλια, και τα ελληνικά εκπέμπουν μόνο μέσω NOVA. Μπορείς να "πιάσεις" βέβαια αρκετά ξένα ελεύθερα αλλά πρέπει να εξασκήσεις τα γερμανικά σου τα ιταλικά σου και σαφώς τα αραβικά σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από ελεύθερα ελληνικά μπορείς να πιάσεις μόνο ERT World (το δορυφορικό κανάλι της ΕΡΤ), ΣΚΑΪ, καθώς και κάποια τριτοκλασάτα κανάλια του στυλ TV Magic, ΤηλεΆστυ κλπ. Επίσης ελεύθερα είναι το Κανάλι της Βουλής, καθώς και το κυπριακό ΡΙΚ. Όλα αυτά από Hellas Sat.

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, τα γνωστά ιδιωτικά κανάλια, καθώς και τα 3 κρατικά, είναι όλα στο πακέτο της Nova. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει καταρχας το πιατο ειναι υπερβολικα μικρο μολις 37εκ με την παραμικρη ψιχαλα εχασες το σημα,επισης ο δεκτης ειναι FTA δεν μπορει να δεχτει δηλαση καρτα ουτε να παρει τιποτα αλλα καλουδια οπως οι αλλοι δεκτες της αγορας.Με αλλα 50 ευρω μπορεις να παρεις ενα σχετικα καλο συστημα με 80αρι πιατο και δεκτη που μπορει και ανοιγει καποια καναλια.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μου ειπε καποιος οτι οι κεραιες κινητης επηρεαζουν το συστημα Nova σε ορισμενα καναλια. Ειναι αληθεια ??? Επισης μου ειπε οτι καποιο "αξεσουαρ" με ονομα RACK ή RAK μπορει να παρεχει καποια προστασια απο τις κεραιες κινητης.Οποιος ξερει ας μας πει.

 

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε καποιος οτι οι κεραιες κινητης επηρεαζουν το συστημα Nova σε ορισμενα καναλια. Ειναι αληθεια ??? Επισης μου ειπε οτι καποιο "αξεσουαρ" με ονομα RACK ή RAK μπορει να παρεχει καποια προστασια απο τις κεραιες κινητης.Οποιος ξερει ας μας πει.

 

Ευχαριστω.

 

Καταρχάς να πεις σε αυτόν το γνωστό σου ότι η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη από την αμάθεια.

 

Λοιπόν, η Nova είναι λαμβάνει σήμα μέσω δορυφόρου.

Οι συχνότητες της Nova είναι 10.93GHZ - 12.6GHz.

 

Οι κεραίες των κινητών εκπέμπουν και λαμβάνουν στις συχνότητες 800MHz - 2.1GHz.

 

Επίσης, οι κεραίες των κινητών επικοινωνούν με γειτονικές τους ή με τον κεντρικό σταθμό σε συχνότητες γύρω στα 8GHz, αλλά με πάρα πολύ μικρή ένταση.

 

Τέλος, το Rack είναι ας πούμε ένα "κουτί" όπου γι αυτές τις περιπτώσεις το χρησιμοποιούμε για προστασία από τον καιρό (κρύο, ζέστη, αέρας, κτλ).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα μου τα ειπε ενας που ηρθε και νοικιασε ενα διαμερισμα πανω απο μενα.

Εφερε και ενα "τεχνικο" με ενα μαραφετι και κατι μετρησε και ενω ειχε κουβαλησει τα μισα πραγματα , ειχε βαλει ηλεκτρικο στο ονομα του και ηταν να φερει και τα υπολοιπα με φορτηγο...σηκωθηκε και εφυγε γιατι ο "τεχνικος" λεει οτι του ειπε οτι το σπιτι επηρεαζεται απο την κεραια της παραδιπλανης πολυκατοικιας.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτα μου τα ειπε ενας που ηρθε και νοικιασε ενα διαμερισμα πανω απο μενα.

Εφερε και ενα "τεχνικο" με ενα μαραφετι και κατι μετρησε και ενω ειχε κουβαλησει τα μισα πραγματα , ειχε βαλει ηλεκτρικο στο ονομα του και ηταν να φερει και τα υπολοιπα με φορτηγο...σηκωθηκε και εφυγε γιατι ο "τεχνικος" λεει οτι του ειπε οτι το σπιτι επηρεαζεται απο την κεραια της παραδιπλανης πολυκατοικιας.

 

αυτος βλεπει πολυ "πυλες του ανεξηγητου" μαλλον...:lol:

 

αντε και καλες μας γιορτες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα! Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο...Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής:

 

Σήμερα έβαλα NOVA όλα καλά αλλά σε 2 τηλεοράσεις που σύνδεσα HD Ready παρουσιάζει το φαινόμενο όταν η τηλεόραση είναι είτε σε ευρεία είτε σε 4:3 να φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης (πάντα σε όλα τα κανάλια) μια μαύρη γραμμη 1cm περίπου. Σε κανένα άλλο μέσο δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα δηλαδή, ούτε όταν βάζω την τηλεόραση με την αναλογική κεραία, ούτε όταν βλέπω DVD. Να πώ οτι άλλαξα 2 TV όπως προανέφερα για να συγουρευτώ ότι δεν φταίει η πρώτη TV και ότι άλλαξα και καλώδιο SCART. Ρώτησα τους τεχνικούς που ήταν παρών μιας και την ώρα που βάλαμε το NOVA το παρατηρήσαμε και μου είπαν ότι ίσως να φταίει ο αποκωδικοποιητής. Θα πέρω τηλέφωνο κάποια στιμή τη NOVA που θα βρώ χρόνο, αλλά θέλω να ρωτήσω εσάς τι πιστεύετε ότι φταίει και αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα πώς το έλυσε.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Για να αναγράψω πιο κατανοητά το πρόβλημα.Πώς είναι όταν για παράδειγμα σε μια WideScreen οθόνη βάλεις αναλογία 4:3 που αφήνει 2 μάυρες λωρίδες αριστερά και δεξιά, έ ετσι ακριβώς μόνο που αφήνει μια μόνο γραμμή μαύρη 1cm και μόνο στο κάτω οριζόντιο μέρος την τηλεόρασης-εικόνας. Κόβει δηλαδή θέμα 1 cm. Να πώ επίσης ότι το ίδιο κανάλι στην ίδια TV αν το βάλω με την αναλογική κεραία φαίνεται κανονικά χωρίς γραμμή στην ίδια ρύθμιση προβολής δηλαδή "ευρεία οθόνη". Παρακαλώ βοηθήστε...Δεν μπορεί κάπoιοι θα έχετε NOVA.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε έναν φίλο σπίτι του και με τον δικό του αποδεικοποιητη (λίγο παλαιότερο μοντέλο) όλα OK και με το που έβαλα τον δικό μου του έκανε και και εκείνου το πρόβλημα. Η ερώτηση είναι η εξής. Φταίει η κεραία ή ο αποδεικοποιητής?

 

Άκυρο. Χαζό αυτό που ρώτησα...

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε το μονο που απομενει ειναι προβλημα στον αποκωδικοποιητη.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω νεότερα. Σήμερα πήγα στη NOVA πιστεύοντας ότι έφταιγε ο αποκωδικοποιητής. Δεν φταέι τελικά ο αποκωδικοποιητής μιας και δοκιμάσαμε άλλο μοντελο NOVA Panasat ird 1110 σε HD TV και έκανε το ίδιο "πρόβλημα" και με τον δικό τους. Αντίθετα βάζοντας παλαιότερο μοντέλο νομίζω 990 λέγεται πάλι σε HD TV δεν παρουσίαζε αυτό το πρλοβλημα. Τους είπα να μου τον αλλάξουν με το παλοιότερο μοντέλο που προβάλει κανονικά την εικόνα, αλλά μου λέγανε τα δικά τους και έτσι κράτησα αυτόν που είχα. Anyway τους είπα να το δηλώσουν στην κατασκευαστική εταιρία ότι ο 1110 παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα μπας και στο μέλλον με ένα update διορθωθεί ώτσε να μην έχουν πρόβλημα κανένας. Αλήθεια όσοι έχετε τον 1110 και τηλεόραση HD δεν σας κάνει πρόβλημα με το μάυρο κενό? Μόνο εγώ το παρατήρησα? Η πλάκα είναι ότι και αυτοί στη NOVA μου είπαν έισαι ο πρώτος που το παρατήρησε. Χεχε! Πάντως απίστευτη η κατασκευαστική εταιρία να κάνει ένα τόσο απαράδεκτο λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω συνδέσει το NOVA με το DVD-Recorder αλλά τελικα έγινε αυτό που φοβόμουνα και είχα ακούσει...Δεν μου επιτρέπει το DVD-Recorder να γράψω το σήμα της NOVA. Τι κάνω τώρα? Αν κάνω άλλη συνδεσμολογία υπάρχει περίπτωση να γράψω το NOVA? Τα λεφτά δεν είναι τόσο πρόβλημα αλλά πριν πάω για κάποια extra αγορά με ενδιαφέρει να μπορώ να γράψω τα κανάλια της NOVA στα ΣΙΓΟΥΡΑ. Αν μπορώ να το κάνω με τα είδη υπάρχον εξαρτήματα χωρίς έξοδα καλώς αλλιώς προτείνεται ΣΙΓΟΥΡΕΣ λύσεις...Επίσης παρατήρησα ότι με την σύνδεση που έκανα το DVD-Recorder το NOVA το αναγνωρίζει σαν AV με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προγραμματίσω κανάλι και ώρα εγγραφής. Με ενδιαφέρει και αυτό...

 

Η συνδεσμολογία που έκανα είναι η παρακάτω:

 

1ον) Σύνδεση SCART TV σε SCART DVD-Recorder.

2ον) Αναλογική κεραία τηλεόρασης απευθείας στην TV.

3ον) Σύνδεση SCART NOVA σε SCART DVD-Recorder.

4ον) Δορυφορική κεραία NOVA απευθείας στο LNB της NOVA.

 

 

Πληροφορίες:

1ον) Το DVD-Recorder δέν έχει δυνατότητα εγγραφής σε σκληρό δίσκο.

2ον) Δεν με ενδιαφέρει τόσο να γράφω τα κανάλια απο την αναλογική κεραία.

3ον) Αποκωδικοποιητής NOVA PANASAT IRD 1110.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά για την εγγραφή και έχει σχέση κάτι με το macrovision protection. Το θέμα είναι το εξής. Αυτή η προστασία είναι στο DVD-Recorder ή στον αποδικωποιητή της NOVA Panasat 1110? Το DVD-Recorder που έχω είναι το LG DR-7900. Μίλησα με NOVA και μου είπαν ότι κανονικά θα έπρεπε να μπορώ να γράψω κανονικά. Αυτό μου το είπαν και τις 2 φορές που πήρα και επίσης και οι 2 γράφουν κανονικά απο NOVA σε DVD. Απο αυτό καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι ο αποδικωποιητής.Tι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα? Το PVR δεν το θέλω. Επίσης τι πρέπει ν κάνω για να βλέπω το ίδιο κανάλι NOVA και σε άλλη TV στο σπίτι χωρις ψηφιακό αναμεταδότη? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα δεν μας λες τι πρόβλημα σου εμφανιζει όταν λες ότι δεν μπορεις να γράψεις.

Το Μακροβίζιον ειναι αναλογικό κλειδωμα και ειναι θέμα νόβα-αποΚΩδικοποιητή.

Ψηφιακός αναμεταδότης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω να γράψω μου λέει ότι "το πρόγραμμα που προσπαθώ να γράψω είναι προστατευμένο" κάτι τέτοιο και δεν με αφήνει να γράψω η γράφει για 1-2sec και σταματαέι μόνο του. Να πώ ότι DVD-Recorder δεν έχει κανένα πρόβλημα μιας και απο αναλογική TV γράφω κανονικά τα πάντα. Επίσης όταν λές ότι το Macrovision έιναι αναλογικό κλείδωμα ? Ο

αποκωδικοποιητής της NOVA δεν είναι ψηφιακός?

 

Σαν αποκωδικοποιητή έχω τον NOVA PANASAT IRD 1110.

Το DVD-Recorder που έχω είναι το LG DR-7900

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η νόβα στέλνει σημα κλειδωματος εγγραφών με Macrovision ανεξαρτητα τι σου ειπαν στο cc.

Απλά τα Lg ειναι πολύ νομοταγή μηχανήματα.

Ψάξε λίγο στο δικτυο αν βρεις κατι με την μορφή bypass macrovision lg ή κάτι παρόμοιο.

Ισως χρειαστει να κάνεις firmware update

Ψηφιακή ειναι η εκπομπή της Νόβα αλλά τεχνικά μιλώντας το Macrovision ειναι αναλογική μορφη προστασίας- όχι κλείδωμα(ανάλυση πέρα απο το ζητουμενο αυτης της συζήτησης απλά θα σου πώ οτι οταν πήγαινες να γράψεις σε βίντεο vhs πρόγραμμα με Macrovision αυτό που έβλεπες ήταν την εικονα να αναβοσβήνει)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα χθες για firmware στο LG αλλά δεν βρήκα κάτι δυστηχώς. Κάτι διάβασα επίσης ότι στα LG δεν μπορείς να κάνεις firmware update. Θα ξαναψάξω. Αν ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο DVD-Recorder χωρίς το Macrovision protection πρότεινέ μου... σε παρακαλώ. Επίσης κάποιο site για firmwares σε DVD-recorders. Σε ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μπορεις να κάνεις(να φανταστεις στο δικό μου μετα απο κάποιες μεταβολές σε κρυφο μενου μπορεσα να ενεργοποιήσω την εγγραφή βίντεο σε divx μορφή)

Δεν μπορω να βρω τωρα την σελίδα,εχω την εντύπωση ότι έχει αναφερθεί η σελίδα με firmware για lg εδω στο myphone .Ψάξε λίγο να βρεις το θρεντ για recorders

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...