Jump to content

Δορυφορικός εξοπλισμός - Συνδέσεις, εγγραφές κ.α. τεχνικά προβλήματα


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Με βοηθάς πραγματικά πολύ! Αν βρείς και αυτή τη σελίδα που είχε αναφερθεί απο το myphone για την LG μην με ξεχάσεις... Thanks!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
Guest johnvol_no1

Έχω μια ερώτηση.

 

έχω εναν αποδικοποιητη με δυο υποδοχες για καρτα.

οταν βαζω την κάρτα στην μια υποδοχη γράφει ενα μηνυμα και κατι λέει για προσαρμογή L.

ενώ στην άλλη υποδοχή λέει προσαρμογή U.

 

και στις δυο βλέπω κανονικά νοβα αλλά ξερεις καποιος τι διαφορά εχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ τους το L σημαινει lower (κατω υποδοχη ) και το U Upper (πανω υποδοχη).
Link to comment
Share on other sites

Guest johnvol_no1
Δεν υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ τους το L σημαινει lower (κατω υποδοχη ) και το U Upper (πανω υποδοχη).

 

 

σ ευχαριστώ πόλύ φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα συγκροτημα σπιτιων που δεν επιτρεπεται να εχουμε κατοπτρα απο τον κανονισμο.Αντ αυτου απο την αρχη εχουν εγκαταστησει ενα συστημα με κατοπτρα σε καποια σπιτια και ετσι περνουμε σημα.Το προβλημα μου ειναι το εξης:Εχω NOVA και πιανω τα καναλια απο εναν Digital Cable Receiver ονοματι Coship CDVBC-5120.Για να βρω καναλια πηγαινω στο menu και εκει που λεει συχνοτητα (MHz) βαζω ενα τριψηφιο αριθμο π.χ 343,2 απο κατω εχει αλλη επιλογη που λεει συμβολα (Ks/s) και πιο κατω επιλογη QAM 64 και μετα παταω αναζητηση και βρισκει τα καναλια.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω ολα τα καναλια της NOVA,και καποια δεν τα πιανω (mezzo,Al Jazeera κ.α) και αυτος που ειναι υπευθυνος δεν γνωριζει την τυφλα του.Οσο και αν εψαξα στο google για αυτου του ειδους τις συχνοτητες (343,2) δεν καταφερα να βρω τιποτε με αποτελεσμα να πληρωνω για κατι που ουσιαστικα δεν εχω.Οποτε πριν τους κανω το συγκροτημα καραγκιοζ μπερντε και βαλω πιατο πρωτο τραπεζι πιστα ειπα να ζητησω την βοηθεια σας.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει μετατροπή του δορυφορικού σηματος (10.750ΜΗΖ-12.750ΜΗZ-QPSK)σε σήμα καλωδιακό (Μπάντα περίπου όπως η UHF/ διαμόρφωση 64QAM)οπότε πιθανόν να μην έχουν μεταφέρει όλες τις συχνότητες του δορυφορικού σηματος στο καλωδιακό.Πρέπει να μιλησεις με αυτον που το εγκατέστησε να δεις ποιους αναμεταδότες έχει περάσει στην καλωδιακή διανομή και να σου δωσει τις συχνότητες.

Τωρα γιατι έκαναν όλη αυτη την διαδικασία δεν ξέρω.

Αυτα συνηθως γινονται σε ξενοδοχεία οπου υπάρχει αναμετάδωση συγκεκριμένων καναλιών και όχι σε συγκροτημα σπιτιων οπου με πολυδιακόπτες γινεται πλήρης μεταφορα δορυφορικών σημάτων

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει μετατροπή του δορυφορικού σηματος (10.750ΜΗΖ-12.750ΜΗZ-QPSK)σε σήμα καλωδιακό (Μπάντα περίπου όπως η UHF/ διαμόρφωση 64QAM)οπότε πιθανόν να μην έχουν μεταφέρει όλες τις συχνότητες του δορυφορικού σηματος στο καλωδιακό.Πρέπει να μιλησεις με αυτον που το εγκατέστησε να δεις ποιους αναμεταδότες έχει περάσει στην καλωδιακή διανομή και να σου δωσει τις συχνότητες.

Τωρα γιατι έκαναν όλη αυτη την διαδικασία δεν ξέρω.

Αυτα συνηθως γινονται σε ξενοδοχεία οπου υπάρχει αναμετάδωση συγκεκριμένων καναλιών και όχι σε συγκροτημα σπιτιων οπου με πολυδιακόπτες γινεται πλήρης μεταφορα δορυφορικών σημάτων

Γιατι ειναι ηλιθιοι και μαλλον επεσε χοντρη μασα κατω απο το τραπεζι.Μπορω να βρω απο πουθενα αυτου του ειδους τις συχνοτητες και να βασανιστω το weekend?Και thanks για ολα
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Τα περι μασας ήθελα να τα πω και εγω αλλά......

Τι να σου πω, αν ο δέκτης δεν έχει κάποιο αυτόματο συντονισμό,δεν νομίζω να βγαλεις άκρη.

Απλά δοκίμασε όσο έχεις υπομονη να παίζεις με την συχνότητα ή πιθανα να σε βοηθήσει μια επισκεψη στο μερος που έχουν βάλει το συστημα αναμετάδοσης (Headend)και να δεις μηπως υπάρχει κάποια πληροφορία.Ίσως άν βρεις τον εγκαταστάτη και δεδομένου οτι το δίκτυο δεν θα έχει καμια ¨περίεργη¨τοπολογία να μππορούσατε να βάλετε σε κάποιο απο τα υπάρχοντα κάτοπτρα ένα LNB διπλής εξόδου και να τροφοδοτούσες απευθείας έναν δικό σου δορυφορικό δέκτη (όχι αυτο που έχεις-ειναι μόνο για καλωδιακή χρηση)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Τα περι μασας ήθελα να τα πω και εγω αλλά......

Τι να σου πω, αν ο δέκτης δεν έχει κάποιο αυτόματο συντονισμό,δεν νομίζω να βγαλεις άκρη.

Απλά δοκίμασε όσο έχεις υπομονη να παίζεις με την συχνότητα ή πιθανα να σε βοηθήσει μια επισκεψη στο μερος που έχουν βάλει το συστημα αναμετάδοσης (Headend)και να δεις μηπως υπάρχει κάποια πληροφορία.Ίσως άν βρεις τον εγκαταστάτη και δεδομένου οτι το δίκτυο δεν θα έχει καμια ¨περίεργη¨τοπολογία να μππορούσατε να βάλετε σε κάποιο απο τα υπάρχοντα κάτοπτρα ένα LNB διπλής εξόδου και να τροφοδοτούσες απευθείας έναν δικό σου δορυφορικό δέκτη (όχι αυτο που έχεις-ειναι μόνο για καλωδιακή χρηση)

Πιασε το αυγο και κουρευτο.Περισσοτερα θα πετυχεις.Θα παιξω λιγο με τις συχνοτητες γιατι εκει που μενω η λεξη συννενοηση δεν υπαρχει στο λεξιλογιο τους.Ευχαριστω πολυ
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πως υπάρχει ραγισμένο μηχάνημα για nova. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο συγκεκριμένο ή να μου πει που να ψάξω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας.Έχω nova στην τηλεόραση μου και έχω ένα πρόβλημα.Το πρόβλημα μου είναι ότι όλα τα κανάλια παίζουν κανονικά αλλά το κανάλι του σκαι μόλις το βάλω σε αυτό το κανάλι η τηλεόραση από μόνη της σβήνει.τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ φυσικά να κάνω για να λύσω το πρόβλημα μου???????????????????????

 

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη Nova υπάρχουν τα κανάλια "The Disney Channel" και "The CW"??? Είναι αμερικάνικα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα! Παρακαλώ μια γρήγορη βοήθεια γιατί πάω να σκάσω. Λοιπόν σήμερα αγόρασα τον αποκοδικοποιητή argus mini 2-1 για να μπορώ να γράφω τα προγράμματα της nova. Το πρόβλημα είναι ότι όταν παώ να δώ ένα καναλι οποιοδήποτε μου πετάει ένα μήνυμα "Κωδικοποιημένο". Τι φταίει? Να πώ ότι με το αποκοδικοποιητή της Nova δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πληρώνω κανονικά τη Nova και δεν έχω παράνομα. Επίσης μου βγάζει στις πληροφορίες των slot για τις κάρτες στη θύρα 1: Irdeto παρ'ότι έχω βάλει την κάρτα στην θύρα 2. Τι φταέι και δεν έχω σήμα? Please help!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μηπως βαζεις αναποδα την καρτα?Σε ορισμενους δεκτες η καρτα μπαινει με το τσιπακι προς τα πανω ενω στους δεκτες της νοβα με το τσιπακι προς τα κατω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...