Jump to content

iPhone 6


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εμένα το κάνει αλλά δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

 

Αφού το κάνει κι άλλου χρήστη τότε όντως δεν είναι θέμα. Ανακουφίστηκα είναι η αλήθεια. :) Ακόμη πιστεύω πως είναι θέμα της κυρτής οθόνης, όπως χορεύει μέσα στο κουτί αν και η κάμερα έχει cutout στο πλαστικό κάθισμα.

Το χρησιμοποιείς σε τσέπες κλπ; Είναι ίσιο φαντάζομαι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το έχω πολλές ώρες σε τσέπη. Αλλά σε μπροστινή. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Δεν υπάρχει ως τώρα αναφορά για στραβό εξάρι. Μόνο για το plus έγινε θέμα. Απόλαυσε τη συσκευή σου!

;)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έλεγξα το iPhone μου μην είμαι από τους άτυχους που να έχει στραβώσει. Δεν είδα κάτι, το άφησα με την οθόνη κάτω σε επίπεδη επιφάνεια, δεν έχει κάποια καμπύλη, δε χορεύει με τις άκρες. Η πλάτη φαίνεται τέρμα επίπεδη. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν πατήσω στην άκρη της πάνω δεξιάς γωνίας (όχι αυτή με την κάμερα, η άλλη), ανασηκώνεται πολύ ελαφρά η κάτω αριστερή. Πατώντας την κάτω αριστερή όμως η πάνω δεξιά δε νιώθει τίποτα και οι υπόλοιπες γωνίες δεν παράγουν το ίδιο. Δηλαδή το θέμα είναι μόνο στην πάνω δεξιά με την κάτω αριστερή.

 

Λέτε να είναι bent και να μη το βλέπω; Πόση μυωπία να έχω; :) Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι λόγω της κυρτής οθόνης, όμως δε ξέρω. Και από τις 2 πλευρές η πυξίδα μου έδωσε το πράσινο μηδενικό, που σημαίνει ότι το κινητό ήταν φλατ, όμως μετά είδα το παραπάνω και τα χρειάστηκα λίγο. Το δοκίμασα και το 4S μου το οποίο υποτίθεται ότι είναι τέρμα φλατ και το κάνει κι αυτό.

 

Το δικό σας το κάνει; :O Δε μιλώ ξέρω για μεγάλο ανασήκωμα, όμως αν συγκεντρώσεις τη ματιά φαίνεται.

 

Και εμένα το ίδιο κάνει, αλλά με την κάτω δεξιά γωνία.. Είμαι σίγουρος ότι αν δεν γινόταν αυτό το bendgate και τα εκατοντάδες βίντεο που κυκλοφορούν στο ίντερνετ, ούτε που θα πήγαινε το μυαλό μας να το βάζουμε στα τραπέζια και να πατάμε τις γωνίες..

 

Πεποίθηση μου είναι ότι το ψειρίζουμε πολύ, χωρίς να υπάρχει πραγματικά λόγος για το 6άρι (όχι το Plus). Είναι λόγικο από την μία γιατί έστω και ασυναίσθητα μας έχει μπει στο μυαλό ότι τα νέα iphone λυγίζουν εύκολα, αλλά από την άλλη πρέπει να αφήσουμε στην άκρη αυτά τα (μη υπάρχοντα στην ουσία) θέματα και να απολαύσουμε το κινητό μας..:)

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έλεγξα το iPhone μου μην είμαι από τους άτυχους που να έχει στραβώσει. Δεν είδα κάτι, το άφησα με την οθόνη κάτω σε επίπεδη επιφάνεια, δεν έχει κάποια καμπύλη, δε χορεύει με τις άκρες. Η πλάτη φαίνεται τέρμα επίπεδη. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν πατήσω στην άκρη της πάνω δεξιάς γωνίας (όχι αυτή με την κάμερα, η άλλη), ανασηκώνεται πολύ ελαφρά η κάτω αριστερή. Πατώντας την κάτω αριστερή όμως η πάνω δεξιά δε νιώθει τίποτα και οι υπόλοιπες γωνίες δεν παράγουν το ίδιο. Δηλαδή το θέμα είναι μόνο στην πάνω δεξιά με την κάτω αριστερή.

 

Λέτε να είναι bent και να μη το βλέπω; Πόση μυωπία να έχω; :) Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι λόγω της κυρτής οθόνης, όμως δε ξέρω. Και από τις 2 πλευρές η πυξίδα μου έδωσε το πράσινο μηδενικό, που σημαίνει ότι το κινητό ήταν φλατ, όμως μετά είδα το παραπάνω και τα χρειάστηκα λίγο. Το δοκίμασα και το 4S μου το οποίο υποτίθεται ότι είναι τέρμα φλατ και το κάνει κι αυτό.

 

Το δικό σας το κάνει; :O Δε μιλώ ξέρω για μεγάλο ανασήκωμα, όμως αν συγκεντρώσεις τη ματιά φαίνεται.

Και σε μενα κανει ενα πολυ ελαφρύ ανασηκωμα πατώντας στην πανω δεξιά γωνία, αλλα εγω πιστεύω οφείλεται στην που κάμερα προεξέχει και οχι σε κατασκευαστικό λαθος ή οτιδήποτε αλλο. Πιςτευω γινεται λόγο της κάμερας!!! Δε ξερω αν συμφωνείτε, αλλα συμφωνειστε :cry:αλλιώς θα τα πετάμε απο το μπαλκόνι!!!:p

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

a. Απο την οθονη αφετηριας θα κατεβασεις τ Notification bar, θα πας κατω κατω και θα δεις ''επεξεργασια''

b. Πηγαινε Ρυθμισεις και Δεδομενα στο ON

 

ευχαριστω , για το δευτερο το ειχα κανει αλλα δεν , μου επιασε 3g με το που εβαλα τον φορεα στο αυτοματο .

η μπαρα που βγαινει απο κατω ειναι υπεροβολικα βολικη!

πολλες ευκολιες του αντροιντ μου εχουν λειψει , αλλα και το ξεκλειδωμα με το δαχτυλο ειναι ολα τα λεφτα , καμια σχεση με s5 .

επισεις λιγο που το εχω δει ειναι οτι καποιες εφαρμογες εδω ειναι καλυτερες απ οτι στο αντροιντ και καποιες αλλες το αντιθετο.

κατι τελευταιο , ψαχνω και δεν μπορω να βρω που ειναι το 2g ..

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω και δεν μπορω να βρω που ειναι το 2g ..

 

μαλλον πουθενα! το εχει η wind μονο και απ οτι φαινεται το εβγαλε και αυτη!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

wind εχω ... θα την αντεξουμε και αυτη την μαχαιρια .

ετσι πληροφοριακα , υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος ωπου εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προς ενημέρωση για τα όσα ειπώθηκαν στην πρηγούμενη σελίδα με τις γωνίες :)

 

Μετά από εκτενή αναζήτηση ανακάλυψα ότι η χορευταρού γωνία οφείλεται στο γεγονός ότι από τη μια πλευρα η οθόνη δεν είναι τόσο στεγανοποιημένη όσο από την άλλη. Ο λόγος για αυτό είναι η κατασκευή του τηλεφώνου. Το front assembly (γυαλί lcd κλπ) φέρει περιμετρικά μικρά δοντάκια για υποστήριξη κατά τη συναρμολόγηση του κινητού, για να "κλειδώνει". Δυστυχώς λόγω απουσίας χώρου στην περιοχή των κουμπιών έντασης δεν τοποθετήθηκε τέτοιο δοντάκι, κάτι που επιβεβαιώνεται από τα teardowns σαν αυτό του ifixit. Με λίγα λόγια όχι, το κινητό δεν είναι στραβωμένο, δεν είναι αυτός ο λόγος που η γωνία ανασηκώνεται, όμως αν το βάλετε κάτω από μια μεγάλη πηγή φωτός και πιέσετε με τα δάχυλα το bezel δίπλα στα κουμπιά έντασης θα δείτε ότι το front assembly βυθίζεται στο μεταλλικό καπάκι, όχι κατά πολύ, όμως οπωσδήποτε παρατηρήσιμο.

 

Μιας και είμαι πολύ ψείρας και ξενέρωσα λίγο, δοκίμασα σε 3 διαφορετικά καταστήματα σήμερα όλα τα εκθεσιακά μοντέλα και χωρίς έκπληξη όλα παρουσιάζουν την ίδια συμπεριφορά. Σε ακριβώς το ίδιο σημείο το front assembly όντως βυθίζεται. Όλως περιέργως, σε κανένα 6+ δε μπόρεσα να το κάνω, όμως και τα 3 6άρια που δοκίμασα είχαν ακριβώς το ίδιο θέμα. Η αλήθεια είναι ότι το διάβασα στο internet, σαν θεωρία δεν ήξερα κατά πόσο έστεκε, όμως αφότου είδα τα teardowns και το παρατήρησα σε όλες τις συσκευές επιβαιώθηκα.

 

Αν και ηρέμησα λίγο, γιατί απ' ό,τι κατάλαβα όντως πρόκειται για κάτι που αποδίδεται στον τρόπο που κατασκευάζεται η συσκευή, θεωρώ ότι η Apple θα έπρεπε κάποια τέτοια ζητήματα να τα προσέξει περισσότερο. Η περιοχή των κουμπιών έντασης είχε ανέκαθεν κατασκευαστικές διαφορέ συγκριτικά με την υπόλοιπη συσκευή.. Στα 3G και 3GS είχα light bleeding (δε ξέρω αν το θυμάστε), στο 4S κάτι παρόμοιο και τώρα στο 6 αυτό.

 

Σχετική φωτογραφία εδώ https://d3nevzfk7ii3be.cloudfront.net/igi/d4SGSrWOVGlFhcQS.huge

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πως μπορω να αφαιρεσω απο το κεντρο γνωστοπ. το ημερολογιο κ τις μετοχες?

Κατεβάζεις τη μπάρα και πας κάτω-κάτω και πατάς "επεξεργασία" και από εκεί αφαιρείς οτι θέλεις!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πως μπορω να αφαιρεσω απο το κεντρο γνωστοπ. το ημερολογιο κ τις μετοχες?

Απο την οθονη αφετηριας θα κατεβασεις notification bar, θα πας κατω στο τελος ''επεξεργασια'

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Απο την οθονη αφετηριας θα κατεβασεις notification bar, θα πας κατω στο τελος ''επεξεργασια'

 

να σαι καλα!ερχομαι απο android.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα!ερχομαι απο android.

 

Mε γειααα

Επειδη περναω τακτικα απο android συσκευες, αλλα ως βαση εχω το iOS, να σου πω οτι θα πρεπει να του δωσεις λιγο χρονο για να συνηθισεις τις διαφορες.

Μετα δεν θα μπορεις χωρις αυτο :D

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,θελω να ρωτησω σχετικα με την γνησια δερματινη θηκη,μπηκε καπως σφηκτα στην συσκευη,λες να δημιουργει θεμα; Edited by geo35
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,θελω να ρωτησω σχετικα με την γνησια δερματινη θηκη,μπηκε καπως σφηκτα στην συσκευη,λες να δημιουργει θεμα;

 

Την εχω κι εγω εδω και 3 βδομάδες, όντως ειναι σφιχτή αλλα δεν υπάρχει προβλημα, ουτε σημάδια ουτε τιποτα!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορείς άφοβα να το κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δε ξέρω πως εσείς τα καταφέρνετε ή όχι με τις φωτογραφίες και γενικά πως τις περνάς στον υπολογιστή τι γίνεται με το cloud κτλ αλλά εμένα με μπέρδευε συνέχεια! Τελικά βρήκα μια λύση που με έχει βολέψει απίστευτα και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου πλέον με το πρόγραμμα simple transfer το οποιό μεταφέρει τα δεδομένα χωρίς καλώδιο στο pc από και προς το κινητό πανεύκολα
Link to comment
Share on other sites

τελικα εγω δεν τα καταφερα , δεν αντεχω να δωσω αλλο χρονο σε αυτο το ωραιο τηλεφωνακι ..

πολλα μειον στα δικα μου ματια .

καλο , χρυσο αλλα μαλλον δεν ειναι για μενα .

καλη σας συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καταοχος απο χθες ενος space gray 64gb προερχομενς απο windows phone.Πρωτη εντυπωση εντυπωσιασμενος με το κινητο. Το πρωτο προβλημα που συναντησα ειναι με το upload φωτογραφιων στο onedrive. Οσο ειμαι μεσα στο onedrive ανεβαζει τις φωτο ενω οταν κλεισω την εφαρμογη σταματαει. Απο το backround app refresh εχω ενοργοποιημενο το onedrive. Τι μπορει να φταει?
Link to comment
Share on other sites

Καταοχος απο χθες ενος space gray 64gb προερχομενς απο windows phone.Πρωτη εντυπωση εντυπωσιασμενος με το κινητο. Το πρωτο προβλημα που συναντησα ειναι με το upload φωτογραφιων στο onedrive. Οσο ειμαι μεσα στο onedrive ανεβαζει τις φωτο ενω οταν κλεισω την εφαρμογη σταματαει. Απο το backround app refresh εχω ενοργοποιημενο το onedrive. Τι μπορει να φταει?

 

Η εφαρμογή φταίει

Δεν ειναι θέμα ρυθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,βρηκα να αγορασω το iphone 6 απο αμερικη,το μοντελο A1549 ,ειναι at-t unlocked.

βαση του πινακα με τα συμβατα lte ανα χωρα που φαινεται στο site της apple,δεν θα παιζει 4g στην ελλαδα.Μονο το Α 1586,δειχνει συμβατο.

https://www.apple.com/iphone/LTE/.Διαβαζω ομως οτι εαν ειναι ξεκλειδωτο,παιζει κανονικα το 4g ελλαδα.

τελικα τι ισχυει? να το αγορασω

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Είναι συμβατό. Δεν υπάρχει φόβος.

Ωστόσο η ερώτηση αυτή έχει αναφερθεί πολλάκις μέσα σε αυτό το θέμα. Με μια αναζήτηση θα είχες βρει την πληροφορία άμεσα και γρήγορα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση, αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει..Φίλος έχει βρει να αγοράσει ενα 6αρι σε καλή τιμή το οποίο όμως είναι λίγο στραβωμένο. Είναι από Ελληνικό κατάστημα με απόδειξη κλπ. Παίζει επισκευή, αντικατάσταση ή κάτι τέτοιο αν το στείλει στο service/το πάει πίσω στο κατάστημα κλπ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...