Jump to content

Coolpad F2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το απλό έχω το w00,Ali δεν είδα, έχεις κανένα λινκ?

 

http://m.aliexpress.com/item/32384607435.html

Τουλάχιστον δες κάποιον με καλά ποσοστά και πωλήσεις.

 

Άν έχεις φάει και τό frame κοιτάς καί αυτό.

 

http://m.aliexpress.com/item/32477958504.html

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα σημερα και εγω την CM12 αλλα τελικα ειναι φουλ στο bug σε φαση που παταγα να ανοιξει η ανοιχτη ακροαση και ανοιγε ο φακος και δεν ειχε καθολου ηχο το ακουστικο οταν επαιρνα τηλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα σημερα και εγω την CM12 αλλα τελικα ειναι φουλ στο bug σε φαση που παταγα να ανοιξει η ανοιχτη ακροαση και ανοιγε ο φακος και δεν ειχε καθολου ηχο το ακουστικο οταν επαιρνα τηλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οκ..Ευχαριστούμε για την προσπάθεια. Μάλλον φάγαμε φόλα και το κινητάκι θα παραμείνει με 4.4 για πάντα.

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα σημερα και εγω την CM12 αλλα τελικα ειναι φουλ στο bug σε φαση που παταγα να ανοιξει η ανοιχτη ακροαση και ανοιγε ο φακος και δεν ειχε καθολου ηχο το ακουστικο οταν επαιρνα τηλ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τη δοκίμασα κι εγώ πριν μια βδομάδα. Μακριά. Αναβει ο φακος μετα απο κάθε κλήση, δεν έχει ραδιόφωνο, μια σιμ, χαμηλο το ηχειο και πολύ lag

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το Coolpad F2 8675-WOO.

 

Πριν λίγες ημέρες πέρασα την official rom 5.0.004.P1.150430.8675_WOO (Android 5.0.2)

Την κατέβασα από το needrom (rom1) http://www.needrom.com/download/coolpad-f2-5-0/

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με 3 πράγματα:

1. Πως γίνεται πια screenshot. Στην 4.4 το είχε ως επιλογή μέσα στο μενού όταν πατούσα το power button.

2. Αν υπάρχει τρόπος να αλλάξει η σειρά των εικονιδίων που εμφανίζονται στη notification bar.

3. Είναι ιδέα μου ή στην συγκεκριμένη ρομ έχουν κάνει την κάμερα πιο φωτεινή;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Coolpad F2 8675-WOO.

 

Πριν λίγες ημέρες πέρασα την official rom 5.0.004.P1.150430.8675_WOO (Android 5.0.2)

Την κατέβασα από το needrom (rom1) http://www.needrom.com/download/coolpad-f2-5-0/

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με 3 πράγματα:

1. Πως γίνεται πια screenshot. Στην 4.4 το είχε ως επιλογή μέσα στο μενού όταν πατούσα το power button.

2. Αν υπάρχει τρόπος να αλλάξει η σειρά των εικονιδίων που εμφανίζονται στη notification bar.

3. Είναι ιδέα μου ή στην συγκεκριμένη ρομ έχουν κάνει την κάμερα πιο φωτεινή;

1: power button + volume down ( -).

2: Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που ρωτάς, όχι.

3: Δεν έχω ασχοληθεί.

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος το κινητό με σύνδεση στην wind;

Αν και άλλαξα την ρύθμιση στα sms settings στο να αποθηκεύει τα μηνύματα στην κάρτα και πάλι δεν μπορώ να δεχτώ τα μηνύματα από τράπεζα.

(Δοκίμασα με την sim κάρτα μου σε άλλο κινητό και τα μηνύματα ερχόταν μια χαρά.)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος το κινητό με σύνδεση στην wind;

Αν και άλλαξα την ρύθμιση στα sms settings στο να αποθηκεύει τα μηνύματα στην κάρτα και πάλι δεν μπορώ να δεχτώ τα μηνύματα από τράπεζα.

(Δοκίμασα με την sim κάρτα μου σε άλλο κινητό και τα μηνύματα ερχόταν μια χαρά.)

Δεν το έχω με Wind. Με τη cm11 είσαι;

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Με την official rom 5.0.004.P1.150430.8675_WOO (Android 5.0.2)

Περίεργο. Εγώ με cosmote που έχω και στις δυο sim έρχονται κανονικά όλα τα μνμτα.

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Είμαι με τη Cm12 απο needrom και ενω είναι πολύ userfriendly είναι γεμάτη bugs...ποια rom μου προτείνεται να βάλω και τι πρεπει να κάνω για να την περάσω? (κλασσικά wipes απο twrp?) Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και αρκετό καιρό έχω την ofiicial rom Android 5.0, η οποία τελικά δεν με ικανοποίησε.

Προσπάθησα να περάσω κάποια miui rom αλλά τίποτα. To cambiar recovery δεν ολοκλήρωνε ποτέ την εγκατάσταση, καθώς σταματούσε στο 2ο βήμα.

 

Οπότε σκέφτηκα να ξαναγυρίσω στην stock 4.4.4, αλλά ό,τι και να κάνω στο Coolpad Download Assistant, ενώ φορτώνει κανονικά την rom στην μνήμη του δεν ολοκληρώνεται ποτέ η εγκατάσταση κι έτσι παραμένω συνέχεια με το Android 5.

Δεν υπάρχει τρόπος από το Android 5 να επιστρέψεις στο Android 4;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω την ofiicial rom Android 5.0, η οποία τελικά δεν με ικανοποίησε.

Προσπάθησα να περάσω κάποια miui rom αλλά τίποτα. To cambiar recovery δεν ολοκλήρωνε ποτέ την εγκατάσταση, καθώς σταματούσε στο 2ο βήμα.

 

Οπότε σκέφτηκα να ξαναγυρίσω στην stock 4.4.4, αλλά ό,τι και να κάνω στο Coolpad Download Assistant, ενώ φορτώνει κανονικά την rom στην μνήμη του δεν ολοκληρώνεται ποτέ η εγκατάσταση κι έτσι παραμένω συνέχεια με το Android 5.

Δεν υπάρχει τρόπος από το Android 5 να επιστρέψεις στο Android 4;

Επειδή είχα αντιμετωπίσει παλιότερα και εγώ αυτό το θέμα κάτι παίζει με τα coolpad download assistant. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις ή την έκδοση για 5 ή για 4.4. Νομίζω αυτό το έλυσε το θέμα αν θυμάμαι καλά. Δοκίμασε το και αν δεν τα καταφέρεις θα το κοιτάξω και θα σου πω!

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν για όσους έχουν ακόμα το κινητό δοκιμάζω εδώ και μερικές ΩΡΕΣ την rom που αναφέρω και μπορώ να πω ότι είναι άψογη! Όπως φαίνεται και από τον τίτλο είναι 5.1.1, δεν έχει καθόλου κινεζιές, είναι multilanguage (ναι έχει ελληνικά). Σχετικά με κάποια bugs από μια παλιότερη cm11 που δοκιμάζαμε δέχεται μηνύματα από 4ψήφιο αποστολέα (είμαι με cosmote αν και δε νομίζω αυτό να έχει σημασία), το ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά. Υποστηρίζει 4G και στις 2 sim (κάτι που δεν έχω δοκιμάσει αλλά στην Νο1 τα δεδομένα είναι μια χαρά και δε χρειάζονται καμία ρύθμιση για να λειτουργήσουν). Από άποψη μπαταρίας δε μπορώ να πω με σιγουριά μιας και τη χρησιμοποιώ μόνο μισή μέρα αλλά σχετικά λογική κατανάλωση βλέπω μέχρι στιγμής.

Αν κάποιος θέλει να τη δοκιμάσει παραθέτω το link ( https://drive.google.com/file/d/0B4Qr-Q-tBfFLQ0kxVmJpc1doZlk/view ). Η διαδικασία είναι απλή: Αφού είμαστε σε stock rom <5.x (δεν ξέρω αν γίνεται σε οποιαδήποτε άλλη rom αλλά ξέρω ότι ΔΕ γίνεται σε stock 5.x) εγκαθιστούμε το TWRP recovery με τη διαδικάσια που έχει περιγράψει ο filosofos στον οδηγό του. Έπειτα με αποθηκευμένη τη rom στην sd card αφού κάνουμε τα wipes (system,cache. dalvik...) περνάμε τη rom και είμαστε έτοιμοι. Λίγο υπομονή στην πρώτη εκκίνηση και όλα θα πάνε καλά. Σχετικά με το root, αφού ενεργοποιήσουμε τις επιλογές για προγραμματιστές (με τα 5 tap στον "αριθμό έκδοσης" στα "σχετικά με το τηλέφωνο") δίνουμε πρόσβαση root σε εφαρμογές και adb.

Τέλος θα ήθελα να πώ ότι η rom είναι από το movile$du@lsim και ανοίκει στον avecilla. Αν κάποιος mod θεωρεί ότι υπάρχει θέμα με τα posted links παρακαλώ να με ενημερώσει για να τροποποιηθούν. Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με λειτουργικότητα - εγκατάσταση θα απαντήσω το συντομότερο!

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε με πρόλαβες. Ετοιμαζόμουν ν ανεβάσω κι εγώ οδηγό. Τη χρησιμοποιώ 3 μερες χωρίς πρόβλημα. Ν αναφέρω οτι στο movilesdualsim έχει version 1 και 2.Εβαλα τη δεύτερη χωρις το patch που λέει για το wifi. Να πω επισης οτι την πέρασα κατευθείαν πανω απο miui με τα σχετικά wipes. Μόνο μειονέκτημα ο χαμηλός ήχος από το ηχειο νομίζω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε με πρόλαβες. Ετοιμαζόμουν ν ανεβάσω κι εγώ οδηγό. Τη χρησιμοποιώ 3 μερες χωρίς πρόβλημα. Ν αναφέρω οτι στο movilesdualsim έχει version 1 και 2.Εβαλα τη δεύτερη χωρις το patch που λέει για το wifi. Να πω επισης οτι την πέρασα κατευθείαν πανω απο miui με τα σχετικά wipes. Μόνο μειονέκτημα ο χαμηλός ήχος από το ηχειο νομίζω

Ισχύει αλλά κατά τη γνώμη μου μικρό το κακό αφού η διαφορά είναι σχετικά μικρή. Και εγώ τη v2 χωρίς το patch έβαλα.

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα wipes πρέπει να γινουν ολα ή κάποια συγκεκριμενα; θελω να την περασω πανω απο την miui 4.4.4. Επισης θελει το δικο του twrp ή κανει αυτο της miui;
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα wipes πρέπει να γινουν ολα ή κάποια συγκεκριμενα; θελω να την περασω πανω απο την miui 4.4.4. Επισης θελει το δικο του twrp ή κανει αυτο της miui;

 

Κι εγω πανω από τη miui 4.4 την πέρασα, με το recovery που είχα ηδη. Δεν εκανα advanced wipe. Μόνο το πρώτο αριστερά κσι factory reset. Απλα τα εκανα απο 2 φορες κάνοντας ενδιάμεσα επανεκκίνηση σε recovery

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για την σωστή αλλαγή rom πρέπει να γίνουν όλα τα wipes 2-3 φορές.

Τώρα μία και ενημερωτικά εριξα μία ματιά σε όλα όσα ειπατε πριν υπάρχει νεότερη έκδοση twrp 3.0.2.1 όπου την προτείνουν για αυτές τις νέες rom.Ο λόγος της αλλαγής είναι ότι οι παλαιότερες εκδόσεις (twrp) δεν αναγνωρίζουν ειτε βγαζουν σφάλμα στα αρχεία κατά την εγκατάσταση νέας rom.

https://drive.google.com/file/d/0B4Qr-Q-tBfFLRGFfUmQ4REpISVU/view

Ή εγκατάσταση γίνεται πανευκολα μέσω flashify.

Μία ματιά εδώ για να δείτε πώς γίνεται http://www.movilesdualsim.com/tema/recovery-twrp-3-0-2-1-mod-mdsteam.141977/

Καλό είναι πριν να πάρετε ένα backup μέσω flashify του υπάρχον recovery.

Link to comment
Share on other sites

http://trueandroid.com/android-6-0-1-marshmallow-update-coolpad-dazen-f2-via-mokee-rom/

Αυτή την έχει δει κανείς; λέω αύριο που θα είμαι σπίτι να τη δοκιμάσω. Αν την έχει προσπαθήσει κάποιος και ξέρει ότι δεν αξίζει ας μου πει για να μην μπω στον κόπο!

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

http://trueandroid.com/android-6-0-1-marshmallow-update-coolpad-dazen-f2-via-mokee-rom/

Αυτή την έχει δει κανείς; λέω αύριο που θα είμαι σπίτι να τη δοκιμάσω. Αν την έχει προσπαθήσει κάποιος και ξέρει ότι δεν αξίζει ας μου πει για να μην μπω στον κόπο!

 

Τη δοκίμασα φίλε. Δεν είναι για το δικό μας μοντέλο αλλά για το 8675-Α

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...