Jump to content

Coolpad F2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ. επιασε... να ρωτησω και κατι ακομα;πως σβηνω ολα τα κινεζικα που βγαζει και δεν ξερω τι να παταω; και για το 4g τι κανω;λεει οτι εχω 3g. Edited by tzoy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίτα δούλεψε το τηλέφωνο όπως εσύ θέλεις και όχι να κάνεις κάτι ιδιαίτερο για να δεις που φτάνει, στο τέλος βλέπεις που πονάει από κατανάλωση.

Πχ πριν μέρες δούλεψα το GPS με πρόγραμμα χωρίς 3g,με το ζόρι άντεξε μια διαδρομή περίπου 3 ώρες! Είναι μερικά προγράμματα που ρουφανε την μπαταρία σας νερό, όμως δε λέει και κάτι αυτό γιατί το πως το δουλεύει ο καθένας έχει διάφορα.

Κάτι τελευταίο κ κλείνω από κατανάλωση, από τα λίγα που έχω δει γενικά ακόμα και μονταρισμενο λειτουργικό να βγει δε περιμένω να είναι στην < κατανάλωση > καλύτερο, ελπίζω να βγω λάθος.

 

Τελικά δούλεψε το root και μάλλον βρήκα την αιτία που δεν είχε δουλέψει. Οι οδηγίες αναφέρουν ότι χρειάζεται σύνδεση ενεργή για να γίνει το root. Στο δίκτυο του σπιτιού έχω βάλει έναν proxy, ο οποίος σε DHCP και WiFi κατάσταση είναι αρκετά strict σε συνδέσεις. Μάλλον μου μπλόκαρε το κινητό από το να μπορεί να κατεβάσει το root.zip μέσω coolmanager. Απενεργοποίησα το φιλτράρισμα και δούλεψαν σωστά όλα. Τσάμπα κατηγόρησα το λογισμικό για bug:X:D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. επιασε... να ρωτησω και κατι ακομα;πως σβηνω ολα τα κινεζικα που βγαζει και δεν ξερω τι να παταω; και για το 4g τι κανω;λεει οτι εχω 3g.

 

Για το 4g στειλε μυνημα στο 1333 4G NAI αν δεν πετυχει τηλ εξυπηρετηση πελατων .Για τα κινεζικα δεν μπορω να σε διαφωτισω και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

αα μαλιστα.ευχαριστω πολυ.και κατι τελευταιο.ειδατε οτι στα μηνυματα δειχει τα τηλεφωνα και οχι τα ονοματα;ξερετε γιατι;

 

Ώς γνωστό έχει και αυτό θέμα με το +30,ειτε τα περνάς όλα χωρίς αυτό είτε με αυτό ανάλογα την εταιρεία σου.

Δούλεψε το Number Fixer, αν δε κάτσει χειροκίνητα. Αυτά αν θες να μείνεις με τις μαμά εφαρμογές για κλήσεις και μηνύματα.

Αλλιώς αλλάζεις και dialer και SMS εφαρμογές από το Play.

Link to comment
Share on other sites

Ώς γνωστό έχει και αυτό θέμα με το +30,ειτε τα περνάς όλα χωρίς αυτό είτε με αυτό ανάλογα την εταιρεία σου.

Δούλεψε το Number Fixer, αν δε κάτσει χειροκίνητα. Αυτά αν θες να μείνεις με τις μαμά εφαρμογές για κλήσεις και μηνύματα.

Αλλιώς αλλάζεις και dialer και SMS εφαρμογές από το Play.

ααα γινεται;ξερεις μερικα καλα;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κάτι άλλαξα στο φόντο και στο gps test μου βγάζει κάτι περίεργα γράμματα (όχι κινέζικα)
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

ααα γινεται;ξερεις μερικα καλα;

 

Ex dialer and contact,gosms.

Πρέπει να παγώσεις πρώτα τις μαμά εφαρμογές για να δουλέψεις με αυτά, ακόμα να χρειαστεί να περάσεις τον smsc κωδικό του provider αν δε στέλνεις sms.

Για μένα απλά φτιάξε τους αριθμούς με η χωρίς +30,μια και τις επόμενες μέρες θα έχουμε εξελίξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ex dialer and contact,gosms.

Πρέπει να παγώσεις πρώτα τις μαμά εφαρμογές για να δουλέψεις με αυτά, ακόμα να χρειαστεί να περάσεις τον smsc κωδικό του provider αν δε στέλνεις sms.

Για μένα απλά φτιάξε τους αριθμούς με η χωρίς +30,μια και τις επόμενες μέρες θα έχουμε εξελίξεις....

Τι εννοεί ο ποιητής;;;; εεεε σορυ "φιλόσοφος"; :p

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά, κατάφερα να ορίσω τον Nova ως default launcher, αλλά τώρα δεν μπορώ να περάσω τα ελληνικά με το Locale More Pro...

Ενώ πήρα grant permission όπως λεν οι οδηγίες, πατάω Greek, αλλά δεν γίνεται τίποτα...

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα..?

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το more locale 2 το προσπάθησα κι εγω αλλά δε βρήκα ακρη. Πώς ορισες default τον nova?

 

πήγα ρυθμίσεις => Apps => καρτέλα ALL, και βρήκα την εφαρμογή Launcher και έκανα Clear defaults...

έπειτα όρισα τον Nova, "always"...

στην αρχή έκανε κάτι περίεργα κολλήματα, αλλά μετά από λίγο είναι όλα οκ!

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που παρατήρησα σήμερα, είναι ότι δεν μπορώ να λάβω μηνύματα SMS, από π.χ. Cosmote, Winbank κ.τ.λ.

Ξέρει κανείς τι παίζει..?

SMS λαμβάνω κανονικά από άλλα κινητά...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που παρατήρησα σήμερα, είναι ότι δεν μπορώ να λάβω μηνύματα SMS, από π.χ. Cosmote, Winbank κ.τ.λ.

Ξέρει κανείς τι παίζει..?

SMS λαμβάνω κανονικά από άλλα κινητά...

 

Γενικά δε δέχεται μηνύματα από αριθμούς με 4-5 νούμερα.

Κατέβασε άλλη εφαρμογή και πάγωσε την official.

Link to comment
Share on other sites

Το GO SMS PRO έχω κατεβασμένο και το έχω ορίσει ως default... θέλει επιπλέον να "παγώσω" και την εργοστασιακή..?

Αυτό με ποιον τρόπο γίνεται..? Γιατί η επιλογή disable είναι γκρι στο μενού των εφαρμογών...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το GO SMS PRO έχω κατεβασμένο και το έχω ορίσει ως default... θέλει επιπλέον να "παγώσω" και την εργοστασιακή..?

Αυτό με ποιον τρόπο γίνεται..? Γιατί η επιλογή disable είναι γκρι στο μενού των εφαρμογών...

 

Κανονικά θες το titanium backup pro, αυτό παγώνει. Αν έχεις την απλή έκδοση πάρε αντίγραφο και κάνε διαγραφή μετά, νομίζω το αναφέρει ως messaging).

Αλλιώς κατέβασε το link2sd που κάνει την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι εγω αυτο με το link2sd αλλά αφενός δε δέχεται και πάλι απο 4ψηφια κι αφετέρου δε χτυπάει ξαν όταν εχω μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι και το root uninstaller έχει τη δυνατότητα να παγώσει εφαρμογές. Βέβαια δίνει τη συνατότητα να παγώσεις ορισμένο αριθμό εφαρμογών η free έκδοση. Αν δε βαριέσαι μπορείς να τη δοκιμάσεις. Δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει αυτό που θες γιατί έχω αρκετό καιρό να τη χρησιμοποιήσω.
Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι εγω αυτο με το link2sd αλλά αφενός δε δέχεται και πάλι απο 4ψηφια κι αφετέρου δε χτυπάει ξαν όταν εχω μήνυμα

 

Αν δε δέχεσαι ή στέλνεις μηνύματα δες έχει τον smsc κωδικό του provider αλλιώς πέρασε τον εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Παγωσα κανονικα το messaging με το link2sd. Δέχομαι και στέλνω κανονικα μήνυμα αλλα... οχι απο 4ψηφια και δεν χτυπάει οταν λαμβανω μηνυμα. Η αναφορα χτυπάει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και σήμερα λίγο το θέμα, γιατί είναι πολύ σπαστικό ειδικά για όσους χρησιμοποιούν winbank...

 

Σε καμιά δεκαριά κινητά που έλεγξα, πληκτρολογώντας *#*#4636#*#* και πατώντας refresh στο πλαίσιο SMCS, το αποτέλεσμα στα οκτώ τηλέφωνα που δέχονταν μηνύματα ήταν το τηλέφωνο του κέντρου μηνυμάτων της εκάστοτε εταιρίας... π.χ. για Cosmote +30697100000

Ενώ στο δικό μου και σε ένα LG που δεν δέχονταν μηνύματα από short numbers ήταν το εξής... π.χ. σε Cosmote "+30697100000", 145

 

Έψαξα στο ίντερνετ όσο μπόρεσα, και βρήκα ότι θα πρέπει στο πλαίσιο SMCS να περάσουμε το νούμερο, π.χ. το +30697100000 αλλά σε μορφή κωδικοποίησης PDU και να πατήσουμε upgrade...

 

Αυτά προς το παρόν... αν μπορεί κάποιος να ψάξει περαιτέρω...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότητα να είναι το επομενό μου κινητό .Έχω κάποιες απορίες και αν θα μπορούσατε να μου τις λύσετε θα ήμουν ευγνώμων. Διάβασα και κάποιες προηγούμενες σελίδες αλλά δεν τα κατάφερα να τις διαβάσω όλες .

1)Θεωρείται κινητό το οποίο μπορεί να κρατήσει και 1-2 χρόνια ;

2) Η rom με την οποία έρχεται δεν είναι και τόσο καλή για καθημερινή χρήση ;Δηλαδή θα αναγκαστώ να περάσω άλλες μέχρι να βρω μια να με βολέψει ;

3)Θα πάρει lollipop, ξέρετε ;

4) Τι αρνητικά του βρήκατε ;

 

1η φορά θα παραγγείλω κινέζικο κινητό και θα μπω σε αυτή τη διαδικασία οπότε μην με παρεξηγήσετε :p

Edited by gamiolero
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και σήμερα λίγο το θέμα, γιατί είναι πολύ σπαστικό ειδικά για όσους χρησιμοποιούν winbank...

 

Σε καμιά δεκαριά κινητά που έλεγξα, πληκτρολογώντας *#*#4636#*#* και πατώντας refresh στο πλαίσιο SMCS, το αποτέλεσμα στα οκτώ τηλέφωνα που δέχονταν μηνύματα ήταν το τηλέφωνο του κέντρου μηνυμάτων της εκάστοτε εταιρίας... π.χ. για Cosmote +30697100000

Ενώ στο δικό μου και σε ένα LG που δεν δέχονταν μηνύματα από short numbers ήταν το εξής... π.χ. σε Cosmote "+30697100000", 145

 

Έψαξα στο ίντερνετ όσο μπόρεσα, και βρήκα ότι θα πρέπει στο πλαίσιο SMCS να περάσουμε το νούμερο, π.χ. το +30697100000 αλλά σε μορφή κωδικοποίησης PDU και να πατήσουμε upgrade...

 

Αυτά προς το παρόν... αν μπορεί κάποιος να ψάξει περαιτέρω...

 

Για την Cosmote δοκίμασε το SMSC σε PDU format: 07910396170000F0

 

Για μετατροπή και για τους υπόλοιπους παρόχους δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1625928

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και βγάζει "update error" :(
Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τρέξατε κανα antutu ή κάποιο άλλο να δούμε λίγο πως τα πάει ? (αν δεν βαριέται κάποιος ας βάλει και κανα screen shot με τα αναλυτικά αποτελέσματα )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...