Jump to content

Coolpad F2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω πάλι, την 55 την πέρασες με το πρόγραμμα ή από recovery το zip αρχείο;

 

Recovery...........

Τελικα βρηκα αλλους drivers στο movilesdualsim.com και ξεκινησε η διαδικασια

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Recovery...........

 

Συγγνώμη,

Καθάρισε το pc σου πρώτα από τους παλιούς drivers, δες τι πέρασες τελευταία για να τους βρεις, είτε στη διαχείριση συσκευών όταν έχεις συνδέσει το κινητό.

Σκαστου ένα restart και αν έχεις κάνα πρόγραμμα που καθαρίζει άχρηστα αρχεία είτε εφαρμογές,tune up ας πούμε, ακόμα καλύτερα.

Αν είναι καθαρό τότε όταν συνδέσεις τη συσκευή ανοιχτη και ζητάει drivers θα τους περάσεις από διαχείριση συσκευών ψάχνοντας τον φάκελο με τους drivers που έχεις. Αν τότε όλα είναι ok μετά συνεχίζεις.

Αν όχι πάλι τότε ότι είχα πάθει εγώ με το f1,άλλο laptop από φίλο, καθαρό δηλ να μην έχει κουμπωσει ξανά ίδιο κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Recovery...........

Τελικα βρηκα αλλους drivers στο movilesdualsim.com και ξεκινησε η διαδικασια

 

Αυτά είναι καλά νέα. :D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη,

Καθάρισε το pc σου πρώτα από τους παλιούς drivers, δες τι πέρασες τελευταία για να τους βρεις, είτε στη διαχείριση συσκευών όταν έχεις συνδέσει το κινητό.

Σκαστου ένα restart και αν έχεις κάνα πρόγραμμα που καθαρίζει άχρηστα αρχεία είτε εφαρμογές,tune up ας πούμε, ακόμα καλύτερα.

Αν είναι καθαρό τότε όταν συνδέσεις τη συσκευή ανοιχτη και ζητάει drivers θα τους περάσεις από διαχείριση συσκευών ψάχνοντας τον φάκελο με τους drivers που έχεις. Αν τότε όλα είναι ok μετά συνεχίζεις.

Αν όχι πάλι τότε ότι είχα πάθει εγώ με το f1,άλλο laptop από φίλο, καθαρό δηλ να μην έχει κουμπωσει ξανά ίδιο κινητό.

 

Εχεις δικιο φιλε μου!Βαλε Βγαλε drivers καπου κολλησε η δουλεια .Τους εσβησα ολους,βρηκα κι αυτους στο moviles και ξεκινησε....Σε υπερευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου!Βαλε Βγαλε drivers καπου κολλησε η δουλεια .Τους εσβησα ολους,βρηκα κι αυτους στο moviles και ξεκινησε....Σε υπερευχαριστω και παλι!

 

Αν αύριο θα είμαι που θα θέλω βοήθεια δε θα ζητήσω; έτσι αυτά.

Το αφήνεις να τελειώσει και μετά το play από recovery, root αναμένεται...

Μη τρομαξεις αν στην αρχή δεν έχεις η χάσεις την κάρτα sim, στην πρώτη επανεκκίνηση επανέρχεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει θέματα η ρομ! Δεν απενεργοποιειται το 4g!Δε κάνει επαναφορα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον νομιζα την εκανα τη πατατα. Επειδή γενικα κολλούσε η ρομ και μετα απο wipe cache μεσω recovery, αποφασισα ναξαναπερασω τη ρομ. Μπηκα σε φαστμπουτ χωρις να δειχνει κατι η οθόνη, μπήκε κανονικα όμως με vol up. Εγινε η εγκατάσταση αλλά απο τοτε παλι δε δείχνει κατι η οθόνη. Ακουω τον ηχο εναρξης αλλα δε δείχνει τίποτα. Μονο οτι ειναι αναμμενη σε μαύρο χρωμα! Βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει θέματα η ρομ! Δεν απενεργοποιειται το 4g!Δε κάνει επαναφορα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον νομιζα την εκανα τη πατατα. Επειδή γενικα κολλούσε η ρομ και μετα απο wipe cache μεσω recovery, αποφασισα ναξαναπερασω τη ρομ. Μπηκα σε φαστμπουτ χωρις να δειχνει κατι η οθόνη, μπήκε κανονικα όμως με vol up. Εγινε η εγκατάσταση αλλά απο τοτε παλι δε δείχνει κατι η οθόνη. Ακουω τον ηχο εναρξης αλλα δε δείχνει τίποτα. Μονο οτι ειναι αναμμενη σε μαύρο χρωμα! Βοήθεια!!!

 

Δοκίμασε πάλι τη rom είτε μια πιο παλιά αρκεί να το αφήσεις να κάνει μόνο του εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 φορες ξεκίνησε κανονικα και φαίνεται να λειτουργει μια χαρα προς στιγμην! Βέβαια παραδοξως μπουταρε στα αγγλικα κι όχι στα κινεζικα! Χρειαζόμαστε ρουτ.....
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 φορες ξεκίνησε κανονικα και φαίνεται να λειτουργει μια χαρα προς στιγμην! Βέβαια παραδοξως μπουταρε στα αγγλικα κι όχι στα κινεζικα! Χρειαζόμαστε ρουτ.....

 

Είπα και πιο πριν υπάρχουν πολλά παράπονα, άρα καταλαβαίνεις...

Αν δε βγει γρήγορα update οι περισσότεροι θα κάνουν επιστροφή στην 55.

Για root ακόμα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το την αφησω για λιγο κυριως επειδη δουλεύει το handcent sms το οποιο κρασαρε στη 55.Αν ρουταριστει κιολας. Φιλε με zip μεσω recovery περασες τη 55;;
Link to comment
Share on other sites

Η Lollipop θα έρθει και ως OTA upgrade ή θα πρέπει να την περάσουμε μόνο όπως τις άλλες αναβαθμίσεις..?
Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η Lollipop θα έρθει και ως OTA upgrade ή θα πρέπει να την περάσουμε μόνο όπως τις άλλες αναβαθμίσεις..?

 

Πιστέυω όπως οι άλλες γιατί δεν είναι official απ ότι έχω καταλάβει.Αν βγει lollipop official ίσως να γίνει και μέσω OTA .Στην 5.0.2 δεν δουλεύει το factory reset ,το πατάω και δεν κάνει κάτι.Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει; Πάντως έχει θεματάκια η rom αλλά ειναι πολλά υποσχόμενη(εχει και one handed mode όπως στις miui)

Link to comment
Share on other sites

Όντως το factory reset δε κάνει κάτι αλλα μπορείς να το κανεις απο το recovery. Για μένα το μονο σοβαρο θέμα που έχει μέχρι στιγμής ειναι στις ρυθμίσεις της sim οπου μπαινει οπου θυμάται. Προσπαθώ απο χθες ν απενεργοποιησω το 4g και να χω μόνο 3g και δε μπορω. Τα apn δε σ αφήνει να τ αποθηκεύσεις αλλα συνδέθηκα σε ίντερνετ cosmote!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή δεν πολυκαταλαβαίνω κάποια πράγματα μια βοήθεια!

1)Έχει βγει Ελληνική έκδοση (ROM)? και αν όχι, υπάρχει κάποια ROM που θα μου προτείνατε να εγκαταστήσω?

2) Bγήκε η έκδοση 5 Android, μπορούμε κάπως να την αναβαθμίσουμε?

 

και αν κάποιος μπορεί να μου στείλει σε παράθεση απο προηγούμενα ποστς πως περνάμε καινούργια ROM, Θα με βοηθούσε πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή δεν πολυκαταλαβαίνω κάποια πράγματα μια βοήθεια!

1)Έχει βγει Ελληνική έκδοση (ROM)? και αν όχι, υπάρχει κάποια ROM που θα μου προτείνατε να εγκαταστήσω?

2) Bγήκε η έκδοση 5 Android, μπορούμε κάπως να την αναβαθμίσουμε?

 

και αν κάποιος μπορεί να μου στείλει σε παράθεση απο προηγούμενα ποστς πως περνάμε καινούργια ROM, Θα με βοηθούσε πολύ!!!

 

Για Rom με Ελληνική γλώσσα υπάρχουν οι custom roms Μια δυο αξίζουν όμως.

Για πιο σωστές πας σε official με Αγγλική γλώσσα.

Τα υπόλοιπα που ζητάς υπάρχουν και εδώ, (post #944).

 

Τελικα πρωί πρωί άλλαξα τη rom στη ν.055 πάλι, η νέα που βγάλαν έχει πολλά θέματα. Όλο το βράδυ διάβαζα παράπονα, έπαθα και γω μια πλάκα με την sim που τρόμαξα να το μαζέψω.

Απλά περιμένω να παίξουν, φαντάζομαι, σύντομα update για να την μαζέψουν λίγο τουλάχιστον. Μια και για μένα αυτή, η 5.0, θέλει αρκετή δουλειά για να γίνει rom. Απλά αναμένουμε νέα..

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω filossofos ποια ρομ με ελληνικα πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη,πιο σταθερη και τι προβληματα εχουν ? γιατι απο οτι βλεπω πολυγλωσση oficial δεν βλεπω να βγαινει και το more locale δεν καταφερα τιποτα,μαλλον κατι κανω λαθος.....εκτος αν πιστευεις οτι πρεπει να παμε στην 55 με βοηθεια στην μεταφραση
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω filossofos ποια ρομ με ελληνικα πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη,πιο σταθερη και τι προβληματα εχουν ? γιατι απο οτι βλεπω πολυγλωσση oficial δεν βλεπω να βγαινει και το more locale δεν καταφερα τιποτα,μαλλον κατι κανω λαθος.....εκτος αν πιστευεις οτι πρεπει να παμε στην 55 με βοηθεια στην μεταφραση

miui από http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-final-coolpad-f2.97075/

Η 55 δεν μεταφράζεται.

Link to comment
Share on other sites

miui από http://www.movilesdualsim.com/tema/miui-final-coolpad-f2.97075/

Η 55 δεν μεταφράζεται.

 

Πολύ σωστά.

Έχω δοκιμάσει και άλλες αλλά η miui ήταν η μόνη που μου άρεσε, αυτό είναι προσωπική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας πως φεύγουν τα κινέζικα στα call logs όταν δέχεσαι κλήσεις που μπαίνει αυτόματα το +30?

 

Δυστυχώς δεν πιστεύω ότι μπορούν να φύγουν χωρίς να πειράξουμε το apk . Απ ότι διαβάζω στο κινέζικο φόρουμ μάλλον δεν θα πάρουμε lollipop 64bit αλλά μόνο 32 γιατί έχουν κάνει λάθη στα partitions του κινητού ή κάτι τέτοιο(δεν έχουν συμπεριλάβει κάποια αρχεία που ήταν απαραίτητα).Γνωρίζετε κάτι γι αυτό ;

Edited by gamiolero
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιοσ να μου πει αν δουλευει το more locale? εχω κανει οτι βρει στο ιnternet αλλα δεν μου βγαζει καμια εφαρμογη στα ελληνικα. επισης αν αλλαξω το recovery πωσ επιστρεφουμε στο μανισιο? Edited by BEBAKOS
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιοσ να μου πει αν δουλευει το more locale? εχω κανει οτι βρει στο ιnternet αλλα δεν μου βγαζει καμια εφαρμογη στα ελληνικα. επισης αν αλλαξω το recovery πωσ επιστρεφουμε στο μανισιο?

 

Απ' ότι εχω διαβάσει σε αυτό το thread το more locale δεν παίζει .

Εγκαθιστώντας rom με τον τρόπο που περιέγραψε ο Philosofos μερικά post πιο πίσω , το recovery γυρνάει σε μαμά.

Αν εγκαταστήσεις νεα rom οπωσδήποτε backup αρχεία,τηλέφωνα ,φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την 55 και την εφτιαξα. σκεφτομαι να περασω τo twrp tou xancin και μετα να παρω ενα backup της ρομ,να περασω την miui για να την δοκιμάσω και αν δεν με αρεσει να επαναφέρω την 55. Απλως σκέφτομαι μην εχω κανα πρόβλημα στο σκεπτικο μου και χρειαζομαι το μαμα recovery
Link to comment
Share on other sites

Περασα την 55 και την εφτιαξα. σκεφτομαι να περασω τo twrp tou xancin και μετα να παρω ενα backup της ρομ,να περασω την miui για να την δοκιμάσω και αν δεν με αρεσει να επαναφέρω την 55. Απλως σκέφτομαι μην εχω κανα πρόβλημα στο σκεπτικο μου και χρειαζομαι το μαμα recovery

Χωρίς να είμαι σίγουρος για το αν τα έκανα όλα σωστά όταν είχα πάρει backup από το twrp του xancin της v46, όταν μετά προσπάθησα να την περάσω πάνω από τη cm11 δε μπόρεσα. ´Εκανε abort όσες φορές και αν προσπάθησα! Ξανασκέψου το! :p

Coolpad F2 (8675-W00) CM 12.1. Mod. Mds Team V2 (by avecilla)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...