Jump to content

Huawei Ascend Mate 7


eleco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το phabletaki ειναι αριστο για τα λεφτα που κοστιζει τωρα. Απλα με το τριπακι που μας εχουν βαλει με καινουργια μοντελα καθε μερα τιποτα δεν μας ικανοποιει. Εχω laptop του 07 και μια χαρα κανω τη δουλεια μου αλλα αλλαζω 4-5 κινητα το χρονο γιατι εχω πεσει θυμα των κατασκευαστων. Νομιζω οτι με αυτο το κινητο ηρθε η ωρα να το κρατησω για καιρο αλλα ποτε δεν ξερεις.....

 

Ναι εχεις δικιο σε αυτο το 3μηνο αλλαξα ισα με 6 κινητα και κανενα δεν με ικανοποιησε.τωρα λεω να παρω το motorola droid η αλλιως maxx ,και καπου εκει θα σταματησω.αυτο το τριπακι που λες ειναι σαν ναρκωτικο και γνωριζω πολλα ατομα που αλλαζουν καθε 15 μερες κινητο.

Επισης αρχισε να με κουραζει αυτο με τα κινητα και επιτηδες θα παρω ενα lg g bello και θα μεινω εκει στο τελος,προς το παρων εχω και την ναυαρχιδα.της.lg p880 καποτε, αυτο που βλεπω και καταλαβα.και αυτο κανει την δουλεια του,κοινος τα specs θα.μας φανε.πλυση εγγεφαλου μας εχουν κανει με τα smartphone.δεν εξηγητε.διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από εμένα.λοιπόν μετά από 2 μήνες χρήση Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συσκευή εκτός από αρκετές φορές που Κατά την επανεκκίνηση δεν φορτώνει το mui και σε άλλες φάσεις εξαφανίζεται τα εικονίδια της μπάρας.έχετε να προτείνετε λύσεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.λοιπόν μετά από 2 μήνες χρήση Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συσκευή εκτός από αρκετές φορές που Κατά την επανεκκίνηση δεν φορτώνει το mui και σε άλλες φάσεις εξαφανίζεται τα εικονίδια της μπάρας.έχετε να προτείνετε λύσεις;

 

Ενα reset δεν βλάπτει....

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό format; δεν βοηθάς λίγο περισσότερο;δεν Θέλω να βάλω άλλη rom

μαμά rom θα περάσεις πάλι (χάνεις τα πάντα προφανώς)

Link to comment
Share on other sites

Κανενας να με βοηθησει να κανω root βρε παιδια? Καποιος ασφαλης τροπος και να μπορεσω μετα να γυρισω σε unroot ευκολα?? Ποια μεθοδο προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

εχω 3 μήνες το κινητο και πραγματικά εχω να πω τα καλυτερα.

Φοβερή συσκευή!

Όμως πριν απο 2 ημέρες μου εμφανίζει και εμένα συνέχεια ενα μήνυμα που αναφέρει: "Δυστυχως,η εφαρμογη ui συστήματος εχει σταματήσει".

Απο οτι είδα εχει αναφερθεί και σε προηγούμενο μήνυμα.

Επειδή δεν είμαι και πολυ σχετικός, ξέρει κάποιος να μου πει για ποιο λόγο παρουσιάστηκε αυτό το μήνυμα;

Εν τω μεταξύ εχω παρατηρήσει οτι στο κάτω μέρος της οθόνης αναφέρει:"Δεν ειναι δυνατή η πραγματοποίηση της λήψης,δοκιμάστε αργότερα", χωρις εγω να εχω προσπαθήσει να κανω κάποια λήψη.(;;;)

Και η πλάκα ειναι οτι δεν εχω κανει backup φωτο-βιντεο και δεν ξέρω πως μπορω-αν μπορω- να τα αποθηκευσω.

Εχει κανείς να προτείνει κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

εχω 3 μήνες το κινητο και πραγματικά εχω να πω τα καλυτερα.

Φοβερή συσκευή!

Όμως πριν απο 2 ημέρες μου εμφανίζει και εμένα συνέχεια ενα μήνυμα που αναφέρει: "Δυστυχως,η εφαρμογη ui συστήματος εχει σταματήσει".

Απο οτι είδα εχει αναφερθεί και σε προηγούμενο μήνυμα.

Επειδή δεν είμαι και πολυ σχετικός, ξέρει κάποιος να μου πει για ποιο λόγο παρουσιάστηκε αυτό το μήνυμα;

Εν τω μεταξύ εχω παρατηρήσει οτι στο κάτω μέρος της οθόνης αναφέρει:"Δεν ειναι δυνατή η πραγματοποίηση της λήψης,δοκιμάστε αργότερα", χωρις εγω να εχω προσπαθήσει να κανω κάποια λήψη.(;;;)

Και η πλάκα ειναι οτι δεν εχω κανει backup φωτο-βιντεο και δεν ξέρω πως μπορω-αν μπορω- να τα αποθηκευσω.

Εχει κανείς να προτείνει κάποια λύση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

φιλε μου για backup τα αρχεια(φοτο,μουσικη,βιντεο) σου η βαλε τα στο pc σου η βαλτα σε καρτα micro sd και βγαλε την αν ειναι!!και μετα κανε απο της ρυθμισης επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και πιστευω θα στρωσει!!;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανενας να με βοηθησει να κανω root βρε παιδια? Καποιος ασφαλης τροπος και να μπορεσω μετα να γυρισω σε unroot ευκολα?? Ποια μεθοδο προτεινετε?

 

φιλε μου αυτο βρηκα αλλα δεν το εχω δοκιμασει εγω www . android-hilfe.de/huawei-ascend-mate-7-forum/623257-how-root-huawei-ascend-mate-7-bootloader-unlock-cwm-root.html

αλλα θα σου προτεινα να μην κανεις ροοτ γιατι μαλλον θα χρειαστεί να ξεκλειδωσεις τον bootloader απο οτι εχω καταλαβει και λογικα δεν θα ισχύει η εγγυησησου!!και γενικα δεν εχει και κατι σπουδαιο στο xda για το mate 7!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Δυστυχώς δεν βλέπει την καρτα sd και δε μπορω να τα αποθηκευσω σε αυτή και στο pc που το σύνδεσα δεν το βλέπει το κινητο.

Εχει κανείς ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Δυστυχώς δεν βλέπει την καρτα sd και δε μπορω να τα αποθηκευσω σε αυτή και στο pc που το σύνδεσα δεν το βλέπει το κινητο.

Εχει κανείς ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό πρόβλημα;

 

πρωτα απο ολα δοκιμασε καμια αλλη καρτα sd μήπως και ειναι χαλασμενη αυτη που εχεις και δευτερον δοκιμαασε και usb otg το βλεπει κανονικα το mate7!!και στο pc σου δοκιμασε να το βαλεις σε mtp τοτε θα δει και τον εσωτερικο χωρο του mate !!(πιστευω δεν την εχω πλεον την συσκευη για αυτο σου το λεω!!)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο βρηκα αλλα δεν το εχω δοκιμασει εγω www . android-hilfe.de/huawei-ascend-mate-7-forum/623257-how-root-huawei-ascend-mate-7-bootloader-unlock-cwm-root.html

αλλα θα σου προτεινα να μην κανεις ροοτ γιατι μαλλον θα χρειαστεί να ξεκλειδωσεις τον bootloader απο οτι εχω καταλαβει και λογικα δεν θα ισχύει η εγγυησησου!!και γενικα δεν εχει και κατι σπουδαιο στο xda για το mate 7!!!

 

Δηλ κανεις δεν εχει δοκιμασει να το ρουτάρει; Αν ξεκλειδωσω τον bootloader δεν θα μπορέσω να το επαναφέρω; Βασικα αυτο που με καιει είναι το θεμα με την ενταση των ακουστικων μπας και το διορθωνα κανοντας root.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κανεις δεν εχει δοκιμασει να το ρουτάρει; Αν ξεκλειδωσω τον bootloader δεν θα μπορέσω να το επαναφέρω; Βασικα αυτο που με καιει είναι το θεμα με την ενταση των ακουστικων μπας και το διορθωνα κανοντας root.

 

εγώ το εχω root απο την πρώτη μέρα

1. έκανα unlock bootloader (απο το επίσημο site της huawei)

2. πέρασα recovery.........

3. από εκει πέρασα root κλπ κλπ (οτι χρειαζεσται δλδ)

4. αφαίρεσα ολοοοοοοοοοοο το bloatware (κύριο google apps εκτος απο το playstore μετα την αφαίρεση τους είδα δραματική αύξηση στην αυτονομία)

5. προφανώς και εχω χάσει την εγγύηση (όχι οτι υπήρχε........ εχω το Mate7 Monarch 64 gb storage 3 g ram)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας δώσεις οδηγίες πως μπορούμε να κάνουμε κ μεις ροοτ; δεν θέλω λινκ απλά και να μου πεις δες εδώ, αν μπορείς με μια σειρά, γιατί στο παρελθόν είχα προσπαθήσει και δεν τα κατάφερα.. Αλλά δεν ξανά δοκίμασα γιατί έχω μακ και θα πρέπει να πάω σε φίλο με Windows αλλά να ξέρω από πριν τι πρέπει να κάνω!!

Αν μπορείς δλδ σε μια σειρά

1ο κάνε αυτό

2ο αυτό.. Κτλ

 

Ευχαριστώ :-)

 

εγώ το εχω root απο την πρώτη μέρα

1. έκανα unlock bootloader (απο το επίσημο site της huawei)

2. πέρασα recovery.........

3. από εκει πέρασα root κλπ κλπ (οτι χρειαζεσται δλδ)

4. αφαίρεσα ολοοοοοοοοοοο το bloatware (κύριο google apps εκτος απο το playstore μετα την αφαίρεση τους είδα δραματική αύξηση στην αυτονομία)

5. προφανώς και εχω χάσει την εγγύηση (όχι οτι υπήρχε........ εχω το Mate7 Monarch 64 gb storage 3 g ram)

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

εγώ το εχω root απο την πρώτη μέρα

1. έκανα unlock bootloader (απο το επίσημο site της huawei)

2. πέρασα recovery.........

3. από εκει πέρασα root κλπ κλπ (οτι χρειαζεσται δλδ)

4. αφαίρεσα ολοοοοοοοοοοο το bloatware (κύριο google apps εκτος απο το playstore μετα την αφαίρεση τους είδα δραματική αύξηση στην αυτονομία)

5. προφανώς και εχω χάσει την εγγύηση (όχι οτι υπήρχε........ εχω το Mate7 Monarch 64 gb storage 3 g ram)

 

Εγώ που έχω το ίδιο μοντέλο με εσένα, απλά δεν έχω βρει κανένα λόγο για root στη συγκεκριμένη συσκευή. Εϊναι απλά ό,τι καλύτερο έχω πιάσει σε Android (μαζί με το Μ8). Η δε αυτονομία που λές ότι βελτιώνεται, απλά δε νομίζω ότι χρειάζεται βελτίωση όπως είναι (για να αξίζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία root και απώλειας της εγγύησης για τις Ευρωπαϊκές συσκευές)...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το ίδιο μοντέλο με εσένα, απλά δεν έχω βρει κανένα λόγο για root στη συγκεκριμένη συσκευή. Εϊναι απλά ό,τι καλύτερο έχω πιάσει σε Android (μαζί με το Μ8). Η δε αυτονομία που λές ότι βελτιώνεται, απλά δε νομίζω ότι χρειάζεται βελτίωση όπως είναι (για να αξίζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία root και απώλειας της εγγύησης για τις Ευρωπαϊκές συσκευές)...

καταρχήν μισές εφαρμογές για network analising που εγώ για δουλειά θέλουν root, τα gaaps μου ξεσκισουν την μπαταρία και συλλεγουν άπειρες πληροφορίες που δεν θέλω να πηγαίνουν κάπου, διόρθωσα την ένταση στα ακουστικά και έστρωσα τα prima κλπ για τα ακουστικά που έχω, μπλοκαρα της αθλιες διαφημίσεις, έχω πάρα πολλές εφαρμογές χωρίς greenfy από τα 3 gb έχω μόνιμα 600 ελεύθερα με greenfy 1.8 gb, και πολύ καλύτερη κατανάλωση, έκανα την camera να τραβάει σε raw. Γενικός μην συγκρίνεις την ανάγκες σου με ανάγκες του άλλου

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να μας δώσεις οδηγίες πως μπορούμε να κάνουμε κ μεις ροοτ; δεν θέλω λινκ απλά και να μου πεις δες εδώ, αν μπορείς με μια σειρά, γιατί στο παρελθόν είχα προσπαθήσει και δεν τα κατάφερα.. Αλλά δεν ξανά δοκίμασα γιατί έχω μακ και θα πρέπει να πάω σε φίλο με Windows αλλά να ξέρω από πριν τι πρέπει να κάνω!!

Αν μπορείς δλδ σε μια σειρά

1ο κάνε αυτό

2ο αυτό.. Κτλ

 

Ευχαριστώ :-)

 

τα πάντα έχει εδώ (επειδή εχει μπόλικα πράγματα χρησιμοποιείστε το translator)

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=626472

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ που το δικαρτο έχει ακόμα ~600€, μετά από τόσους μήνες κυκλοφορίας. Ενώ ψηνομουν να το πάρω και περίμενα να πέσει η τιμή, αυτή είναι κολλημένη εκεί. Το μικρό είναι σε πιο λογική τιμή, όμως εγώ ήθελα αυτό με τα 3gb ram .
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα και έχω να πω κάτι που δεν το πίστευα οτι θα το έλεγα . πολύ καλυτερο απο το λενοβο ποιότητα και μπαταρία και πολλά αλλά ,εκτός την ανάλυση και Ραμ . αυτό που θέλω να ρωτησω ποια είναι η τελευταια εκδοση update λογισμικού? Επίσης το ξεκλειδωμα με τον αισθητήρα όλα τα λεφτά
Link to comment
Share on other sites

εγώ το εχω root απο την πρώτη μέρα

1. έκανα unlock bootloader (απο το επίσημο site της huawei)

2. πέρασα recovery.........

3. από εκει πέρασα root κλπ κλπ (οτι χρειαζεσται δλδ)

4. αφαίρεσα ολοοοοοοοοοοο το bloatware (κύριο google apps εκτος απο το playstore μετα την αφαίρεση τους είδα δραματική αύξηση στην αυτονομία)

5. προφανώς και εχω χάσει την εγγύηση (όχι οτι υπήρχε........ εχω το Mate7 Monarch 64 gb storage 3 g ram)

 

Δηλ κανοντας unlock τον bootloader αυτοματως χανεις την εγγύηση ; Δεν υπαρχει τροπος μετα να επαναφερεις το τηλ οπως ηταν ; Ποτε δεν δοκιμασες κατι τετοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κανοντας unlock τον bootloader αυτοματως χανεις την εγγύηση ; Δεν υπαρχει τροπος μετα να επαναφερεις το τηλ οπως ηταν ; Ποτε δεν δοκιμασες κατι τετοιο ;

 

κοίτα....... εγγύηση ετσι και αλλιώς ουσιαστική δεν εχεις (την αντιπροσωπεία την έχει η γνωστή σε όλους........ η arvato..........)

κατά τα αλλα ναι αν κάνεις unlock χάνεις επίσημα την εγγύηση......... παλιότερα γινόταν lock πίσω (και τώρα γίνεται) απλώς τώρα η huawei κρατάει Log με τα imei που έχουν γίνει unlock και έχουν πρόσβαση σε αυτο η αντιπροσωπείες........

Από την αλλη huawei σου λέει οτι αν κάνεις unlock χάνεις εγγύηση σε καποια πράγματα μόνο (συγκεκριμένα μητρική).... αλλα όλα αυτά δεν ισχύουν όταν μιλάμε για την arvato............ εδώ το κοιτάνε χωρίς να το ελέγξουν καν και σου λένε εεεεεεε έχει υγρασία μέσα κύριε.......:X

 

από την άλλη πλέον τα google apps έχουν γίνει ένα είδους καρκίνου που ξεσκίζουν και αυτονομία και ram της συσκευές (ναι google βγάζει λεφτά από τα personal data σου και την συμφέρει απόλυτα), ετσι android = root μόνο και μόνο για να σουτάρεις των καρκίνο

Link to comment
Share on other sites

 

από την άλλη πλέον τα google apps έχουν γίνει ένα είδους καρκίνου που ξεσκίζουν και αυτονομία και ram της συσκευές (ναι google βγάζει λεφτά από τα personal data σου και την συμφέρει απόλυτα), ετσι android = root μόνο και μόνο για να σουτάρεις των καρκίνο

 

Αφού μπορείς να τα απενεργοποιήσεις τα google apps γιατί να μπεις στη διαδικασία του root και του ξηλώματος ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς να τα απενεργοποιήσεις τα google apps γιατί να μπεις στη διαδικασία του root και του ξηλώματος ?

 

google play services και google services κανουν ολη την ζημιά.... τα οποία πρέπει να τα κάνεις greenify (αν κάνεις disable σκοτώνει και το playstore)....... + αν μάθεις τι πληροφορίες μαζεύει και στέλνει αυτό το service η cia θα σου φανεί ένα μικρο παιδάκι μπροστα στην google :)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα....... εγγύηση ετσι και αλλιώς ουσιαστική δεν εχεις (την αντιπροσωπεία την έχει η γνωστή σε όλους........ η arvato..........)

κατά τα αλλα ναι αν κάνεις unlock χάνεις επίσημα την εγγύηση......... παλιότερα γινόταν lock πίσω (και τώρα γίνεται) απλώς τώρα η huawei κρατάει Log με τα imei που έχουν γίνει unlock και έχουν πρόσβαση σε αυτο η αντιπροσωπείες........

Από την αλλη huawei σου λέει οτι αν κάνεις unlock χάνεις εγγύηση σε καποια πράγματα μόνο (συγκεκριμένα μητρική).... αλλα όλα αυτά δεν ισχύουν όταν μιλάμε για την arvato............ εδώ το κοιτάνε χωρίς να το ελέγξουν καν και σου λένε εεεεεεε έχει υγρασία μέσα κύριε.......:X

 

από την άλλη πλέον τα google apps έχουν γίνει ένα είδους καρκίνου που ξεσκίζουν και αυτονομία και ram της συσκευές (ναι google βγάζει λεφτά από τα personal data σου και την συμφέρει απόλυτα), ετσι android = root μόνο και μόνο για να σουτάρεις των καρκίνο

 

Τελευταια ερωτηση : Οταν λες οτι εκανες unlock το bootloader στο επισημο site της Huawei που ακριβως το εκανες αυτο? Δεν στελνεις καποιο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...