Jump to content

Huawei Ascend Mate 7


eleco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα για OTA έχω το (09) με την 137 αλλά τπτ...

 

Δεν γίνεται με ΟΤΑ εκτός κι αν είσαι Πολωνία. Έχει βγει μόνο στην Πολωνία αλλά κάνει για όλα τα ευρωπαϊκά.

Αφού είσαι στην 137 κατέβασε το και κάνε χειροκίνητα τη δουλειά. Είναι πανεύκολο.

Προσοχή όμως. Ενδέχεται να γίνει reset το τηλέφωνο και να τα χάσεις όλα.

Εγώ με την παραπάνω διαδικασία τα έχασα όλα εκτός την SD. Εκεί δεν σβήστηκε τίποτα.

Τώρα ξαναπερνάω εφαρμογές.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/mate-7/general/firmware-official-t3064550 είναι η σωστή έκδοση? Από ότι διάβασα λένε για όχι τόσο καλή διαχείριση μπαταρίας.... Όσο για το update ναι είδα εδώ αυτό που λες να γίνει local update αφού την κατεβάσω
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό http://forum.xda-developers.com/mate-7/general/firmware-official-t3064550 είναι η σωστή έκδοση? Από ότι διάβασα λένε για όχι τόσο καλή διαχείριση μπαταρίας.... Όσο για το update ναι είδα εδώ αυτό που λες να γίνει local update αφού την κατεβάσω

 

Ναι. Αυτή χρειάζεσαι. Αν και εγώ πήγα ένα βήμα πιο πίσω στην αρχή. Manual full127->OTA 137->Manual Lollipop 5.1

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κάνω την διαδικασία αλλά δεν βρίσκει το αρχείο όταν κάνω local update Έχω ρίξει το zip στην εξωτερική SD σε φάκελο dload αλλά δεν το βλέπει.... Πηγές ένα βήμα ποιο πίσω γιατί? Edited by donkixoths
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με ΟΤΑ εκτός κι αν είσαι Πολωνία. Έχει βγει μόνο στην Πολωνία αλλά κάνει για όλα τα ευρωπαϊκά.

Αφού είσαι στην 137 κατέβασε το και κάνε χειροκίνητα τη δουλειά. Είναι πανεύκολο.

Προσοχή όμως. Ενδέχεται να γίνει reset το τηλέφωνο και να τα χάσεις όλα.

Εγώ με την παραπάνω διαδικασία τα έχασα όλα εκτός την SD. Εκεί δεν σβήστηκε τίποτα.

Τώρα ξαναπερνάω εφαρμογές.

 

Ολα καλα. Μολις την περασα και γω. Θα την μελετησω και θα σας πω εντυπωσεις!

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα τον φάκελο dload στην SD οκ είδε το update έκανε reboot άρχισε να περνάει την rom έκανε ξανά restart αφού τελειωσε και τπτ όταν επανεκκίνησε πάλι την ίδια είχε....τι λάθος κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου έβγαλε κάποιο μύνημα λάθους πρέπει να έγινε κανονικά. Αν όχι ξανακάνε manual update.

 

... Πηγές ένα βήμα ποιο πίσω γιατί?

 

Γιατί είχα περάσει την τελευταία Ρώσικη που ήταν η 141 ενώ θέλει την 137. Διαφορετικά έπρεπε να παριμένω να πάρω το Update με τους Ρώσους.

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα λάθους δεν έβγαλε αλλά δεν είδα καμία αλλαγή... 4.4.2 μου δείχνει ότι έχει ακόμα και την 137 και το έκανα το manual update 2 φορές και τπτ καμία αλλαγή Edited by donkixoths
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες [ATTACH]61886[/ATTACH][ATTACH]61887[/ATTACH][ATTACH]61888[/ATTACH]

Μήπως πρέπει να κάνω factory reset και μετά να κάνω το manual update?

Edited by donkixoths
Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα λάθους δεν έβγαλε αλλά δεν είδα καμία αλλαγή... 4.4.2 μου δείχνει ότι έχει ακόμα και την 137 και το έκανα το manual update 2 φορές και τπτ καμία αλλαγή

 

κατέβασε παλι το ΟΤΑ μάλλον δεν εχεις το σωστό. Μπες στο xda.

 

EDIT. Σίγουρα δεν εχεις το σωστο. το link που παρέθεσες πριν ειναι το full rom για την β137 που χρειαζονται οσοι πρεπει να πανε ενα βημα πισω απο την β141. Εσυ ησουν ηδη στην β137. http://forum.xda-developers.com/mate-7/general/mate-7-update-to-lollipop-screenshots-t3125227/page14 εδω εισαι το δινει ο Lxus.

Edited by apopet26
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε, αλλαγες που βρηκα (μεχρι στιγμης) :

1. Στην καμερα μπηκε και ISO 1600

2. Σερνοντας με το δακτυλο προς τα αριστερα ή προς τα δεξια την navigation bar μικραινει η οθονη του κινητου για χρηση με το ενα χερι

3. Καταργηθηκε η λειτουργια αποκρυψης της navigation bar (κακο αυτο για μενα)

4. Το φόντο των notification settings αλλαξε απο λευκο σε διαφανο

5. Στις notification settings πατώντας το κουμπι του bluetooth ανοιγοκλεινει απλως το bluetooth (πριν σε πηγαινε κατευθειαν στις ρυθμισεις του bluetooth)

6. Ο ηχος στο ραδιοφωνο στα ακουστικα παραμενει χαμηλος (δυστυχως)

7. Μπηκε λειτουργια multitasking για χρηση 2 εφαρμογων ταυτοχρονα

8. Οι προσφατες δεν εμφανιζονται η μια πισω απο την αλλη οπως στις περισσοτερες Lollipop αλλα οπως και πριν σε "τετραγωνακια"

9. H μπαταρια μεχρι στιγμης δειχνει οπως και στην 137 για την ωρα. Θα δειξει στην συνεχεια!

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε παλι το ΟΤΑ μάλλον δεν εχεις το σωστό. Μπες στο xda.

 

EDIT. Σίγουρα δεν εχεις το σωστο. το link που παρέθεσες πριν ειναι το full rom για την β137 που χρειαζονται οσοι πρεπει να πανε ενα βημα πισω απο την β141. Εσυ ησουν ηδη στην β137. http://forum.xda-developers.com/mate-7/general/mate-7-update-to-lollipop-screenshots-t3125227/page14 εδω εισαι το δινει ο Lxus.

Την κατέβασα..... το ζιπαρισμένο το ρίχνω μέσα στον dload φάκελο που είναι στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα..... το ζιπαρισμένο το ρίχνω μέσα στον dload φάκελο που είναι στην sd?

 

ναι και κανεις ενα απλο local update. η αν δεν εχεις προβλημα να χασεις τα παντα κανεις force firmware update :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε, αλλαγες που βρηκα (μεχρι στιγμης) :

1. Στην καμερα μπηκε και ISO 1600

2. Σερνοντας με το δακτυλο προς τα αριστερα ή προς τα δεξια την navigation bar μικραινει η οθονη του κινητου για χρηση με το ενα χερι

3. Καταργηθηκε η λειτουργια αποκρυψης της navigation bar (κακο αυτο για μενα)

4. Το φόντο των notification settings αλλαξε απο λευκο σε διαφανο

5. Στις notification settings πατώντας το κουμπι του bluetooth ανοιγοκλεινει απλως το bluetooth (πριν σε πηγαινε κατευθειαν στις ρυθμισεις του bluetooth)

6. Ο ηχος στο ραδιοφωνο στα ακουστικα παραμενει χαμηλος (δυστυχως)

7. Μπηκε λειτουργια multitasking για χρηση 2 εφαρμογων ταυτοχρονα

8. Οι προσφατες δεν εμφανιζονται η μια πισω απο την αλλη οπως στις περισσοτερες Lollipop αλλα οπως και πριν σε "τετραγωνακια"

9. H μπαταρια μεχρι στιγμης δειχνει οπως και στην 137 για την ωρα. Θα δειξει στην συνεχεια!

 

Στο νουμερο 4 τι χρωμα ειναι η μπαρα και τα εικονιδια ?προβλημα με ηχο που λες δεν εχω κατι τετοιο ειναι απο την καινουργια εκδοση κατι? Επισης τρεξε ενα antutu και πες σκορ .απο λαγκ παρατηρησες τιποτα ?οι ρυθμησεις ειναι οπως πριν?

Link to comment
Share on other sites

ναι και κανεις ενα απλο local update. η αν δεν εχεις προβλημα να χασεις τα παντα κανεις force firmware update :p

Ρε το δια μου έκανα φάκελο dload στην εξωτερική SD card, έριξα μέσα το ζιπαρισμένο που κατέβασα πάω στο local update και δεν βλέπει το αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Ρε το δια μου έκανα φάκελο dload στην εξωτερική SD card, έριξα μέσα το ζιπαρισμένο που κατέβασα πάω στο local update και δεν βλέπει το αρχείο

 

sdcard/dload/update.zip ετσι πρεπει να ειναι τπτ περισσοτερο τπτ λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

sdcard εσωτερική ή την εξωτερική του τηλεφώνου?

Ορίστε και φωτογραφίες της διαδικασίας [ATTACH]61935[/ATTACH][ATTACH]61936[/ATTACH][ATTACH]61937[/ATTACH][ATTACH]61938[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εγκατέστησα και εγώ απο sd card. Μου έκανε εντύπωση οτι δεν έσβησε τίποτα απο το τηλ ούτε καν ρυθμίσεις. Προς το παρόν όλα smooth εκτός απο το widget εορτολογιου που δεν παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά τελικά το είδε το ρημάδι [ATTACH]61941[/ATTACH] Να ευχαριστήσω το φίλο για τις συμβουλές και την υπομονή του!!
Link to comment
Share on other sites

1) Οποιος εχεις instagram θα διαπυστωσει πως εν μπορει να τραβηξει ΒΙΝΤΕΟ (κολλαει και δεν προχωραει)

2) Οταν ερχεται μια ενημερωση στο facebook δεν εμφανιζεται στο εικονιδιο το νουμερο των ενημερωσεων που εχεις

3) Τα mail δεν ερχονται κατευθειαν και στις επιλογες υπαρχουν καθε 5,10,30,1 ωρα σαν ενημερωση

4) Η ενταση του ηχου οταν παιζει το ραδιοφωνο ειναι στα όρια χαμηλος

.

.

.

.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...