Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύριοι χρειάζομαι τα φώτα σας.Έκανα ένα search αλλά δε βρήκα κάτι.

Λοιπόν,ένα φιλαράκι έχει το μοντέλο που δεν υποστηρίζει 3g.

Προχθές το βάζει κλειστό να φορτίσει και όταν το έβγαλε από τον φορτιστή και πήγε να το ενεργοποιήσει αυτό μπήκε σε fastboot mode.Τον ρώτησα εάν κατά λάθος πάτησε και άλλα κουμπιά εκτός του power αλλά δε θυμόταν.

Το θέμα είναι ότι το κινητό δε λέει να βγει απο το fastboot mode.Προσπάθησα με παρατεταμένο πάτημα του power να κλείσω το κινητό,να μπω σε recovery τίποτα δεν έκανε δουλειά.

Το θέμα είναι ότι την δεδομένη στιγμή δεν έχουμε και λάπτοπ.Επίσης σκέφτηκα να το αφήσω να κάνει τις συνεχόμενες επανεκκινησεις σε fastboot μπας και τελειώσει η μπαταρία και αυτό με βοηθήσει να το φορτισω λίγο και ίσως εκκινήσει κανονικά αλλά τζίφος κι αυτό.

Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί είναι και δύσκολοι καιροί για καινούργια κινητά.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα και 'γω την Lollipop AP, μια χαρά είναι. Πιο γρήγορη από την άλλη, καμία Κινέζικη εφαρμογή και το σημαντικότερο λειτουργούν τα themes που είχα κατεβάσει.

 

Εγώ έκανα πρώτα format το κινητό για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει ίχνος από την παλιά ROM.

 

Έβαλα και το αντίστοιχο recovery κατά την διαδικασία του φλασαρίσματος.

 

Όταν έβαλα το modem από την CU, δεν ενεργοποιούνταν η πρώτη sim (Wind). Μόνο άμα την έβγαζα και την έβαζα με το κινητό ανοιχτό.

Επανέφερα το modem που υπήρχε στο αρχείο της ROM και όλα μια χαρά!

 

Επανέφερα από άλλο κινητό δυο αρχεία για το Wifi για NVram fix, γιατί με το backup που είχα κρατήσει μέσω recovery, δεν μου έβλεπε τα 5G δίκτυα.

 

Επανέφερα χειροκίνητα το αρχείο με τα IMEI που το είχα ήδη backup και όλα μια χαρά.

 

Εγώ κρατάω τα εξής αρχεία...

 

Για το IMEI : Αρχείο /data/nvram/md/NVRAM/NVD_IMEI/MP0B_001

 

Για τα δίκτυα WiFi : Αρχείο /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

 

Και για NVRAM Fix : Για να έχω και 5G τα αρχεία : /data/nvram/APCFG/APRDEB/ WIFI και WIFI_CUSTOM

 

Δεν κρατάω ούτε nvram backup από recovery, ούτε τίποτα.

 

Κάνω κανονικά format πριν εγκαταστήσω την νέα ROM και τα επαναφέρω αυτά τα αρχεία χειροκίνητα.

Για την εγκατάσταση της AP ο τούρκος στις βασικές οδηγίες λέει απλά download only, στο flash tool.

Αν προχωρήσετε όμως στη συζήτηση του νήματος στις οδηγίες τους λένε backup πρώτα κάποια αρχεία (imei, wifi, modem), μετά format και επαναφορά των αρχείων αυτών.

Εσείς ποιον δρόμο ακολουθήσατε?

καλησπερα σε ολους, αυτο που λεει ο δημητρης θελω κ εγω να μαθω, προτεινετε το φορματ η οχι? (εχω κρατησει κ εγω οτι ο αελ) προβληματιζομαι λιγακι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια το πηρα το τηλ για 2 φιλους το ενα εχει ερθει 3 βδομαδες τωρα και δουλευει κανονηκα τις πρωτες 2 μερες εχανε σημα και ξανα επιανε συνεχεια μετα εστρωσε το αλλο ηρθε σημερα και κανει τα ιδια τι φταιει εχει συβει κατι παρομοιο σε κανενα ;
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός αναβάθμισης Χ2-CU σε Χ2-EU ROM.

Τι θα χρειαστούμε.

EU_ROW_S126_15.01.15 ROM ή απο εδώ

Οδηγούς για το PC Drivers

Αρχείο για ROOT Kingroot

Απο εδω κατεβαζουμε τη CU ROM και το Flash Tool

Και εδώ ειναι το αρχείο TWRP για οποιον θελει να αλλαξει το recovery.

Πάμε λοιπόν να δούμε με απλά βήματα τι θα κάνουμε.

Καταρχήν φτιάχνουμε ένα φάκελο πχ Lenovo X2.

Εκεί μέσα βάζουμε όλα αυτά που κατεβάσαμε και τα αποσυμπιέζουμε το κάθε ένα στο δικό του φάκελο.

Εγκατάσταση πρώτα τους οδηγούς. Για καλό και για κακό κάνουμε μια επανεκκίνηση στον υπολογιστή. Συνδέουμε το κινητό και βλέπουμε αν το αναγνωρίζει κανονικά. Σε μένα μόλις το δει ανοίγει παράθυρα για να επιλέξω τι να κάνει ( Win 7).

Ανοίγουμε το Flash tool και πάμε στο Tab Option (Φώτο 1) και πάμε στην επιλογή Connection όπου βλέπουμε να είναι το USB speed επιλεγμένο το High speed και το Battery επιλεγμένο auto detect (Φώτο 2). Στη συνεχεία πάμε στην επιλογή Download και ΠΡΕΠΕΙ NA EINAI το DA DL All with Checksum επιλεγμένο ( Φωτο 3). Αφού έχουμε τσεκάρει αυτά πατάμε το Χ να κλείσει το παράθυρο και πάμε να φορτώσουμε το αρχείο μας. Πατάμε το Scatter-loading και αφού κάνουμε αναζήτηση στο που θα το βρούμε ( Φάκελος που ανοίξαμε Lenovo X2 ) επιλεγούμε το scatter που είναι μέσα στη ROM που θέλουμε να φορτώσουμε στο κινητό μας. Αφού φορτώσει πάμε στην επιλογή Download only πατάμε το βελάκι και επιλέγουμε το firmware Upgrade (Φώτο 4) γιατί διαφορετικά θα μας βγάλει το μήνυμα που έβγαλε και σε μένα ( σελίδα 40 #600). Αφού έχουμε κάνει όλα αυτά που έχω περιγράψει πατάμε το Download και συνδέουμε το κινητό. Φυσικά το κινητό θα είναι κλειστό . Power off και όχι quick boot.

Εδώ τώρα θέλει λίγο υπομονή γιατί θέλει περίπου τα 7 λεπτά να τελειώσει , ίσως και παραπάνω. Αφού τελειώσει θα μας βγάλει ένα μεγάλο πράσινο που μας λέει ότι όλα πήγαν καλά. Τώρα μπορούμε να αποσυνδέσουμε το κινητό μας από τον υπολογιστή και το ανοίγουμε. Αφού ανοίξει το συνδέουμε στον υπολογιστή και κάνουμε αντιγραφή το αρχείο του Kingroot στο κινητό (copy-paste) και το κάνουμε εγκατάσταση. Αφού γίνει το τρέχουμε , περιμένουμε λίγο μέχρι να μας βγάλει ένα πράσινο κουμπάκι με ένα λουκέτο κλειστό. Πατάμε αυτό το κουμπάκι και περιμένουμε να κάνει τα μαγικά του και να κάνει Root το κινητό. Όταν τελειώσει θα μας έχει πλέον το σηματάκι με το λουκέτο ανοιχτό.

Αν θέλουμε κατεβάζουμε από το play store το root checker για να μας επιβεβαίωση ότι το τηλέφωνο μας είναι root.

Εφόσον το κινητό μας είναι root μπορούμε τώρα να αλλάξουμε το modem στο κινητό. Από την CU ROM κρατάμε μονό το φάκελο του modem και ακλουθούμε τον οδηγό που περιγράφεται εδώ όπως είχε αναφέρει και ο Ipokratis στη σελίδα 28 #415 .

Φυσικά για να κάνουμε όλες τις ενέργειες που χρειάζεται πρέπει να έχουμε κάνει εγκατάσταση Διαχειριστής αρχείων

Για το θέμα του recovery TWRP αν θέλουμε μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτά που μας λένε οι Ρώσσοι.

Εγώ έκανα ένα κολπάκι το οποίο έπιασε. Πριν κάνω εγκατάσταση τη ROM άλλαξα το recovery.img που είχε μέσα με αυτό που έχω κατεβάσει. Έτσι κατά την εγκατάσταση έβαλε το TWRP.

Προσοχή......Το τηλέφωνο θα λειτουργεί με μία κάρτα πλέον.

Ακολουθήστε τον οδηγό και όλα θα πάνε καλά.

 

Τώρα είδα ότι στις 30/3/2015 βγήκε και ΟΤΑ upgrade S129 εδω η αναβάθμιση

 

Προσθήκη 1η 2/4/2015 : Για την σωστή εμφάνιση των Ελληνικών στο Notification Pulldown απο τον kinezos στη σελίδα 39 #578 ( εδω )

Προσθήκη 2η 2/4/2015 update Notification Pulldown εδώ είναι για την CU

 

 

Εκανα τα βηματα ακριβως μου εβγαλε στο flash tool οτι κατι δεν πηγε καλα και το τηλεφωνο δεν ανοιγει τι κανω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την rom απ το needrom και μετα χρησιμοποιησα το modem απ το myphone.gr και δουλευει το τηλφωνο αψογα

μονο που βλεπω οτι καταναλωνετε πολυ απ την ram

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά μια ξαδέρφη μου έχει το 16αρι, και δεν πιάνει καλή σύνδεση με τα δεδομένα(cosmote). θα το πάρω 1-2 μέρες να το δουλέψω,και μάλλον θα αλλάξω rom. είναι οι ίδιες με το 32αρι;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα, μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ. Εχω το lenovo vibe x2 εδω κι 1 μισο χρονο απο κινα. Η αντιπροσωπεια εδω δεν το αναγνωριζει. Τις τελευταιες μερες δειχνει να μη δουλευει ο δεκτης gps. Ξερει κανεις κατι; ευχαριστω εκ των προτερων. Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω και εγω με τη σειρα μου. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με τον Γιαννη πιο πανω. Εδω και 2 μηνες περιπου που χρειαστηκα το gps δεν δουλευει. Ψαχνει συνεχως να βρει δορυφορο. Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα apps για διορθωση με καμια επιτυχια.

Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει. Σκεφτομαι για επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις αλλα προτιμω να το αποφυγω.

 

http://i1375.photobucket.com/albums/ag452/Christos_Christoforou/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-09-05-14-53-37-134_zpsskoymo4i.jpeg

Link to comment
Share on other sites

KingRoot_Android_3.4.7.174_20141226_105001_.apk.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ .Μηπως υπαρχει καπου αλλου να το κατεβασω?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6030919#post6030919

 

post 588

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα!

σκέφτομαι να παρω το vibe x2 . το εχω βρει στο minideal με 115.

επειδη ειμαι παντελως ασχετος(δεν ειχα ποτε smartphone) θα ηθελα να μου πειτε: 1 αν θα μπορέσω να το δουλεψω σαν ασχετος? 2 αν ειναι vfm? και 3 αν πειραζει που ειναι παλιο.

Γενικα θελω ενα τηλ με χαμηλο sar που να μπορω να μπαινω καμια φορα στο internet να παει και μια τριετια και να ειναι φθηνο. κανει το vibe x2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

σκέφτομαι να παρω το vibe x2 . το εχω βρει στο minideal με 115.

επειδη ειμαι παντελως ασχετος(δεν ειχα ποτε smartphone) θα ηθελα να μου πειτε: 1 αν θα μπορέσω να το δουλεψω σαν ασχετος? 2 αν ειναι vfm? και 3 αν πειραζει που ειναι παλιο.

Γενικα θελω ενα τηλ με χαμηλο sar που να μπορω να μπαινω καμια φορα στο internet να παει και μια τριετια και να ειναι φθηνο. κανει το vibe x2

 

 

Πάρε ένα xiaomi redmi 3s international version από το geekbuying.com. 112ευρώ.

Ατελείωτη υποστήριξη, πολύ εύκολο στην αλλαγή rom (developer rom θα περάσεις, χωρίς να χρειάζεται υπολογιστής) και κάθε εβδομάδα updates.

Τo lenovo vibe X2 είναι διετίας τηλέφωνο. Προσωπικά το κρατάω μόνο για το design του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Στο κινητό μου άρχισε να μην δουλεύει στην μέση της οθόνης η αφή και κάποιες φορές το πιάνει η τρέλα του και αλλάζει σελίδες, πατάει εντολές. Έκανα το διαγνωστικό τεστ της λενοβο και είναι εκτός 3-4 γραμμές.

Είμαι για αλλαγή touch ή και οθόνης μαζί?

Αξιόπιστο μαγαζί για αγορά από εξωτερικό?

Αν έχουμε κανένα οικονομικό μαγαζί εδώ Ελλάδα για επισκευή στείλτε μου πμ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν δεν είναι κόπος, επειδή έχω χάσει λίγο τη συνέχεια λόγω αλλαγής συσκευής και λειτουργικού, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει, να μου υποδείξει κάποια link δηλαδή, για να κάνω αλλαγή ROM σε κινέζικο X2 dual SIM και να βάλω official EU ROM που να υποστηρίζει τη λειτουργία dual SIM; Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει τέτοια ROM, πιο παλιά νομίζω υπήρχε μόνο η επιλογή της EU ROM όπου έχανες τη dual SIM λειτουργία του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι κόπος, επειδή έχω χάσει λίγο τη συνέχεια λόγω αλλαγής συσκευής και λειτουργικού, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει, να μου υποδείξει κάποια link δηλαδή, για να κάνω αλλαγή ROM σε κινέζικο X2 dual SIM και να βάλω official EU ROM που να υποστηρίζει τη λειτουργία dual SIM; Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει τέτοια ROM, πιο παλιά νομίζω υπήρχε μόνο η επιλογή της EU ROM όπου έχανες τη dual SIM λειτουργία του κινητού.

 

Η EU δεν θα εχεις και τις δυο καρτες.

Μονο την ΑΡ θα εχεις.....http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

Κατεβασε και αυτο το αρχειο (https://drive.google.com/open?id=0B4fai69pFpApMUJxTlVYV3QyeXc )

εχω μεσα drivers , modem firmware , SU , TWRP .....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Η EU δεν θα εχεις και τις δυο καρτες.

Μονο την ΑΡ θα εχεις.....http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

Κατεβασε και αυτο το αρχειο (https://drive.google.com/open?id=0B4fai69pFpApMUJxTlVYV3QyeXc )

εχω μεσα drivers , modem firmware , SU , TWRP .....

 

Καλησπέρα. Προσπάθησα και εγώ αλλά δυστυχώς αν και ακολούθησα τα παραπάνω πιστά θέλω να πιστεύω (εκτός από το ρουτάρισμα με kingroot) εξακολουθεί και δεν βλέπει τις κάρτες από άποψη σήματος (radio).

 

Μου ζητάει το pin (για την sim1) αλλά και οι δύο μπάρες σήματος είναι με Χ ενώ στο μενού δεν ανοίγει την διαχείριση των sim1 & 2 (με πετάει έξω). Προφανώς δε δούλεψε το modem;

 

Να προσθέσω ότι το δοκιμάζω με μονό sim tray μέχρι αφίξεως του διπλού.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και επιθυμητή :(

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει ένα (1) το οποίο το λέει "Μη έγκυρο".

 

Στο μενού "Πληροφορίες IMEI" δίνει το ίδιο στο "Υποδοχή1", στο "Υποδοχή2" λέει άγνωστο και στα άλλα δύο (IMEI SV υποδοχή 1&2) δίνει το νούμερο 78.

 

Άσχημα τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Δίνει ένα (1) το οποίο το λέει "Μη έγκυρο".

 

Στο μενού "Πληροφορίες IMEI" δίνει το ίδιο στο "Υποδοχή1", στο "Υποδοχή2" λέει άγνωστο και στα άλλα δύο (IMEI SV υποδοχή 1&2) δίνει το νούμερο 78.

 

Άσχημα τα πράγματα;

 

Ψαξε εδω στο νημα καπου γραφει πως θα περασεις τα ΙΜΕΙ και παλι.

Υποθετω οτι το κουτι το εχεις. Σε ταμπελακι πανω στο κουτι αναγαφει τα ΙΜΕΙ

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δυστυχώς no luck.

 

Βρήκα τη διαδικασία αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Δεν εγγράφει το 2ο IMEI -μετά που το ελέγχω με *#06# κλπ.

 

Το έκανα και με άλλους τρόπους για αλλαγή IMEI μέσω εφαρμογών Ρουτ (chamelephon κλπ), αλλάζει το 1ο και το 2ο το εμφανίζει άγνωστο, μη έγκυρο, null.

 

Τώρα για παράδειγμα έχω αλλάξει το 1ο IMEI και το 2ο παραμένει μη έγκυρο.

 

Φλασαρα και την EU μπας και είχε πρόβλημα και αυτή αλλά όλα οκ και ξανά από την αρχή για την AP, MODEM, TWRP,ρουτ κλπ.

 

Δυστυχώς το 2ο IMEI δεν θέλει με τίποτα. Φυσικά η συσκευή μου είναι EU χωρίς δύο IMEI.

 

Μήπως χρειάζομαι 2 IMEIs orig. από δικαρτη συσκευή;

 

Και για να μην ξεχάσω - Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...