Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα εχω την x2-cu και θελω να την κανω unroot πως γινεται ευχαριστω!!

 

και απ αυτην μπορω να βαλω τη lollipop ap??

mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να την κανεις unroot, πρεπει να ξερεις πως εχει γινει ρουτ και να χρησιμοποιησεις την ιδια μεθοδο, εφ'οσον το υποστηριζει.

Αν δεν ξερεις, μια προσπαθεια ειναι να κανεις unroot, μεσα απο το super-su.

Lollipop AP μπορεις να βαλεις, οτι και να εχεις, διαβαζοντας το θεμα θα βρεις και τα λινκς και τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Για να την κανεις unroot, πρεπει να ξερεις πως εχει γινει ρουτ και να χρησιμοποιησεις την ιδια μεθοδο, εφ'οσον το υποστηριζει.

Αν δεν ξερεις, μια προσπαθεια ειναι να κανεις unroot, μεσα απο το super-su.

Lollipop AP μπορεις να βαλεις, οτι και να εχεις, διαβαζοντας το θεμα θα βρεις και τα λινκς και τον τροπο.

 

ευχαριστω εψαξα λιγο το νημα και δεν μπορω να το ψαξω ολο για να βρω οδηγιες για να περασω τη lollipop.ξερουμε σε ποια σελιδα ειναι οδηγιες για την αναβαθμιση??

mi8
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εψαξα λιγο το νημα και δεν μπορω να το ψαξω ολο για να βρω οδηγιες για να περασω τη lollipop.ξερουμε σε ποια σελιδα ειναι οδηγιες για την αναβαθμιση??

Ξεκινα απο σελιδα 85 που πρωτοεμφανιστηκε και διαβασε τα σχετικα σχολια, για καμια 10ρια σελιδες, αναφερθηκαν πολλα σχετικα (προσοχη στο modem, σε καποιους παιζει ετσι σε καποιους θελει αλλαγη). Θα την βρεις εδω με οδηγιες εγκαταστασης >

http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

(δες και εδω τα σχολια)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο σελιδα 85 που πρωτοεμφανιστηκε και διαβασε τα σχετικα σχολια, για καμια 10ρια σελιδες, αναφερθηκαν πολλα σχετικα (προσοχη στο modem, σε καποιους παιζει ετσι σε καποιους θελει αλλαγη). Θα την βρεις εδω με οδηγιες εγκαταστασης >

http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

(δες και εδω τα σχολια)

 

 

να εισαι καλα

mi8
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο σελιδα 85 που πρωτοεμφανιστηκε και διαβασε τα σχετικα σχολια, για καμια 10ρια σελιδες, αναφερθηκαν πολλα σχετικα (προσοχη στο modem, σε καποιους παιζει ετσι σε καποιους θελει αλλαγη). Θα την βρεις εδω με οδηγιες εγκαταστασης >

http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

(δες και εδω τα σχολια)

 

Παιδιά τα φώτα σας λιγο... έχω λιώσει στο διαβασμα αλλά δεν!

κάτι παίζει με τους drivers δεν μπορω να λειτουργήσω καν το flashtool :(

καμμια ιδέα ? Συνδέω το κιν και απλά δείχνει να φωρτίζει

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή είχα το εξής πρόβλημα.

Με το modem CU δεν επαιζε καθολου Data. Με τίποτα όμως.

Με το modem AP, ολα έπαιζαν κανονικά, αλλά αισθανόμουν οτι το κινητό δεν λειτουργούσε σωστά. Παρόλο που οι κλήσεις και τα Data επαιζαν πένα.

( πχ, στο εξωτερικό με AP modem δεν εβλεπε με τπτ δίκτυο να κάνει περιαγωγή. Με CU έκανε περιαγωγή, αλλά φυσικά no Data. )

Μέχρι στγμής άλλαζα τα :

/system/etc/firmware/modem_1_lwg_n.img and

/system/etc/firmware/catcher_filter_1_lwg_n.bin

/system/etc/firmware/catcher_filter_ext.bin

Βάση http://forum.xda-developers.com , δεν χρειάζονται και τα 3 αρχεία, αλλα μόνο τα catcher_filter_1_lwg_n.bin και modem_1_lwg_n.img.

Έβαλα αυτα τα 2 απο CU, και το catcher_filter_ext.bin από AP.

Voice + Data κανονικά για 1η φορά, με CU Modem files. ( V41 default είχα )

Το H+ και 3G αλλαγές συνέχεια, δεν κρατά σταθερό το H+. Θα δείξει...

 

Και εμένα με το CU V41 δεν μου δούλευαν τα δεδομένα.

Με το μόντεμ της ΑΡ όλα καλά αλλά μόνο όταν το έχω στο 3g, στο 4g δεν μου άνοιγε πάντα τα δεδομένα και χρειαζόταν επανεκκίνηση ή να μπω για λίγο με wifi για να στρώσει.

Και εγώ νομίζω ότι το σήμα του και η σταθερότητα στο ίντερνετ δεν είναι η ίδια όπως με το CU V40 που είχα στην αρχή. Το Η+ ήταν σχεδόν μόνιμο, ενώ τώρα όχι τόσο.

Έχει κανείς σε λινκ μόνο το μόντεμ CU V40 να το ανεβάσει?

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή είχα το εξής πρόβλημα.

Με το modem CU δεν επαιζε καθολου Data. Με τίποτα όμως.

Με το modem AP, ολα έπαιζαν κανονικά, αλλά αισθανόμουν οτι το κινητό δεν λειτουργούσε σωστά. Παρόλο που οι κλήσεις και τα Data επαιζαν πένα.

( πχ, στο εξωτερικό με AP modem δεν εβλεπε με τπτ δίκτυο να κάνει περιαγωγή. Με CU έκανε περιαγωγή, αλλά φυσικά no Data. )

Μέχρι στγμής άλλαζα τα :

/system/etc/firmware/modem_1_lwg_n.img and

/system/etc/firmware/catcher_filter_1_lwg_n.bin

/system/etc/firmware/catcher_filter_ext.bin

Βάση http://forum.xda-developers.com , δεν χρειάζονται και τα 3 αρχεία, αλλα μόνο τα catcher_filter_1_lwg_n.bin και modem_1_lwg_n.img.

Έβαλα αυτα τα 2 απο CU, και το catcher_filter_ext.bin από AP.

Voice + Data κανονικά για 1η φορά, με CU Modem files. ( V41 default είχα )

Το H+ και 3G αλλαγές συνέχεια, δεν κρατά σταθερό το H+. Θα δείξει...

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλα αυτά!

Μόνο το αρχείο modem_1_lwg_n.img να αλλάξεις όπου είναι οι drivers του modem της συσκευής σου και θα λειτουργεί τέλεια. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται αλλαγή διότι προκαλούνται λειτουργικά προβλήματα.

Να προσέξεις μετά την αλλαγή να αλλάξεις τα premissions του αρχείου και να κάνεις επανεκκίνηση της συσκευής.

(υπάρχει και οδηγός αν ψάξεις στο post)

Αυτό στο λέω γιατί έχει περάσει από πολλά τεστ το δικό μου όπου διαπίστωνα πως ενώ λειτουργούσε σωστά με το modem file της AP, μόλις άλλαζα περιοχή σε ταξίδι δεν λειτουργούσε data (3G, 4G κλπ.). Εσωτερικό - εξωτερικό τα ίδια!

Όταν άλλαξα το αρχείο το modem μόνο και πέρασα της CU από τότε λειτουργούν όλα άψογα σε κάθε περίπτωση και με καλύτερο σήμα και με καλύτερη διαχείρηση ενέργειας.

Εννοείται αρχικά όμως πως η συσκευή σου είναι CU, οπότε χρειάζεται και τους ΔΙΚΟΥΣ του driver το modem.;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλα αυτά!

Μόνο το αρχείο modem_1_lwg_n.img να αλλάξεις όπου είναι οι drivers του modem της συσκευής σου και θα λειτουργεί τέλεια. Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται αλλαγή διότι προκαλούνται λειτουργικά προβλήματα.

Να προσέξεις μετά την αλλαγή να αλλάξεις τα premissions του αρχείου και να κάνεις επανεκκίνηση της συσκευής.

(υπάρχει και οδηγός αν ψάξεις στο post)

Αυτό στο λέω γιατί έχει περάσει από πολλά τεστ το δικό μου όπου διαπίστωνα πως ενώ λειτουργούσε σωστά με το modem file της AP, μόλις άλλαζα περιοχή σε ταξίδι δεν λειτουργούσε data (3G, 4G κλπ.). Εσωτερικό - εξωτερικό τα ίδια!

Όταν άλλαξα το αρχείο το modem μόνο και πέρασα της CU από τότε λειτουργούν όλα άψογα σε κάθε περίπτωση και με καλύτερο σήμα και με καλύτερη διαχείρηση ενέργειας.

Εννοείται αρχικά όμως πως η συσκευή σου είναι CU, οπότε χρειάζεται και τους ΔΙΚΟΥΣ του driver το modem.;)

No Data με αυτόν τον τρόπο. Τουλάχιστον σε εμένα. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή ενδιαφέρομαι να το αγοράσω ξέρει κανείς κάποιο κινέζικο μαγαζί που να το πουλάει από ευρωπαικη αποθηκη;

Είναι πάρα πολλά τα κινεζομαγαζα και δεν ξέρω που να πρώτο κοιτάξω.

Αν κάποιος το έχει αγοράσει πρόσφατα ας με βοηθήσει. ..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους,

Έχω το lenovo vibe x2 CU και του έχω περάσει την 5.0 Lolipop AP με flasάρισμα και to rootαρα με το κινέζικο kingroot.

Πούλησα όμως το κινητό μου και αναρωτιέμαι αν το κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα είναι οκ? η θα έχω τίποτα μπελάδες με brickαρίσματα???

Να αναφέρω επίσης ότι έχω αλλάξει το bootloader ....

Edited by kabamaru2372
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω το vibe x2, σκεφτομαι να το πάρω απο εξωτερικό, είδα στο minideal κι εχει περίπου 200 ευρώ. Έψαξα στο allixpress κι είδα ότι το έχει πιο φθηνά κι σκέφτομαι να το πάρω από εκεί. Έχει ψωνίσει από εκεί καποιος το αντιστοιχο κινητό από εκεί να μου πει την γνωμη του;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω το vibe x2, σκεφτομαι να το πάρω απο εξωτερικό, είδα στο minideal κι εχει περίπου 200 ευρώ. Έψαξα στο allixpress κι είδα ότι το έχει πιο φθηνά κι σκέφτομαι να το πάρω από εκεί. Έχει ψωνίσει από εκεί καποιος το αντιστοιχο κινητό από εκεί να μου πει την γνωμη του;

 

Ένα πράγμα να προσέξεις πολύ από το AliExpress: ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ του κινητού!

Βεβαιώσου ότι είναι CU ή αν είσαι τυχερός και βρεις ΑΡ, ακόμα καλύτερα!

Γιατί υπάρχει και η κινέζικη έκδοση (ΤΟ αν θυμάμαι) που δεν είναι τόσο συμβατή με τα ευρωπαϊκά δίκτυα και έχει μόνο κινέζικη γλώσσα!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα να προσέξεις πολύ από το AliExpress: ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ του κινητού!

Βεβαιώσου ότι είναι CU ή αν είσαι τυχερός και βρεις ΑΡ, ακόμα καλύτερα!

Γιατί υπάρχει και η κινέζικη έκδοση (ΤΟ αν θυμάμαι) που δεν είναι τόσο συμβατή με τα ευρωπαϊκά δίκτυα και έχει μόνο κινέζικη γλώσσα!

 

Άμα είναι ΤΟ δεν μπορώ να του κάνω root μόνος μου ; Επίσης το google play γνωρίζεις άμα θα υπάρχει μέσα στη TO έκδοση ;

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι ΤΟ δεν μπορώ να του κάνω root μόνος μου ; Επίσης το google play γνωρίζεις άμα θα υπάρχει μέσα στη TO έκδοση ;

 

Το θέμα δεν είναι το ρουτάρισμα (άνετα το κάνεις), το θέμα είναι αν είναι συμβατό με τα ευρωπαϊκά - ελληνικά δίκτυα! Το λιγότερο είναι να μην παίζει απλά το 4G αλλά αν δεν πιάνει ούτε 3G;

Kαι επειδή είναι θέμα hardware, δεν νομίζω πως μπορείς να του φλασάρεις κάποια άλλη ρομ (EU, CU, AP) και να φτιάξει!

Λεπτομέρειες όπως πχ το google play που ρωτάς δεν γνωρίζω! Άλλωστε δε κυκλοφορεί στα μέρη μας αυτή η έκδοση (μόνο κατά λάθος ίσως) ώστε να σου πει κάποιος στα σίγουρα τι γίνεται!

Κοίτα στο needrom την επίσημη ΤΟ ρομ μπας και βγάλεις άκρη!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το συγκεκριμενο κινητο απο ιδιωτη και η μπαταρια πεφτει στο 46% μετα απο λιγο αφου πρωτα φορτισει φουλ. το κινητο φοραει λολιποπ και ειναι ρουταρισμενο αλλα δεν εχω ιδεα απο τα AP, EU κτλπ κτλπ. υπαρχει καποιος που να ειχε παρομοιο προβλημα ωστε να μπορεσω να το λυσω ? θα εκτιμουσα παρα πολυ μια βοηθεια σας!! ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι η AP εκδοση. υπαρχει καποιος που να μπορει να βαλει καποια ρομ για να διορθωθει το προβλημα ? με το αζημιωτο βεβαια :/
Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι η AP εκδοση. υπαρχει καποιος που να μπορει να βαλει καποια ρομ για να διορθωθει το προβλημα ? με το αζημιωτο βεβαια :/

Θα στο εκανα τζαμπε αλλα ειμαι Σαντορινη. Πες σε ποια περιοχη εισαι να το δουν τα μελη εκει (γιατι δεν φαινεται στο προφιλ σου).

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα-Κεντρο ειμαι. Μπορω να το φερω οπουδηποτε εδω αλλα και θεσσαλονικη που μενει ο αδερφος μου και μπορει να με εξυπηρετησει αμεσα!!
Link to comment
Share on other sites

ποιες οι διαφορες στα μοντελα

1) X2-CU

2) X2-EU

3) X2-TO

 

1) X2-CU: Κινέζικη έκδοση που λειτουργεί στις Ευρωπαϊκές μπάντες αλλά με Κινέζικη ROM. Με 2 SIM CARDS. Γλώσσες μόνο Κινέζικα και Αγγλικά. Σε κάποιες περιπτώσεις πειραγμένη με όλες τις γλώσσες και φορώντας τα google apps...

2) X2-EU: Ευρωπαϊκή έκδοση που πουλιέται και στην εδώ αντιπροσωπεία και λειτουργεί σε όλη την υφήλιο (ROW) αλλά με 1 SIM card.

3) X2-TO: Καθαρά Κινέζικη έκδοση με μπάντες που δεν λειτουργούν στην Ευρώπη και γλώσσες Κινέζικα, ΤαΪβάν και Αγγλικά. Με 2 SIM cards. ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, λόγω hardware του modem.

4) X2-AP: Ινδική έκδοση αλλά λειτουργεί σε όλη την υφήλιο όπως και η EU που είναι και οι 2 αυτές με το χαρακτηρισμό ROW (Rest Of World). Περιλαμβάνει όλες τις γλώσσες και είναι με 2 SIM cards. Αδύνατον να την βρεις για αγορά.

 

Συμπέρασμα: αν αγοράσεις από Κινέζικο κατάστημα να ζητήσεις την έκδοση CU και μόλις σου έρθει θα περάσεις την AP ROM όπως έχουν κάνει όλοι σχεδόν εδώ μέσα, ακολουθώντας τους οδηγούς στην αρχή αυτού του post.

Εκτός και αν θέλεις να αγοράσεις από την Ελλάδα την έκδοση EU και δεν μπλέκεις σε διαδικασίες αλλαγής ROM, αλλά με τη διαφορά χρημάτων που θα δώσεις σε σχέση με την CU και τη 1 SIM.

Εσύ αποφασίζεις. ;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μηπως το προβλημα δεν εχει να κανει με την ROM,διοτι αρκετοι απο εδω μεσα φοραμε την AP lollipop και δεν εχει παραπονεθει κανεις για την μπαταρια...σου εχω στειλει και προσωπικο μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Μετά απο επαναφορά που έκανα στο vibe x2 δεν μπορώ να μπώ google play, chrome μου λέει οτι δεν είναι δυνατή η σύνδεση σας με το διακομιστή. Internet έχω κανονικά. Τι μπορεί να είναι αυτό? Και κάτι άλλο την μπαταρία την έχω βάλει καινούργια 1 μήνα. έχει 2 ημέρες που ενώ αποφορτίζετε κανονικά, περίπου στο 45 με 50% πάει ξαφνικά στο 9% Edited by billst21
Link to comment
Share on other sites

1) X2-CU: Κινέζικη έκδοση που λειτουργεί στις Ευρωπαϊκές μπάντες αλλά με Κινέζικη ROM. Με 2 SIM CARDS. Γλώσσες μόνο Κινέζικα και Αγγλικά. Σε κάποιες περιπτώσεις πειραγμένη με όλες τις γλώσσες και φορώντας τα google apps...

2) X2-EU: Ευρωπαϊκή έκδοση που πουλιέται και στην εδώ αντιπροσωπεία και λειτουργεί σε όλη την υφήλιο (ROW) αλλά με 1 SIM card.

3) X2-TO: Καθαρά Κινέζικη έκδοση με μπάντες που δεν λειτουργούν στην Ευρώπη και γλώσσες Κινέζικα, ΤαΪβάν και Αγγλικά. Με 2 SIM cards. ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, λόγω hardware του modem.

4) X2-AP: Ινδική έκδοση αλλά λειτουργεί σε όλη την υφήλιο όπως και η EU που είναι και οι 2 αυτές με το χαρακτηρισμό ROW (Rest Of World). Περιλαμβάνει όλες τις γλώσσες και είναι με 2 SIM cards. Αδύνατον να την βρεις για αγορά.

 

Συμπέρασμα: αν αγοράσεις από Κινέζικο κατάστημα να ζητήσεις την έκδοση CU και μόλις σου έρθει θα περάσεις την AP ROM όπως έχουν κάνει όλοι σχεδόν εδώ μέσα, ακολουθώντας τους οδηγούς στην αρχή αυτού του post.

Εκτός και αν θέλεις να αγοράσεις από την Ελλάδα την έκδοση EU και δεν μπλέκεις σε διαδικασίες αλλαγής ROM, αλλά με τη διαφορά χρημάτων που θα δώσεις σε σχέση με την CU και τη 1 SIM.

Εσύ αποφασίζεις. ;)

 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια φιλε !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...