Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το τηλ μέσο ενός φίλου. Έβαλε την αναβάθμιση και του γύρισε το τηλ στα αγγλικά και χωρίς playstore. Προσπαθώ από το πρωί να ξαναφλασαρω την χ2-cu και δεν μπορώ. Όλα καλά μέχρι που φτάνει η ώρα για το φλασαρισμα και εκεί δεν κάνει τίποτα. Τους drivers τους έχω περάσει. Τι μπορεί να φταίει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου λέει το πρόγραμμα οδηγησεις δεν έχει εγκατασταθεί με επιτυχία

 

Πατάω download με επιλεγμένο firmware update και δεν κάνει τίποτα. Από την διαχείριση συσκευών βλέπω ότι έχει τους drivers. Δοκιμασα και σε άλλο pc τα ίδια

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το τηλ μέσο ενός φίλου. Έβαλε την αναβάθμιση και του γύρισε το τηλ στα αγγλικά και χωρίς playstore. Προσπαθώ από το πρωί να ξαναφλασαρω την χ2-cu και δεν μπορώ. Όλα καλά μέχρι που φτάνει η ώρα για το φλασαρισμα και εκεί δεν κάνει τίποτα. Τους drivers τους έχω περάσει. Τι μπορεί να φταίει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου λέει το πρόγραμμα οδηγησεις δεν έχει εγκατασταθεί με επιτυχία

 

Η αναβαθμιση ητανε για την cu σε lollipop?Τωρα για τους drivers δοκιμασε με το usb deview να διαγραψεις οτι mediatek driver,κανε restart και ξαναπερνα τον vcom driver.Συνδεσε το κινητο σβηστο και θα σου βγαλει 65xx preloader αν το δει.

Edited by mitsospap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το τηλ μέσο ενός φίλου. Έβαλε την αναβάθμιση και του γύρισε το τηλ στα αγγλικά και χωρίς playstore. Προσπαθώ από το πρωί να ξαναφλασαρω την χ2-cu και δεν μπορώ. Όλα καλά μέχρι που φτάνει η ώρα για το φλασαρισμα και εκεί δεν κάνει τίποτα. Τους drivers τους έχω περάσει. Τι μπορεί να φταίει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου λέει το πρόγραμμα οδηγησεις δεν έχει εγκατασταθεί με επιτυχία

 

Πατάω download με επιλεγμένο firmware update και δεν κάνει τίποτα. Από την διαχείριση συσκευών βλέπω ότι έχει τους drivers. Δοκιμασα και σε άλλο pc τα ίδια

Διάβασε κι απευθύνσου εδώ: MediaTek Οδηγός επιβίωσης για Flashing

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παρελαβα και εγω μεσα σε 10 μερες απο το vickmall το κινητο εχει την εκδοση vibeui v2.0_1450_5.10.1_st_x2-cu ηρθε ρουταρισμενο και περασμενο το supersu.βαζω το twrp για να κανω ενα back up και δεν κανει τιποτα μου ξαναανοιγει το τηλ κανινικα μπορει καποιος να βοηθησει ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω εγκαταστήσει την AP από εχθές το απόγευμα!

Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη:

Απλά ξεζιπάρεις το φάκελο και τον αντιγράφεις στο backup της TWRP.

Μετά μπαίνεις σε recovery και κάνεις restore το συγκεκριμένο backup (αφού πρώτα κάνεις backup της υπάρχουσας ρομ).

Αυτό είναι όλο!

Είναι ρουταρισμένη, έχει kinguser, playstore, ελληνικά, υποστηρίζει δύο sim, όλα τα μενού λειτουργούν κανονικά και γενικά απορώ γιατί δεν χρησιμοποιούν αυτή τη ρομ διεθνώς αντί της CU. Δεν έχει καθόλου κινέζικα.

 

Τα κατά τώρα:

Δεν στέλνει sms από τη sim1. Δεν ξέρω αν φταίει κάτι στο κιν μου ή στη ρομ.

Δεν μπορώ να κάνω update.

Του φλάσαρα το recovery της Lenovo, το ξερούταρα, απεγκατέστησα τον kinguser, το γύρισα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά τίποτα!!

Ενώ κατεβάζει την αναβάθμιση και μπαίνει σε recovery η εγκατάσταση αποτυγχάνει!

 

Σε γενικές γραμμές είναι πιο λειτουργική από τη CU και λυπάμαι που πρέπει να την ξαναλλάξω λόγω των sms.

Πάντως θα πρότεινα όποιος έχει TWRP εγκατεστημένη να την δοκιμάσει μήπως και έχει καλύτερα αποτελέσματα! Άλλωστε η εναλλαγή από τη μία στην άλλη είναι θέμα λεπτών!

Να διευκρινίσω ότι ήμουν με CU. Δεν ξέρω τι γίνεται με όσους έχουν EU γιατί νομίζω πως έχει διαφορετικά partitions.

Όποια άλλη απορία πριν την αλλάξω (θέλω να δω λίγο την αυτονομία) εκφράστε τη ελεύθερα! :D

 

Την εγκατέστησα κι εγώ χωρίς όμως πρόβλημα με τα sms.

Το update οντως το κατεβάζει αλλά δεν το περνάει.

Ωστόσο το αρχείο του update αποθηκεύεται στο φάκελο sd/googleota με όνομα update.zip. Για την ώρα όμως καμία επιτυχία ως προς το πως να εγκατασταθεί...

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα κι εγώ χωρίς όμως πρόβλημα με τα sms.

Το update οντως το κατεβάζει αλλά δεν το περνάει.

Ωστόσο το αρχείο του update αποθηκεύεται στο φάκελο sd/googleota με όνομα update.zip. Για την ώρα όμως καμία επιτυχία ως προς το πως να εγκατασταθεί...

 

Το αρχείο αυτό του update.zip αποθήκευσε το κάπου γιατί είναι πάρα πολύ χρήσιμο!

Κάπου στο lenovo forum αν θυμάμαι καλά, είχα δει ένα τρόπο που τοποθετείς το αρχείο στη θέση download (αν δεν είναι εκεί) και κάνεις restart με ένα τρόπο recovery (που δεν θυμάμαι τώρα) με τα κουμπιά και θα αρχίσει το update.

Εδώ μέσα σίγουρα είναι γνωστή αυτή η μέθοδος.

Και να μην πετύχει όμως, έχουμε ένα πολύ χρήσιμο αρχείο σωμένο και να βρούμε τρόπο να το εκμεταλλευτούμε.

Που θα πάει! Θα την κάνει κάποιος σε Lollipop!!:lol::lol::D

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως κανουμε ροοτ το κινητο τωρα με την lollipop eu-rom? προσπαθώ με το kingroot και απο το κινητο και απο το pc αλλα στο 17% σταματαει κ κανει επανεκκίνηση και δεν γινετε τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το λευκό από pandawill.

Παραγγελία την προηγούμενη Τρίτη στο happy hour.

Είχε μέσα διαφανη θήκη και ακουστικά.

Είχε περασμένα ελληνικά και play store.

Άντε πάμε για καινούργια κάρτα από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως κανουμε ροοτ το κινητο τωρα με την lollipop eu-rom? προσπαθώ με το kingroot και απο το κινητο και απο το pc αλλα στο 17% σταματαει κ κανει επανεκκίνηση και δεν γινετε τιποτα.

 

Η απάντηση βρίσκεται στο post #1221 αυτού του θέματος του forum.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο αυτό του update.zip αποθήκευσε το κάπου γιατί είναι πάρα πολύ χρήσιμο!

Κάπου στο lenovo forum αν θυμάμαι καλά, είχα δει ένα τρόπο που τοποθετείς το αρχείο στη θέση download (αν δεν είναι εκεί) και κάνεις restart με ένα τρόπο recovery (που δεν θυμάμαι τώρα) με τα κουμπιά και θα αρχίσει το update.

Εδώ μέσα σίγουρα είναι γνωστή αυτή η μέθοδος.

Και να μην πετύχει όμως, έχουμε ένα πολύ χρήσιμο αρχείο σωμένο και να βρούμε τρόπο να το εκμεταλλευτούμε.

Που θα πάει! Θα την κάνει κάποιος σε Lollipop!!:lol::lol::D

 

Πάντως μέσω TWRP recovery που το κάνω εγκατάσταση από την επιλογή install βγάζει μήνυμα σφάλματος. Στο site που ήταν η AP λέει επίσης κάποιες εξηγήσεις σε άλλο σημείο για manual update, αλλά αυτά που κατάλαβα και έκανα δεν πέτυχαν. Ίσως να φταίει και η μετάφραση βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται στο post #1221 αυτού του θέματος του forum.

 

Το έχω κάνει με kingroot v4 από kingroot.net που ειναι λογικά κινεζικό μιας κ που είναι όλα κινέζικα γραμμένα. Αλλά όπως ειπα δεν γίνετε κατι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέσω TWRP recovery που το κάνω εγκατάσταση από την επιλογή install βγάζει μήνυμα σφάλματος. Στο site που ήταν η AP λέει επίσης κάποιες εξηγήσεις σε άλλο σημείο για manual update, αλλά αυτά που κατάλαβα και έκανα δεν πέτυχαν. Ίσως να φταίει και η μετάφραση βέβαια...

 

Τα official updates εγκαθιστώνται ΜΟΝΟ απ το stock recovery, οχι απο twrp, cwm Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το λευκό από pandawill.

Παραγγελία την προηγούμενη Τρίτη στο happy hour.

Είχε μέσα διαφανη θήκη και ακουστικά.

Είχε περασμένα ελληνικά και play store.

Άντε πάμε για καινούργια κάρτα από αύριο.

Μεγειες!

Να το 'φχαριστηθεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέσω TWRP recovery που το κάνω εγκατάσταση από την επιλογή install βγάζει μήνυμα σφάλματος. Στο site που ήταν η AP λέει επίσης κάποιες εξηγήσεις σε άλλο σημείο για manual update, αλλά αυτά που κατάλαβα και έκανα δεν πέτυχαν. Ίσως να φταίει και η μετάφραση βέβαια...

Αν κατάλαβα καλά όπως είναι η μετάφραση σε ένα σημείο λέει πως πέρασε πρώτα τη EU ROM και περνάει το αρχείο update.zip της AP στη συσκευή στο φάκελο download κάνει manual update και μετατρέπεται σε AP.

Με επιφύλαξη πάντα...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η cu έκδοση του Lazos από το needrom αξίζει το donation.

Μια απορία μόνο. Πλέον όποια εφαρμογή και να χρησιμοποιήσω για μηνύματα (go sms pro, handcent sms), με τους ελληνικούς χαρακτήρες υπάρχει ο περιορισμός των 70 χαρακτήρων. Με τους αγγλικούς χαρακτήρες είναι 160.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό το έκανε μόνο με την default εφαρμογή.

Υπάρχει κάποια διόρθωση (gsm alphabet κλπ)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκει που το κινητο εσπερνε εδω και 2 μηνες, κατεβασα κατι ενημερωσεις (καμια 15αρια ολες μαζι , οποτε δεν ξερω ποια εκανε τη ζημια)απο το playstore και αρχισε τα προβληματα:

 

1. η μπαταρια φευγει πολυ πολυ γρηγοροτερα αποτι πριν.

2. δε μπορω να στειλω και να λαβω sms (δηλαδη στελνω, αλλα δεν πανε, ενω σημερα παιρνω μηνυματα που μου εστιλαν χθες)

3. το χειροτερο, οτι στο playstore που μπηκα, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ καμια εφαρμογη (δοκιμασα μερικεςμε sms και ενα αντιβαιρους). δειχνει οτι κατεβαζει πχ το 70% και μετα σταματαει κολλημενο χωρις να την εγκαθιστα

 

παιζει να ειναι κανενας ιος? τι μπορω να κανω? επαναφορα εργοστσιακων πως γινεται? (εννοω να ειναι οπως τη μερα που μου ηρθε, αλλα χωρις να σβηστουν τα αρχεια μου) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η cu έκδοση του Lazos από το needrom αξίζει το donation.

Μια απορία μόνο. Πλέον όποια εφαρμογή και να χρησιμοποιήσω για μηνύματα (go sms pro, handcent sms), με τους ελληνικούς χαρακτήρες υπάρχει ο περιορισμός των 70 χαρακτήρων. Με τους αγγλικούς χαρακτήρες είναι 160.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό το έκανε μόνο με την default εφαρμογή.

Υπάρχει κάποια διόρθωση (gsm alphabet κλπ)

 

 

ΑΚΥΡΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ.

Το πρωτόκολλο, με τόνους και κεφαλαία έχει όριο τους 70 χαρακτήρες.

Για αυτό το HANDCENT SMS μετατρέπει αυτόματα τα γράμματα σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

Στο GO SMS PRO επιλέγεται ελληνική γλώσσα. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-->ΓΕΝΙΚΕΣ --> ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ--> ΣΥΜΠΑΓΗ ΜΥΝΗΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκει που το κινητο εσπερνε εδω και 2 μηνες, κατεβασα κατι ενημερωσεις (καμια 15αρια ολες μαζι , οποτε δεν ξερω ποια εκανε τη ζημια)απο το playstore και αρχισε τα προβληματα:

 

1. η μπαταρια φευγει πολυ πολυ γρηγοροτερα αποτι πριν.

2. δε μπορω να στειλω και να λαβω sms (δηλαδη στελνω, αλλα δεν πανε, ενω σημερα παιρνω μηνυματα που μου εστιλαν χθες)

3. το χειροτερο, οτι στο playstore που μπηκα, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ καμια εφαρμογη (δοκιμασα μερικεςμε sms και ενα αντιβαιρους). δειχνει οτι κατεβαζει πχ το 70% και μετα σταματαει κολλημενο χωρις να την εγκαθιστα

 

παιζει να ειναι κανενας ιος? τι μπορω να κανω? επαναφορα εργοστσιακων πως γινεται? (εννοω να ειναι οπως τη μερα που μου ηρθε, αλλα χωρις να σβηστουν τα αρχεια μου) ευχαριστω

 

εν τω μεταξυ εβαλα τη σιμ σε αλλο τηλεφωνο και λειτουργει κανονικοτατα, με αμεση αποστολη sms κτλ.

 

ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω τι εγινε και ουτε στελνω ουτε παιρνω μηνυματα. μπορει καποιος να βοηθησει. η να απαντησει τι θα γινει αν γυρισω σε εργοστασιακες. θα ειναι οπως ηρθε το κινητο ρουταρισμενο, η θα πεταξει κινεζιες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...