Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα αυτη http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-cu/ η οποια ειναι η official. Τωρα εχω περάσει τη EU και συγκεκριμένα αυτη http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-cu/ και προς το παρόν δειχνει σταθερο. Ευτυχως δεν αντιμετωπισα προβλημα με την σιμ της Cosmote.

 

έχω την εντύπωση οτι δεν είναι ευρωπαική αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα λαθος το link αυτήν http://lenovo-forums.ru/files/file/737-lenovo-vibe-x2-eu-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-row-s126/ . Απο οτι βλέπω όμως συνεχιζουν οι επανεκκινήσεις. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι; Τις περνάω με το SPFlash tool.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοιμάζομαι να το παραγγείλω βλέπω αρκετά προβλήματα όμως αξίζει να το αγοράσω ή θα Μου βγει η πιστη;στην Ευρωπαϊκή ρομ τρέχουν όλα τέλεια; μπορώ να την ζητήσω προεγκατεστημένη;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοιμάζομαι να το παραγγείλω βλέπω αρκετά προβλήματα όμως αξίζει να το αγοράσω ή θα Μου βγει η πιστη;στην Ευρωπαϊκή ρομ τρέχουν όλα τέλεια; μπορώ να την ζητήσω προεγκατεστημένη;

 

Προβλήματα έχουν όλα τα κινητά και δη τα πλέον επώνυμα. Όπως και να'χει, πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Θα το πρότεινα. Ο φίλος Ipokratis, που έχει περάσει την EU αρκετό καιρό τώρα, θα ήταν ίσως ο πιο κατάλληλος για να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ετοιμάζομαι να το παραγγείλω βλέπω αρκετά προβλήματα όμως αξίζει να το αγοράσω ή θα Μου βγει η πιστη;στην Ευρωπαϊκή ρομ τρέχουν όλα τέλεια; μπορώ να την ζητήσω προεγκατεστημένη;

 

Η EU ROM είναι σταθερότατη, ειδικά όταν είναι κλειστό το SU sto ROOT του kinguser με το οποίο τη κάνουμε root. Παίρνει όλες τις αναβαθμίσεις, δεν κάνει επανεκκινήσεις μόνο του, γενικά δεν έχει προβλήματα.

Δεν πιστεύω πάντως να σου το στείλουν με προεγκατεστημένη τη EU ROM...

Δοκίμασε πάντως να το ζητήσεις, δεν χάνεις και τίποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα λαθος το link αυτήν http://lenovo-forums.ru/files/file/737-lenovo-vibe-x2-eu-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-row-s126/ . Απο οτι βλέπω όμως συνεχιζουν οι επανεκκινήσεις. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι; Τις περνάω με το SPFlash tool.

 

Αυτό μου συνέβαινε κι εμένα με τη CU ROM. Από τότε που την άλλαξα σε EU σταμάτησε.

Δοκίμασε να τη λειτουργείς χωρίς root τη συσκευή, Πολύ πιο σταθερά λειτουργεί πάντως έτσι.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τα sms ανάβει πράσινο και για χαμένες κλήσεις και φόρτιση κόκκινο και αυτά ίσα που φαίνονται ειδικά σε φωτεινό περιβάλλον.

Και δεν μπορεί και καμία σχετική εφαρμογή, απ' όσες έχω δοκιμάσει, να το κοντρολάρει.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Πολλά κουσούρια έχει τελικά, Ευρωπαική ρομ με μια κάρτα,μη σταθερή λειτουργία αν είναι ρουταρισμένο:mad:

και το καλό έβλεπα αλλά προσωπικά συσκευή Android χωρίς root δεν λέει.

Θα περιμένω πρώτα για καμια ρομ που θα λύνει τις παιδικές ασθένειες:p

Link to comment
Share on other sites

Για ένα περίεργο λόγο το led επηρεάζεται από τον αισθητήρα φωτός, επίσης ξεχνάει μερικές εφαρμογές στο Τουιτερ πχ δουλεύει το βαιμπερ το ξεχνάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρουταρισμενο δεν κολλάει το κινητό, έτσι το δουλεύω και δεν έχει πρόβλημα

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω να είναι rooted η κανονική ρομ θα με βολέψει γενικά( αν δεν ειναι υπερβολικα τα bugs να το παρω χωρις root και οταν βαρεθω να το rootaρω)? Ρωτάω γιατί θα με ενδιέφερε αν η κανονική ρομ βγάζει κάποια τρελά bug να τα ξέρω .Εχω ενα zopo 998 και ενα oppo find 7 με πιο μοιαζει πιο πολυ στο θέμα bugs?
Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα σταθερότητας, ανταπόκριση κλπ λύνονται ΑΜΕΣΑ αν αλλάξετε το luncher από το VIBE στο Solo. Κατεβάζεις κι ένα pack με εικονίδια αν δεν σας αρέσουν κι έληξε. Τα πάντα εντάξει και δοκιμασμένα.

Μέχρι να βγει η νέα επίσημη ROM ...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα σταθερότητας, ανταπόκριση κλπ λύνονται ΑΜΕΣΑ αν αλλάξετε το luncher από το VIBE στο Solo. Κατεβάζεις κι ένα pack με εικονίδια αν δεν σας αρέσουν κι έληξε. Τα πάντα εντάξει και δοκιμασμένα.

Μέχρι να βγει η νέα επίσημη ROM ...

 

αρα να μην παρω με root?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε και εγώ χθες απο vickmall μετά 1 μήνα αναμονής, κινητο ταχύτατο και σταθερό (μέχρι τώρα), το ξεπερνούν μόνο νεοαφιχθήσες ναυαρχίδες S6, G4 κτλ. αλλάχθηκε launcher με Nova, προς το παρόν δεν φαίνεται να υπάρχει ανάγκη για EU Rom, μελλοντικά βλέπουμε σε συνάρτηση και με Lollipop update.
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω να είναι rooted η κανονική ρομ θα με βολέψει γενικά( αν δεν ειναι υπερβολικα τα bugs να το παρω χωρις root και οταν βαρεθω να το rootaρω)? Ρωτάω γιατί θα με ενδιέφερε αν η κανονική ρομ βγάζει κάποια τρελά bug να τα ξέρω .Εχω ενα zopo 998 και ενα oppo find 7 με πιο μοιαζει πιο πολυ στο θέμα bugs?

 

Για ποιά bugs μιλάμε;;; :what:

Αυτά που έχει η επίσημη ρομ; Μα δεν έχει!!! Το αφήνεις όπως θα σου έρθει και θα είσαι ΟΚ!

Αυτά που προκαλεί το ρουτάρισμα; Μα δεν προκαλεί αλλαγές στη λειτουργία το ρουτάρισμα άρα ούτε και δυσλειτουργίες!

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει αρχίσει να δημιουργείται η εντύπωση ότι πρόκειται για προβληματικό κινητό! Οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν αποτελούν κανόνα!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Για ποιά bugs μιλάμε;;; :what:

Αυτά που έχει η επίσημη ρομ; Μα δεν έχει!!! Το αφήνεις όπως θα σου έρθει και θα είσαι ΟΚ!

Αυτά που προκαλεί το ρουτάρισμα; Μα δεν προκαλεί αλλαγές στη λειτουργία το ρουτάρισμα άρα ούτε και δυσλειτουργίες!

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει αρχίσει να δημιουργείται η εντύπωση ότι πρόκειται για προβληματικό κινητό! Οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν αποτελούν κανόνα!

Αυτό ήθελα να ακούσω ευχαριστω πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες χρήσης με την αρχική Ρομ εγώ πάντως δεν έχω κανένα ζήτημα, σίγουρα οπως την ρομ της zopo με κολλήματα δεν είναι. Γενικά αν το λεντ το θεωρείς τόσο σημαντικό bug τι να πω. Τώρα αν στο αθόρυβο αλλάζει ο ήχος τι σε νοιάζει αθόρυβο είναι. Το sync it το κατεβάζεις και δεν κολλάει. Edited by lazagr4
Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Ρε παιδια εκανα το λαθος και πηγα να βαλω μια ρομ και πατησα format all + download και δεν αναγνωριζει την πρωτη Sim ενώ η δευτερη λειτουργει κανονικα. αλλαξα την ρομ εβαλα αλλη μια custom τιποτα παλι το ιδιο εβαλα και την official εκανα κ τα update και παλι το ιδιο. βαζω κανονικα τους κωδικους των sim της δεχετε μου λεει welcome to vodafone που ειναι η πρωτη sim μου αναγνωριζει την δευτερη της cosmote δηλαδη σαν ονομασια της βλεπει αλλα στην πρωτη ειναι σαν να μην εχεις καθολου σημα δηλαδη εχει το Χ και καθολου ανεβασμενες μπαρες στο σημα. ενω με την δευτερη μπορω να κανω τηλ να μπω στο δικτυο κλ απ οτι βλεπω χαθηκε το imei της 1ης σιμ. Τα φωτα σας παρακαλω, τι μπορω να κανω για να φτιαξει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες χρήσης με την αρχική Ρομ εγώ πάντως δεν έχω κανένα ζήτημα, σίγουρα οπως την ρομ της zopo με κολλήματα δεν είναι. Γενικά αν το λεντ το θεωρείς τόσο σημαντικό bug τι να πω. Τώρα αν στο αθόρυβο αλλάζει ο ήχος τι σε νοιάζει αθόρυβο είναι. Το sync it το κατεβάζεις και δεν κολλάει.

 

Με παρεξήγησες!!! :)

Δεν θεωρώ καν πως το led έχει bug.

Γενικά το βρίσκω πολύ απροβλημάτιστο κινητό και απορώ γιατί δημιουργούνται τόσες αμφιβολίες και παρανοήσεις!

Και για να περιοριστώ στο δικό μου και μόνο, ήταν κυριολεκτικά (όπως το λέμε στα ελληνικά) PLUG & PLAY!!! :D

Από βίτσιο και μόνο το σκαλίζω και το πειράζω συνέχεια.

Ασφαλώς και θα το πρότεινα σε κάποιον που σκέφτεται να το αγοράσει αρκεί βέβαια να συμβαδίζουν η αυτονομία του κιν. με τις απαιτήσεις του χρήστη!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες!!! :)

Δεν θεωρώ καν πως το led έχει bug.

Γενικά το βρίσκω πολύ απροβλημάτιστο κινητό και απορώ γιατί δημιουργούνται τόσες αμφιβολίες και παρανοήσεις!

Και για να περιοριστώ στο δικό μου και μόνο, ήταν κυριολεκτικά (όπως το λέμε στα ελληνικά) PLUG & PLAY!!! :D

Από βίτσιο και μόνο το σκαλίζω και το πειράζω συνέχεια.

Ασφαλώς και θα το πρότεινα σε κάποιον που σκέφτεται να το αγοράσει αρκεί βέβαια να συμβαδίζουν η αυτονομία του κιν. με τις απαιτήσεις του χρήστη!

Έχεις δίκιο μόνο σε θέμα αυτονομίας χωλαίνει το κινητό αλλά και αυτό ανάλογα τι κάνει ο καθένας. Ελπίζω και η αρχική lollipop να είναι με ελληνικά gaps και απροβληματιστη.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου μια χαρα δουλευει αλλα μου την σπαει που δεν αναβει το λεντ σε μια τετοια συσκευη,με βολευει το λεντ γιατι δεν χρειαζεται να ενεργοποιεις την οθονη συνεχεια, ισως με τη λολιποπ λυθει το θεμα!
Link to comment
Share on other sites

αρα να μην παρω με root?

Το root δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Φυσικά και να πάρεις με root για να μπορέσεις να απεγκαταστήσεις όλες τις κινεζιές που έχει και μετά το κλείνεις. Έχω προσέξει όμως ότι το VIBE luncher που έχει, έχει χοντρό πρόβλημα με το ημερολόγιο που έχει ενσωματωμένο με αποτέλεσμα να κάνει διαφορά τρελά. Λύνεται όμως πανεύκολα με την εγκατάσταση ενός άλλου luncher. Εγώ έχω βάλει τον Solo luncher και δεν έχει ΚΑΝΈΝΑ πρόβλημα με τεράστια σταθερότητα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Ρε παιδια εκανα το λαθος και πηγα να βαλω μια ρομ και πατησα format all + download και δεν αναγνωριζει την πρωτη Sim ενώ η δευτερη λειτουργει κανονικα. αλλαξα την ρομ εβαλα αλλη μια custom τιποτα παλι το ιδιο εβαλα και την official εκανα κ τα update και παλι το ιδιο. βαζω κανονικα τους κωδικους των sim της δεχετε μου λεει welcome to vodafone που ειναι η πρωτη sim μου αναγνωριζει την δευτερη της cosmote δηλαδη σαν ονομασια της βλεπει αλλα στην πρωτη ειναι σαν να μην εχεις καθολου σημα δηλαδη εχει το Χ και καθολου ανεβασμενες μπαρες στο σημα. ενω με την δευτερη μπορω να κανω τηλ να μπω στο δικτυο κλ απ οτι βλεπω χαθηκε το imei της 1ης σιμ. Τα φωτα σας παρακαλω, τι μπορω να κανω για να φτιαξει αυτο?

 

Φίλε μου είναι κάτι που συμβαίνει καμιά φορά με αλλαγή της ρομ αλλά υπάρχουν τρόποι αποκατάστασης.

Αν googlάρεις λίγο πιστεύω κάτι θα βρεις. Ρίξε μια ματιά σε αυτό (πρόην ΖΟΡάς ;) ) μήπως βοηθηθείς.

Υπάρχει κι ένα εργαλείο το ΜΤΚ Droidtool που νομίζω πως κάνει και αυτή τη δουλειά ανάμεσα στα άλλα.

Δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή λόγω δουλειάς αλλά θα το κοιτάξω το βράδυ (αργά) που θα γυρίσω. Πες μας εν τω μεταξύ αν καταφέρεις τίποτα.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες χρήσης με την αρχική Ρομ εγώ πάντως δεν έχω κανένα ζήτημα, σίγουρα οπως την ρομ της zopo με κολλήματα δεν είναι. Γενικά αν το λεντ το θεωρείς τόσο σημαντικό bug τι να πω. Τώρα αν στο αθόρυβο αλλάζει ο ήχος τι σε νοιάζει αθόρυβο είναι. Το sync it το κατεβάζεις και δεν κολλάει.

Λάζαρε μπορείς να μου πείς πως μπορώ να σβήσω απο το μενού ρυθμίσεις -Λογαριασμοί , το εικονίδιο του Syncit που είχε μέσα και δεν λειτουργεί;(το κατέβασα όπως είπες και λειτουργεί...αλλά δεν πέρασε το εικονίδιο στις ρυθμίσεις-Λογαριασμοί.)Είμαι root και έχω το uninstall...αλλά δε βρίσκω το syncit στο system app(στον φάκελο που έχει όλες τις εφαρμογές που είχε μέσα όταν ήρθε).Επίσης....γνωρίζει κάποιος να προτείνει κάποια εφαρμογή που να αντικαταστήσει το Lemon FM ;;;Είναι η εφαρμογή για το ράδιο (τοπικό και διαδικτυακό)αλλά είναι στα κινέζικα...Ευχαριστώ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. Ρε παιδια εκανα το λαθος και πηγα να βαλω μια ρομ και πατησα format all + download και δεν αναγνωριζει την πρωτη Sim ενώ η δευτερη λειτουργει κανονικα. αλλαξα την ρομ εβαλα αλλη μια custom τιποτα παλι το ιδιο εβαλα και την official εκανα κ τα update και παλι το ιδιο. βαζω κανονικα τους κωδικους των sim της δεχετε μου λεει welcome to vodafone που ειναι η πρωτη sim μου αναγνωριζει την δευτερη της cosmote δηλαδη σαν ονομασια της βλεπει αλλα στην πρωτη ειναι σαν να μην εχεις καθολου σημα δηλαδη εχει το Χ και καθολου ανεβασμενες μπαρες στο σημα. ενω με την δευτερη μπορω να κανω τηλ να μπω στο δικτυο κλ απ οτι βλεπω χαθηκε το imei της 1ης σιμ. Τα φωτα σας παρακαλω, τι μπορω να κανω για να φτιαξει αυτο?

 

Να υποθέσω ότι backup τα ΙΜΕΙ δεν τα είχες κάνει ούτε με τον "θείο", ούτε back της NVRAM (π.χ. με MTK Droid Tools) υπάρχει; Το βρίσκω ενδιαφέρον που έχεις πρόβλημα μόνο με τη μία SIM, διότι θα περίμενα να ισχύει το ίδιο και με τις 2. Όπως και να'χει, για δοκίμασε με MTK Droid Tools να περάσεις χειροκίνητα ΙΜΕΙ (αυτοκόλλητα στο κουτί ή πίσω στο κινητό). Καταρχάς, κατέβασέ το και σιγουρέψου ότι αναγνωρίζει/επικοινωνεί με το κινητό (drivers). Επίσης, διάβασε και εδώ και μην αγχώνεσαι.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα,

 

Είχα παραγγείλει το κινητό πριν 30 περίπου ημέρες από το pandawill και μου ήρθε σήμερα. Αλλά δυστυχώς απογοήτευση. Μέσα στις 2-3 ώρες που προσπάθησα να το δουλέψω κόλλησε 5-6 φορές, έκανε 4-5 restart και γενικά ψιλοχάλια. Προσπάθησα να διαβάσω τις προηγούμενες παρατηρήσεις όλων, αλλά δυστυχώς δεν το πολυέχω το αντικείμενο και έτσι δεν κατάλαβα πολλά.

 

Με λίγα λόγια, θα ήθελα την βοήθεια σας. Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για το τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να δουλεύει σωστά χωρίς κινέζικα και κολλήματα σαν οποιοδήποτε άλλο android κινητό ( ενημερωτικά δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ 2η Sim ); Κάτι που να μου εξηγεί βήμα-βήμα πως πρέπει να το κάνω χωρίς να το κάνω χειρότερα. Αλλιώς καλύτερα να το επιστρέψω και να κάνω ένα claim στο PayPal;

 

Το περίμενα πως και πως και έχω φάει τρελό ξενέρωμα. Please help!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...