Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδιά,

εχω και το γω το lenovo vibe x2 με τα γνωστά προβληματα με τις εφαρμογες που πεταει συνεχεια να κανεις install οποτε αποφασησα να περασω την rom του banjarami. Μεχρι εδω καλα, ειχα σκοπο να το κανω αυτο μες την βδομαδα!!!

Σημερα το πρωι ομως ειπα λιγο να παιξω με τον es exlporer και εσβησα δυο εφαρμογες συστηματος, το fm radio και το idea της lenovo που ουτε ξερω τι κανουν. τεσ πα το τηλεφωνο αμεσως κολλησε, εκανα ρεσταρτ και εχει μεινει στην αρχικη οθονη οταν ξεκιναει το τηλεφωνο και δεν κανει τιποτα!!!!!το συνδεω στον υπολογιστη και δεν το βλεπει, οποτε ουτε να το φλασαρω μπορω. εχεις κανεις ιδεα τι πρεπει να κανω???? ευχαριστω!!!

Πάτα firmware upgrade στο flashtool με τη ρομ του baralajbi, σύνδεσε το τηλέφωνο, κ πάτα συνεχόμενα το power button μέχρι να κάνει reset, και τότε θα ξεκινησει το φλασάρισμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω πολυ gestavros2. δεν μπορεις να φανταστεις ποσο αγχωθηκα!!!! εχασα τα παντα βεβαια αλλα τουλαχιστον λειτουργει!!!!

Πριν πειράξουμε οτιδήποτε στο σύστημα, παίρνουμε backup ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!εχω ενα προβλημα που εχει ξανα παιξει...μετα απο αλλαγη τις ρομ CU σε AP δεν μου δουλευουν και οι δυο καρτες...βασικα η μια δεν εχει σημα και δεν την αναγνωριζει και συνηθως ειναι η cosmote!!τι παιζει;;τα φωτα σας please!!!

 

Σε απλα ελληνικα διοτι δεν το κατεχω και παρα πολυ αθλημα!!

 

Για ακομα φορα θα το πω....Περασμα το TWRP Recovery , ROOT και μετα περασμα μεσω του Recovery το modem image.

Θα τα βρειτε στην πρωτη σελιδα " Χρησιμα αρχεια "

Και λιγο διαβασμα δεν κανει κακο.....και αν βαριεσε ( που δεν πρεπει)υπαρχει και η αναζητηση στο θεμα !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Για ακομα φορα θα το πω....Περασμα το TWRP Recovery , ROOT και μετα περασμα μεσω του Recovery το modem image.

Θα τα βρειτε στην πρωτη σελιδα " Χρησιμα αρχεια "

Και λιγο διαβασμα δεν κανει κακο.....και αν βαριεσε ( που δεν πρεπει)υπαρχει και η αναζητηση στο θεμα !!!

 

Σε ποια πρώτη σελίδα έχω κάνει ροοτ κ trwp eχω περάσει δεν βρίσκονται το αρχείο να την περάσω

Στείλε μ το λινκ ;) αλανι

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο πίνακα πάντως δεν αναφέρεται αυτή η έκδοση: https://support.lenovo.com/nl/nl/documents/ht101396

Υπάρχει όμως στο needrom ως official update λέει:

http://www.needrom.com/download/vibeui_v2-5_x2-cu_x2-ap_row_s223-multilanguage/

 

Επιφυλάσσομαι να την περάσω πάντως γιατί μου κινεί κάποιες υποψίες πως έχει αριθμό έκδοσης S223 ενώ βρισκόμαστε ήδη στον S228, αν και όπως τα περιγράφει ο τύπος μάλλον συμμαζεύει όλα τα μοντέλα Χ2 σε μία έκδοση ROM η Lenovo...

Anyway, ας δοκιμάσει κάποιος να μας πει...

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ποια Rom προτεινετε για το κινητο;

Edit: μαλλον αυτη θα βαλω http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/

Μετα την ROM να βαλω τα OTA files or TWRP?

Επισης ειχα περασει την EU ROM παλια ενω το κινητο το ειχα παρει απο την Κινα, τι αλλο θα πρεπει να περασω;

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που παίζει σε καλή τιμή αυτή τη περίοδο που ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά?

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα...

Πριν από 1,5 χρόνο είχα πάρει στον πιτσιρικά το X2 CU από Vickmall...

Μεχρι χθες δεν το ειχα πειραξει καθολου μιας και δεν ειχε θεμα.

Ομως ο πιτσιρικας εκανε OTA update που του εβγαλε (ενω του ειχα πει να μη το κανει) και τωρα δεν δουλευουν τα google play services και εχει γινει μια κινεζια και μιση!!!!

Επειδή είναι δύσκολο να ψαξω 125 σελίδες μήπως μπορεί κάποιος να παραθεσει που θα βρω τις οδηγίες για να εγκαταστησω την Ευρωπαική ρομ και να στρωσω το κινητο;

Σημειώνω ότι δεν το εχω ξανακανει ....

Βοηθεια αδερφοι!!! ας ξεκινησουμε πως χρησιμοποιώ το flash tool ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαβαζοντας τα μηνυματα καταφερα να βαλω την AP 224, με τις καρτες να δουλευουν και rooted με το kingroot.

Ομως δεν μπορω να βαλω με τιποτα τη 228 ούτε από ΟΤΑ ούτε από το flash tool και αναγκαστικά ξανακανω τη διαδικασία από την αρχή.

Εχει καταφερει κανενας να τη βαλει σε CU μοντελο;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από που προτείνετε να πάρω τη συσκευή φθηνά? Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις η' κάτι να προσέξω?

 

Η έκδοση της συσκευής T0 τι διαφορές έχει?

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί κάποιος να μου πει οταν λέμε"Περασμα το TWRP Recovery",με ποιον τρόπο το κάνουμε; Θέλω να βάλω την ΑΡ.....διάβασα σε κάποια σελίδα εναν τρόπο με τα volume button κτλ.Αν το κάνω έτσι,θα τρέξει το twrp άρα είμαι οκ;Αν δεν ισχύει...μέσω flashtool θα γίνει;Και πώς;Είναι η πρωτη αποπειρα που θελω να κάνω γι'αυτό.....Συγνώμη αλλα έχει μέρες που διαβαζω το σεντονι κ θολωσα!!!Ευχαριστώ..

 

Τελικά είμαι με την AP-224...Root.Δοκίμασα modem v40(manual)-v41(με twrp) χωρίς όμως δεδομένα στην sim1(1 χρησιμοποιώ).Λειτουργεί με το modem της ΑΡ.Έχω τις επιφυλάξης μου βέβαια άν έκανα σωστά την διαδικασία για το modem!!!

Eυχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν και ασχολούνται με το θέμα!!!

Edited by vasilis_nav
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγόρασα και εγώ απο minideal το κινητο ηρθε με gapps multilanguage κλπ cu εκδοση. δοκιμασα να βαλω την eu rom επιτυχως και μετα δν εβλεπε καθολου καρτα σιμ. οχι μονο δεδομενα τιποτα σαν να μην εβαζα καρτα. ξαναεβαλα την cu rom απο το needrom και παλι δν διαβαζει καθολου καρτες 0 σημα. δοκιμασα και τις ap απο το needrom επισης τπτ με την σιμ. τι παιζει? ειναι hardware το προβλημα? οσες rom εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δν δουλευει καμια και δεν εχω και backup της αρχικης που δουλευε... εχω ψαξει στο φορουμ δν βρισκω κατι αν ξερει καποιος ας παραθεσει ενα λινκ η μια λυση ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγόρασα και εγώ απο minideal το κινητο ηρθε με gapps multilanguage κλπ cu εκδοση. δοκιμασα να βαλω την eu rom επιτυχως και μετα δν εβλεπε καθολου καρτα σιμ. οχι μονο δεδομενα τιποτα σαν να μην εβαζα καρτα. ξαναεβαλα την cu rom απο το needrom και παλι δν διαβαζει καθολου καρτες 0 σημα. δοκιμασα και τις ap απο το needrom επισης τπτ με την σιμ. τι παιζει? ειναι hardware το προβλημα? οσες rom εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δν δουλευει καμια και δεν εχω και backup της αρχικης που δουλευε... εχω ψαξει στο φορουμ δν βρισκω κατι αν ξερει καποιος ας παραθεσει ενα λινκ η μια λυση ευχαριστω!

 

Καλημερα.....το modem firmware το αλλαξες ?

Αν ναι τοτε πιθανον εχεις χασει τα ΙΜΕΙ

Καπου εχει γραφτει για το πως το επαναφερεις.....ψαξε εδω μεσα στο νημα

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λίγο τα φώτα σας γιατί δε βγάζω άκρη!!!.Εχω την AP-224 lolipop,με modem AP.Εχει 4g αλλά όταν αλλαζω περιοχή χάνονται τα δεδομένα δικτύου κ δεν επανέρχονται.Μονο με επανεκκίνηση....Αλλαζω σε V41 με tprw,έχω σήμα αλλά καθόλου δεδομένα!!! Κάνω αλλαγή σε V40 με αντιγραφή επικόλληση κ rw-r-r(ξεζιπάρω το αρχείο από την 1 σελίδα με τα απαραίτητα αρχεία. Κάνω το αρχείο modem_.....) και δεν έχω τίποτα... ούτε σήμα!!!Για πείτε καμιά λύση ρε παιδιά!!! Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟ MINIDEAL ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΚΟΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΩ. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ FIRMEARE UPDATE (ΜΕ FLASH TOLLS) ΣΤΗΝ CU-ROM ΠΟΥ ΕΙΧΑ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ ΤΟ ΤΗΛ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ DRIVERS ΚΛΠ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ROOT ΜΕ ΤΟ KINGROOT Κ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ KINGOROOT ΜΕΣΩ PC. ΤΗΝ EU ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΕΝΕΔΕΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΕΝΑΝΕ ΜΟΝΟ ΘΟΡΥΒΟ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ. ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ UPDATE ΣΤΗΝ OFICIAL CU ROM ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑ Κ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΤΥΧΩΣ Κ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΥΤΑΡΕΙ.ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΟ BOOT ΡΩΤΑΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ Η ΚΙΝΕΖΙΚΑ Κ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΝΟΥ Κ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ.ΤΙ ΚΑΝΩ???

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια... έχω το κινητό ενός φίλου με κινεζικη ρομ 4.4.2 cu...(όπως έχει έρθει απο Vickmall πριν κανα χρόνο)

Πρέπει να κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών... Ερώτηση...την κάνω άφοβα ή θα έχω θέμα? SOS

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα μέλη του Forum. Έχω αγοράσει το vibe x2 από Κίνα μέσω e-bay και πριν 1 ημέρα η μπαταρία έδειχνε μόνιμα φορτισμένη στο 100%. Ήταν εικονικό γιατί η μπαταρία άδειαζε. Το κινητό λειτουργούσε κανονικά. Σήμερα η μπαταρία άδειασε σε χρόνο ρεκόρ με αποτέλεσμα να μην φορτίζει πια και να μην ανοίγει καν το κινητό. Τι να φταίει;;;; Τι προτείνεται να κάνω;;;;; Αν το πάω στο Service στη Λεωφόρο Κηφισού θα το δεχθούν επειδή είναι κινέζικο ή όχι;;; Θα μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι να το επισκευάσω;;;;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Είπα να κάνω αυτο το bump μήπως με βοηθήσετε. Έψαξα σε όλα τα ξένα forums (xda κ.λ.π) για να βρω μια unofficial CM rom (γιατι η ιδια η εταιρια δεν εχει στην ιστοσελιδα της) και δεν υπαρχει πουθενα. Ηθελα να μαθω λοιπον αν καποιος ξερει αν υπαρχει καποια τετοια rom ή αν εχει την γνωση ο ιδιος να την φτιαξει ή να βοηθησει τελος παντων για να μπορεσουμε ολοι να εχουμε CM. Ευχαριστω για την κατανοηση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...