Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα extentions μόνο από εξωτερικό .....ή μπαταρία δεν θα εισαχθεί επισήμως από τη lenovo hellas έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post άλλον που τους έκανε ερωτηση με mail νομίζω...οι τιμές τους νομίζω αρκετά υψηλές κάνα 50ρικο ή μπαταρία από ebay και κάνα 40αρι από alli και το ηχείο περίπου στα 25( το πως τα παραγγέλνεις εν μέσω capital controls άλλο θεμα:wacko:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Προ εβδομάδος διαπίστωσα οτι το κινητό "λυγίζει" σας το iphone .

Ξαφνικά διαπίστωσα οτι έχει κάνει κούρμπα.

Υπέθεσα οτι το κάθισα και στράβωσε.

Προ 2 ημερών άρχισε να μου κάνει "νούμερα" η οθόνη.

Αργές εναλλαγές , είδωλα , τρέμουλα....

Τελικά διαπίστωσα οτι το κινητό υπερθερμαίνεται.

Άλλοτε την ώρα που μιλάω άλλοτε την ώρα που έχω wi fi.

Το έχω αγοράσει προ 2 μηνών από το minideal . Δεν πείραξα λογισμικό . Φοράει kit kat 4.4 και είναι root.

To πήρα γιατί είχα ανάγκη δίκαρτο. (Είχα πριν το Α806. )

Να είναι θέμα λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με τα πολλα καταφερα να περασω την ap rom απο cu που ειχα.δεν ηθελα να αλαξω twrp για να περναει μονο του τα update πραγμα που εκανε και μονο του.το κινητο πλεον ειναι στα καλητερα του μεχρι και το double letters εξαφανιστηκε.ολλα δουλευουν 10 φορες καλητερα απο την cu που ειχε.

ενα θεματακι μονο υπαρχει.

δεν ειχα βαλει το modem μεσα γιατι θα το εκανα μετα μεσω root explorer οπως και εκανα..τωρα πλεων βλεπει και τις δυο sim σε lte το μονο του προβλημα ειναι οτι δουλευει το 3g μονο οταν αυτο θελει.το modem εχει μπει κανονικα ολα κανονικοτατα.δουλευει του κανεις ενα restart και παει το 3g.εκανα και επαναφορα τα ιδια.ξαναεβαλα σημφωνα με τον οδηγο του forum το modem τιποτα.

τα φωτα σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με τα πολλα καταφερα να περασω την ap rom απο cu που ειχα.δεν ηθελα να αλαξω twrp για να περναει μονο του τα update πραγμα που εκανε και μονο του.το κινητο πλεον ειναι στα καλητερα του μεχρι και το double letters εξαφανιστηκε.ολλα δουλευουν 10 φορες καλητερα απο την cu που ειχε.

ενα θεματακι μονο υπαρχει.

δεν ειχα βαλει το modem μεσα γιατι θα το εκανα μετα μεσω root explorer οπως και εκανα..τωρα πλεων βλεπει και τις δυο sim σε lte το μονο του προβλημα ειναι οτι δουλευει το 3g μονο οταν αυτο θελει.το modem εχει μπει κανονικα ολα κανονικοτατα.δουλευει του κανεις ενα restart και παει το 3g.εκανα και επαναφορα τα ιδια.ξαναεβαλα σημφωνα με τον οδηγο του forum το modem τιποτα.

τα φωτα σας παρακαλω..

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις άλλη μία δοκιμή σε μία διαφορετική περιοχή καθώς πολλές φορές έχει παρατηρηθεί στην Ελλάδα να έχει μία περιοχή 4G και με μία διαρκή χρήση να κατεβαίνει μέχρι και σε gprs. Το έχω πάθει και με το iphone 5 που είχα. Δοκίμασε λοιπόν κάπου αλλού και δες αν ισχύει. Μην είσαι επίσης αυστηρός κριτής γιατί μετά από λίγη ώρα μπορεί να πετύχει το handshake με 3g και να συντονιστεί. Για να σε παρηγορήσω, είμαι με λόλιποπ EU ενώ αρχικά είχα KitKat CU και το modem.img δουλεύει άψογα στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι να φλασάρω την X2-AP S223 στη συσκεύη μου, η οποία φοράει την VIBEUI_V2.0_1450_5.10.1_ST_X2-CU, δηλαδή αυτήν με την οποία την οποία το παρέλαβα από το minideal. Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τον @dimitris2004, αφού παρόλο που έχω περάσει το recovery.img και στο mobileuncle πηγαίνω στο Recovery Update και το επιλέγω, το κινήτο απλά κάνει reboot. Ωστόσο, από ό,τι είδα, εκείνος είχε την Multing X2-CU του Baraljabi και έτσι μπορεί να φλασάρει μέσω αυτής την TWRP Recovery. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Μου διαφεύγει κάτι όσον αφορά την περίπτωση μου; Το αρχικό πόστ έχει φλασάρισμα TWRP μόνο μετά το πέρασμα της X2-EU και θέλω να κάνω ένα backup σε περίπτωση που γίνει κάποια στραβή. Ευχαριστώ :)

 

Τελικά μπόρεσα να φλασάρω την TWRP μέσω των οδηγιών που δίνει ο YoYo2nd στο needrom: http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-ap/comment-page-3/#comments

Edited by left_z
Το αναφερόμενο πρόβλημα αντιμετωπίστηκε
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αρχισει να πανικοβαλλομαι, εκανα σωστα το φλασαρισμα της X2-AP και της twrp αλλα τωρα το κινητο εχει κολλησει στην αρχικη οθονη και ακομη και αν το κλεινω ξανααναβει μονο του. Το μπρικαρα;
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη κοινοτητα να σας πω και εγω το προβλημα που με ταλαιπωρει απο την Τριτη το βραδυ.

Εχω το Lenovo περιπου 4 μηνες αγορασμενο απο το vickmall με CU-ROM και ολα ηταν πολυ καλα ολο τον καιρο.

Ε λοιπον Τριτη βραδυ το φορτιζω οπως εκανα συνηθως (με τον ιδιο παντα φορτιστη) και απο οταν το εβγαλα το κινητο στο 100% καθε 20' κατεβαινε πανω απο 10% χωρις να εχω τιποτα ανοιχτο ουτε ιντερνετ ουτε 4G.

Χθες μετα κοπων και απο τις οδηγιες σας εβαλα την EU-ROM επειδη δεν ειδα αλλον χρηστη τοσο καιρο να χει το ιδιο θεμα και λεω θα ναι η ρομ, αλλα απο το βραδυ ως τωρα ξανα τα ιδια και τα ιδια. Το κινητο ζεστανεται αρκετα και χανει μπαταρια αστραπιαια.

 

-Σημειωτεον οτι ανοιξα ετσι απο απορια το καπακι του κινητου οταν εκαιγε όντας κλειστο ωρες, και δεν ηταν ζεστη η μπαταρια αλλα τα συστηματακια απο πανω-

 

Με κατι εφαρμογες τυπου Wakelock detector και Battery doctor ειδα οτι πολυ ενεργεια (περιπου 49%) καταναλωνει η οθονη για καποιο λογο.

 

Παρακαλω την βοηθεια σας, ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μου 'βγαλε ενα ζορικο bug, μετα απο κλησεις δεν σβηνει η οθονη.

Με αποτελεσμα να τρωει την μπαταρια και να ζεσταινεται, αναλογως και την ωρα που το παιρνω χαμπαρι.

Δοκιμασα μερικες λυσεις που διαβασα, 2 apps, τιποτε...

Το εχω φορτωσει και πολλες εφαρμογες και δεν ξερω τι φταιει τωρα.

Εχετε καμια αλλη ιδεα?

(ειμαι με AP rom)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Προ εβδομάδος διαπίστωσα οτι το κινητό "λυγίζει" σας το iphone .

Ξαφνικά διαπίστωσα οτι έχει κάνει κούρμπα.

Υπέθεσα οτι το κάθισα και στράβωσε.

Προ 2 ημερών άρχισε να μου κάνει "νούμερα" η οθόνη.

Αργές εναλλαγές , είδωλα , τρέμουλα....

Τελικά διαπίστωσα οτι το κινητό υπερθερμαίνεται.

Άλλοτε την ώρα που μιλάω άλλοτε την ώρα που έχω wi fi.

Το έχω αγοράσει προ 2 μηνών από το minideal . Δεν πείραξα λογισμικό . Φοράει kit kat 4.4 και είναι root.

To πήρα γιατί είχα ανάγκη δίκαρτο. (Είχα πριν το Α806. )

Να είναι θέμα λογισμικού;

 

Εμένα έχει λυγίσει η θήκη. Αλλά όχι το κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Η row ap rom εβγαλε update απο s223 σε s224.

Το δοκιμασε κανεις?

 

edit: καλα κρασια, τωρα ξαναειδα οτι το εχετε αναφερει πολλοι... εκανα unroot, εβαλα εργοστασιακο recovery, αλλα δεν περναει το update, βγαζει παλι το twrp...δεν βλεπω τροπο να το προσπερασω, οποτε θα περιμενω να βγει επομενη εκδοση για να μην τα ξαναπερναω ολα απο την αρχη, μιας και φαινεται μικρο update, μολις 53mb.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις μεταδοση οθονης απο το κιν( android4,4) στο laptop ( windows 10)? μου βγαζει μνμ οτι δεν μπορει να γινει η συνδεση. κλεινω antivirus, firewall αλλα παλι τπτ. καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χτές το βράδυ την X2-AP_ROW_S223

Από την στιγμή που την πέρασα, ήθελα να βρώ έναν τρόπο ώστε και να έχει το lenovo recovery ( για να μπορεί να πάρει τις αναβαθμίσεις, )

να βάλω την τελευταία αναβάθμιση, και να είναι και rooted.

( Σε ένα πείραμα που έκανα, κατάλαβα πάντως ότι η 224 πειράζει κάτι στην lenovo recovery. Απλά το ποστάρω να υπάρχει. )

Λοιπόν, εγώ έκανα τα εξείς:

- Κάνω τα σχετικά backup ael1964 post #1400

- Filmware Update την X2-AP_ROW_S223

- Ανοίγω το κινητό χωρίς να μπώ στην recovery. ( Φυσικά οι SIM δεν είχαν σήμα λογο AP modem. )

- Περνάω μέσα στο κινητό το αρχείο TWRP-X2-CU_1520_modemfiles.zip nek4d: #1459

- Κλείνω το κινητό, και φλασάρω μόνο με Download την recovery TWRP_v2.8.6.0_X2-EU_5.0.zip mitsospap #1238

- Μπαίνω κατευθείαν μέσα στην twrp recovery SO69 #1519 και κάνω install το modem του nek4d: TWRP-X2-CU_1520_modemfiles.zip.

ΔΕΝ περνάω superSU, και reboot για να δώ ότι παίζουν σωστά οι SIM κάρτες με αυτό το modem αρχείο.

Πράγματι, έπαιξαν οι SIM και ξανακλείνω το κινητό. ( χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. )

- Φλασάρω με Download μόνο την default lenovo recovery από την X2-AP_ROW_S223, και με το που τελείωσε, Boot και κάνω την αναβάθμιση σε 224.

- Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της αναβάθμισης, μπαίνω μέσα στην lenovo recovery και κάνω user erase. ( για να σβηστούν όλα και να κάστει σωστά η 224 αναβάθμιση στο κινητό. )

- Όλα οκ με το κινητό, περνάω τα προγράμματά μου και τελειώνονας περνάω και το Kingroot 4.5

Μπάμ, Rooted κατευθείαν. ;)

Και πιά είμαι με X2-AP_ROW_S224, CU modems, Rooted και με Lenovo Recovery.

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

Αψογο το ποστ σου kokofli, με τα link ετοιμα για οποιον τα θελει!

:up:

 

Σε μενα οπως ανεφερα, ενω επαναφλασαρω επιτυχως το lenovo recovery, μετα εμφανιζεται το twrp και ετσι δεν προχωραει το update. Τεσπα, θα το ξαναδοκιμασω, δεν δοκιμασα με flash/download.

 

To kingroot γινεται unroot ευκολα/αυτοματα? Με απεγκατασταση μηπως?

(δεν μου χρειαστηκε ποτΕ, δεν το εχω δουλεψει).

Ρωταω γιατι με το στησιμο σου, δεν θα εχει μεν καποιος τα εξτρα της twrp αλλα θα μπορει να παρει ευκολοτερα τα επομενα update.

Link to comment
Share on other sites

Αψογο το ποστ σου kokofli, με τα link ετοιμα για οποιον τα θελει!

:up:

 

Σε μενα οπως ανεφερα, ενω επαναφλασαρω επιτυχως το lenovo recovery, μετα εμφανιζεται το twrp και ετσι δεν προχωραει το update. Τεσπα, θα το ξαναδοκιμασω, δεν δοκιμασα με flash/download.

 

To kingroot γινεται unroot ευκολα/αυτοματα? Με απεγκατασταση μηπως?

(δεν μου χρειαστηκε ποτΕ, δεν το εχω δουλεψει).

Ρωταω γιατι με το στησιμο σου, δεν θα εχει μεν καποιος τα εξτρα της twrp αλλα θα μπορει να παρει ευκολοτερα τα επομενα update.

Εγώ ευχαριστώ όλους σας, για όλες αυτές τις πληροφορίες που έχετε ήδη ποστάρει. ;)

 

Δοκίμασε με flash/download και μπές κατευθείαν μετά μέσα στην lenovo recovery. Τουλάχιστον σε εμένα έπαιξε με αυτόν τον τρόπο.

 

Το KingRoot 4.5 που μόλις βγήκε, μου είχε ροοταρει την CU χαλαρά. Απλά κάνεις εγκατάσταση το apk στο κινητό και στο Rootαρει.

Στην Ap δούλεψε το KingRoot μόνο με τον συγκεκριμένο τρόπο.

( Σε περιβάλλον 223 κόλλαγε στο 18%, έκανε επανεκκίνηση το κινητό και έβγαζε μετά μήνυμα Fail. Σε 224 το έκανε χαλαρά. ;) )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά το root με Kingroot, μέσω TWRP έβαλα τον SuperSU που τον είχα και αγορασμένο και να τονίσω ότι δεν άλλαξα ποτέ τα modem της AP.

 

Επίσης μέσω της CU, είχα κατεβάσει πολλά wallpapers και themes που τα αντέγραψα από την εσωτερική SD και παίζουν και στην AP, έτσι για να έχουμε ποικιλία εμφανίσεων...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευχαριστώ όλους σας, για όλες αυτές τις πληροφορίες που έχετε ήδη ποστάρει. ;)

 

Δοκίμασε με flash/download και μπές κατευθείαν μετά μέσα στην lenovo recovery. Τουλάχιστον σε εμένα έπαιξε με αυτόν τον τρόπο.

 

Το KingRoot 4.5 που μόλις βγήκε, μου είχε ροοταρει την CU χαλαρά. Απλά κάνεις εγκατάσταση το apk στο κινητό και στο Rootαρει.

Στην Ap δούλεψε το KingRoot μόνο με τον συγκεκριμένο τρόπο.

( Σε περιβάλλον 223 κόλλαγε στο 18%, έκανε επανεκκίνηση το κινητό και έβγαζε μετά μήνυμα Fail. Σε 224 το έκανε χαλαρά. ;) )

 

Όταν λες flash/download, που υπάρχει αυτή η επιλογή; Γιατί ούτε σε μένα μπαίνει η stock recovery με το συνηθισμένο φλασάρισμα με flashtool.

...και μπράβο για το συμμάζεμα φιλαράκι!!:up:

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες flash/download, που υπάρχει αυτή η επιλογή; Γιατί ούτε σε μένα μπαίνει η stock recovery με το συνηθισμένο φλασάρισμα με flashtool.

...και μπράβο για το συμμάζεμα φιλαράκι!!:up:

Εγω το μπερδεψα που το εγραψα απο μνημης λαθος. Δεν προλαβα σημερα, θα ξαναδοκιμασω αυριο-μεθαυριο την αποκατασταση του recovery με "Firmware Upgrade" αντι του κλασσικου "Download only", ετσι οπως μπηκε και η AP rom.

 

Κρινοντας παντως απο αυτην την διαφορετικη συμπεριφορα, καθως και την αντιστοιχη που διαπιστωσαμε στα modem (που σε αλλους θελει στανταρντ αλλαγη ενω σε αλλους παιζει μονο του), μαλλον εχουμε διαφορετικες εκδοσεις hardware.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν πατήσεις Firmware Upgrade, τσεκάρονται αυτόματα όλα τα partitions κι αν ξετσεκάρεις έστω κι ένα τότε η επιλογή γίνεται αυτόματα Download Only!!!
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μα αν πατήσεις Firmware Upgrade, τσεκάρονται αυτόματα όλα τα partitions κι αν ξετσεκάρεις έστω κι ένα τότε η επιλογή γίνεται αυτόματα Download Only!!!

Καλα ντε, μην φωναζεις, δεν προλαβα να το δοκιμασω ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε φιλαράκι… σιγά μη χαλάσουμε τις καρδιές μας!

Απλά ψάχνω τρόπο να κάνω την αναβάθμιση χωρίς να χρειαστεί να στήσω το κιν. απ' την αρχή και δεν βρίσκω!

Σκέφτομαι να φλασάρω το recovery και το system αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει σίγουρα κι ακόμα κι έτσι, κάποιες ρυθμίσεις θα χρειαστούν να ξαναγίνουν.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε φιλαράκι… σιγά μη χαλάσουμε τις καρδιές μας!

Απλά ψάχνω τρόπο να κάνω την αναβάθμιση χωρίς να χρειαστεί να στήσω το κιν. απ' την αρχή και δεν βρίσκω!

Σκέφτομαι να φλασάρω το recovery και το system αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει σίγουρα και κάποιες ρυθμίσεις θα χρειαστούν να ξαναγίνουν.

Αν αλλάζεις έκδοση android, δε πρόκειται να δουλέψει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ίδια έκδοση (lollipop), απλά έχει βγει OTA update το οποίο χρειάζεται το recovery της Lenovo για να περαστεί.

Αλλά όσες φορές κι αν έχω φλασάρει το recovery, πάντα το TWRP εμφανίζεται!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...