Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ του έβαλα το μόντεμ που δίνει μαζί με τη ρομ και δείχνει έτσι.

Δεν έχει κάποια διαφορά πάντως στη λειτουργία!

Με recovery ή με αντιγραφή-επικολληση των αρχείων το έβαλες ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H ΑP δεν έχει κινέζικες εφαρμογές; Και το dual sim δουλεύει κανονικά; Υποστηρίζει 4G; Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλή εβδομάδα .....

Για όσους έχουν περάσει την ΑΡ και δουλεύει σωστά το μόντεμ για κάντε ένα τσεκ

και αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Έτσι είναι και σε σας οι πληροφορίες ?

 

Έτσι ακριβώς είναι και σε μένα και λειτουργεί κανονικότατα. Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έβαλα το μόντεμ που δίνει μαζί με τη ρομ και δείχνει έτσι.

Δεν έχει κάποια διαφορά πάντως στη λειτουργία!

 

και εμενα ετσι το βγαζει αλλα δεν βλεπει την καρτα σιμ. Τι κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που εχει βαλει ηδη την ap να κανει ενα γρηγορο tutorial με το πως ακριβως γινετε?δοκιμασα να το κανω κανοντας ολα τα βηματα που περιγραφει στο needrom αλλα πατωντας dowload δεν κανει τπτ καποια μλκια κανω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι....(δεν ειμαι εντελως ασχετος σε φλασαρισμα rom αλλα προερχομενος απο samsung ολα μου φενοντε βουνο και καινουργια στο lenovo)by the way να πω ενα δημοσιο ευχαριστω σε ολους που ασχολουντε με το forum γιατι αν δεν διαβαζα αυτα που διαβασα δεν θα εμπενα στην διαδικασια να παραγγειλω τηλεφωνο απο κινα ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που εχει βαλει ηδη την ap να κανει ενα γρηγορο tutorial με το πως ακριβως γινετε?δοκιμασα να το κανω κανοντας ολα τα βηματα που περιγραφει στο needrom αλλα πατωντας dowload δεν κανει τπτ καποια μλκια κανω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι....(δεν ειμαι εντελως ασχετος σε φλασαρισμα rom αλλα προερχομενος απο samsung ολα μου φενοντε βουνο και καινουργια στο lenovo)by the way να πω ενα δημοσιο ευχαριστω σε ολους που ασχολουντε με το forum γιατι αν δεν διαβαζα αυτα που διαβασα δεν θα εμπενα στην διαδικασια να παραγγειλω τηλεφωνο απο κινα ευχαριστω

 

Υπάρχει οδηγός φλασαρίσματος στην αρχή αυτού του θέματος του φόρουμ για την EU ROM. Ισχύει το ίδιο ακριβώς για όλες τις ROM. Έχει και κάποιες υποδείξεις το πως να αλλάξεις τα αρχεία modem κλπ αν σου παρουσιάσει προβλήματα στην λειτουργία της sim. Η AP είναι ίδια με την EU μιας και είναι και οι δύο ROW έκδοση (Rest Of World), με τη διαφορά ότι κολλάει καλύτερα στην έκδοση συσκευών CU από την Κίνα, διότι υποστηρίζει dual sim.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι και σε μένα και λειτουργεί κανονικότατα. Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

 

Τίποτα το ιδιαίτερο ... απλά ξαφνικά δεν μπορούσα να συνδεθώ με δεδομένα από την πρώτη κάρτα.

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και όλα καλά

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός φλασαρίσματος στην αρχή αυτού του θέματος του φόρουμ για την EU ROM. Ισχύει το ίδιο ακριβώς για όλες τις ROM. Έχει και κάποιες υποδείξεις το πως να αλλάξεις τα αρχεία modem κλπ αν σου παρουσιάσει προβλήματα στην λειτουργία της sim. Η AP είναι ίδια με την EU μιας και είναι και οι δύο ROW έκδοση (Rest Of World), με τη διαφορά ότι κολλάει καλύτερα στην έκδοση συσκευών CU από την Κίνα, διότι υποστηρίζει dual sim.

 

Ευχαριστώ Ιπποκράτη το διάβασα και μάλλον το λάθος ήταν ότι έκλεισα το τηλέφωνο με ενεργοποίημενη την επιλογή Quick boot θα το δοκιμάσω ξανά το βράδυ που θα είμαι σπίτι ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.αν βαλω την ρομ του baralajbi θα εχω πληρες μενου στα ελληνικα και θα ειναι δυκαρτο η θα βλεπω παλι τα μισα στα αγγλικα.ευχαριστω Edited by PALALOS
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους.αν βαλω την ρομ του baralajbi θα εχω πληρες μενου στα ελληνικα και θα ειναι δυκαρτο η θα βλεπω παλι τα μισα στα αγγλικα.ευχαριστω

Θα εχεις πληρες μενου στα ελληνικα και θα ειναι δικαρτο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο link για να κατεβασω τους drivers γιατι απο το ρωσικο site που παραπεμπει στο tutorial αναβαθμισης δεν βγαζω ακρη....?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο link για να κατεβασω τους drivers γιατι απο το ρωσικο site που παραπεμπει στο tutorial αναβαθμισης δεν βγαζω ακρη....?

 

ακυρο τους βρηκα στον οδηγο επιβιωσης ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα

 

εχω γραψει και σε προηγουμενο post ενα θεμα που εχω με το κινητο. συγκεκριμενα εχω την εκδοση cu οπως το παρελαβα απο vickmall. τον τελευταιο καιρο οταν παω να κανω κληση εμφανιζει ενα μηνυμα call forwarding on conditional με αποτελεσμα 9/10 κλησεις μετα απο λιγο πριν καν προλαβω να μιλησω να πεφτει η γραμμη. γνωριζει κανεις πως μπορω να το ξεπερασω ειχε κανεις παρομοιο προβλημα. πραγματικα ειμαι ενα βημα πριν το πεταξω!!! :p

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα

εχω γραψει και σε προηγουμενο post ενα θεμα που εχω με το κινητο. συγκεκριμενα εχω την εκδοση cu οπως το παρελαβα απο vickmall. τον τελευταιο καιρο οταν παω να κανω κληση εμφανιζει ενα μηνυμα call forwarding on conditional με αποτελεσμα 9/10 κλησεις μετα απο λιγο πριν καν προλαβω να μιλησω να πεφτει η γραμμη. γνωριζει κανεις πως μπορω να το ξεπερασω ειχε κανεις παρομοιο προβλημα. πραγματικα ειμαι ενα βημα πριν το πεταξω!!! :p

Πες που μενεις και οταν το πεταξεις, να περασω να το μαζεψω, να του αλλαξω ρομ να στρωσει :p

 

(Δηλ. αν δεν βρεις αλλη λυση, κανε αυτο)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!οκ

αν και θα το κανω πρωτα βιδες απο τα νευρα μου!

ηθελα να αποφυγω την αλλαγη rom διοτι δεν το κατεχω και πολυ το αθλημα αλλα οπως βλεπω δεν το γλυτωνω. θα κοιταξω τι θα χρειαστω και θα το επιχειρήσω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εσβησε (πιθανον και απο μπαταρια) και δεν φορτιζει ουτε αναβει. Καπου καπου βγαζει το λογοτυπο της LENOVO και τιποτε αλλο. Τι μπορει να φταιει? Οπως το πηρα απο το GEEKBYUING δεν το πειραξα καθολου και δουλευε μια χαρα.

Καμια ιδεα?

 

''τελικα δοκιμασα να το ανοιξω να αποσυνδεσω την μπαταρια και μολις το ξεκουμπωσα απο την πλευρα του on-off ανοιξε κανονικα''

Edited by gkaltsid
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα συμπεράσματα από τις λίγες ώρες με την ΑΡ που ανέβασε το παλικάρι απ' την Τουρκία είναι άριστα!

Είναι η πρώτη φορά μετά από τόσους μήνες που μπορώ να πω ότι το κιν πραγματικά αναβαθμίστηκε!

Κατ΄αρχήν είναι η πιο καινούρια έκδοση και είναι lollipop.

Κατά δεύτερον δουλεύει τέλεια απ' όσο έχω προλάβει να δω!

 

Για το φλασάρισμα χρειάζεται το flashtool που υπάρχει μέσα στο ζιπ με τη ρομ.

Η διαδικασία είναι γνωστή, checksum, high speed και επιλογή firmware upgrade οπωσδήποτε!

Μετά το φλασάρισμα κάνει αρκετά λεπτά να bootάρει!

Για ρουτάρισμα ,μετά από ΠΟΛΥ και άκαρπη ταλαιπωρία με 4 - 5 εκδόσεις του Kingroot apk αλλά και του προγράμματος για pc, αυτό που πέτυχε με τη μία είναι η μέθοδος του mitsospap στο 1238 ποστ.

Η TWRP που δίνει ο mitsospap είναι τέλεια και χρειάζεται το ίδιο flashtool για την εγκατάσταση. Το λέω γιατί αυτό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, μου έβγαζε συνέχεια σφάλμα με αυτή τη ρομ.

Οπότε αν αντικαταστήσει κανείς εξαρχής το recovery.img της ρομ με αυτό της TWRP γλιτώνει ένα παραπάνω φλασάρισμα.

Τεράστιο συν (για μένα) είναι ότι συνεργάζεται πολύ καλά με το exposesed installer και το gravity box σε αντίθεση με τη CU που μου είχε βγάλει το λάδι! :happy:

Αυτά προς το παρόν!

Καλές προσπάθειες...! :)

 

Λέω να προσπαθήσω και εγώ αυτές τις μέρες....

Το κινητό μου είναι CU κανονικά αλλά είχα περάσει την EU, δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν περάσω την AP σωστά? ή να περάσω την EU? Δεν με πειράζει έχω δεν έχω την δεύτερη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να αλλαξω το modem αν κατεβασω τη cu rom απο το needrom και και στο φακελο που λεει modem το κανω απλα αντιγραφη επικοληση με τον es ?αλλιως που βρισκετε το ζιπ για περασω το recovery και το περασω απο εκει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια για να αλλαξω το modem αν κατεβασω τη cu rom απο το needrom και και στο φακελο που λεει modem το κανω απλα αντιγραφη επικοληση με τον es ?αλλιως που βρισκετε το ζιπ για περασω το recovery και το περασω απο εκει?

 

Θα χρειαστεί να είναι root η συσκευή σου και μετά με τον root explorer ο οποίος θα είναι σε r/w mode και θα αντιγράψεις (copy) το αρχείο modem.img από τη θέση που το αποθήκευσες στη συσκευή σου (στη θέση download συνήθως) και θα το κάνεις επικόλληση (paste) στον φάκελο etc όπου οι οδηγίες βρίσκονται στον οδηγό που υπάρχει. Να προσέξεις να κάνεις αλλαγή στα premissions του αρχείου όπως αναφέρεται στον οδηγό προτού να κάνεις επανεκκίνηση στη συσκευή.

Διάβασε καλά τον οδηγό μας... ;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Ιποκρατη αν δεν σε βαζω σε κοπο μπορεις να μου κανεις upload το modem γιατι εκανα μεγαλη mlkia και το διεγραψα?
Link to comment
Share on other sites

λοιπων αντιμετωπιζω τα εξης κουλα ....μετα απο ξαναφλασαρισμα της ιδιας ap rom ενω το τηλ εβλεπε κανονικα και τις 2 sim δεν ειχα προσβαση στο play store κ το security της lenovo εξαφανιστικε..... κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και ιδομεν ......καμια ιδεα?(το τηλ δεν το rootara και δεν διεγραψα κατι για να χασω το secyrity)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια ιδεα μου εστειλε τους κωδικους ο baralajbi για την rom V5 CU βαζω τον κωδικο και δεν μου το ανοιγει το αρχειο.μου εχει δωσει δυο κωδικους εναν για προσβαση και ο αλλος ειναι για την v5 rom μπορει να βοηθησει καποιος;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, απο χτές κάτοχος Lenovo Vibe X2-CU με VIBEUI_v2.0_1511_5.22.1_ST_X2-CU πάνω.

 

Μετά απο 90 σελίδες διάβασμα ( thanks for all this info!!! ) έχω κάποες απορίες. Αν ξέρει κάποιος να τις απαντήσει, θα το εκτιμούσα.

 

1) Στην CU έκδοση, όταν το συνδέω με PC φυσικά μου δίνει την δυνατότητα να εγκαταστήσω την κινέζικη έκδοση του Lenovo_Suite.

Ξέρεις κάποιος έναν τρόπο να την γυρίσω στα ελληνικά; Έχει κάποιος μήπως την αγγλική του έκδοση; ( δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στις εκδόσεις EU και AP. )

 

2) Στην AP έκδοση το Lenovo ID παίζει κανονικά ή κολλάει όπως στην CU;

Παράδειγμα: Αν πάω στο Settings: Accounts: SUNCit για να διαχειριστώ το Lenovo Account, crashαρι χαλαρά.

Το ίδιο ισχύει άν πάω να πάω στις φωτογραφίες και επιλέξω το Cloud album.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ετοιμος να ξεκίνησω τα χάπια.......ξαναφλασαρισμα της Ρομ σε επιλογη download only δεν αναγνωρίζει την σιμ 1 και ή σιμ2 μόνο 2g αλλαζω τη ρύθμιση επιλογής δικτύου να επιλέγει gsm και wdcm και όχι lte και πάλι τπτ...επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι ίδια ρύθμιση και πάλι τζιφος οποτε λέω θέμα μόντεμ ...αλλά το τηλέφωνο είχε άλλη άποψη μετά από δύο η τρεις επανεκκινήσεις που του εκανα σε ανύποπτο χρόνο βλέπει κανονικά και τις δύο κάρτες λεξοτανιλ επείγοντος......το lenovo security αφαντο όπως ανεφερα σε προηγουμενη μου ερώτηση .τονίζω δεν αλλαξα μόντεμ δεν ρουταρα για να βγει το security καμία ιδέα κάποιος να διαφωτίσει τι πιθανή μλκια έκανα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...