Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά όλα μια χαρά σουπερ ντουπερ με την EU εκδοση που μας ειπε ο φίλος Ipokratis. Αντιμετωπιζω καποιο ανεπαισθητο θεμα με το σημα που χανεται καμια φορά. Βέβαια και γι αυτο έδω λύση ο Ipokratis (thnx) αλλα παιδια δεν βρίσκω αρχείο με το όνομα modem.img εκτος αν εννοείται το modem_1_lwg_n.img που βρίσκω με το root explorer στην έκδοση EU που φοράω πλέον στο κινητο. Κατέβασα από το needrom την CU έκδοση και εκεί βρίσκω επίσης το modem_1_lwg_n.img. Για το αρχείο BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6595_S00_X2-CU_V40_1_lwg_n που θα αντικαταστήσει το BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6595_S00_X2-EU_V32_1_lwg_n ok...το εντοπισα...κανενα προβλημα. Ποιο είναι το ονομα του αρχείου img που αντικαθιστω μην κανω καμια πατατιά??? (την Official ROM CU την κατεβασα απο εδω http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-cu/

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αυτά είναι τα 2 αρχεία που πρέπει να αλλάξεις απλά έχουν άλλη συνολική ονομασία. Μπες λίγο όμως στο link που παραθέτω στα post μου για να δεις πως γίνεται η αλλαγή, για σιγουριά. Να μην ξεχάσεις να αλλάξεις τα permissions όταν τελειώσεις κ να κάνεις επανεκκίνηση, όπως δείχνει και ο οδηγός... ;)

Move modem.img from downloaded modem file to /etc/firmware then set permission to RW--R--R.

Move BPLGU******* from downloaded modem file to /etc/mddb then set permission to RW--R--R

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ιπποκρατη μια ερωτηση

Την ROM του χαραλαμπη (http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-x2-cu-multilang-gapps-root/) την δοκιμασες ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Με τη stock ROM που έχω αναφέρει παραπάνω (5.5.1), στα settings--->about device--->system update μου πετάει: "Unfortunately, Settings has stopped" και crashαρει. Αναρωτιέμαι, για όσους την έχετε, πώς κάνατε ΟΤΑ (όχι ότι θα έκανα, αλλά από περιέργεια ρωτάω). Επίσης, το πιο σημαντικό: phone app (της Lenovo)-->contacts--->import from account--->(sign in με google account username&password)--->"There was a problem communicating with Google servers. Try again later." Με διαφορετικό Google λογαριασμό, πάει 2 βήματα παραπέρα και μετά crashαρει. Ότι να΄ναι! Δεν το έχει άλλος αυτό το πρόβλημα; Δεν τη βλέπω να είναι στα καλά της η stock ROM! Κατέβασα και την αντίστοιχη από το needrom, την πέρασα με SP, αλλά τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Στο Vickmall στα 229 δολλαρια, λενε Rooted,installled Google Play,Multi-language...να ζητησψ CUversion η ειναι οκ αυτο που στελνουνε by default??
Link to comment
Share on other sites

Στο Vickmall στα 229 δολλαρια, λενε Rooted,installled Google Play,Multi-language...να ζητησψ CUversion η ειναι οκ αυτο που στελνουνε by default??

 

Μίλησα με Selina, μου είπε πως είναι η CU (που δουλεύουν όλα καλά στην ευρώπη εκτός από το 4G της 2ης κάρτας).

Link to comment
Share on other sites

Ιπποκρατη μια ερωτηση

Την ROM του χαραλαμπη (http://www.needrom.com/download/lenovo-vibe-x2-cu-multilang-gapps-root/) την δοκιμασες ?

 

Όχι δεν τη δοκίμασα επειδή είναι custom, δηλαδή δεν δέχεται original updates. Που σημαίνει πως όταν γίνει 5.0 Lollipop θα πρέπει να την ξηλώσω και εγώ θέλω να έχω την ησυχία μου...

Διάβασα και για κάτι bugs σημαντικά που έχει στο call UI (το διόρθωσε ο άνθρωπος, δεν λέω..) και από τη στιγμή που βασίζεται στη CU σημαίνει πως χρειάζεται τεράστιες αλλαγές και επεμβάσεις για να είναι σταθερή.

Έχω βαρεθεί να είμαι beta tester για αυτό προτίμησα την original κι ας δουλεύει με την μια κάρτα μόνο. Πες πως το πήρα από εδώ και στο μέλλον ίσως να έχω την επιλογή να υπάρξει κάποια original ROM για 2 κάρτες σε έκδοση περίπυ σαν τη EU :D:D

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,

Σκεφτομαι να το παραγγειλω απ το pandawill. Ειδα οτι αρκετοι το εχουν παραγγειλει απ το συγκεκριμενο site και θελω να ξερω αν μπορω να τους εμπιστευτω, εχει υπαρξει καποιο προβλημα σε καποια παραγγελια?

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι η build in μπαταρια, μετα απο ενα χρονο για παραδειγμα που θα εχει πεσει η αποδοση της, και σε αλλη περιπτωση θα χρειαζοταν αλλαγη, τι κανουμε???

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα, τελικά, την EU χθες που προτείνει ο Ipokratis. Τα θεματάκια που είχα με την stock CU, παραπάνω, ξεπεράστηκαν άμεσα! Είναι σε κατάσταση testing ακόμα. Δεν είμαι σίγουρος για το OTA update file. Ipokratis πρέπει να περαστεί και αυτό για να γίνονται τα μελλοντικά updates ή κάτι άλλο θέλει να πει ο ποιητής; Η μετάφραση των Ρώσικων μου έκανε το μυαλό μπουγάτσα.

 

@tasos1989 Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το Pandawill. Αυτά τα πράγματα, όμως, είναι και θέμα τύχης αλλά και καλής συνεννόησης με τους Κινέζους. Φρόντισε να είσαι μεθοδικός, ξεκάθαρος στην παραγγελία σου και λεπτομερέστατος, με οποιοδήποτε μαγαζί. Για παράδειγμα, υπενθύμισέ τους ότι χρειάζεσαι το σωστό plug adapter για τον φορτιστή (στην παραγγελία σου) κ.ο.κ.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα, τελικά, την EU χθες που προτείνει ο Ipokratis. Τα θεματάκια που είχα με την stock CU, παραπάνω, ξεπεράστηκαν άμεσα! Είναι σε κατάσταση testing ακόμα. Δεν είμαι σίγουρος για το OTA update file. Ipokratis πρέπει να περαστεί και αυτό για να γίνονται τα μελλοντικά updates ή κάτι άλλο θέλει να πει ο ποιητής; Η μετάφραση των Ρώσικων μου έκανε το μυαλό μπουγάτσα.

 

@tasos1989 Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το Pandawill. Αυτά τα πράγματα, όμως, είναι και θέμα τύχης αλλά και καλής συνεννόησης με τους Κινέζους. Φρόντισε να είσαι μεθοδικός, ξεκάθαρος στην παραγγελία σου και λεπτομερέστατος, με οποιοδήποτε μαγαζί. Για παράδειγμα, υπενθύμισέ τους ότι χρειάζεσαι το σωστό plug adapter για τον φορτιστή (στην παραγγελία σου) κ.ο.κ.

 

Μπορείς να περνάς ελεύθερα το κάθε OTA update που σου βγάζει από εδώ και στο εξής διότι πρόκειται για updates της συγκεκριμένης ROM. Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Καλά αυτό ε τα ρώσικα ισχύει, αν και όπως έχω πει σε κάποιο άλλο post ο΄τι μπορείτε να βάλετε και τη EU ROM που υπάρχει στο needrom με τη διαφορά πως θα χρειαστεί περισσότερα OTA updates μετά γιατί είναι παλαιότερη έκδοση.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,

Σκεφτομαι να το παραγγειλω απ το pandawill. Ειδα οτι αρκετοι το εχουν παραγγειλει απ το συγκεκριμενο site και θελω να ξερω αν μπορω να τους εμπιστευτω, εχει υπαρξει καποιο προβλημα σε καποια παραγγελια?

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι η build in μπαταρια, μετα απο ενα χρονο για παραδειγμα που θα εχει πεσει η αποδοση της, και σε αλλη περιπτωση θα χρειαζοταν αλλαγη, τι κανουμε???

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Απλά να έχεις υπομονή για την αποστολή του κινητου.

3 φιλοι παραγγείλαμε μαζι σε happy hour και οι αποστολές έγιναν σε διαφορετικές ημερομηνίες και πολύ αργότερα και τα περιμένουμε.

Πριν το παραγγείλεις ρώτησέ τους αν έχουνε stock. Για παράδειγμα πουλάνε ακόμα το ONDA 989 το οποίο δεν υπάρχει σε stock και ούτε πρόκειται να το φέρουν.

Πάντως αν δεν έχει μεγάλη διαφορά τιμη να το παραγγείλεις απο vickmall ή minideal.

 

Οι μπαταρίες όλες αλλάζουνε. Απλά σε αυτό θέλει κολλητηρακι.

Link to comment
Share on other sites

@Ipokratis.

Ναι ειναι custom ROM αυτη αλλα ο χαραλαμπης εχει κανει καλη δουλεια μεχρι τωρα.

Εχω κατεβασει απο το ρωσσικο site την τελευταια EU ROM που εχουν και ολα τα εργαλεια

και απλα περιμενω να ερθει το κινητο.

Αν καποια στιγμη θελεις να τη δοκιμασεις πμ..........

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

@Ipokratis.

Ναι ειναι custom ROM αυτη αλλα ο χαραλαμπης εχει κανει καλη δουλεια μεχρι τωρα.

Εχω κατεβασει απο το ρωσσικο site την τελευταια EU ROM που εχουν και ολα τα εργαλεια

και απλα περιμενω να ερθει το κινητο.

Αν καποια στιγμη θελεις να τη δοκιμασεις πμ..........

 

Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση ότι έχει κάνει καλή δουλειά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να είναι καλύτερη ή πιό σταθερή από την εργοστασιακή. ;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

η διαφορα απο vickmall - minideal ειναι τουλαχιστον 25-30€. Περιμενω απαντηση απο pandawill για το αν ειναι αμεσα διαθεσιμο σε εκδοση CU.

To vickmall και το geekbuying μου ειπαν οτι το εχουν. Λογικα απο δευτερα θα το παραγγειλω, βλεπω παντως οτι η τιμη πεφτει γενικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση ότι έχει κάνει καλή δουλειά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να είναι καλύτερη ή πιό σταθερή από την εργοστασιακή. ;)

 

Μα η εργοστασιακή είναι! Απλά είναι ρουταρισμένη!

Και οι αναβαθμίσεις οι εργοστασιακές είναι, ρουταρισμένες, με προσθήκη γλωσσών και gapps!

Και αν η lenovo συνεχίσει την ίδια τακτική στις αναβαθμίσεις, οι roms του baralajbi θα είναι (σχεδόν) μονόδρομος για κάποιον που θέλει δίκαρτο vibe Χ2 με lollipop.

 

Και μιλώντας γενικότερα δεν πιστεύω ότι οι εργοστασιακές ρομ είναι οπωσδήποτε καλύτερες από τις custom. Ως χρήστης του Zopo C2 θα είχα σιχαθεί το android και τα smartphones αν δεν υπήρχαν custom roms. Θα είχα πέσει στα σκληρά (iphone)!!! :lol::lol::p

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μα η εργοστασιακή είναι! Απλά είναι ρουταρισμένη!

Και οι αναβαθμίσεις οι εργοστασιακές είναι, ρουταρισμένες, με προσθήκη γλωσσών και gapps!

Και αν η lenovo συνεχίσει την ίδια τακτική στις αναβαθμίσεις, οι roms του baralajbi θα είναι (σχεδόν) μονόδρομος για κάποιον που θέλει δίκαρτο vibe Χ2 με lollipop.

 

Και μιλώντας γενικότερα δεν πιστεύω ότι οι εργοστασιακές ρομ είναι οπωσδήποτε καλύτερες από τις custom. Ως χρήστης του Zopo C2 θα είχα σιχαθεί το android και τα smartphones αν δεν υπήρχαν custom roms. Θα είχα πέσει στα σκληρά (iphone)!!! :lol::lol::p

 

Εγώ είμαι κακομαθημένος γιατί προέρχομαι από τα iphone...:p

Εν πάση περιπτώσει πιστεύω πως εάν καταφέρουμε να ανακαλύψουμε αυτήν εδώ την ROM: X2_AP_ROW_S117 που είναι για δίκαρτο αλλά Rest Of World όπως προσέχεις, μάλλον θα σωθούμε...

Είναι καθαρά εργοστασιακή και τη φοράει η έκδοση ΑΡ που είναι για την Ινδία (με επιφύλαξη πάντα. Το υποθέτ λόγω του Flipkart στο video). Με την αλλαγή του modem.img όπως μάθαμε, πιστεύω θα δουλέψει...

Που να τη βρούμε όμως; έψαξα παντού!!

Ορίστε κι ένα video: https://www.youtube.com/watch?v=-ZcmaNfpIv0&t=221

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτόν τον οδηγό λύσεων για αρκετά προβλήματα που έχω διαβάσει και τύχανε σε κάποιους εδώ μέσα.

Ελπίζω να τους βοηθήσει. Είναι αποκλειστικά για αυτή τη συσκευή όπως λέει: http://www.hard-reset.org/factory-default/how-to-easily-master-format-lenovo-vibe-x2-with-safety-hard-reset/

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα παραγγελια απο πανταγιλ και ελπιζω ολα να πανε καλα.εχει κανενας να προτεινει καμια καλη θηκη και ακουστικα?και απο πιο σαιτ?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα παραγγελια απο πανταγιλ και ελπιζω ολα να πανε καλα.εχει κανενας να προτεινει καμια καλη θηκη και ακουστικα?και απο πιο σαιτ?ευχαριστω.

Έχω αυτά τα ακουστικά στο δικό μου κινητό (όχι στο Vibe) και είναι κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

@Ipokratis

Μια ερωτηση.....στην εκδοση EU απο το ρωσικο site αλλαξες το modem.img ή δεν χρειαζετε ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτά τα ακουστικά στο δικό μου κινητό (όχι στο Vibe) και είναι κορυφαία.

 

Αυτά έχω κι εγώ και πράγματι από ήχο είναι κορυφαία αλλά στο Vibe X2 δεν υποστηρίζουν όλες τις λειτουργίες. Μπορείς απλά να απαντήσεις και να τερματίσεις μια κλήση, να διακόψεις και να ξαναρχίσεις το playback αλλά δεν μπορείς να αυξομειώνεις τον ήχο ή να πηγαίνεις εμπρός πίσω σε ένα τραγούδι ή να αλλάζεις προηγούμενο - επόμενο.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Διαβαζω τον τελευταιο καιρο το forum και εχω καποιες ερωτησεις.

1)Οταν σας στελνουν τα κινητα απο κινα εχουν προβλημα οι χαρακτηρες, το μενου, και τα application γιαυτο αλλαζετε rom?

2)Οταν λεει rooted, multilang. εξακολουθει να εχει τα παραπανω προβληματα?

3)Εαν καταφερω και βαλω την rom eu μπορω να κανω τα update που θα μου εμφανιζει?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..ειχα τετοια μαιμου τωρα το καταλαβα και ηταν τραγικα.πολυ βαρια και οχι μονο.θα ψαξω λιγο ακομα και βλεπουμε.
Link to comment
Share on other sites

@Ipokratis

Μια ερωτηση.....στην εκδοση EU απο το ρωσικο site αλλαξες το modem.img ή δεν χρειαζετε ?

 

Δεν ψάχνεις, δεν ψάχνεις Λάζαρε καθόλου στο forum κιαι βιάζεσαι να ρωτήσεις...:( Post #232: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5956218#post5956218

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα παραγγελια απο πανταγιλ και ελπιζω ολα να πανε καλα.εχει κανενας να προτεινει καμια καλη θηκη και ακουστικα?και απο πιο σαιτ?ευχαριστω.

 

Ρε φιλε πως εκανες παραγγελια? Εμενα μου δειχνει οτι εχει πεσει ο server και δεν με βαζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνεις, δεν ψάχνεις Λάζαρε καθόλου στο forum κιαι βιάζεσαι να ρωτήσεις...:( Post #232: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5956218#post5956218

Το εχω ξεσκονισει το νημα για το Χ2 .....Εξαλου οπως εχω πει εχω μαζεψει ολα τα απαραιτητα (εργαλεια,ROM,modem.img,recovery,drivers) για να γινει το κινητο οπως πρεπει μολις το παρω.

Απλα ειπα μπας και εκαναν καμια μαγκια οι ρωσσοι και εβαλαν στην ROM που εχουν στη σελιδα τους το

modem απο την CU εκδοση.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...