Jump to content

Lenovo A328


mlojim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως κανουμε αντιστοίχηση ήχου κλήσης με μια επαφή ?? Δεν το βρίσκω πουθενα.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυσκολα να ξαναβρεθει, εχει τελειωσει εντελως απο ελλαδα και απο την ελληνικη αντιπροσωπεια. Προσανατολισου σε κανα Doogee που θα ερθουν και επισημα στην Ελλαδα.

 

σοβαρα θα ερθουν doogee στην Ελλαδα? να σαι καλα φιλε, εχω ηδη δει αρκετα, ελπιζω να τα φερουν σε λογικες τιμες

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα θα ερθουν doogee στην Ελλαδα? να σαι καλα φιλε, εχω ηδη δει αρκετα, ελπιζω να τα φερουν σε λογικες τιμες

 

http://oebesa.gr/

 

 

https://www.facebook.com/pages/%CE%9F%CE%95%CE%92%CE%95-electric-Hellas-sa/1405376319683352

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πόσο καιρό το έχεις? έχεις παρατηρήσει να κολλάει σε κάτι? (εφαρμογές, ίντερνετ, κλήσεις)

το εχω περιπου 2 μηνες.δεν κολλαει πουθενα και με τιποτα.εχει πολύ καλη μπαταρια και συνοδευεται με θηκη σιλικόνης και 2 screen protect.απολυτα ικανοποιημένος και ειδικα με την τιμη του.99€ από public Περιστεριου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα (χθες δηλαδή...) το απόγευμα τα παραλάβαμε!!! Ένα εγώ και ένα ο φίλος μου! (θα πρέπει βέβαια να βρούμε και έναν τρόπο να τα ξεχωρίζουμε... :rotfl: ) Τα παραγγείλαμε από e-lenovo.gr που στα 99€ δίνει μαζί σιλικονένια θήκη και φιλμ οθόνης (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο κατάστημα, αλλά θεωρώ πως είναι καλή προσφορά...)

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις:

Κατ' αρχάς έκατσα να μεταφέρω όλα τα δεδομένα μου (επαφές, μηνύματα, αρχείο κλήσεων) από το προηγούμενο κινητό μου και εγκατέστησα όλες τις εφαρμογές που είχα και στο άλλο, κάναμε διάφορες δοκιμές (π.χ. βιντεοκλήση Skype)... πράγμα που σημαίνει ότι κοινώς το λύσσαξα όλο το απόγευμα και δεν είδα το παραμικρό κόλλημα. Επίσης με αυτή τη χρήση, η μπαταρία που εξ' αρχής ήταν φορτισμένη περίπου στο 60% (δεν είχα λίγη υπομονή να τη φορτίσω πρώτα!!) έπεσε στο 12% (πρώτη ειδοποίηση για φόρτιση), άρα φαντάζομαι πως με φυσιολογική χρήση και φορτισμένη μπαταρία θα με βγάζει σχεδόν 2 μέρες! Όσον αφορά στις κάμερες: εξαρτάται βέβαια από τις απαιτήσεις του καθενός και από τα χρήματα που πρόκειται να διαθέσει, αλλά για κινητό των 100€ η μεγάλη του κάμερα είναι πολύ καλή, 5mp με διάφορες ρυθμίσεις +φλας! Σε άλλα κινητά που έχουν καλύτερη κάμερα, ανεβαίνει αρκετά και η τιμή... Όσο για τη μπροστινή κάμερα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για skypοκλήσεις, τα 2mp είναι τέλεια! Γενικώς θεωρώ πως για την τιμή του τα σπάει!

 

Και μια ερώτηση: Έχει βρει κάποιος πού υπάρχει λίστα με τις εφαρμογές, και επίσης πώς μπορούμε να αφαιρέσουμε συντομεύσεις εφαρμογών από τις οθόνες;

Edited by goutara77

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνδέεται! Και απ' ότι είδα δεν χρειάστηκε να κάνω καμία ρύθμιση, όπως είχα κάνει παλιότερα για το HTC που είχα...

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή ψήνομαι σοβαρά μπορει να μου πει κάποιος κάτοχος αν η οθόνη του είναι γυαλινη ή πλαστική και αν η ποιότητα κλήσεων (ακουστικό, μεγάφωνο) είναι οκ; Επίσης πόση ελεύθερη ραμ έχετε; Ευχαριστώ. Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι γυάλινη. Το ακουστικό και το μικρόφωνο είναι μια χαρά. Με έχουν δυσκολέψει μόνο σε δρόμο με κίνηση, όπου είναι προτιμότερη η χρήση hands free. Το μεγάφωνο είναι πολύ καλό, δυνατό. Παρατήρησα λίγο παραμόρφωση μόνο σε κάποια τραγούδια (εξαρτάται και από την ηχογράφηση) αν το βάλεις τέρμα. Με διάφορες εφαρμογές ανοιχτές, η λιγότερη ελεύθερη ραμ που έχω δει μέχρι στιγμής είναι γύρω στα 300MB. Με μια εκκαθάριση πάει στα 400-500. (το κινητό έχει μέσα δικά του προγραμματάκια εκκαθάρισης, οπότε δεν χρειάστηκα το Clean Master.)

 

Το μόνο πράγμα που με έχει προβληματίσει είναι το θέμα της μνήμης. Οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους (ειδικά κάτι facebook κλπ. κρατάνε πολλά δεδομένα...) πηγαίνουν στη μνήμη του κινητού (4GB εκ των οποίων 2,13 πιάνει το λειτουργικό). Δεν έχω βρει τρόπο να τα μεταφέρω στην SD, οπότε αν πάω να εγκαταστήσω κάτι άλλο μου λέει ότι δεν έχει χώρο... Είμαι ακόμα στην προσπάθεια rootαρίσματος...

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.ΤΕΛΕΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗ HERE MAPS FREE

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να κάνω root και να περάσω τις εφαρμογές στην SD!!! :w00t:

Η διαδικασία του rootαρίσματος περιγράφεται στο xda-developers. Ας τη μεταφέρω εδώ...

 

Για το rootάρισμα:

1. Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις > Όλες οι ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > Πατάμε το "Αριθμός έκδοσης" (είναι κάτω από το "Εκδοση Kernel") 7 φορές. Έτσι "ξεκλειδώνουμε" τις "Επιλογές για προγραμματιστές", οι οποίες θα εμφανιστούν κάτω-κάτω στο "Όλες οι ρυθμίσεις".

Από εκεί τσεκάρουμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

Επίσης, πηγαίνουμε στην "Ασφάλεια" και τσεκάρουμε τις "Άγνωστες πηγές" (Να επιτρέπεται η εγκατάσταση εφαρμοργών από άγνωστες πηγές)

2. Κατεβάζουμε την εφαρμογή DingDong ROOT από εδώ, την περνάμε στο κινητό και την εγκαθιστούμε. Αν βγάλει μια ειδοποίηση ότι δεν είναι ασφαλής, την αγνοούμε και συνεχίζουμε την εγκατάσταση.

Η εφαρμογή είναι στα ρώσικα... Πατάμε πρώτα το δεξί κουμπί, και στη συνέχεια το μεγάλο που είναι στη μέση.

3. Κατεβάζουμε από το Google Play το SuperSU, το εγκαθιστούμε, αυτό θα κάνει κάποιο update, και αν μας βγάλει το DingDong μια ειδοποίηση στα ρώσικα, πατάμε το δεξί κουμπί.

3. Είμαστε έτοιμοι. Για να βεβαιωθούμε, τσεκάρουμε αν το root έχει γίνει σωστά, με το Root Checker.

 

Για τη μεταφορά των εφαρμογών στην SD:

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στον υπολογιστή το MiniTool Partition Wizard.

2. Εγκαθιστούμε στο κινητό το Link2SD

3. Βάζουμε την SD σε Card Reader και ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ:

για να φτιάξουμε ένα partition στο οποίο θα πηγαίνουν οι εφαρμογές.

-Να σημειώσω, πως εμένα τελικά το partition μού λειτούργησε με ext4 format.

4. Ξαναβάζουμε την SD στο κινητό, πάμε στο Link2SD, επιλέγουμε από το αριστερό μενού το "Επαναδημιουργία των mount scripts" και τσεκάρουμε το format που έχουμε βάλει στο partition (εγώ επέλεξα το ext4). Περιμένουμε.......

Αν αποτύχει, σπάμε τα νεύρα μας και τρώμε όλο το απόγευμα να δοκιμάζουμε άλλα formats... :grin: Αν πετύχει, είμαστε έτοιμοι να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην SD. Από τη λίστα που εμφανίζει στο Link2SD, επιλέγουμε κάποια εφαρμογή που θέλουμε να μεταφέρουμε και πατάμε το κουμπί "Σύνδεση".

 

Αυτά.... :) Και τώρα που έλυσα όλα μου τα "προβλήματα", τι θα έχω να παιδεύομαι; Ε;;;:p

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι γυάλινη. Το ακουστικό και το μικρόφωνο είναι μια χαρά. Με έχουν δυσκολέψει μόνο σε δρόμο με κίνηση, όπου είναι προτιμότερη η χρήση hands free. Το μεγάφωνο είναι πολύ καλό, δυνατό. Παρατήρησα λίγο παραμόρφωση μόνο σε κάποια τραγούδια (εξαρτάται και από την ηχογράφηση) αν το βάλεις τέρμα. Με διάφορες εφαρμογές ανοιχτές, η λιγότερη ελεύθερη ραμ που έχω δει μέχρι στιγμής είναι γύρω στα 300MB. Με μια εκκαθάριση πάει στα 400-500. (το κινητό έχει μέσα δικά του προγραμματάκια εκκαθάρισης, οπότε δεν χρειάστηκα το Clean Master.)

 

Το μόνο πράγμα που με έχει προβληματίσει είναι το θέμα της μνήμης. Οι εφαρμογές και τα δεδομένα τους (ειδικά κάτι facebook κλπ. κρατάνε πολλά δεδομένα...) πηγαίνουν στη μνήμη του κινητού (4GB εκ των οποίων 2,13 πιάνει το λειτουργικό). Δεν έχω βρει τρόπο να τα μεταφέρω στην SD, οπότε αν πάω να εγκαταστήσω κάτι άλλο μου λέει ότι δεν έχει χώρο... Είμαι ακόμα στην προσπάθεια rootαρίσματος...

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Απο μπαταρια πως τα παει;

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Απο μπαταρια πως τα παει;

Προς το παρόν με βγάζει πάνω-κάτω 2 μέρες!

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να κάνω root και να περάσω τις εφαρμογές στην SD!!! :w00t:

Η διαδικασία του rootαρίσματος περιγράφεται στο xda-developers. Ας τη μεταφέρω εδώ...

 

Για το rootάρισμα:

1. Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις > Όλες οι ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > Πατάμε το "Αριθμός έκδοσης" (είναι κάτω από το "Εκδοση Kernel") 7 φορές. Έτσι "ξεκλειδώνουμε" τις "Επιλογές για προγραμματιστές", οι οποίες θα εμφανιστούν κάτω-κάτω στο "Όλες οι ρυθμίσεις".

Από εκεί τσεκάρουμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

Επίσης, πηγαίνουμε στην "Ασφάλεια" και τσεκάρουμε τις "Άγνωστες πηγές" (Να επιτρέπεται η εγκατάσταση εφαρμοργών από άγνωστες πηγές)

2. Κατεβάζουμε την εφαρμογή DingDong ROOT από εδώ, την περνάμε στο κινητό και την εγκαθιστούμε. Αν βγάλει μια ειδοποίηση ότι δεν είναι ασφαλής, την αγνοούμε και συνεχίζουμε την εγκατάσταση.

Η εφαρμογή είναι στα ρώσικα... Πατάμε πρώτα το δεξί κουμπί, και στη συνέχεια το μεγάλο που είναι στη μέση.

3. Κατεβάζουμε από το Google Play το SuperSU, το εγκαθιστούμε, αυτό θα κάνει κάποιο update, και αν μας βγάλει το DingDong μια ειδοποίηση στα ρώσικα, πατάμε το δεξί κουμπί.

3. Είμαστε έτοιμοι. Για να βεβαιωθούμε, τσεκάρουμε αν το root έχει γίνει σωστά, με το Root Checker.

 

Για τη μεταφορά των εφαρμογών στην SD:

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στον υπολογιστή το MiniTool Partition Wizard.

2. Εγκαθιστούμε στο κινητό το Link2SD

3. Βάζουμε την SD σε Card Reader και ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ:

για να φτιάξουμε ένα partition στο οποίο θα πηγαίνουν οι εφαρμογές.

-Να σημειώσω, πως εμένα τελικά το partition μού λειτούργησε με ext4 format.

4. Ξαναβάζουμε την SD στο κινητό, πάμε στο Link2SD, επιλέγουμε από το αριστερό μενού το "Επαναδημιουργία των mount scripts" και τσεκάρουμε το format που έχουμε βάλει στο partition (εγώ επέλεξα το ext4). Περιμένουμε.......

Αν αποτύχει, σπάμε τα νεύρα μας και τρώμε όλο το απόγευμα να δοκιμάζουμε άλλα formats... :grin: Αν πετύχει, είμαστε έτοιμοι να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην SD. Από τη λίστα που εμφανίζει στο Link2SD, επιλέγουμε κάποια εφαρμογή που θέλουμε να μεταφέρουμε και πατάμε το κουμπί "Σύνδεση".

 

Αυτά.... :) Και τώρα που έλυσα όλα μου τα "προβλήματα", τι θα έχω να παιδεύομαι; Ε;;;:p

 

Γεια σου και σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και για τον "κοπο" που εκανες να μας εξηγησεις την ολη διαδικασια.

Θα ηθελα να σε ρωτησω για τις μεχρι τωρα εντυπωσεις σου οσον αφορα το ρουταρισμα της συγκεκριμενης συσκευης?

Δεν εχω στην κατοχη μου αυτο το μοντελα αλλα θα ηθελα να ξερω για να βοηθησω εναν φιλο να το κανει μιας και το κινητο λογω της περιορισμενης του χωρητικοτητας εχει ενα θεματακι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα ηθελα να σε ρωτησω για τις μεχρι τωρα εντυπωσεις σου οσον αφορα το ρουταρισμα της συγκεκριμενης συσκευης?

 

Τι εντυπώσεις; Το Root κάνει αυτό που κάνει με τις δυνατότητες που σου προσφέρει. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από εσένα αν θέλεις να εκμεταλευτείς αυτές τις δυνατότητες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε και ο athanaso77... Εγώ έκανα το root μόνο για να μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές στην SD. Αν το κινητό είχε αυτή την επιλογή από μόνο του, δεν θα χρειαζόταν καν. Δεν έκανα κάποια άλλη παρέμβαση, οπότε δεν υπάρχει κάποια διαφορά πριν και μετά το root.

Από εκεί και πέρα το root προσφέρει και άλλες επιλογές (π.χ. http://www.greeceandroid.gr/dev/144-root ), αλλά το κινητό με καλύπτει σε όλα όσα χρειάζομαι (πλην ψήσιμο καφέ :p) οπότε δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με αυτές :)

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Τι εντυπώσεις; Το Root κάνει αυτό που κάνει με τις δυνατότητες που σου προσφέρει. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από εσένα αν θέλεις να εκμεταλευτείς αυτές τις δυνατότητες.

Ρωτωντας για εντυπωσεις αναφερομαι αν λειτουργει κανονικα η συσκευη διχως κολληματα και αλλα κολπα.

Στα λογια και στα γραπτα ολα γινονται για αυτο ρωτησα εντυπωσεις στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.ΤΕΛΕΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗ HERE MAPS FREE

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

συγγνωμη,δεν το ηξερα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρωτωντας για εντυπωσεις αναφερομαι αν λειτουργει κανονικα η συσκευη διχως κολληματα και αλλα κολπα.

 

To root αυτό καθεαυτό δεν είναι σε θέση να προκαλέσει κολλήματα ή άλλα κόλπα όπως χαρακτηριστικά λες. Προβλήματα θα έχεις αν πειράξεις πράγματα που δεν πρέπει και χωρίς root δεν θα μπορούσες. Όπως πχ. να σβήσεις μια σημαντική εφαρμογή του συστήματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

:)

 

 

Προς το παρόν με βγάζει πάνω-κάτω 2 μέρες!

Μια χαρά. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

To root αυτό καθεαυτό δεν είναι σε θέση να προκαλέσει κολλήματα ή άλλα κόλπα όπως χαρακτηριστικά λες. Προβλήματα θα έχεις αν πειράξεις πράγματα που δεν πρέπει και χωρίς root δεν θα μπορούσες. Όπως πχ. να σβήσεις μια σημαντική εφαρμογή του συστήματος.

Επειδη εχω δει διαδικασια root να προκαλει κολληματα και αλλα κολπα σε αλλη συσκευη για αυτο ρωτησα.

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδη εχω δει διαδικασια root να προκαλει κολληματα και αλλα κολπα σε αλλη συσκευη για αυτο ρωτησα.

 

Αν το συζητήσουμε... θα καταλήξουμε σε αυτό που σου λέω παραπάνω. Επειδή όμως δεν αφορά αυτή η συζήτηση το συγκεκριμένο θέμα, ας συνεχίσουμε στα της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν το συζητήσουμε... θα καταλήξουμε σε αυτό που σου λέω παραπάνω. Επειδή όμως δεν αφορά αυτή η συζήτηση το συγκεκριμένο θέμα, ας συνεχίσουμε στα της συσκευής.

 

Η ερωτηση μου ξεκινουσε και τελειωνε με την εν λογω συσκευη πως συμπεριφερεται με το root. Και αντι μιας απλης και κατανοητης απαντησης μου δοθηκαν απαντησεις τι ειναι το root και τι κανει το root. Υπαρχουν αρκετες πληροφοριες πανω σ'αυτο και δεν ρωτησα κατι τετοιο, εμεινα στα της συσκευης.

Οπως και να'χει και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση μου ξεκινουσε και τελειωνε με την εν λογω συσκευη πως συμπεριφερεται με το root. Και αντι μιας απλης και κατανοητης απαντησης μου δοθηκαν απαντησεις τι ειναι το root και τι κανει το root. Υπαρχουν αρκετες πληροφοριες πανω σ'αυτο και δεν ρωτησα κατι τετοιο, εμεινα στα της συσκευης.

Οπως και να'χει και παλι ευχαριστω.

 

Οντως μου εχει τυχει και μενα με προηγουμενα κινητα σπανια μετα απο root να εμφανιζονται διαφορα κουλα στο κινητο αλλα κατεληξα οτι οφειλονταν σε εφαρμογες που επαιρναν δικαιωματα διαχειριστη.

Απαντωντας στην αρχικη σου ερωτηση ρουταρα το κινητο και δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα. Το ξεφορτωσα κι απο κατι σαβουρες της lenovo και δουλευει ρολοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιτέλους κατάφερα να κάνω root και να περάσω τις εφαρμογές στην SD!!! :w00t:

Η διαδικασία του rootαρίσματος περιγράφεται στο xda-developers. Ας τη μεταφέρω εδώ...

 

Για το rootάρισμα:

1. Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις > Όλες οι ρυθμίσεις > Σχετικά με το τηλέφωνο > Πατάμε το "Αριθμός έκδοσης" (είναι κάτω από το "Εκδοση Kernel") 7 φορές. Έτσι "ξεκλειδώνουμε" τις "Επιλογές για προγραμματιστές", οι οποίες θα εμφανιστούν κάτω-κάτω στο "Όλες οι ρυθμίσεις".

Από εκεί τσεκάρουμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

Επίσης, πηγαίνουμε στην "Ασφάλεια" και τσεκάρουμε τις "Άγνωστες πηγές" (Να επιτρέπεται η εγκατάσταση εφαρμοργών από άγνωστες πηγές)

2. Κατεβάζουμε την εφαρμογή DingDong ROOT από εδώ, την περνάμε στο κινητό και την εγκαθιστούμε. Αν βγάλει μια ειδοποίηση ότι δεν είναι ασφαλής, την αγνοούμε και συνεχίζουμε την εγκατάσταση.

Η εφαρμογή είναι στα ρώσικα... Πατάμε πρώτα το δεξί κουμπί, και στη συνέχεια το μεγάλο που είναι στη μέση.

3. Κατεβάζουμε από το Google Play το SuperSU, το εγκαθιστούμε, αυτό θα κάνει κάποιο update, και αν μας βγάλει το DingDong μια ειδοποίηση στα ρώσικα, πατάμε το δεξί κουμπί.

3. Είμαστε έτοιμοι. Για να βεβαιωθούμε, τσεκάρουμε αν το root έχει γίνει σωστά, με το Root Checker.

 

Για τη μεταφορά των εφαρμογών στην SD:

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στον υπολογιστή το MiniTool Partition Wizard.

2. Εγκαθιστούμε στο κινητό το Link2SD

3. Βάζουμε την SD σε Card Reader και ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ:

για να φτιάξουμε ένα partition στο οποίο θα πηγαίνουν οι εφαρμογές.

-Να σημειώσω, πως εμένα τελικά το partition μού λειτούργησε με ext4 format.

4. Ξαναβάζουμε την SD στο κινητό, πάμε στο Link2SD, επιλέγουμε από το αριστερό μενού το "Επαναδημιουργία των mount scripts" και τσεκάρουμε το format που έχουμε βάλει στο partition (εγώ επέλεξα το ext4). Περιμένουμε.......

Αν αποτύχει, σπάμε τα νεύρα μας και τρώμε όλο το απόγευμα να δοκιμάζουμε άλλα formats... :grin: Αν πετύχει, είμαστε έτοιμοι να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην SD. Από τη λίστα που εμφανίζει στο Link2SD, επιλέγουμε κάποια εφαρμογή που θέλουμε να μεταφέρουμε και πατάμε το κουμπί "Σύνδεση".

 

Αυτά.... :) Και τώρα που έλυσα όλα μου τα "προβλήματα", τι θα έχω να παιδεύομαι; Ε;;;:p

 

Καταρχην μπραβο για τις αναλυτικες οδηγιες που εγραψες. Τις εφαρμοσα και πετυχαν 100%.

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μπορω να βρω τροπο να σβησω το εικονιδιο της δευτερης sim απο την μπαρα ειδοποιησεων (χρησιμοποιω μονο 1 sim).

Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...