Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 730


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλημα με την φωνητικη πλωηγηση εχω και εγω και το ειχα γραψει καπου αλλα δεν θυμαμαι και που :lol: .Reset δεν εκανα παντως ακομα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις αν μπορω να βrω καπου ανταλλακτικο audio jack?

Skroutz λογικά

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες αποχαιρετώ το συγκεκριμένο topic του forum και πάω στο Huawei P9 Lite! Το κινητό καλό, το λειτουργικό ακόμα πιο καλό, αλλά η έλλειψη εφαρμογών και παιχνιδιών με έχει κουράσει. Αν και fun της Microsoft bye bye windows phone 10. :( :sorry:
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λένε έφαγες τον γάιδαρο και κόλλησες στην ουρά.

Το λέω γιατί πιστεύω ότι από 2 Αυγούστου πιστεύω θα φτιάξουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μαι ειλικρινής κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε android. Ναι μεν εκτιμώ το ότι με 150 ευρώ είχα ένα κινητό που επί 1,5 χρόνο έκανε άριστα τη δουλειά του και το κυριότερο ΔΕΝ κολλούσε, παρόλα αυτά η στασιμότητα των windows που συνεχίστηκε με 10άρια με κούρασε. Απλά φίλε θα σου πρότεινα αντί του p9 lite να κοιτούσες να φέρεις καλύτερα το xiaomi redmi 3 pro που έχει 3gb ram και 4100mAh μπαταρία. Η τιμή σου βγαίνει μία η άλλη. Με συγχωρείτε αν ξέφυγα απ το θέμα
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λένε έφαγες τον γάιδαρο και κόλλησες στην ουρά.

Το λέω γιατί πιστεύω ότι από 2 Αυγούστου πιστεύω θα φτιάξουν τα πράγματα.

Α γειά σου... Αυτο ακριβώς! Κι εγώ έτσι πιστεύω. Εκεί πρέπει να τα δώσει όλα η MS.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Α γειά σου... Αυτο ακριβώς! Κι εγώ έτσι πιστεύω. Εκεί πρέπει να τα δώσει όλα η MS.

 

Αν και είμαστε off topic γιατί νομίζεται ότι θα αλλάξει κάτι τον Αύγουστο? Τα ίδια έλεγαν και με τα Windows 10. Τι θα αλλάξει? Θα βγάλουν οι κορυφαίες εταιρείες (και δε μιλάω για τις μικρές εταιρείες του χώρου) τις εφαρμογές του για windows ? Μιλάμε για market share της τάξης του 1 - 2 %. Και εγώ σαν developer που είμαι σιγά να μην χάλαγα λεφτά σε προσωπικό για να φτιάχνω εφαρμογές σε λειτουργικό με τέτοιο μερίδιο αγοράς! Εγώ απλά κουράστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λείπει κάτι σημαντικό από το λειτουργικό,μόνο στις εφαρμογές είναι πίσω προς το παρόν.

Τώρα όμως που και άλλες εταιρίες βάζουν windows στα τηλέφωνα και μετά τις δηλώσεις ότι η MS θα επικεντρωθεί στα τηλέφωνα από 2 Αυγούστου μάλλον κάτι θα αλλάξει.

 

Τέλος off topic

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμύθι τραβάει από μετάβαση 7 σε 7.5 σε 8 σε 8.1 σε 10 σε ανιβέρσαρι 10.

Η πίτα μειώνεται, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.

 

Όποιος δεν καλύπτεται από τις first party εφαρμογές δύσκολα μένει στο λειτουργικό.

Πρέπει να έχει κάποιος ΠΟΛΥ συγκεκριμένες ανάγκες για να καλυφθεί απο windows phone.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν το προβλημα με την φωνητικη ομιλια στους χαρτες.

Σημερα μετα απο πολλες μερες μπηκα στους here maps και στο here drive + τα οποια ειχαν το μηνυματακι οτι πλεον δεν λειτουργουν σε windows 10 κτλ.Ετσι πηγα και τα εκανα καταργηση και τα δυο αμεσως.Μετα δοκιμασα να μπω στο Χαρτες και κανω μια δοκιμη διαδρομης.Βουαλα λειτουργει μαγικα κανονικα η φωνητικη πλοηγηση οπως την ξεραμε ακριβως με το drive + τοσα χρονια.

Καντε δοκιμη οσοι εχουν το προβλημα και ενημερωστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν το προβλημα με την φωνητικη ομιλια στους χαρτες.

Σημερα μετα απο πολλες μερες μπηκα στους here maps και στο here drive + τα οποια ειχαν το μηνυματακι οτι πλεον δεν λειτουργουν σε windows 10 κτλ.Ετσι πηγα και τα εκανα καταργηση και τα δυο αμεσως.Μετα δοκιμασα να μπω στο Χαρτες και κανω μια δοκιμη διαδρομης.Βουαλα λειτουργει μαγικα κανονικα η φωνητικη πλοηγηση οπως την ξεραμε ακριβως με το drive + τοσα χρονια.

Καντε δοκιμη οσοι εχουν το προβλημα και ενημερωστε ;)

 

είχα και γω το ίδιο πρόβλημα με την φωνητική πλοήγηση( 1 στις 2 φορες δεν έπιανε) πριν λιγο καιρό σε ταξίδι στην εθνική οδό.. θα δοκιμάσω το μεσημερι που θα κάνω μια διαδρομή και θα ενηνερώσω. Πάντως για την συγκεκριμένη συσκευή το gps χωρίς δεδομένα ή wifi δεν έχει ακριβή θέση τοποθεσίας.

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος του lumia 730 και έκανα την τελευταία αναβάθμιση και με είπαν ότι μέσω κάποιου προγράμματος μπορώ να βάλω Android εφαρμογές ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος του lumia 730 και έκανα την τελευταία αναβάθμιση και με είπαν ότι μέσω κάποιου προγράμματος μπορώ να βάλω Android εφαρμογές ξέρει κανείς κάτι σχετικά με αυτό ?

 

Δε υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά, μετά από αρκετά WP στα χέρια μου (630, 640, 532, 435), θα πέσει και στα χέρια μου μέσα στην επόμενη εβδομάδα κι ένα 735 που πήρα από eBay στα 53€.. Γενικά το ζαχαρωνα πάντα αυτό το κινητό, λόγω του ιδανικού μεγέθους και της Amoled.

 

Έχω μόνο κάποιες απορίες.

1. Η οθόνη έχει την "αναγνωσιμότητα ηλίου" (κάπως έτσι δε λέγεται) που κάνει boost την φωτεινότητα σε εξωτερικούς χώρους;

2. Τραβάει live photos;

3. Έχει glance screen;

 

Λίγα βασικά πράγματα για να δω αν τελικά το κρατήσω, παρόλο που δυστυχώς είναι single sim και θα με δυσκολέψει καθώς έχω καλομαθει με τα dual sim...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από αρκετά WP στα χέρια μου (630, 640, 532, 435), θα πέσει και στα χέρια μου μέσα στην επόμενη εβδομάδα κι ένα 735 που πήρα από eBay στα 53€.. Γενικά το ζαχαρωνα πάντα αυτό το κινητό, λόγω του ιδανικού μεγέθους και της Amoled.

 

Έχω μόνο κάποιες απορίες.

1. Η οθόνη έχει την "αναγνωσιμότητα ηλίου" (κάπως έτσι δε λέγεται) που κάνει boost την φωτεινότητα σε εξωτερικούς χώρους;

2. Τραβάει live photos;

3. Έχει glance screen;

 

Λίγα βασικά πράγματα για να δω αν τελικά το κρατήσω, παρόλο που δυστυχώς είναι single sim και θα με δυσκολέψει καθώς έχω καλομαθει με τα dual sim...

 

1) Αν εννοείς την αυτόματη φωτεινότητα, ναι

2) Ναι. Αν και ποτέ δε το χρησιμοποίησα

3) Όχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ απλά δεν αυτόματη φωτεινότητα.. Τα L640/xl και αρκετά άλλα έχουν μια εξαιρετική λειτουργία, όπου όταν αναγνωρίζουν πως είσαι κάτω από δυνατό φως ηλιου δίνουν ένα boost στη φωτεινοτητα (και ναι αυτό γίνεται μόνο στο αυτόματο) και πάει στο 110-120%... Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακριβώς το ίδιο και στο 735..

Κρίμα που δεν έχει έχει glance... Δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στα 10αρια..;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ απλά δεν αυτόματη φωτεινότητα.. Τα L640/xl και αρκετά άλλα έχουν μια εξαιρετική λειτουργία, όπου όταν αναγνωρίζουν πως είσαι κάτω από δυνατό φως ηλιου δίνουν ένα boost στη φωτεινοτητα (και ναι αυτό γίνεται μόνο στο αυτόματο) και πάει στο 110-120%... Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακριβώς το ίδιο και στο 735..

 

Κρίμα που δεν έχει έχει glance... Δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στα 10αρια..;

 

Έχει ρύθμιση κανονικά για διάβασμα σε έντονο φως μην αγχώνεσαι. Δυστυχώς μόνο glance screen του λείπει γιατί δεν το υποστηρίζει το hardware, αλλά έχει το διπλό χτύπημα στην οθόνη που μετριάζει αυτήν την απουσία.

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι, δε θα σκάσω για την glance screen... Το μόνο μου πρόβλημα τώρα είναι το ότι είναι single sim.

 

 

 

Sent from mTalk

 

Έπρεπε να πάρεις το 730 τότε για να μην έχεις τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πάρεις το 730 τότε για να μην έχεις τέτοιο θέμα.

 

Το θέμα είναι πως δεν έβρισκα 730 στο eBay ! Και πέτυχα αυτό και το κέρδισα... Βλέπουμε.. Ίσως κάνω το 2ιν1.. Αλλιώς θα το σπρώξω για τραμπα με κάποιο ds... :(

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

γιατί δε κοίταξες για κάποιο lumia 640, κυκλοφορούν ακόμη.
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...