Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλη χρονια. Εχω μια ερωτηση να κανω. Αν σβησω μια φωτο από το κινητο σβηνει και από το one drive στο Hotmail.com????? Σιγουρα σβηνει από το φακελλο που εχουμε στο pc. Το εχω τσεκαρει. Επισης το αντιθετο ισχυει????? Thanks

 

 

Νομίζω μόνο στο iCloud γίνεται αυτό.

OneDrive και GoogleDrive όχι.

3>4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλη χρονια. Εχω μια ερωτηση να κανω. Αν σβησω μια φωτο από το κινητο σβηνει και από το one drive στο Hotmail.com?????

 

Όχι. Δεν έχει να κάνει ο φάκελος του κινητού με το OneDrive... Για να σβήσεις κάτι από το One Drive πρέπει να το κάνεις από την εφαρμογή...

 

 

Σιγουρα σβηνει από το φακελλο που εχουμε στο pc. Το εχω τσεκαρει. Επισης το αντιθετο ισχυει????? Thanks

 

Όχι δεν το κάνει... Όπως σου είπα και πάνω δεν έχει να κάνει η μνήμη της συσκευής με το OneDrive...

 

Αν σβήσεις κάτι από το OneDrive στο κινητό θα σβηστεί και από το PC σου και από οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχει εγκατεστημένο το OneDrive...

 

Αν σβήσεις κάτι από κάποιο φάκελο του κινητού το OneDrive δεν επηρεάζεται σε καμία συσκευή, ούτε στο κινητό ούτε στο PC...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω τέτοια ρύθμιση!

Υπαρχει ρυθμιση αλλα δε θυμαμαι που ειναι απενεργοποιουνται παντως.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ρυθμιση αλλα δε θυμαμαι που ειναι απενεργοποιουνται παντως.

Αν τη βρεις πες μου κι εμένα!!!! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι στο 830 υπάρχει τρόπος τα tile να μην ειναι live ;

 

Νομίζω ότι αυτή είναι δυνατότητα της εκάστοτε εφαρμογής και του προγραμματιστή της. Όχι νομίζω, σίγουρα.

 

Στο εικονίδιο του Store για παράδειγμα αν μπεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής θα βρεις επιλογή για να μην σου δείχνει τις προτάσεις των εφαρμογών της ημέρας. Έτσι παραμένει ακίνητο και δεν περιστρέφεται. Παύει να είναι Live δηλαδή και είναι μόνο Tile.

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει και κάποια ρύθμιση κάπου αλλού. Δεν έχω το κινητό τώρα μπροστά μου να σου πω. Πιθανόν στις ρυθμίσεις της μπαταρίας στην εξοικονόμηση, η στις εφαρμογές, δεν θυμάμαι.

 

Να χεις υπόψιν πως ένα Tile όταν είναι Live, εννοείται πως τρώει μπαταρία κάνοντας το εφέ της περιστροφής. Επίσης αν αφορά internet-ική εφαρμογή και έχεις επιτρέψει να τρέχει στο παρασκήνιο (καιρός πχ για να σου δείχνει την τρέχουσα θερμοκρασία), εκτός από μπαταρία, σου τρώει και data φυσικά. Αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε γενικές γραμμές όλες αυτές οι λειτουργίες των Tiles μειώνουν τη διάρκεια της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή είναι δυνατότητα της εκάστοτε εφαρμογής και του προγραμματιστή της. Όχι νομίζω, σίγουρα.

 

Στο εικονίδιο του Store για παράδειγμα αν μπεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής θα βρεις επιλογή για να μην σου δείχνει τις προτάσεις των εφαρμογών της ημέρας. Έτσι παραμένει ακίνητο και δεν περιστρέφεται. Παύει να είναι Live δηλαδή και είναι μόνο Tile.

Δεν θυμάμαι αν υπάρχει και κάποια ρύθμιση κάπου αλλού. Δεν έχω το κινητό τώρα μπροστά μου να σου πω. Πιθανόν στις ρυθμίσεις της μπαταρίας στην εξοικονόμηση, η στις εφαρμογές, δεν θυμάμαι.

 

Να χεις υπόψιν πως ένα Tile όταν είναι Live, εννοείται πως τρώει μπαταρία κάνοντας το εφέ της περιστροφής. Επίσης αν αφορά internet-ική εφαρμογή και έχεις επιτρέψει να τρέχει στο παρασκήνιο (καιρός πχ για να σου δείχνει την τρέχουσα θερμοκρασία), εκτός από μπαταρία, σου τρώει και data φυσικά. Αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς. Σε γενικές γραμμές όλες αυτές οι λειτουργίες των Tiles μειώνουν τη διάρκεια της μπαταρίας.

Το Store δεν περιστρέφεται, είτε το έχω ενεργό το live tile είτε όχι! Παραμένει ομως διάφανο, ευτυχώς, οποια επιλογή κι αν κάνεις!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Store δεν περιστρέφεται, είτε το έχω ενεργό το live tile είτε όχι! Παραμένει ομως διάφανο, ευτυχώς, οποια επιλογή κι αν κάνεις!

 

Είπα κι εγώ, ευτυχώς και κάποιος άλλος λέει πως το Store δεν περιστρέφεται το live tile. Αν και το έχω να ενημερώνεται δεν κάνει τίποτα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ, ευτυχώς και κάποιος άλλος λέει πως το Store δεν περιστρέφεται το live tile. Αν και το έχω να ενημερώνεται δεν κάνει τίποτα.

Κι εγώ έτσι το έχω! Δεν κάνει τίποτα! Δεν νομίζω να είναι προνόμιο του 830 μονο.. έτσι; :confused:

Κανείς με άλλο Lumia να μας πει;...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω δωσει αλλα νομιζω πας στη καθε εφαρμογη συροντας αριστερα κρατας πατημενη και σου βγαζει καρφιτσωμα στην αρχικη και απενεργοποιηση αν θυμαμαι καλα.Αλλα μπορεις να την ξεκαρφιτσωσεις και ετσι δεν θα υπαρχουν να περιστρεφονται.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω δωσει αλλα νομιζω πας στη καθε εφαρμογη συροντας αριστερα κρατας πατημενη και σου βγαζει καρφιτσωμα στην αρχικη και απενεργοποιηση αν θυμαμαι καλα.Αλλα μπορεις να την ξεκαρφιτσωσεις και ετσι δεν θα υπαρχουν να περιστρεφονται.

Μα δεν περιστρέφονται έτσι κι αλλιώς! Μονο διάφανο μένει! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν περιστρέφονται έτσι κι αλλιώς! Μονο διάφανο μένει! ;)

 

Για κατσε λιγο ωπα ωπα να μη περιστρεφονται δεν ηθελες;γιατι καιει μπαταρια;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Για κατσε λιγο ωπα ωπα να μη περιστρεφονται δεν ηθελες;γιατι καιει μπαταρια;

Όχι εγώ! Κάποιος φίλος πιο πάνω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε πραγματικά το πρόβλημα της λάθους ισορροπίας λευκού στο 830?

 

Και επίσης αντιδρά γρήγορα η κάμερα? Δηλ πόσο χρόνο χρειάζεται από την μία λήψη φωτό για την επόμενη.

Σε DNG, πόσο χρόνο θέλει για να σωθεί το αρχείο?

Κοιτάζω μήπως αξίζει τον κόπο να αγοράσω ένα, μετά τις χαζομάρες αξιοπιστίας των 930 και τα τελείως αυτόματα μενού στα lg g3 και flex2

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε πραγματικά το πρόβλημα της λάθους ισορροπίας λευκού στο 830?

 

Και επίσης αντιδρά γρήγορα η κάμερα? Δηλ πόσο χρόνο χρειάζεται από την μία λήψη φωτό για την επόμενη.

Σε DNG, πόσο χρόνο θέλει για να σωθεί το αρχείο?

Κοιτάζω μήπως αξίζει τον κόπο να αγοράσω ένα, μετά τις χαζομάρες αξιοπιστίας των 930 και τα τελείως αυτόματα μενού στα lg g3 και flex2

 

Δεν είχα ποτέ τετοιο πρόβλημα με την οθόνη προσωπικά! Χρόνο δεν μέτρησα, αλλά είναι αρκετά γρήγορο! DNG δεν έβγαλα ακόμη!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ τετοιο πρόβλημα με την οθόνη προσωπικά! Χρόνο δεν μέτρησα, αλλά είναι αρκετά γρήγορο! DNG δεν έβγαλα ακόμη!

 

Δεν ειναι προβλημα οθονης. Στις φωτο, υπαρχει ωρες ωρες μια κιτρινιλα. Ε βγαλε και μια dng αφου το εχεις προχειρο :)

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα οθονης. Στις φωτο, υπαρχει ωρες ωρες μια κιτρινιλα. Ε βγαλε και μια dng αφου το εχεις προχειρο :)

Στα 3" περιπου, αν εννοείς αυτό! Κιτρινίλα δεν υπάρχει πουθενά στις φωτογραφίες που βγάζω! Δεν είχα τέτοιο θέμα προς το παρόν. 1 χρόνο και κατι το έχω! Σχεδόν πάντα στο αυτόματο βγάζω τις φωτογραφίες! Σπάνια ασχολήθηκα με τις ρυθμίσεις! Πάντως σε καμία περίπτωση δεν έχει τα προβλήματα του 930! Φυσικά εχει και glance η οποία δείχνει και τον καιρό μαζί με την ημερομηνία και ώρα! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!μου εβγαλε να κανωενημερωση στο here drive παω να την κανω και μου λεει αντιμετωπιζουμε προβλημα με την εγκατασταση της εφαρμογης..και να κοιταξω εαν ειναι ενημερωμενο το λόγισμικο.και δεν μου κανει ενημερωση.αλλα ουτε μπορω να μπω στουσ χαρτες.εν τω μεταξυ οταν κανω επανακινηση μου βγαζει μηνυμα για σαρωσει της καρτας sd το κανω και ολα καλα τσ βρισκει τις εφαρμογες...οι χαρτες κενο.στις 26/1/2016 εκανα κανονικα ενημερωση ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!μου εβγαλε να κανωενημερωση στο here drive παω να την κανω και μου λεει αντιμετωπιζουμε προβλημα με την εγκατασταση της εφαρμογης..και να κοιταξω εαν ειναι ενημερωμενο το λόγισμικο.και δεν μου κανει ενημερωση.αλλα ουτε μπορω να μπω στουσ χαρτες.εν τω μεταξυ οταν κανω επανακινηση μου βγαζει μηνυμα για σαρωσει της καρτας sd το κανω και ολα καλα τσ βρισκει τις εφαρμογες...οι χαρτες κενο.στις 26/1/2016 εκανα κανονικα ενημερωση ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

 

Αν τα έχεις μετακινήσει στην κάρτα SD για αυτό δεν σου κάνει ενημέρωση. Μετακίνησε τα στο τηλέφωνο και θα δεις θα κάνει το Update,

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωριζω αυτο το κανω συχνα...αλλα τους χαρτες πως τους παω στο τηλεφωνο?παω να κατεβασω κατο αλλο..τυχαιο...και μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα...παω και βαζω να κατεβαινουν οι εφαρμογες στο τηλεφωνο αλλα παλι το ιδιο...γνωριζεισ κατι?

 

μαλλον θα φταει κ καρτα sd το ιδιο προβλημα ειχε και η αδελφη μου...στην δικια μου καρτα δεν μπορω να κανω διαμορφωση να τα σβησω ολα...αλλα μερικες φορες μου βγαζει δεν βρεθηκαν οι χαρτες στην καρτα..αλλα οι αλλεσ εφαρμογες μου τισ δειχνει κανονικα..καμια βοηθεια παιδια?και πως μεταφερω τουσ χαρτες στο τηλεφωνο?ευχαριστω!!!

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ναι το γνωριζω αυτο το κανω συχνα...αλλα τους χαρτες πως τους παω στο τηλεφωνο?παω να κατεβασω κατο αλλο..τυχαιο...και μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα...παω και βαζω να κατεβαινουν οι εφαρμογες στο τηλεφωνο αλλα παλι το ιδιο...γνωριζεισ κατι?

 

μαλλον θα φταει κ καρτα sd το ιδιο προβλημα ειχε και η αδελφη μου...στην δικια μου καρτα δεν μπορω να κανω διαμορφωση να τα σβησω ολα...αλλα μερικες φορες μου βγαζει δεν βρεθηκαν οι χαρτες στην καρτα..αλλα οι αλλεσ εφαρμογες μου τισ δειχνει κανονικα..καμια βοηθεια παιδια?και πως μεταφερω τουσ χαρτες στο τηλεφωνο?ευχαριστω!!!

Μήπως να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις τη κάρτα μνήμης και να κατεβάσεις ξανά τους χάρτες στο τηλέφωνο! Εφόσον λες ότι εχει η κάρτα μνήμης πρόβλημα.

Μετά σβήσε τους χάρτες απο την κάρτα μνήμης!

 

Υ.Γ. Προσωπικά εγώ στο 830 δεν έχω βάλει SD ακόμα και οι χάρτες λειτουργούν άψογα απο τη μνήμη του τηλεφώνου! :)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ναι το εκανα.τους εσβησα και τους ξαναπερασα...δεν εφτιαξε.εκανα φορματ απο το κινητο αλλα και στο pc...αλλα μετα ξαναεμφανιζονται τα αρχειαα(μουσικη,εικονες..)τωρα περασα αλλα μνημη 16gb και λειτουργουν ολα κομπλε...απλα τις εφαρμογες τις εχω στο τηλεφωνο και ολα τα αλλα στην καρτα....το ιδιο ειχε συμβει και σε αλλο 830....μαλλον η καρτα θα φταει,τι να πω....
Link to comment
Share on other sites

ναι το εκανα.τους εσβησα και τους ξαναπερασα...δεν εφτιαξε.εκανα φορματ απο το κινητο αλλα και στο pc...αλλα μετα ξαναεμφανιζονται τα αρχειαα(μουσικη,εικονες..)τωρα περασα αλλα μνημη 16gb και λειτουργουν ολα κομπλε...απλα τις εφαρμογες τις εχω στο τηλεφωνο και ολα τα αλλα στην καρτα....το ιδιο ειχε συμβει και σε αλλο 830....μαλλον η καρτα θα φταει,τι να πω....

Κι εγώ νομίζω ότι η κάρτα θα φταίει. Εκτός που πρέπει να βάλεις κάρτα class 10, πρέπει να είναι και γρήγορη! Τουλάχιστον μια με 45MB's!!! Πάντως η συσκευή δουλεύει σχεδόν άψογα! Απο της λιγότερες προβληματικές. :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!η καρτα φταει...αλλα η καρτα ηταν πολυ καλη...SANDISK SDSQUNC-016G-GN6IA ULTRA MICRO SDHC 16GB class 10 και 80MB/s.μεχρι στιγμης με μια απλη που εχω δεν εχω προβλημα...θα δειξει. Edited by antrikos84
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!η καρτα φταει...αλλα η καρτα ηταν πολυ καλη...SANDISK SDSQUNC-016G-GN6IA ULTRA MICRO SDHC 16GB class 10 και 80MB/s.μεχρι στιγμης με μια απλη που εχω δεν εχω προβλημα...θα δειξει.

Λες να παρα ήταν γρήγορη η κάρτα για το 830; :lol:

Εγώ πήρα μια Kingston 16GB 45MB's UHC, αλλά δεν την έβαλα ακόμα! Περιμένω τα 10 για να την βάλω!

Λες να μου κάνει κόλπα κι εμένα; :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

μπορει χαχα...η καρτα δεν θα βγηκε καλη...οταν την βαλεις να της κανεις διαμορφωση απο το κινητο σου...και οταν θα πας να βαλεις μουσικη η φοτο θα τις βαζεις στο φακελο που σου εχει καρτα απο μονη της...δηλαδη οταν συνδεσεις το κινητο σου στο pc θα μπεις μεσα στην καρτα sd και εκει θα δεις ετοιμους φακελους...και θα περνεις τα τραγουδια ας πουμε και θα τα βαζεις μες στο φακελο...εγω εχω εγγυηση αλλα δεν μπορω να την παω γιατι οταν κανω διαμορφωση απο το κινητο αλλα κι απο το pc σβηνουν τα παντα αλλα μετα ξανααεμφανιζονται παλι και δεν θελω να την παω και να δουν αυτα που εχω...τωρα που εχω αλλη δεν εχω προβλημα μεχρι στιγμης..και τις εφαρμογες τις τρεχω στο κινητο και ολα τα αλλα στην καρτα...τον κινητο παει σφαιρα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...