Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει το 830 ενσωματωμένη ασύρματη φορτησήμερα η χρειάζεται κάποιο έξτρα αξεσουάρ. ?

 

Απ' ότι λέει στην επίσημη σελίδα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής είναι ενσωματωμένη η ασύρματη φόρτιση.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ' ότι λέει στην επίσημη σελίδα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής είναι ενσωματωμένη η ασύρματη φόρτιση.

 

Είναι στο καπάκι της μπαταρίας!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο καπάκι της μπαταρίας!

 

Το οποίο προφανώς και δεν αγοράζεις ξεχωριστά όπως γινόταν στο Lumia 820 για παράδειγμα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ενσωματωμένη είναι η ασύρματη φόρτιση σε όλα τα καπάκια. Εχω πάρει και ασύρματο φορτιστή από eBay και λειτουργεί τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

@niotheros ναι ευτυχώς το έχει ήδη, δεν το αγοράζεις έξτρα! :)

Αλλά αγοραζεις έξτρα τα ακουστικά!!!! :(

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά μάλλον είναι ανάλογα από που το παίρνεις. Εμένα είχε κανονικά ακουστικά το δικό μου. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το wifi μου ενώ το έχω ανοιχτό κ Είμαι σε γνωστά δυκτια δεν με βάζει. Υπάρχουν φορές που θα ειμαι στο σπίτι θα λειτουργεί κανονικά με wifi αλλά μετά ξαφνικά αποσυνδέεται κ όταν πάω να μπω μου λέει ότι δεν γίνεται να συνδεθεί το κινητό. Για να φτιάξει το κλείνω κ το ξανανοίγω αλλά πλέον θα μου συμβεί 2-3 φορές την ημέρα σε αντίθεση με παλιότερα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι γαλλικό υποχρεούνται να έχουν ακουστικά στην συσκευασία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

πολλους ακουω να εχουν θεμα με το wifi η εινα ιιδεα μου ??

 

Εγώ εδώ και 5 μήνες που έχω το κινητό δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Μάλλον κάποιο app θα κάνει την ζημιά.

Παρόμοιο θέμα άκουσα από φίλο μου που έχει το 535.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 5 μήνες που έχω το κινητό δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Μάλλον κάποιο app θα κάνει την ζημιά.

Παρόμοιο θέμα άκουσα από φίλο μου που έχει το 535.

 

Ποιο app όμως; Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, όχι τόσο έντονο βέβαια, 1 μήνα μετά την αγορά του που αρχησα να το φορτώνω με εφαρμογές!

Βλέπω όμως ότι το 830 το έχει πιο έντονο το πρόβλημα με το Wi-Fi! Ευελπιστώ να αλλάξει αυτό με τα 10, αλλιώς βλέπω να αλλάζω συσκευή!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, όταν συνδέω το κινητό για να μεταφέρω τις φωτογραφίες στον υπολογιστή μου για κάθε φώτο που έχω τραβήξει μου εμφανίζει και 2 ακόμα αρχεία THM και TNL όταν έχω το ζωντανές εικόνες ενεργό και ένα αρχείο ( μόνο το TNL) όταν το έχω απενεργοποιημένο.

Είναι μάλλον 2 επιπλέον αντίγραφα που κρατάει υψηλότερης ανάλυσης? Ξέρει κανείς αν μπορώ να απενεργοποιήσω αυτή την λειτουργία?

Με δυσκολεύει στο εξής: αυτά τα αρχεία δεν μπορώ να τα ανοίξω και αναγκάζομαι αφού κάνω copy-paste στον υπολογιστή να κάθομαι να τα σβήνω δύο-δύο για όλες τις φώτο...

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, τα περισσότερα προβλήματα τα δημιουργούν εφαρμογές που έχουν σχέση με καταγραφή και έλεγχο του κινητού, πχ battery, data sense. Edited by artline
Link to comment
Share on other sites

όχι το λογισμικό που έχει κ το 640. Εχει αλλγες μονομστις ρυθμίσεις όπου τα έχουν βαλει σε κατηγορίες

 

Μπερδεύτηκα. Στο 640 αναφέρεσαι η στο 830; Και όταν λες λογισμικό ποιο εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σας και από εμένα. Ευτυχής κάτοχος του 830 από σήμερα, αντικαθιστώντας το παλαιό, πλην τίμιο, Samsung Ativ S, οπότε και η οικογένεια της ΝΟΚΙΑ μεγάλωσε πλέον κατα 1 (μαζί και το 1020). Σε ένα υπέροχο πράσινο "ζουμερό" χρωματάκι... Πολύ όμορφος ο φακός της κάμερας με το τζαμάκι το μαύρο... Κάνει ωραία αντίθεση. Επίσης και το μεταλικό πλαίσιο στα "+"...

Θα τα λέμε... :cool:

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σας και από εμένα. Ευτυχής κάτοχος του 830 από σήμερα, αντικαθιστώντας το παλαιό, πλην τίμιο, Samsung Ativ S, οπότε και η οικογένεια της ΝΟΚΙΑ μεγάλωσε πλέον κατα 1 (μαζί και το 1020). Σε ένα υπέροχο πράσινο "ζουμερό" χρωματάκι... Πολύ όμορφος ο φακός της κάμερας με το τζαμάκι το μαύρο... Κάνει ωραία αντίθεση. Επίσης και το μεταλικό πλαίσιο στα "+"...

Θα τα λέμε... :cool:

 

Μεγειές, μεγειές.!! Πράγματι είναι πανέμορφο και ποιοτικό τηλεφωνάκι και ελπίζω να το ευχαριστηθείς για χρόνια :)

 

Θέλω όμως να μου πεις (και απευθύνομαι και στους υπόλοιπους χρήστες που αρέσκονται στη φωτογραφία):

Ενώ η κάμερα είναι (θεωρητικά) καλή με PureView, Zeiss οπτικά κλπ, και ενώ στην οθόνη του οι φωτο φαίνονται άριστες, γιατί τρώω ήττα όταν τις κατεβάζω και τις βλέπω στο PC;

 

Και εξηγούμαι: Με Lumia Camera, όλα στο auto, κάδρο 16:9, (αλλά και με 4:3) εκτός του ότι τα χρώματα δεν έχουν καμία σχέση με του τι βλέπεις στην οθόνη της συσκευής (άντε κι αυτό μπορεί να είναι και χρωματικό σφάλμα-ρύθμιση της οθόνης του κινητού η του PC), διαπιστώνω πως κάθε φωτο έχει σοβαρές παραμορφώσεις σε όλες τις άκρες. Γεωμετρική ασυμμετρία και κακή εστίαση. Μόνο στο κέντρο η φωτο είναι σωστή.

 

Εγώ έχω πρόβλημα η η συσκευή; Μπας και ζητάω πολλά απο μια συσκευή των 250 ευρω; Είναι τελείως μούφα και μόνο για marketing τα οπτικά Zeiss; Έχετε παρατηρήσει κι εσείς κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές, μεγειές.!! Πράγματι είναι πανέμορφο και ποιοτικό τηλεφωνάκι και ελπίζω να το ευχαριστηθείς για χρόνια :)

..................................................................

..................................................................

Εγώ έχω πρόβλημα η η συσκευή; Μπας και ζητάω πολλά απο μια συσκευή των 250 ευρω; Είναι τελείως μούφα και μόνο για marketing τα οπτικά Zeiss; Έχετε παρατηρήσει κι εσείς κάτι τέτοιο;

 

Βασικά πιστεύω είναι από τι κινητό "μεταβαίνεις" στο νέο. Εγω π.χ. δεν το συγκρίνω με το 1020, αλλά με το Ativ και η διαφορά είναι παραπάνω από εμφανής σε όλα τα επίπεδα! Πλέον αναλαμβάνει το "δύσκολο έργο" του κύριου κινητού...

Τώρα αυτό που λες για τις φωτό, κατ' αρχήν, σίγουρα είναι λίγο φιγούρα & μαρκετινγκ το όλο θέμα με το Zeiss OPTICS κλπ. (σαν να λέμε Audi ή Mercedes ξέρω γω ή BOSCH - τυχαία παραδείγματα αναφέρω)... πχ ήξερες τι εστί zeiss ή PureVIew? τώρα όμως μπορείς να "υπερηφανεύεσαι" όπως και γω... (κουβέντα να γίνεται βασικά :lol: ) αλλά πιστεύω κάποια προτερήματα που ίσως δεν μπορεί να καταλάβει ο μέσος χρήστης θα υπάρχουν... Συγκεκριμένα πάντως η Zeiss έχει κάνει παππάδες! :cool:

Τέλος για τα λεφτά όμως που το πήρα εγώ (210) από bestprice δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο, με επιφύλαξη πάντα γιατί είναι και υποκειμενικό το "καλύτερο", κάτι που να σε "γεμίσει" τόσο και ακόμη, προσωπικά, ήθελα ΝΟΚΙΑ και όχι Microsoft ... Πες με κολλημένο, πες με ότι θες.... Μ' αρέσει το λογότυπο πιο καλά Είναι και συλλεκτικό πλέον δε βγάζει κινητά η ΝΟΚΙΑ :lol: χαχαχα

Καλως σας βρήκα!

 

edit: Δεν είδα ακόμη φωτό στο pc. Είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες? Με ενεργό το HDR?

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Σίγουρα παίζει ρόλο απο που έρχεσαι (απο iPhone εγώ) και μετά τι απαιτήσεις έχεις απ τη συσκευή σου. Και εννοείται πως με ενδιαφέρει η φωτογραφία. Δεν νομίζω πως "ξέπεσα" πηγαίνοντας απ το iPhone στο 830.

Βασικά ήθελα να "παίξω" και με αυτό το λειτουργικό και επέλεξα αυτή τη συσκευή αφού δεν είχα λεφτά για ακριβότερη.

Ήξερα οτι δεν θα έχω φωτογραφικό κινητό με αυτά τα λεφτά. Θα θελα (και ίσως προσδοκούσα) να βγάζει πιο "τίμιες" φωτο για το όνομα που φέρει πάντως. Μόνο το βιντεό του είναι σωστό νομίζω.

 

Ναι ρε συ, είμαι σίγουρος (θα ανεβάσω φωτο κάποια στιγμή, τσέκαρε το κι εσύ πάντως). Δεν ξέρω αν το HDR είναι ενεργό η όχι. Που βρίσκεται στις ρυθμίσεις άραγε η πως το λένε στα ελληνικά;

 

Αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει με αυτό. Μάλλον είναι καθαρά θέμα του "τρομερού" φακού Zeiss, ο οποίος είναι μόνο για το όνομα σίγουρα.

Και φυσικά ξέρω το μέγεθος αυτού του ονόματος. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσα φράγκα έδωσε η μια εταιρία στην άλλη για να φέρει αυτό το όνομα στη συσκευή της.

Δεν ξέρω αν ξεφτιλίζεται η Zeiss με αυτόν τον τρόπο. Το πιο πιθανό είναι οτι όντως αυτή θα φτιάχνει τα στελέχη του φακού. Απλά είναι η φτηνότερη εκδοχή τους μάλλον. Και είναι πραγματικά άσχημο να έχεις θολούρα, ασάφεια και παραμόρφωση στις άκρες της εικόνας.

Εκτός και αν έχει θέμα το δικό μου.....:mad:

Αλλά δεν νομίζω. Και δεν νομίζω επίσης να φτιάχνει αυτό μέσω λογισμικού. Είναι θέμα ποιότητας και κατασκευής των οπτικών. Για τσεκάρετε και οι υπόλοιποι κάτοχοι πάντως.

 

Και εδώ θα μαστε να τα λέμε (περιμένοντας τα WP 10) :D

Link to comment
Share on other sites

 

Εμένα πάντως δεν με ήρθε ενημέρωση για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση μέχρι στιγμής!

 

Έχεις δίκιο. Σίγουρα παίζει ρόλο απο που έρχεσαι (απο iPhone εγώ) και μετά τι απαιτήσεις έχεις απ τη συσκευή σου. Και εννοείται πως με ενδιαφέρει η φωτογραφία. Δεν νομίζω πως "ξέπεσα" πηγαίνοντας απ το iPhone στο 830.

Βασικά ήθελα να "παίξω" και με αυτό το λειτουργικό και επέλεξα αυτή τη συσκευή αφού δεν είχα λεφτά για ακριβότερη.

Ήξερα οτι δεν θα έχω φωτογραφικό κινητό με αυτά τα λεφτά. Θα θελα (και ίσως προσδοκούσα) να βγάζει πιο "τίμιες" φωτο για το όνομα που φέρει πάντως. Μόνο το βιντεό του είναι σωστό νομίζω.

 

Ναι ρε συ, είμαι σίγουρος (θα ανεβάσω φωτο κάποια στιγμή, τσέκαρε το κι εσύ πάντως). Δεν ξέρω αν το HDR είναι ενεργό η όχι. Που βρίσκεται στις ρυθμίσεις άραγε η πως το λένε στα ελληνικά;

 

Αλλά δεν νομίζω να έχει να κάνει με αυτό. Μάλλον είναι καθαρά θέμα του "τρομερού" φακού Zeiss, ο οποίος είναι μόνο για το όνομα σίγουρα.

Και φυσικά ξέρω το μέγεθος αυτού του ονόματος. Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσα φράγκα έδωσε η μια εταιρία στην άλλη για να φέρει αυτό το όνομα στη συσκευή της.

Δεν ξέρω αν ξεφτιλίζεται η Zeiss με αυτόν τον τρόπο. Το πιο πιθανό είναι οτι όντως αυτή θα φτιάχνει τα στελέχη του φακού. Απλά είναι η φτηνότερη εκδοχή τους μάλλον. Και είναι πραγματικά άσχημο να έχεις θολούρα, ασάφεια και παραμόρφωση στις άκρες της εικόνας.

Εκτός και αν έχει θέμα το δικό μου.....:mad:

Αλλά δεν νομίζω. Και δεν νομίζω επίσης να φτιάχνει αυτό μέσω λογισμικού. Είναι θέμα ποιότητας και κατασκευής των οπτικών. Για τσεκάρετε και οι υπόλοιποι κάτοχοι πάντως.

 

Και εδώ θα μαστε να τα λέμε (περιμένοντας τα WP 10) :D

 

Εμένα πάντως που της ανεβαζω στο fb στο αυτόματο όλα, δεν μου της δείχνει παραμορφομενες πουθενά!!!!

Αλήθεια το HDR τι είναι και που βρίσκεται;

Πάντως να το βάλεις σε θήκη γιατί τραυματίζεται εύκολα σχετικά το πλαίσιο γύρω από την οθόνη!!!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανεβάζω μερικές φωτο να δείτε και εσείς και να συγκρίνετε.

Δεν ξέρω τι μετατροπές θα γίνουν στις φωτο για να εμφανιστούν εδώ. Ελπίζω να φαίνονται. Οι παραμορφώσεις, η θολούρα (σαν κακό νετάρισμα, λάθος εστίαση;) που μοιάζει με κουνημένη φωτο ενώ δεν είναι, φαίνεται πιο πολύ στην αριστερή πλευρά. Πρέπει πάντως να παραδεχτώ ότι δεν συμβαίνει σε κάθε φωτο. Βγάζει και σωστές το μωρό μου :p Και έχει εξαιρετικό macro επίσης.

 

Η πρώτη απο αριστερά είναι και η πρώτη που τράβηξα μέσα στο εργαστήριό μου στη δουλειά. Απελπίστηκα. Μελετήστε τη λίγο στην αριστερή κυρίως πλευρά (στον κρεμασμένο χάρτη).

 

Η δεύτερη είναι απ το παράθυρο της δουλειάς μου με όμορφη φωτεινή μέρα. Προσέξτε αριστερά στα πορτοκάλι αυτοκίνητα μέχρι την άκρη.

 

Δείτε στην τρίτη τα λουλούδια στις άκρες. Σαν να ναι κουνημένα.

 

Και στην τελευταία προσέξτε στα αριστερά κυρίως, εκεί που φαίνεται η εκκλησία.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Το macro mode όμως είναι μάλλον το δυνατό χαρτί του φακού. Για να μην λέμε μόνο τα αρνητικά :D

 

 

Το χω βάλει ήδη σε θήκη. Αλλά τώρα που το λες, άρχισα να μπαίνω σε σκέψεις.......Έχω την εντύπωση πως κάπου είχα διαβάσει πως η θήκη θα μπορούσε να προκαλέσει τέτοιου είδους παραμορφώσεις και λάθη στις φωτο. Παρότι έχει κάποια απόσταση το τελείωμα της θήκης (τρύπα) απ τον φακό, στις μακρινές, ευρυγώνιες λήψεις θα μπορούσε να "βλέπει" λίγο και απ τη θήκη ο φακός. Η θα μπορούσε να προκαλεί κάποια διάχυση φωτός η αντανάκλαση και να έχει αυτή την ασάφεια το τελικό αποτέλεσμα.........

 

Βρε λες να ναι αυτό; Θα την βγάλω και θα ξαναδοκιμάσω. Θέλει πολλές δοκιμές αυτό.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το HDR εμφανίζεται, αν με την LUMIA camera "συρρικνώσεις" το μενού επιλογών με το βελάκι "<" ούτως ώστε να είναι μικρότερο. Εκεί θα σου έχει 3 επιλογές:

- Επιλογή Μπροστινής Κάμερας

- λειτουργία φλας και

- Εμπλουτισμένη λήψη (HDR).

Αφού τραβήξεις με ενεργοποιημένο HDR τότε στην επεξεργασία μετά διαλέγεις το ποσοστό του και αποθηκεύεις αυτό που σου αρέσει! :cool:

 

edit: Επίσης ρυθμίστε την ποιότητα σε JPEG + DNG για να πάρετε και το Raw αρχείο όταν το συνδέετε στον υπολογιστή. Το οποίο το επεξεργάζεστε με photoshop πχ.

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...