Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο οθόνη έχεις αλεξ?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@bill79 περίεργο, μια φορά μπήκα TWRP (αλλά και Philz CWM) και έδειχναν όπως έπρεπε. (κατέβασες έτοιμη rom στο στάδιο με το supersu/nut dual recovery ενσωματωμένα? ίσως είχε παλιότερο dual recovery, αυτή που έφτιαξα με το 2.8.1 φαίνεται ότι παίζει κανονικά).

Το DRM το χρειάζεσαι μόνο όταν κάνεις unlock τον bootloader όπως λες, αλλά ο χρόνος που θα σου πάρει μπροστά στο συνολικό χάσιμο για όλη την ιστορία/στήσιμο από την αρχή είναι 1 λεπτό.. οπότε better safe ;) (για αυτό συνίσταται να το κάνει κάποιος μετά το root). Αν έχω καταλάβει σωστά, τα DRM κλειδιά τα χρησιμοποιεί η sony για να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι παραβιασμένο το λειτουργικό σύστημα/(μή root), ώστε να χρησιμοποιήσει κάποια proprietary στοιχεία, όπως η σύνδεση με το playstation, ή οι postprocessing αλγόρυθμοι που εφαρμόζει στις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δεν είναι αλεξ?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@bill79 περίεργο, μια φορά μπήκα TWRP (αλλά και Philz CWM) και έδειχναν όπως έπρεπε. (κατέβασες έτοιμη rom στο στάδιο με το supersu/nut dual recovery ενσωματωμένα? ίσως είχε παλιότερο dual recovery, αυτή που έφτιαξα με το 2.8.1 φαίνεται ότι παίζει κανονικά).

Το DRM το χρειάζεσαι μόνο όταν κάνεις unlock τον bootloader όπως λες, αλλά ο χρόνος που θα σου πάρει μπροστά στο συνολικό χάσιμο για όλη την ιστορία/στήσιμο από την αρχή είναι 1 λεπτό.. οπότε better safe ;) (για αυτό συνίσταται να το κάνει κάποιος μετά το root). Αν έχω καταλάβει σωστά, τα DRM κλειδιά τα χρησιμοποιεί η sony για να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι παραβιασμένο το λειτουργικό σύστημα/(μή root), ώστε να χρησιμοποιήσει κάποια proprietary στοιχεία, όπως η σύνδεση με το playstation, ή οι postprocessing αλγόρυθμοι που εφαρμόζει στις φωτογραφίες.

Υπάρχει έτοιμη ρουταρισμενη με recovery σε ftf αρχείο? Εγώ φλασαρα όπως είπα το update της stock αλλά δεν δούλευε το wifi. Μια nightly cm12 δεν την φλασαρε πάντως. Πρέπει να αφιερώσω κι άλλο χρόνο να δω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δεν είναι αλεξ?

 

Ενδεχομένως, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί έρχομαι από iPhone 5S, που με την ίδια χρήση μου έβγαζε με το ζόρι μια μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Μια nightly cm12 δεν την φλασαρε πάντως. Πρέπει να αφιερώσω κι άλλο χρόνο να δω τι παίζει...

Αν δεν κάνω λάθος η cm θέλει ξεκλείδωτο bootloader.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έτοιμη ρουταρισμενη με recovery σε ftf αρχείο? Εγώ φλασαρα όπως είπα το update της stock αλλά δεν δούλευε το wifi. Μια nightly cm12 δεν την φλασαρε πάντως. Πρέπει να αφιερώσω κι άλλο χρόνο να δω τι παίζει...

 

Αν και υποθέτω το έχεις δεί ήδη, ακολούθησε πιστά τα βήματα που περιγράφονται εδώ και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Για το σημείο με το recovery που ανέφερες οτι δεν τα κατάφερες, αν προσέξεις, είναι buggy και πρέπει να κάνεις κάποια βήματα.

Όπου και αν κολλήσεις, ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Είμαι χρήστης WP εδω και 3 χρονια αλλά σκέφτομαι μια μελλοντική μετάβαση σε Android και στο Ζ3c.

Θα ήθελα να μου πείτε αν οι παρακάτω λειτουργίες ειναι διαθέσιμες ή μπορούν να γίνουν διαθέσιμες με κάποια εφαρμογη:

1. Στην οθονη κλειδωματος, και εφοσον πατησω το κουμπι power για να αναψει η οθονη, να φαινεται αριθμος αναπαντητων κλησεων, μηνυματων, mail κτλ. Δηλαδη οχι μονο οτι εχω νεο mail αλλα και εναν αριθμο που θα καταλαβαινω ποσα mail εχω unread

2. Απο την οθονη κλειδωματος να μπορω να κανω swipe down και να δω το notification area χωρις να ξεκλειδωσω την οθονη και αν επιλεξω καποιο αντικειμενο απο το notification area να μου ζητηθει φυσικα να ξεκλειδωσω την οθονη.

3. Το led που αναβοσβηνει για συμβαντα, τι συμβαντα μπορει να περιλαμβανει περα απο κλησεις και μηνυματα; mail ας πουμε;

4. Widget για λειτουργια του ραδιοφωνου;

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η stock αριθμομηχανή, δεν έχει πλήκτρο "%";

 

τώρα που το πρόσεξα (στο Z1C) όχι, οπότε φαντάζομαι ούτε στο Z3C.... κάνε τον μπακάλικο υπολογισμό π.χ. αν θες το 20% του 150: 150*20 / 100 ή αν όντως χρειάζεσαι, βρες κάποια εφαρμογή (good luck στο να βρεις χωρίς διαφημίσεις :mad: ).

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το πρόσεξα (στο Z1C) όχι, οπότε φαντάζομαι ούτε στο Z3C.... κάνε τον μπακάλικο υπολογισμό π.χ. αν θες το 20% του 150: 150*20 / 100 ή αν όντως χρειάζεσαι, βρες κάποια εφαρμογή (good luck στο να βρεις χωρίς διαφημίσεις :mad: ).

 

Βρήκα το RealCalc, επιστημονικό κομπιουτεράκι και χωρίς διαφημίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Είμαι χρήστης WP εδω και 3 χρονια αλλά σκέφτομαι μια μελλοντική μετάβαση σε Android και στο Ζ3c.

Θα ήθελα να μου πείτε αν οι παρακάτω λειτουργίες ειναι διαθέσιμες ή μπορούν να γίνουν διαθέσιμες με κάποια εφαρμογη:

1. Στην οθονη κλειδωματος, και εφοσον πατησω το κουμπι power για να αναψει η οθονη, να φαινεται αριθμος αναπαντητων κλησεων, μηνυματων, mail κτλ. Δηλαδη οχι μονο οτι εχω νεο mail αλλα και εναν αριθμο που θα καταλαβαινω ποσα mail εχω unread

2. Απο την οθονη κλειδωματος να μπορω να κανω swipe down και να δω το notification area χωρις να ξεκλειδωσω την οθονη και αν επιλεξω καποιο αντικειμενο απο το notification area να μου ζητηθει φυσικα να ξεκλειδωσω την οθονη.

3. Το led που αναβοσβηνει για συμβαντα, τι συμβαντα μπορει να περιλαμβανει περα απο κλησεις και μηνυματα; mail ας πουμε;

4. Widget για λειτουργια του ραδιοφωνου;

 

Σας ευχαριστω

Για αυτά που ξέρω

2.Μπορείς βέβαια από τη lock screen να κατεβάσεις τη κουρτίνα και οτιδήποτε επιλέξεις από ειδοποίηση ξεκλειδώνει αυτόματα και σε οδηγεί στην εκάστοτε εφαρμογή του.

Χωρίζεται η κουρτίνα σε 2 μέρη τα Notification και τα Quick settings όπου ορίζεις τα toggles που θες να υπάρχουν πχ wifi η bluetooth η οτιδήποτε άλλο.

3.Ναι λαμβάνεις και πέρα από κλήσεις η μήνυμα ή email πχ skype η viber.

 

Τώρα για το 1 απλά κατεβαζεις την κουρτίνα από την lock screen και βλέπεις αναλυτικά προεπισκοπιση των ειδοποιήσεων πχ αναπαντητων κλήσεων η και των αριθμό των μηνυμάτων είτε σε mail είτε σε sms η οτιδήποτε άλλο πχ status καιρού.

 

Τώρα για το 4 επίσης μπορείς από τη κουρτίνα να κάνεις διαχείριση του ραδιοφώνου εκτός ότι μπορείς να κάνεις pin μια συντόμευση στη home screen.

 

Υπάρχουν εφαρμογές όπου μπορείς να βάλεις widget στην lock screen με πλούτο σε παρεμετροποιηση και customization πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jiubang.goscreenlock&hl=en

 

Δες και εδώ

http://www.phonearena.com/news/10-best-lock-screen-apps-for-Android-2014-edition_id61252

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις bluetooth με το stamina ενεργο ?

 

Δουλευει κανονικα ή το αποσυνδεει ?

 

( Εχετε και καμια καλη προταση για bluetooth ? )

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις bluetooth με το stamina ενεργο ?

 

Δουλευει κανονικα ή το αποσυνδεει ?

 

( Εχετε και καμια καλη προταση για bluetooth ? )

 

Δουλεύει άριστα. Εγώ έχω το sbh50 της Sony. Ήθελα να έχω πρόσβαση στη λίστα κλήσεων γιαυτό το προτίμησα. Βλέπεις σμσ και πολλά άλλα και βολεύει αν κάνεις δουλειές ή πχ ποδήλατο και δε θες να βγάλεις κινητό έξω.. Αν χάσεις μια κλήση μπορείς να πάρεις πίσω από το ΒΤ πανεύκολα όπως και πιο παλιές κλήσεις καθώς πάει όσο η λίστα.. Πολύ εύχρηστο ειδικά στο ποδήλατο. Το τονίζω γιατί όσοι φίλοι που πάμε παρέα το έχουν δει έχουν πάθει πλάκα και πέταξαν τα παλιά τους..

Είναι με ακουστικά βέβαια. Μπαταρία καλή αλλά δε θυμάμαι ώρες κλήσεων..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ .

 

Φοβόμουν μήπως αποσυνδέεται σε stamina mode .

 

--------

 

Γίνεται με κλειστά τα δεδομένα να χρεώνει ότι συνδέθηκε στο ίντερνετ ή κάνει μπιμ η cosmote ?

 

Το κινητό ήταν πάνω στο τραπέζι πάνω από 10 λεπτά σε stamina και μου έρχεται μήνυμα ότι συνδέθηκε στο ίντερνετ , μας δουλεύουν?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ .

 

Φοβόμουν μήπως αποσυνδέεται σε stamina mode .

 

--------

 

Γίνεται με κλειστά τα δεδομένα να χρεώνει ότι συνδέθηκε στο ίντερνετ ή κάνει μπιμ η cosmote ?

 

Το κινητό ήταν πάνω στο τραπέζι πάνω από 10 λεπτά σε stamina και μου έρχεται μήνυμα ότι συνδέθηκε στο ίντερνετ , μας δουλεύουν?

Μηπως εχεις καμια εφαρμογη π.χ. widget απο καιρο που κανει καθε ωρα αυτοματο συγχρονισμο και σε χρεωνει.:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω τον καιρο , αλλα πως γινεται με απενεργοποιημενα τα δεδομενα να με χρεωσει ?

 

Και δεν το ειχα στο χερι μου , αφημενο για ωρα πανω στο τραπεζι που το stamina τα κλεινει ολα σε τετοια περιπτωση . Γι αυτο και το ρωταω .

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω τον καιρο , αλλα πως γινεται με απενεργοποιημενα τα δεδομενα να με χρεωσει ?

 

Και δεν το ειχα στο χερι μου , αφημενο για ωρα πανω στο τραπεζι που το stamina τα κλεινει ολα σε τετοια περιπτωση . Γι αυτο και το ρωταω .

εφοσον συνδεετε απο μονο του,την εχω πατησει κι'εγω παλιοτερα.μπορεις απο τις ρυθμισεις του καιρου να επιλεξεις καθε ποση ωρα θα ενημερωνετε και απο ποιο,δηλαδη 3g η wifi.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να συνδεεται αφου τα δεδομενα ειναι κλειστα ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορει να συνδεεται αφου τα δεδομενα ειναι κλειστα ?

 

γενικα κατα καιρους εχω διαπιστωσει οτι πολλες συσκευες ενω εχεις κλεισει δεδομενα σε χρεωνουν καποιο byte, και αυτο αρκει για να φας το μονοευρω..

Απο παλια με nokia ο μονος τροπος για να ειμαι σιγουρος ηταν αν διαγραφω ή να αλλαζω τις ρυθμισεις ιντερνετ, να επιλεγω καποιες λαθος..

Γενικα δηλαδη δεν ξερω γιατι αλλα υπαρχει ενα θεματακι, ισως επειδη ειναι τοσες εφαρμογες που ζητανε ιντερνετ? ισως για αλλους λογους? παντα εχει συμβει πολλες φορες με πολλες συσκευες απο παλια..

 

 

 

Μια απορια τωρα, για να κατεβασω τη μαμισια ρομ ρε παιδες, θυμηστε μου τι πρεπει να κανω, να βαλω το κινητο να κανει update απο το pc companIon και να την βρω με το flashtool να την δημιουργησω? Αυτο δεν κανουμε? Σκεφτομαι να την βαλω να κατεβει μιας και ερχεται η lollipop, γιατι προβλεπω επαναφορες...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα η ετοιμότητα κυψέλης γράφει πάντα όσο γράφει και η ώρα λειτουργίας?

Είχα what's up που την έκοψα μόνος μου σε νανοσιμ κ νόμιζα έφταιγε αυτό..Τώρα έκανα αλλαγή σε Q και γίνεται ακόμα..συμβαίνει και με ανοιχτά κ με κλειστά τα δεδομένα..και οταν έχω επιλέξει μόνο GSM και στο WCDMA

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά, -σχεδόν σε κάθε κλήση- μου παραπονιούνται οι συνομιλητές μου ότι ακούν παράσιτα διαρκείας 1-2 δευτερολέπτων, σαν νερό που τρέχει. Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα, απλώς οτι ο συνομιλητής μου δεν μιλάει. Νομίζω ότι το κάνουν και άλλα Sony, ή ίσως να είναι θέμα της Wind, γιατί το παρατηρώ όταν μιλάω με συγκεκριμένους που έχουν Sony & Wind...

To θέμα είναι βέβαια τί μπορώ να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...