Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενα απλο φλασαρισμα δηλαδη..

Ακριβως!

 

Κ εκτος οτι πηγαινετε στην εκδοση 6.0.1, αυτη η εκδοση(concept) ειναι σχεδον σαν καθαρο stock android χωρις τα αχρηστα εξτρα της sony.

 

H εφαρμογη της καμερας παραμενει sony, οποτε δεν χανονται λειτουργιες.

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες από χθες το Z3 compact μου κάνει κόνξες.

 

Αρχισε να μην μπορεί να κάνει κλήση, του έκανα επανεκκίνηση να ξεκολλήσει και αυτό έσβησε.

Πάτησα το κίτρινο κουμπί και επανήλθε αφού έκανε 10 λεπτά εκκίνηση των εφαρμογών.

Το επανέλαβε άλλες 7 φορές που έσβηνε στα ξαφνικά.

 

Τι να κάνω ; Repair μέσω του tool ή πάω για αντιπροσωπεία ;

Προσωπικά όσες φορές κινητά μου έχουν τέτοια συμπεριφορά ένα πράγμα σήμαινε: πλακέτα.

 

Επίσης οι επιλογές για service ποιες είναι και κατά που πέφτουν ;

 

EDIT: Του εκανα εργοστασιακη επαναφορα. Εκανε το ιδιο.

Μενει το φλασαρισμα αρα

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι ειμαι κι εγω νεος κατοχος του Z3c θα ηθελα να ρωτησω:

Υπάρχει καποιος τροπος (οποιοσδήποτε) να περάσω recovery χωρις να ξεκλειδώσω Bootloader? (τρεχω τη 5.1.1)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρκεί να το κάνεις πρώτα root. Δεν χρειάζεται να ξεκλείδωσεις bootloader
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!

 

Κ εκτος οτι πηγαινετε στην εκδοση 6.0.1, αυτη η εκδοση(concept) ειναι σχεδον σαν καθαρο stock android χωρις τα αχρηστα εξτρα της sony.

 

H εφαρμογη της καμερας παραμενει sony, οποτε δεν χανονται λειτουργιες.

 

παρεπιπτοντως μηπως στην καμερα δινει ρυθμισεις οπως ταχυτητα κλειστρου?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρκεί να το κάνεις πρώτα root. Δεν χρειάζεται να ξεκλείδωσεις bootloader

 

Κι αφου περασω CWM recovery ας πούμε, θα μπορώ μετα να περασω άλλες ROM?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από Omnitech ; Είναι καλύτερα από Arvato (η οποία διαβάζω ότι τουλάχιστον στα SONY δεν κάνει τα τραγικά των άλλων κατασκευαστών ) ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από Omnitech ; Είναι καλύτερα από Arvato (η οποία διαβάζω ότι τουλάχιστον στα SONY δεν κάνει τα τραγικά των άλλων κατασκευαστών ) ;

 

Χθες πηγε μια φιλη μου στην αρβατο το Ζ3c επειδη αποχρωματιζεται η οθονη και της ειπαν οτι μπορει να εχει παρει υγρασια..οκ κακη αρχη αλλα γενικα εχουμε δει εδω μεσα οτι ειναι σχετικα καλη η αντιμετωπιση στα σονυ..Τα ιδια και στην omnitech Οπου και εκει εχουμε δει παραπανα το καλοκαιρι. Για μενα ειναι θεμα τυχης και το βασικο, οταν το αφησεις να τους δειξεις οτι δεν εχει παρει υγρασια απο ταπες..γιατι μετα δεν ξερεις τι θα σου βγαλουν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγε μια φιλη μου στην αρβατο το Ζ3c επειδη αποχρωματιζεται η οθονη και της ειπαν οτι μπορει να εχει παρει υγρασια..οκ κακη αρχη αλλα γενικα εχουμε δει εδω μεσα οτι ειναι σχετικα καλη η αντιμετωπιση στα σονυ..Τα ιδια και στην omnitech Οπου και εκει εχουμε δει παραπανα το καλοκαιρι. Για μενα ειναι θεμα τυχης και το βασικο, οταν το αφησεις να τους δειξεις οτι δεν εχει παρει υγρασια απο ταπες..γιατι μετα δεν ξερεις τι θα σου βγαλουν..

 

έχει πάρει υγρασία κινητό αδιάβροχο? ότι να'ναι και μετά κάποιοι σου λένε ως θετικό την εγγύηση από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει υγρασία κινητό αδιάβροχο? ότι να'ναι και μετά κάποιοι σου λένε ως θετικό την εγγύηση από Ελλάδα.

 

καλα αμα δεν εχεις κλεισει ταπες γινεται να παρει ή αν εχει προβλημα η στεγανοποιηση..ομως το υφος τους παιζει ρολο.. ειναι σα να σου λενε οτι θα στο βγαλουμε εκτος πριν καλα καλα το δουν. και αυτο εμενα με εκνευρισε και της ειπα να πει το ποιηματακι, να δουν πριν το παραδοσει τους δεικτες στις ταπες για την υγρασια, να πει οτι δεν το εχει βαλει νερο (που δεν το εχει βαλει) κτλ κτλ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλα αμα δεν εχεις κλεισει ταπες γινεται να παρει ή αν εχει προβλημα η στεγανοποιηση..ομως το υφος τους παιζει ρολο.. ειναι σα να σου λενε οτι θα στο βγαλουμε εκτος πριν καλα καλα το δουν. και αυτο εμενα με εκνευρισε και της ειπα να πει το ποιηματακι, να δουν πριν το παραδοσει τους δεικτες στις ταπες για την υγρασια, να πει οτι δεν το εχει βαλει νερο (που δεν το εχει βαλει) κτλ κτλ

 

Μα αυτές οι τάπες ανάθεμα και αν κλείνουν ποτέ σωστά. τέλος πάντων ελπίζω να βρει άκρη

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτές οι τάπες ανάθεμα και αν κλείνουν ποτέ σωστά. τέλος πάντων ελπίζω να βρει άκρη

 

εγω που εχω βουτηξει πολλα Ζ στο νερο κανενα δεν επαθε τιποτα. Της κολλητης μου 2 ετων Ζ και της επεσε στην κατσαρολα με κοκκινη σαλτσα, το επλυνε με σαπουνι και ειναι αριστο.. Ακομα με ευχαριστει για την προτροπη μου να παρει Ζ, τωρα ζαχαρωνει Ζ5.

Θελω να πω οτι αστοχιες υπαρχουν αλλα δεν ειναι προβληματικα τα τηλεφωνα γενικως, μια χαρα κλεινουν αρκει να το τσεκαρεις την πρωτη εβδομαδα. Εγω μολις παρω S7 εφοσον ειναι στεγανο θα το βαλω μες το νερο κανα μισαωρο να σιγουρευτω.

Ενα Ζ3c το ειχα στο χερι να γραφει βιντεο και πηρα φορα εκανα βουτια στην πισινα με το χερι μπροστα και δεν χαμπαριασε. Θα ανεβασω καμια μερα τα βιντεακια στο flickr

 

Που ειναι οι δείκτες αυτοί ώστε να έχω το νου μου ;

 

ΜΕσα στις ταπες, ενα λευκο σαν κουμπι ειναι (ή κοκκινο αν σου εχει παρει υγρασια). Ειναι λιγο πιο βαθια, οχι εξω εξω. Μην μπερδευτεις με το κοκκινο reset κουμπι που εχει μεσα στην ταπα της σιμ (νομιζω) που ειναι για να το ξεμπλοκαρεις αν σκαλωσει ομως και αγχωθεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ΜΕσα στις ταπες, ενα λευκο σαν κουμπι ειναι (ή κοκκινο αν σου εχει παρει υγρασια). Ειναι λιγο πιο βαθια, οχι εξω εξω. Μην μπερδευτεις με το κοκκινο reset κουμπι που εχει μεσα στην ταπα της σιμ (νομιζω) που ειναι για να το ξεμπλοκαρεις αν σκαλωσει ομως και αγχωθεις..

 

Αχά, έχω δει ένα τέτοιο στο χώρο της SIM και λέω τι είναι αυτό το πράγμα. Αλλά δε θυμάμαι στις υπόλοιπες υποδοχές τέτοιο μαραφέτι.

Τέσπα, να δω τώρα ποιον θα χώσω.

 

Έλεος και τα δύο σέρβις 9 με 4/5 και όχι Σάββατο. Δηλαδή αν δουλεύεις 9 με 5 όπως εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να το φτιάξεις :down:

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία από Omnitech ; Είναι καλύτερα από Arvato (η οποία διαβάζω ότι τουλάχιστον στα SONY δεν κάνει τα τραγικά των άλλων κατασκευαστών ) ;

 

Το πηγα(omnitech) χθες το πρωι στις 10.00,γιατι ξεκολησε η οθονη μου(Ζ3) επανω αριστερα.

Το μεσημερι στις 3.00 μου εστειλαν μυνημα ότι είναι ετοιμο....

Το πηρα σημερα το πρωι,αλλαγη οθονης,μπαταριας,πισω καλυμματος...όλα αψογα...πολύ καλη η εμπειρια μου ξανα(τους ειχα ξαναχρειαστει και το καλοκαιρι)...

Παιδια μην τους φοβαστε είναι επαγγελματιες....

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρυντικά νέα ! Επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά σου όσουν έχουν καλά λόγια να πουν και για την αρβάτο σε ό,τι αφορά τη SONY.

Άρα σε θέμα εγγύησης LG, Motorola και Sony είναι καλά στην Ελλάδα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που τους είχα χρειαστεί το καλοκαίρι ήταν αψογοι και γρήγοροι.μου είχαν αλλάξει και τα γρατζουνισμενα πλαστικά και πίσω γυαλί με νέα όπως και μπαταρία κα χωρίς λόγο. Όλα αυτά στην αρβατο.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρυντικά νέα ! Επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά σου όσουν έχουν καλά λόγια να πουν και για την αρβάτο σε ό,τι αφορά τη SONY.

Άρα σε θέμα εγγύησης LG, Motorola και Sony είναι καλά στην Ελλάδα.

 

Εάν απευθυνεσαι στο δικο μου μηνυμα,ελπιζω να καταλαβες ότι το πηγα στην omnitech,για αποφυγή παρεξηγησεων:):)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα την αναβάθμιση σε 6.0.1 και αυτό που παρατηρώ είναι όταν είμαι σε mobile data δεν εμφανίζει πάνω από Ε πουθενά ενώ θυμάμαι πολύ καλά πως έπιανα αρκετές φορές και H αλλά και H+. Υπάρχει η υποψία ότι αυτό ίσως να είναι μόνο θέμα εικονίδιου ενώ η πραγματική ταχύτητα να είναι όντως H - H+. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που τους είχα χρειαστεί το καλοκαίρι ήταν αψογοι και γρήγοροι.μου είχαν αλλάξει και τα γρατζουνισμενα πλαστικά και πίσω γυαλί με νέα όπως και μπαταρία κα χωρίς λόγο. Όλα αυτά στην αρβατο.

επιβεβαιωνω κι εγω, το εστειλα για μια ροζ σκια στην οθονη που οι περισσοτεροι δεν θα αντιλαμβανονταν καν και οχι μονο την αντικατεστησαν χωρις να πουν τιποτα, αλλα αλλαξαν και ολο το περιβλημα. Το τηλεφωνο ηρθε σαν καινουργιο! :D

 

Καλησπέρα, έκανα την αναβάθμιση σε 6.0.1 και αυτό που παρατηρώ είναι όταν είμαι σε mobile data δεν εμφανίζει πάνω από Ε πουθενά ενώ θυμάμαι πολύ καλά πως έπιανα αρκετές φορές και H αλλά και H+. Υπάρχει η υποψία ότι αυτό ίσως να είναι μόνο θέμα εικονίδιου ενώ η πραγματική ταχύτητα να είναι όντως H - H+. Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

 

μια ερωτηση ρε παιδια, για να βαλω την 6.0.1. που κυκλοφορει, πρεπει να εχω ξεκλειδωτο bootloader οποσδηποτε, ε?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια, για να βαλω την 6.0.1. που κυκλοφορει, πρεπει να εχω ξεκλειδωτο bootloader οποσδηποτε, ε?

 

Oχι δεν χρειαζεται ξεκλειδωτο bootloader για να βαλεις την sony concept 6.0.1.

Εγκατάσταση Sony's Android Concept Marshmallow Edition

 

Δεν απαιτειται root ή ξεκλειδωμα bootloader.

 

1. Κάντε backup τα δεδομένα σας (θα τα χάσετε όλα)

2. Κατεβάστε το Flashtool έκδοση 0.9.19.8 - http://www.flashtool.net/downloads_windows.php

3. Κάντε εγκατάσταση το Flashtool. Αφοτου το εγκαταστησετε, πηγαινετε στο φακελο "C:\Flashtool\drivers" και καντε εγκατάσταση τους flashmode και τους fastboot drivers (You will need to disable driver signature verification on windows 8/8.1/10).

4. Κατέβασμα της εκδοσης 3027(η πιο προσφατη αυτην την στιγμη 15 Φεβρουαριου) της Sony's Android Concept Marshmallow Edition

5. Κάντε επικόλληση το ftf αρχειο (που κατεβάσατε στο βήμα 4) στον φακελο „Firmware“ του XPERIA Flashtool(ειναι συνηθως στο C:\users\"your_username"\Flashtoll\Firmware)

6. Τρέξτε το XPERIA Flashtool, πατήστε το κουμπι με τον κεραυνό/flash και διαλέξτε το ftf αρχειο που κατεβάσατε στο βήμα 4 και μετα πατηστε Οk.

7. Κλείστε το τηλεφωνο και οταν το Flashtool δειξει ενα pop up window, συνδέστε το τηλεφωνο στον υπολογιστη κρατωντας πατημενο το volume down.

8. Αν το Flashtool σας ρωτήσει αν θελετε να χρησιμοποιησει script, διαλέξτε DO NOT USE FSC script.

9. Μετα απο λιγα λεπτα ειναι ετοιμο και το τηλεφωνο σας εχει την Sony's Android Concept Marshmallow Edition.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια, για να βαλω την 6.0.1. που κυκλοφορει, πρεπει να εχω ξεκλειδωτο bootloader οποσδηποτε, ε?

 

οχι, και με κλιεδωμενο την βαζεις, με την διαδικασια που αναφερθηκε λιγα ποστ πιο πισω.(ουσιαστικα με την ιδια διαδικασια που φλασαρεις μια οποιαδηποτε στοκ ρομ με το flashtool.) ξεκλειδωτο bootloader θελεις για να αποκτησεις root και custom recovery.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι ειμαι κι εγω νεος κατοχος του Z3c θα ηθελα να ρωτησω:

Υπάρχει καποιος τροπος (οποιοσδήποτε) να περάσω recovery χωρις να ξεκλειδώσω Bootloader? (τρεχω τη 5.1.1)

 

Ναι αρκεί να το κάνεις πρώτα root. Δεν χρειάζεται να ξεκλείδωσεις bootloader

 

... ξεκλειδωτο bootloader θελεις για να αποκτησεις root και custom recovery.

 

Τελικά για να περάσω custom recovery χρειάζεται ξεκλείδωτος BL ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

οχι, και με κλιεδωμενο την βαζεις, με την διαδικασια που αναφερθηκε λιγα ποστ πιο πισω.(ουσιαστικα με την ιδια διαδικασια που φλασαρεις μια οποιαδηποτε στοκ ρομ με το flashtool.) ξεκλειδωτο bootloader θελεις για να αποκτησεις root και custom recovery.

 

παιδια αυτο το εκανα αλλα εφαγα bootloop....:(

 

edit: ok, το τελευταιο μπηκε. για να δουμε...

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...