Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιάννη νομίζω κακώς το έχεις σε LTE.

Γυρνά το σε 3G θα κερδίσεις παραπάνω μπαταρία.

Επιςης σε εσωτερικούς χώρους πχ σπίτι η εργασία γυρνά το σε 2g οταν έχεις wifi.

Εγω ετςι κάνω.

Ακόμα και αν είχα τέλεια καλυψει LTE.

 

Για την οθονη μονο στο μεγαλο θα έβλεπες πιο υψηλή ευκρίνεια και φωτεινότητα.

 

Stamina εγω δεν χρησιμοποιώ καθολου.

 

Οπως βλέπεις μονο η Sony βάζει σε compact διαστάσεις κοντα σε ναυαρχίδα υλοποιηςη.

Οι άλλοι ειναι ανύπαρκτοι(ιςως το alpha αλλα εκεί το εχει παρατήσει απο την γεννά του η Samsung και μαύρο χαλι αυτονομια)

Κάποιος περιορισμός θα υπάρχει βέβαια πχ οπως σε οθονη η υλικά καταςκευης πχ χρηςη πλαστικού περιμετρικά,αλλα σε γενικές γραμμές ειναι εξαιρετική προταςη βαςη και της τιμολόγησης του.

 

Alex το αντίστοιχο μοντέλο της Σαμυ το Galaxy Alpha εχει ολόκληρο το πίσω μέρος πλαστικό αλλα κανείς δε λεει τιποτα γι' αυτο παρόλο που ειναι πιο ακριβό. Αν και πιστεύω οτι επειδή το Ζ3 Compact απευθύνεται σε ανθρώπους που κάνουν βαριές δουλείες και αυτους που αθλούνται το πλαστικό πλαίσιο βολεύει πιο πολύ κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι οσους χρησιμοποιουν μαγνητικη φορτιση: αγορασα ενα μαγνητικο καλωδιο και φορτιζει μια χαρα. Ομως παρατηρω οτι οταν φορτιζει με το καλωδιο αυτο, η οθονη μπορει να περιστραφει 180 μοιρες, πραγμα που δεν μπορει να γινει κανονικα. Πχ, η οθονη κλειδωματος μπορει να ερθει εντελως αναποδα. (Το πανω- κατω). Ειναι οκ αυτο?

 

Επεισης, με το μαγνητικο φορτιστη εχετε παρατηρησει καθολου να φθειρεται η υποδοχη μαγνητικης φορτισης στο κινητο? το χρωμα εννοω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οσους χρησιμοποιουν μαγνητικη φορτιση: αγορασα ενα μαγνητικο καλωδιο και φορτιζει μια χαρα. Ομως παρατηρω οτι οταν φορτιζει με το καλωδιο αυτο, η οθονη μπορει να περιστραφει 180 μοιρες, πραγμα που δεν μπορει να γινει κανονικα. Πχ, η οθονη κλειδωματος μπορει να ερθει εντελως αναποδα. (Το πανω- κατω). Ειναι οκ αυτο?

 

Επεισης, με το μαγνητικο φορτιστη εχετε παρατηρησει καθολου να φθειρεται η υποδοχη μαγνητικης φορτισης στο κινητο? το χρωμα εννοω.

 

Έχω τη γνήσια βάση φόρτισης DK48 και σε μένα γυρίζει η οθόνη όταν τον τοποθετώ στο dock και λογικά το κινητό σου αναγνωρίζει το καλώδιο ως dock γι' αυτο περιστρέφεται και σε εσένα. Επίσης δεν εχω παρατηρήσει καμιά φθορά στο χρώμα ή στο κινητό τώρα 6 μήνες που τον χρησιμοποιώ.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

Εχω το γνήσιο φορτιστή DK48 που λες και σε μένα γυρίζει η οθόνη οταν τον τοποθετώ στο dock και λογικά το κινητό αναγνωρίζει το καλώδιο που εχεις ως dock γι' αυτο περιστρέφεται και σε εσένα. Επίσης δεν εχω παρατηρήσει καμιά φθορά στο χρώμα ή στο κινητό τώρα 6 μήνες που τον χρησιμοποιώ.

 

Τελεια! Οποτε ειμαι οκ σε ολα!

 

Παιδια, η μπαταρια σημερα με εβγαλε μια χαρα. χωρις lte, χωρις σταμινα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω βρηκα bug κατι που στην κιτ κατ δεν μου ειχε κανει . Ενεργοποιησα το ultra stamina και μετα απο απενεργοποιηση του ολες οι εφαρμογες που ειχα απενεργοποιησει απο οταν σεταρα το κινητο ξαφνικα ενεργοποιηθηκαν μονες τους.Βεβαια κιτ κατ την ultra την ειχα χρησιμοποιησει στο ζ2 και οχι στο κομπακτ αν και δεν νομιζω να παιζει μεγαλο ρολο.Τωρα αντε παλι απτην αρχη και βαριεμαι :mad:
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Και να σου πήρα ένα g2 mini δανεικό και έστειλα το z3c μου για service μέσω Γερμανού γιατί δεν είχα όρεξη να το τρέξω Arvato στον Κηφισό
φίλε μου μπορείς να με ενημερώσεις μόλις το πάρεις με καίει και εμένα αυτό το θέμα με την θαμπάδα
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μπορείς να με ενημερώσεις μόλις το πάρεις με καίει και εμένα αυτό το θέμα με την θαμπάδα

 

λογικα ειναι υγρασια απο μεσα. Θεωρω οτι θα σας κανουν στεγανοποιηση και καθαρισμο, ή και αντικατασταση αν εχει επηρεαστει η συσκευη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Πήρα για δωράκι στη γυναίκα μου την συσκευή και ανέλαβα να της το σετάρω, πέρασα τις αναβαθμίσεις και όλα οκ τρέχει παρά πολύ καλά και με ωραία αίσθηση της οθόνης

Διάβασα λίγα ποστ πιο πίσω, σχετικά με την οθόνη και μπορώ άνετα να πω ότι σε 1080 video νόμιζα ότι εγώ έχω 720 οθόνη και όχι το z3c :blink:

Υπέροχη συσκευή... Και μια ερώτηση, πως ελέγχω για που προορίζονταν το κινητό? Μου γράφει si1288 κλπ. Από το κατάστημα μου είπαν ότι είναι από Ελβετία, ισχύει?

Να είστε καλά.

Μάλλον δεν το έχετε ψάξει ούτε και εσείς να υποθέσω....

Ήθελα να ήταν το τελευταίο που θα κάνω να πάρω στην Sony.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έχετε ψάξει ούτε και εσείς να υποθέσω....

Ήθελα να ήταν το τελευταίο που θα κάνω να πάρω στην Sony.

 

Ψάξε πίσω θα βρεις τον τροπο.

Το έχουμε γράψει πολλες φορές.

 

Έψαξα εγω,εδω το βρήκα

 

"*#*#7378423#*#* > 'Service info' > 'Software info δες το firmware σου.

Εκει που λεει customization number τα 4 τελευταια ψηφια και μετα ανοίγεις το Xperiafirm πας εκεί που λέει z3c και συγκρίνεις τα με τον κατάλογο ολων των συσκευων ανα χώρα ωςτε να βρεις το δικό σου σε ποια χώρα αντιστοιχεί.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε πίσω θα βρεις τον τροπο.

Το έχουμε γράψει πολλες φορές.

 

Έψαξα εγω,εδω το βρήκα

 

"*#*#7378423#*#* > 'Service info' > 'Software info δες το firmware σου.

Εκει που λεει customization number τα 4 τελευταια ψηφια και μετα ανοίγεις το Xperiafirm πας εκεί που λέει z3c και συγκρίνεις τα με τον κατάλογο ολων των συσκευων ανα χώρα ωςτε να βρεις το δικό σου σε ποια χώρα αντιστοιχεί.

Να σου πω ότι διάβασα όλες τις σελίδες θα σου πω ψέμματα αλλά όσο διάβασα δεν το είδα.....

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι υγρασια απο μεσα. Θεωρω οτι θα σας κανουν στεγανοποιηση και καθαρισμο, ή και αντικατασταση αν εχει επηρεαστει η συσκευη.

Αν ήταν υγρασία , θα έφευγε κάποια στιγμή πιστεύω. Άσε που θα το βγάλουν και εκτός εγγύησης...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν υγρασία , θα έφευγε κάποια στιγμή πιστεύω. Άσε που θα το βγάλουν και εκτός εγγύησης...

 

γιατι να φυγει? εδω στα αυτοκινητα καμια φορα βλεπεις το φαναρι με υγρασια, επειδη πηραν καποια στιγμη και μετα απο χρονια ειναι ακομα εκει, γιατι απλα συντηρειται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

γιατι να φυγει? εδω στα αυτοκινητα καμια φορα βλεπεις το φαναρι με υγρασια, επειδη πηραν καποια στιγμη και μετα απο χρονια ειναι ακομα εκει, γιατι απλα συντηρειται.

Ναι, δεν ξερω μπορει να εχεις δικιο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα το κινητο επεσε κατω δυστυχώς στην δεξια πανω γωνια εχει φυγει υπαρβολικα ενα μικρο κομματακι δεν φαίνεται σχεδον

καθολου...Αξιζει να το φτιαξω?Και αν ναι ξερουμε ποσα πανε πανω κατω αυτες οι επισκευες?Επισης παρατηρησα απο την απεναντη πλευρα

ενα κιτρινο σημαδι στην οθονη αριστερα αριστερα διπλα στο πλαισιο..Ειδικα σε ασπρο χρωμα φαίνεται αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης στην εκκινηση μου γραγει καμια φορα, αναβαθμιση εφαρμογων. Δεν ξερω τι παιζει, αλλα μολις παρουμε και 5.1.1 θα κανω ενα clean install Παλι.

 

Το ανέφερα και εγώ 2-3 σελίδες πίσω, έχω την υποψία οτι στο 5 η google θα περνάει αναβαθμίσεις λειτουργικού στα τυφλά..... μετά την κατάργηση των αποσπώμενων μπαταριών για να μην χάνεται ποτέ το στίγμα μας, τώρα θα υπάρχει και απομακρυσμένος έλεγχος του smartphone μας χωρίς καν να το καταλαβαίνουμε! Καλά κάνω και διατηρώ τα Τ39 και 6150 μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ακούς High-Res Audio το Stairway to Heaven. Αξία ανεκτίμητη!

Σα να ακούς μουσική για πρώτη φορά! Τρομερο το Music Player!

 

Διαφώτισε με διότι δε το γνωρίζω το high res

Link to comment
Share on other sites

Διαφώτισε με διότι δε το γνωρίζω το high res

 

Είναι ήχος υψηλής ανάλυσης πολυ καλύτερος απο CD και απλά αρχεία .flac. Το High Definition της μουσικής ας πούμε. Το κακό ομως είναι οτι είναι δυσεύρετα και πρέπει να τα πληρώσεις on-line για να τα αποκτήσεις. Αμα δεις στην εικόνα στο κατω αριστερό μέρος της φωτογραφίας εμφανίζεται ενα εικονίδιο HR που σε άλλα αρχεία μουσικής δεν εμφανίζεται. Περισσότερες πληροφορίες δες εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/High-resolution_audio

 

http://www.sony.gr/electronics/hxos-hi-res

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, παρ' ότι εβαλα την 5.0.2, το σοβαρο προβλημα με το multitasking παραμενει... Για οσους δεν θυμούνται, είχα παραθέσει πριν απο μερικες εβδομαδες ενα θεμα που ειχα με το κινητο μετα την Lollipop οπου οταν μια εφαρμογη ετρεχε απο πισω και ηθελες να επιστρεψεις σε εκεινη, η εφαρμογη ουσιαστικα φόρτωνε απο την αρχη. Πράγμα καταστροφικό για καποιον που γραφει αρθρα μεσω Wordpress ή παιζει παιχνιδια...

 

Εχω αρχίσει να σκεφτομαι μηπως υπάρχει κάποια νέα ρύθμιση η οποία το κάνει αυτό στις εφαρμογές. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, πραγματικά. Με το που περάσουν 15-20 δευτερόλεπτα, αν επιστρέψω από το ενα app στο άλλο, αναγκαστικά το ξαναφορτώνει απο την αρχη..... Το έχει κανείς αυτό το πρόβλημα; Και πραγματικά, δεν εχω τσεκαρισμένο το "Don't Keep Activities" στο Developers Options.

 

Μπορεί μερικοί απο εσάς να μην το έχετε προσέξει, αφού αν γίνει αυτό π.χ. στο google chrome, απλά ξαναφορτώνει την σελίδα στην οποία είσασταν. Αυτό το πράγμα όμως καταντάει φοβερά εκνευριστικό για άλλα apps (και ειδικα σε παιχνιδια ή wordpress).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα έτσι είναι γενικά το android... (το πεθαμένο αρχαίο symbian δεν το έκανε...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα καμια βοηθεια εδω ?

 

Παιδια καλησπερα το κινητο επεσε κατω δυστυχώς στην δεξια πανω γωνια εχει φυγει υπαρβολικα ενα μικρο κομματακι δεν φαίνεται σχεδον

καθολου...Αξιζει να το φτιαξω?Και αν ναι ξερουμε ποσα πανε πανω κατω αυτες οι επισκευες?Επισης παρατηρησα απο την απεναντη πλευρα

ενα κιτρινο σημαδι στην οθονη αριστερα αριστερα διπλα στο πλαισιο..Ειδικα σε ασπρο χρωμα φαίνεται αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα καμια βοηθεια εδω ?

 

Παιδια καλησπερα το κινητο επεσε κατω δυστυχώς στην δεξια πανω γωνια εχει φυγει υπαρβολικα ενα μικρο κομματακι δεν φαίνεται σχεδον

καθολου...Αξιζει να το φτιαξω?Και αν ναι ξερουμε ποσα πανε πανω κατω αυτες οι επισκευες?Επισης παρατηρησα απο την απεναντη πλευρα

ενα κιτρινο σημαδι στην οθονη αριστερα αριστερα διπλα στο πλαισιο..Ειδικα σε ασπρο χρωμα φαίνεται αρκετα...

Πώς έχει φύγει υπερβολικά αλλά δρν φαίνεται και καθόλου; Ανέβασε μια φωτό. Πάρε τηλ στην Arvato να τους ρωτήσεις. Από κει και έπειτα υπάρχουν πολλά μαγαζάκια στην Αθήνα που επισκευάζουν αλλά τα Sony είναι περίεργη υπόθεση λογω αλουμινίου και αδιαβροχοποίησης.

Η οθόνη θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερο γιατί φοβάμαι ότι θα μεγαλώνει σιγά σιγά αυτή η κιτρινίλα. Το ίδιο επαθε κολλητός μου με G2 και φίλος μου με Note 3.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς έχει φύγει υπερβολικά αλλά δρν φαίνεται και καθόλου; Ανέβασε μια φωτό. Πάρε τηλ στην Arvato να τους ρωτήσεις. Από κει και έπειτα υπάρχουν πολλά μαγαζάκια στην Αθήνα που επισκευάζουν αλλά τα Sony είναι περίεργη υπόθεση λογω αλουμινίου και αδιαβροχοποίησης.

Η οθόνη θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερο γιατί φοβάμαι ότι θα μεγαλώνει σιγά σιγά αυτή η κιτρινίλα. Το ίδιο επαθε κολλητός μου με G2 και φίλος μου με Note 3.

 

Καλησπερα.Αν προσεξες λεω υπερβολικα λιγο.Ναι φυσικα η οθονη ειναι που με πειραζει..Εχει να κανει με το πέσιμο η οθονη?

Παμε για πανω απο 100 ευρο ?Πηρα στην avarto και μου ειπαν να το παω απο εκει οτι να ναι...

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

Στη Sony σιγουρα στο κανουν αλλαγη και σου δινουν εγγυηση για αδιαβροχοποιηση κανονικα . Το κοστος ομως λογικα ειναι ακριβο . Μπορεις να ρωτησεις ομως με ενα τηλ.

 

Αμα εμπιστευτεις αλλο μαγζι δεν θα εχεις αδιαβροχο κινητο απλα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...