Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω την εβαλα ( debloated ) εκδοση. Πολυ καλη , καθολου lag η μπαταρια αυξηθηκε 25% σε διαρκεια.

Με reset σε factory settings παντα.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο κιόλας φίλε μου αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ; 25% καλύτερη απόδοση ; ούτε η ίδια η SONY, ούτε και η ομάδα ανάπτυξης της MM δεν αναφέρουν τέτοια νούμερα.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο κιόλας φίλε μου αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ; 25% καλύτερη απόδοση ; ούτε η ίδια η SONY, ούτε και η ομάδα ανάπτυξης της MM δεν αναφέρουν τέτοια νούμερα.

 

Αν είχες τη Stamina ενεργοποιημένη πριν, εννοείται οτι τώρα βλεπεις καλύτερη απόδοση σε ταχυτητα χωρίς αυτη, και το Dose κανει την ιδια καλη δουλειά στη μπαταρία, αν οχι καλύτερη. Άκουγα μουσική μέσω Bluetooth στο Music app και η μπαταρία έπεφτε λιγοτερο σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες. Τώρα εσυ αν δε γουστάρεις μείνε εκεί που είσαι. Γούστα ειναι αυτά. Ο φίλος δεν ήταν καθόλου υπερβολικός, εσύ είσαι.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες τη Stamina ενεργοποιημένη πριν, εννοείται οτι τώρα βλεπεις καλύτερη απόδοση σε ταχυτητα χωρίς αυτη, και το Dose κανει την ιδια καλη δουλειά στη μπαταρία, αν οχι καλύτερη. Άκουγα μουσική μέσω Bluetooth στο Music app και η μπαταρία έπεφτε λιγοτερο σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες. Τώρα εσυ αν δε γουστάρεις μείνε εκεί που είσαι. Γούστα ειναι αυτά. Ο φίλος δεν ήταν καθόλου υπερβολικός, εσύ είσαι.

 

Δηλαδή εγώ που έχω STAMINA στην 5.1.1 όταν θα κάνω την μετάβαση θα δω +25% απόδοση στην μπαταρία ;

Το μήνυμα μου στον φίλο πάνω δεν είχε ούτε εμπάθεια, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα απλά δεν είχα ξαναδιαβάσει πουθενά για τέτοια βελτίωση και μου φάνηκε υπερβολικός . Το δικό σου από την άλλη άστo καλύτερα…

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Τη βελτιστοποίηση μπαταρίας (Doze), την έχετε ενεργοποιημένη για όλες τις εφαρμογές; Αφού την ενεργοποιήσω, βγαίνω από το μενού της και μόλις ξαναμπώ την βλέπω απενεργοποιημένη!

 

Επίσης, το εικονίδιο της φωνητικής αναζήτησης, πώς φεύγει από την οθόνη κλειδώματος;

Edited by alex_1982
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω STAMINA στην 5.1.1 όταν θα κάνω την μετάβαση θα δω +25% απόδοση στην μπαταρία ;

Το μήνυμα μου στον φίλο πάνω δεν είχε ούτε εμπάθεια, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα απλά δεν είχα ξαναδιαβάσει πουθενά για τέτοια βελτίωση και μου φάνηκε υπερβολικός . Το δικό σου από την άλλη άστo καλύτερα…

 

εγω στης μανας μου που ειχα στησει και stamina Και τα παντα, τωρα χωρις εξοικονομηση γιατι τη βγαζει κτλ,βλεπω οτι εχει συν 2-3 ημερες. Εκει που ηταν στις 3 δηλαδη ημερες χρησης, τωρα εχει παει 5-6..και με χρηση 3G (δεν κλεινει ποτε δεδομενα-wifi), με whatsapp κτλ κτλ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα κάνω καθαρή εγκατάσταση και εγώ και θα σας πω αποτελέσματα. Η χρήση μου είναι πολύ τυπική, οι εφαρμογές λίγες και σταθερές, facebook και άλλα τέτοια δεν έχω. Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα το κινητό αυτό θα μείνει για πάρα πολύ στην κατοχή μου . Μάλιστα σκέφτομαι αν θα το αγοράσω για δεύτερη συσκευή ή θα πάω στο Z5c σε λίγο καιρό.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ χθες το update χωρίς καθαρή εγκατάσταση, από μπαταρία θα πω σε 1-2 μέρες τι παίζει. Κατά τα άλλα από θέμα ταχύτητας είναι αισθητά γρηγορότερο.

 

Edit.

 

2 αρνητικά που παρατήρησα

1. Όταν έχω καινούργιο μήνυμα σε viber, whatsapp και mail ενώ έρχεται ειδοποίηση στη συντόμευση της εφαρμογής δεν εμφανίζεται πλέον το νούμερο που έδειχνε πόσα νέα μηνύματα υπάρχουν.

 

2. Χάθηκε το μενού που εμφανιζόταν όταν στο κεντρικό μενού έκανες κίνηση προς τα δεξιά.

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by lefkal
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω εξοικονόμηση μπαταρίας ενεργό, δουλεύει πάντα ή όταν φτάσει στο 15%;

Επίσης το βλεπω να lagαρει.... Έκανα update πάνω από την 5.1.1 ota η οποία πήγαινε σφαίρα...

Μήπως υπάρχουν καλούν ιδανικές ρυθμίσεις για ταχύτητα συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω εξοικονόμηση μπαταρίας ενεργό, δουλεύει πάντα ή όταν φτάσει στο 15%;

Επίσης το βλεπω να lagαρει.... Έκανα update πάνω από την 5.1.1 ota η οποία πήγαινε σφαίρα...

Μήπως υπάρχουν καλούν ιδανικές ρυθμίσεις για ταχύτητα συσκευής;

 

Για την εξοικονόμηση, εξαρτάται από τη ρύθμιση που έχεις κάνει μέσα από την εφαρμογή. Κλικάροντας πάνω στην αυτόματη ενεργοποίηση σου βγάζει επιλογές.

 

Όσον αφορά στην αναβάθμιση, είναι κανόνας ότι κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναστήνουμε το τηλέφωνο από την αρχή σε κάθε μεγάλη αναβάθμιση (π.χ. από την 4.4.4 στην 5.0, από την 5.1.1 στην 6.0 κλπ). Εγώ έκανα το upgrade μέσω PC Companion, χωρίς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και η αλήθεια είναι πως δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα, ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ και είμαι στο στήσιμο. Μία πρώτη ερώτηση το έχω να δουλεύει μόνο 2g δίκτυο και κλειστά τα δεδομένα και στο εικονίδιο του σήματος έχει το E γιατί; στίς προηγούμενες εκδόσεις δεν υπήρχε.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω factory reset μετα απο 2-3 μήνες γιατι λένε οτι θα επαναφέρουν τη Stamina. Πάντως δε νομίζω οτι χρειάζεται το factory reset γενικα, γιατι η έκδοση 6.0.1 ειναι πολυ πιο σταθερή σε σχεση με τις προηγούμενες. Ειναι σαν τα windows 10 που τα περνάς πανω απο τα 8.1 ή τα 7 και παραμένουν σταθερά. Πιστεύω οτι μόνο σε παλαιότερα λειτουργικά χρειάζεται το factory reset. Ακομα και να εχει κάποια bugs θα λυθούν με αναβαθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω εξοικονόμηση μπαταρίας ενεργό, δουλεύει πάντα ή όταν φτάσει στο 15%;

Επίσης το βλεπω να lagαρει.... Έκανα update πάνω από την 5.1.1 ota η οποία πήγαινε σφαίρα...

Μήπως υπάρχουν καλούν ιδανικές ρυθμίσεις για ταχύτητα συσκευής;

 

Όταν την έχεις ενεργή δουλεύει πάντα αλλά στη φόρτιση βγαίνει και αυτόματα μπαίνει μόνο από το 15% και κάτω..εμένα δε laggarei αλλά έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω θα κανω factory reset μετα απο 2-3 μήνες γιατι λένε οτι θα επαναφέρουν τη Stamina. Πάντως δε νομίζω οτι χρειάζεται το factory reset γενικα, γιατι η έκδοση 6.0.1 ειναι πολυ πιο σταθερή σε σχεση με τις προηγούμενες. Ειναι σαν τα windows 10 που τα περνάς πανω απο τα 8.1 ή τα 7 και παραμένουν σταθερά. Πιστεύω οτι μόνο σε παλαιότερα λειτουργικά χρειάζεται το factory reset. Ακομα και να εχει κάποια bugs θα λυθούν με αναβαθμίσεις.

Μακάρι γιατί τώρα έγινε βλακειαόπως το έφτιαξαν. Τώρα για την καθαρή διαφωνώ. Τόσο στα 10 που έχω δει τελευταία τρελά προβλήματα να λύνονται όσο και στο Android.. πάντα με καθαρή είναι καλύτερα απλά μπορεί να μην χρειάζεται.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο κιόλας φίλε μου αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ; 25% καλύτερη απόδοση ; ούτε η ίδια η SONY, ούτε και η ομάδα ανάπτυξης της MM δεν αναφέρουν τέτοια νούμερα.

 

Το εβγαλα απο το φορτιστη δευτερα στις 22.00, σημερα τωρα που μιλαμε εχω ακομα 15%. Το 25% ηταν συντηρητικο ειναι παραπανω.

Πριν ειχα το και stamina ενεργοποιημενο και greenify και κραταγε οριακα 2 μερες. Πανω κατω την ιδια χρηση κανω.

Αυτα βλεπω αυτα μεταφερω...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανένας άλλος το θέμα με τις ειδοποιήσεις στη συντόμευση των watchapp, viber και email?

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ και είμαι στο στήσιμο. Μία πρώτη ερώτηση το έχω να δουλεύει μόνο 2g δίκτυο και κλειστά τα δεδομένα και στο εικονίδιο του σήματος έχει το E γιατί; στίς προηγούμενες εκδόσεις δεν υπήρχε.

 

Αυτό συμβαίνει και στο Z3 μου. Πιστεύω ότι είναι ένα μικρό bug. Δεν φεύγει δηλαδή το εικονίδιο των δεδομένων όταν αυτά είναι κλειστά..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο την αλλη δεν με πειραζει καθολου που φαινεται.... ισα ισα που ανα πασα στιγμη ξερω αν εχω σημα 2g-3g-4g..... και αν δεν αναψουν τα βελακια πανω κατω δεν εχω φοβο οτι κατεβαζω δεδομενα !
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο την αλλη δεν με πειραζει καθολου που φαινεται.... ισα ισα που ανα πασα στιγμη ξερω αν εχω σημα 2g-3g-4g..... και αν δεν αναψουν τα βελακια πανω κατω δεν εχω φοβο οτι κατεβαζω δεδομενα !

 

Αυτό ακριβώς. Όχι μόνο δεν το θεωρώ bug αλλά μια προσθήκη που έπρεπε να υπάρχει καιρό τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξιζει να κάνω την αναβάθμιση σε 6 ή να μείνω στην 5;

 

Εγώ δεν παρατήρησα καμία αξιοσημείωτη διαφορά. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν ήμουν τόσο περίεργος ώστε να με ενοχλεί το εικονίδιο της αναβάθμισης, δεν θα την είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Για το εικονίδιο παιδιά ίσως δεν είναι bug και όντως το βρίσκω και εγώ χρήσιμο. Δεν έχω κλείσει μέρα με την νέα έκδοση όμως μέχρι τώρα μόνο θετικά έχω να πώ. Και μόνο η απίστευτη αίσθηση ταχύτητας του κινητού με έχει εντυπωσιάσει. Άραγε και το Z5c είναι αντίστοιχα γρήγορο με την MM ;
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι είναι το εικονίδιο αριστερά από το WiFi;

http://postimg.org/image/3slh2xnep/

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κάποιος τι είναι το εικονίδιο αριστερά από το WiFi

http://postimg.org/image/3slh2xnep/

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποίηση την λειτουργία (μην ενοχλειτε) για να τη απενεργοποιησεις πρέπει να κατεβάσεις κάτω την μπάρα με τα notification.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...