Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την πρώτη φόρτιση ακόμα, κλείνω σε λίγο 2 μέρες συνέχεια ανοιχτό σε λίγο, και είναι ακόμα στο 26% ! Not bad eh?

 

Αυτά που δε μου αρέσουν τόσο μέχρι τώρα είναι οι παραδοσιακές λειτουργίες. Ο dialer μου φαίνεται λίγο βασικός, δεν υποστηρίζει και ελληνικό T9. Επίσης, η εφαρμογή SMS δε φαίνεται να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά! Πάω για DialerOne και ChompSMS μου φαίνεται..

 

Φίλε εγω το αγόρασα απο Ελλάδα και μου βγάζει το Τ9 στα ελληνικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μια χάρη όσοι έχετε αγοράσει την συσκευή μπορείτε να πείτε τον κωδικό κατασκευής των μοντέλων σας?

 

To μοντέλο λέγεται D5803.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To μοντέλο λέγεται D5803.

 

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν εννοουσα τον κωδικο του μοντελου. Αναφερομουν στον κωδικο κατασκευης της συσκευης σου (και οποιος αλλος το εχει αγορασει) ειναι τυπου πχ 14w22 και το γραφει στο χαρτακι που ειναι εσωτερικα στο τηλεφωνο η ακομη και στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγω το αγόρασα απο Ελλάδα και μου βγάζει το Τ9 στα ελληνικά.

 

Αυτό δεν το ήξερα/κατάλαβα. Δηλαδή ανά αντιπροσωπεία προσαρμόζουν κάποιες παραμέτρους του software; Αλλά (απαντώ ο ίδιος στην ερώτησή μου) πρέπει να ισχύει γιατί όταν το άνοιξα πρώτη φορά μου πρότεινε σα γλώσσα συστήματος τα Ιταλικά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα/κατάλαβα. Δηλαδή ανά αντιπροσωπεία προσαρμόζουν κάποιες παραμέτρους του software; Αλλά (απαντώ ο ίδιος στην ερώτησή μου) πρέπει να ισχύει γιατί όταν το άνοιξα πρώτη φορά μου πρότεινε σα γλώσσα συστήματος τα Ιταλικά..

 

Ισχύει αυτο.

Επειδη αγοράζω πάντα απο εξωτερικό για αυτο και το θέμα χαρακτήρων σε sms μου ειναι οικείο και το αντιμετωπίζω με την εφαρμογή που σου ανέφερα.

Ειναι το πολυ μικρό τίμημα που πληρώνω που όμως αντισταθμίζεται απο τις πιο ανταγωνιστές τιμές στο εξωτερικό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο.

Επειδη αγοράζω πάντα απο εξωτερικό για αυτο και το θέμα χαρακτήρων σε sms μου ειναι οικείο και το αντιμετωπίζω με την εφαρμογή που σου ανέφερα.

Ειναι το πολυ μικρό τίμημα που πληρώνω που όμως αντισταθμίζεται απο τις πιο ανταγωνιστές τιμές στο εξωτερικό.

 

δεν υπαρχει κανενα τιμημα, οπως εχουμε πει πολλες φορες, με το flashtool μπορεις να βαλεις οποια ρομ θες μεσα και να ειναι σα να το πηρες απο οπου θες..αν βαλεις ελληνικη,θα ειναι ιδιο με ενα που αγοραστηκε απο πλαισιο πχ..

Οποτε, απλα βρειτε μια ρομ, ας την ανεβασει καποιος τελος παντων που εχει ελληνικο Ζ3..

Εγω στο Ζ1c την εχω ανεβασει την ελληνικη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα με το D5833 που εμφανιστηκε εδω
Το καινουριο μοντελο το φερνουν απο κινα. Αλλα δε πρεπει να υπαρχει καμια διαφορα..
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα με το D5833 που εμφανιστηκε εδω

 

Αυτό το πρόσεξα κι εγώ εχθές και ήθελα να ρωτήσω σήμερα αν γνωρίζει κάποιος τι διαφορές υπάρχουν και με πρόλαβες!!!

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Το καινουριο μοντελο το φερνουν απο κινα. Αλλα δε πρεπει να υπαρχει καμια διαφορα..

 

Αυτό το πρόσεξα κι εγώ εχθές και ήθελα να ρωτήσω σήμερα αν γνωρίζει κάποιος τι διαφορές υπάρχουν και με πρόλαβες!!!

 

ποια η διαφορα με το D5833 που εμφανιστηκε εδω

 

Έχει διαφορετικές μπάντες στο 4G συν το TDD-LTE. Δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα με το D5833 που εμφανιστηκε εδω

 

Απο οτι εχω ψάξει το D5833 διαθέτει παραπάνω τη συμβατότητα με τα Ασιατικά δίκτυα TD-LTE ενω το D5803 είναι συμβατο με τα δίκτυα Ευρώπης και Αμερικής

 

Networks

 

D5803

UMTS HSPA+ 850 (Band V), 9

00 (Band VIII), 1700 (Band IV),

1900 (Band II), 2100 (Band I) MHz

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz

LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 20)

 

D5833

UMTS HSPA+ 850 (Band V), 9

00 (Band VIII), 1900 (Band II),

2100 (Band I) MHz

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz

LTE (Bands 1, 3, 5, 7, 8, 28)

TD LTE Band 40

 

Πηγη

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αποψη για την καμερα σε low light conditions?

Στο αυτόματο μέτρια με επιείκεια , στο manual αν ξέρεις να τη ρυθμίσεις αρκετά καλή, θα βοηθούσε περισσότερο αν είχε πιο αξιόλογο led.

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο μέτρια με επιείκεια , στο manual αν ξέρεις να τη ρυθμίσεις αρκετά καλή, θα βοηθούσε περισσότερο αν είχε πιο αξιόλογο led.

 

Δεν εχει αλλαξει τιποτα δηλαδη απο τις προηγουμενες σειρες οσον αφορα τις νυχτερινες ληψεις...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αλλαξει τιποτα δηλαδη απο τις προηγουμενες σειρες οσον αφορα τις νυχτερινες ληψεις...

 

Υποτίθεται ότι έχει βελτιωθεί η νυχτερινή λήψη επειδή μεγάλωσε το iso!

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο μέτρια με επιείκεια , στο manual αν ξέρεις να τη ρυθμίσεις αρκετά καλή, θα βοηθούσε περισσότερο αν είχε πιο αξιόλογο led.

 

οταν λες να ειχε πιο αξιολογο τι εννοεις? Νομιζω οτι κανεις δεν ενδιαφερεται τοσο για το Led οσο για τις πιο μακρινες φωτογραφιες που δεν βαζεις φλας, αλλα θες να εχει καλη ποιοτητα χωρις θορυβο..

Τωρα το οτι μεγαλωσε το iso δεν το βλεπω σαν βελτιωση..εκτος αν δεν βγαζει κοκο, που αμφιβαλλω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάστε το Snap Camera HDR.

 

Βγάζει HDR ακόμα και στα 20,7 mp (και οχι μέχρι τα 8) και καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες απο αυτές του λογισμικού του κινητού. Πραγματικά εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες της κάμερας και χωρίς να παιδεύεσαι με πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Το καλύτερο app:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάστε το Snap Camera HDR.

 

Βγάζει HDR ακόμα και στα 20,7 mp (και οχι μέχρι τα 8) και καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες απο αυτές του λογισμικού του κινητού. Πραγματικά εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες της κάμερας και χωρίς να παιδεύεσαι με πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Το καλύτερο app:)

 

Έχεις συγκρίνει φωτογραφίες της εφαρμογής με την κάμερα του κινητού? Μεγάλη διαφορά?

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβάστε το Snap Camera HDR.

 

Βγάζει HDR ακόμα και στα 20,7 mp (και οχι μέχρι τα 8) και καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες απο αυτές του λογισμικού του κινητού. Πραγματικά εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητες της κάμερας και χωρίς να παιδεύεσαι με πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Το καλύτερο app:)

 

Πολύ καλή εφαρμογή. Τη δοκίμασα κι εγώ στο Z1 Compact και φαίνεται να δίνει καλύτερα αποτελέσματα από το εργοστασιακό app της κάμερας.

 

Πολύ παράξενο όμως, δε βλέπω πουθενά ρύθμιση για το ISO, ενώ λέει ότι έχει... :what:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου κανονικα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εφαρμογή. Τη δοκίμασα κι εγώ στο Z1 Compact και φαίνεται να δίνει καλύτερα αποτελέσματα από το εργοστασιακό app της κάμερας.

 

Πολύ παράξενο όμως, δε βλέπω πουθενά ρύθμιση για το ISO, ενώ λέει ότι έχει... :what:

 

Ουτε έμενα μου βγάζει ISO αλλα αφου το χειρίζομαι καλύτερα δεν με ενοχλεί. Ισως σε επόμενες αναβαθμίσεις να μπει επειδή ειναι καινούργια συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Να ρωτήσω κατι τα ευρωπαϊκά εχουν ελληνικη γλώσσα ή οχι;

 

Ναι φιλε μου κανονικα

 

Ελληνικά εχουν σίγουρα αλλά αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι δεν έχουν ελληνικό Τ9 για ορθογραφικό έλεγχο.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα λέγαμε μερικοί πως είναι καλό να περιμένετε λίγο και να μην είστε από τους πρώτους που θα το πάρετε..... δεν μας ακούσατε!!

Άρχισαν πολλοί χρήστες στα φόρουμ της Sony και διαμαρτύρονται για μια ροζ (ή πράσινη) σκιά που εμφανίζεται στις φωτογραφίες!

Μακάρι να είναι θέμα software και όχι hardware, αλλά όπως και να έχει πρέπει η sony να το κοιτάξει!

(Βέβαια τόσο καιρό ΔΕΝ έχει δώσει ΚΑΜΙΑ σημασία στο ""η κάμερα δεν είναι διαθέσιμη" που πετάει μερικές φορές στο Ζ1 compact, αλλά τέλος πάντων!)

Περισσότερα εδώ ----->>> http://www.xperiablog.net/2014/10/27/xperia-z3-owners-reporting-issues-with-pink-shading-in-pictures/

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα λέγαμε μερικοί πως είναι καλό να περιμένετε λίγο και να μην είστε από τους πρώτους που θα το πάρετε..... δεν μας ακούσατε!!

Άρχισαν πολλοί χρήστες στα φόρουμ της Sony και διαμαρτύρονται για μια ροζ (ή πράσινη) σκιά που εμφανίζεται στις φωτογραφίες!

Μακάρι να είναι θέμα software και όχι hardware, αλλά όπως και να έχει πρέπει η sony να το κοιτάξει!

(Βέβαια τόσο καιρό ΔΕΝ έχει δώσει ΚΑΜΙΑ σημασία στο ""η κάμερα δεν είναι διαθέσιμη" που πετάει μερικές φορές στο Ζ1 compact, αλλά τέλος πάντων!)

Περισσότερα εδώ ----->>> http://www.xperiablog.net/2014/10/27/xperia-z3-owners-reporting-issues-with-pink-shading-in-pictures/

 

Διάβασε και τα σχόλια στο τέλος.. Πολλοί αναφέρουν ότι το κάνει και σε galaxy και σε iphone.. Άρα δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την sony!!

Rogers
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και τα σχόλια στο τέλος.. Πολλοί αναφέρουν ότι το κάνει και σε galaxy και σε iphone.. Άρα δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με την sony!!

 

Ναι αδερφέ το είδα, αλλά όσα iphone είχα, αλλά και το z1 compact που ήδη έχω βγάλει πάνω από 1000+ τρομερές φωτογραφίες, δεν έχω δει το παραπάνω θέμα σε καμία απολύτως! Οπότε κάτι άλλο θα συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένη φουρνιά των z3 compact, ή έστω χρειάζεται κάποια αναβάθμιση λογισμικού της κάμερας που θα διορθώσει το θέμα! :)

Αναμένουμε τι θα πει (αν πει ποτέ κάτι) η Sony!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...