Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την δικιά μου συμβίωση με το z2 ήμουν ευχαριστημένος απο αποψη θερμοκρασιών που σε αναμονή ήταν απόλυτα δροσερό και σε νορμαλ χρήση δηλαδή browsing με wifi,3G,μουσική με bt,ομιλία sms,watchup ήταν απο δροσερό έως ελαφριά θερμό.

Μόνο σε gps και μπόλικες φωτό ζεσταινόταν αρκετά όταν το χρησιμοποιούσες η αλλιώς ζεματουσε σε 4k.

Παιχνιδια δεν παίζω ποτε απο κινητό.

 

Τώρα εσυ καλύτερο συμπέρασμα θα βγάλεις αφού έχεις κάνει 4-5 πλήρες φορτίσεις και μια εβδομάδα χρήση.

Πάντως στην χειρότερη πρέπει να είναι όπως σε εμένα με το z2.

Αν είναι χειρότερα απο αυτά που σου περιγράφω τότε θα πρέπει εκτός της μιας εβδομαδας χρήσης να πουν την άποψη του και άλλοι χρήστες που δυστυχώς δεν είναι πολλοί η πιθανό να χρειαστεί κανα update να περιμένεις.

Δεν είναι λίγες οι φορές που κινητά στην αρχή έχουν ψιλό θέμα με την θερμοκρασία.

Υπόψη εγώ μετράω τη θερμοκρασία πάντα πως τη νιώθω στο χέρι,όχι με μετρήσεις.

Αλλα έχω την εμπειρία να διακρίνω ποτε φυσιολογικό και ποτε όχι.

 

Επίσης στην μετά μια εβδομάδα μπορείς να επιχειρήσεις ένα reset αν δεις οτι σε ενοχλεί η το θεωρείς μη φυσιολογικό αυτό που εισπράττεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση κυρίως σε όσους έχουν παραλάβει το Z3c τους αλλά και για όσους έχουν xperia της σειράς Z. Πού περίπου κυμαίνονται οι θερμοκρασίες του CPU σας? Στο δικό μου σε idle η θερμοκρασία του CPU κυμαίνετε μεταξύ 33-38 βαθμούς, με ελαφριά χρήση φτάνει τους 38-45 και με βαριά χρήση έχω δει μέχρι και 48 βαθμούς και πιστεύω πως αν το ζορίσω ακόμα περισσότερο μπορεί να φτάσει και 50. Η ψηλότερη θερμοκρασία που έχω δει για την μπαταρία είναι 38 βαθμοί. Γενικά ζεσταίνεται σχετικά εύκολα και όταν η θερμοκρασία ανεβεί πάνω από τους 45 νιώθεις λίγο την ζέστη στο γυαλί πίσω. Είναι φυσιολογικές αυτές οι θερμοκρασίες και απλά είμαι εγώ παρανοϊκός ή έπεσα σε προβληματική συσκευή?

 

Μία χαρά φυσιολογική θερμοκρασία είναι,απλά ίσως λόγω κατασκευής να αισθάνεσαι την ζέστη.

Εδώ έχουμε βαρεσει και 70 βαθμούς με άλλες συσκευές,μην σε αγχωνει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απο την δικιά μου συμβίωση με το z2 ήμουν ευχαριστημένος απο αποψη θερμοκρασιών που σε αναμονή ήταν απόλυτα δροσερό και σε νορμαλ χρήση δηλαδή browsing με wifi,3G,μουσική με bt,ομιλία sms,watchup ήταν απο δροσερό έως ελαφριά θερμό.

Μόνο σε gps και μπόλικες φωτό ζεσταινόταν αρκετά όταν το χρησιμοποιούσες η αλλιώς ζεματουσε σε 4k.

Παιχνιδια δεν παίζω ποτε απο κινητό.

 

Παρόμοια είναι η κατάσταση στο Z3c μου. Σε standby είναι τελείως δροσερό, με ελαφριά χρήση και πάλι είναι δροσερό, σε μέτρια χρήση (browsing, what's up/viber/fb messenger, κάποιο ελαφρύ game) αρχίζει να θερμαίνεται ελάχιστα και σε βαριά χρήση (ειδικά με κάμερα) αρχίζει να ζεσταίνεται κάπως (4k δεν έχω δοκιμάσει ακόμα). Δεν ζεσταίνεται υπερβολικά αλλά το νιώθεις στο πίσω μέρος. Τις θερμοκρασίες τις ανέφερα περισσότερο ως μέτρο σύγκρισης.

 

Μία χαρά φυσιολογική θερμοκρασία είναι,απλά ίσως λόγω κατασκευής να αισθάνεσαι την ζέστη.

Εδώ έχουμε βαρεσει και 70 βαθμούς με άλλες συσκευές,μην σε αγχωνει.

 

Καθησυχαστική απάντηση :). Όντως παίζει να είναι λόγω κατασκευής. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει xperia Ζ series κινητό εντατικά και οι προηγούμενές μου συσκευές (Xperia play, htc one X, nexus 7) είχαν όλες πλαστική κατασκευή, οπότε η αίσθηση ήταν εντελώς διαφορετική.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Γενικά αν εξαιρέσω αυτό το μικρό θεματάκι με την θερμοκρασία η συσκευή είναι πολύ καλή. Ένα πράγμα που παρατήρησα σήμερα είναι πως το wifi της συσκευής είναι πολύ δυνατό, όσο δυνατό ή ακόμα και πιο δυνατό από το wifi του laptop μου. Η μπαταρία στην πρώτη φόρτιση φαίνεται αρκετά καλή. Από ψες αργά το βράδυ που το έβγαλα από τον φορτιστή μέχρι αυτή την ώρα η μπαταρία βρίσκετε στο 55% και φαντάζομαι ξέρετε πως είναι η χρήση της πρώτης μέρας :p.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια αναφορά στα ηχεία του? Η ένταση είναι ικανοποιητική? Σε σχέση με άλλα κινητά?

 

Προσωπικά τα βρίσκω ικανοποιητικά αλλά όχι ιδιαίτερα δυνατά, μέτρησα τώρα τα decibel σε ένα τραγούδι από το youtube, το ψηλότερο που έφτασε ήταν 68 db. Το Nexus 7 που έχω στο ίδιο τραγούδι έφτασε στα 68 db αλλά μου φαίνεται ελαφρός πιο δυνατό. Γενικά πιστεύω τα ηχεία είναι μέτρια προς καλά ως προς την ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Παρεληφθη σε ασπρο απο Expansys στα 530

 

Μολις το συνδεσα και στο Wifi πηρε update .

 

Τελεια ηχεια !!! και γενικα απο το λιγο που το χω δουλεψει

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως σας βρηκα..

σκοπευω να αγορασω το z3c (σε πρασινο λογικα..θελω να το δω απο κοντα πρωτα) και θελω τα φωτα σας..

καταρχας απο που να το αγορασω?απο εδω ή απο εξω? (εχω επιδοτηση 200 ευρω σε καταστημα βονταφον,κοτσωβολο ή πλαισιο)

αμα το παρω απεξω εδω θα με καλυπτει η εγγυηση (αχρειαστη να ναι) ή θα εχω προβλημα?

επισης θελω καρτα μνημης 128GB αυτη ειναι καλη ή υπαρχει κ πιο γρηγορη? http://www.ebay.com/itm/SanDisk-128GB-Micro-SD-SDXC-MicroSD-TF-Class-10-128G-128-GB-Mobile-Ultra-30MB-s-/251543098006?pt=Digital_Camera_Memory_Cards&hash=item3a91231296

αυτο το εχει κανενας ή να προτιμησω καποιο γνησιο? http://www.ebay.com/itm/281437845129?_trksid=p2055119.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

τι να κανω?να αγορασω απο δω το κινητο και τα εξτρα (θηκη,καρτα μνημης,καλωδιο ή doc για να μην εχω συνεχεια ανοιξε κλεισε το καπακι) απεξω?το αναποδο ? ή ολα απο εξω?

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα τη Δευτερα κυκλοφορει σε καταστηματα!!!

 

Τη δευτέρα ή στις 22/10;; Ακούστηκαν 2 ημερομηνίες..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα καποιον σε γνωστο καταστημα και μου ειπε Δευτερα 6 του μηνα... Σημερα ρωτησα.

 

Στις 22 μηπως ειναι το Νεξους 6?

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα καποιον σε γνωστο καταστημα και μου ειπε Δευτερα 6 του μηνα... Σημερα ρωτησα.

 

Στις 22 μηπως ειναι το Νεξους 6?

 

Χμμ.. με τόσα που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί! Την Δευτέρα θα πάω να το δοκιμάσω στα public!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωματικά το καμάρι της Sony για το 2014 είναι το z3 compact ως την κορυφαία android πρόταση ανεξάρτητος ιντσών σήμερα που κυκλοφορεί στην αγορά και κατατροπώνοντας υπερτιμημένες και "λίγες" προτάσεις ακόμα και στην κατηγορία του με βάση τις ίντσες του.

 

Αφού και το σκληρόπυρινικο The Verge έμειναν άφωνοι πραγματικά :lol:

http://www.theverge.com/2014/10/3/6887063/sony-xperia-z3-and-z3-compact-review

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε, πόσες ώρες οθόνη σας βγάζει και πόση ώρα χρειάζεται για πλήρη φόρτιση?
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ήμουν να παραγγείλω το Ζ1c βγαίνει αυτό και με "κολλάει".

Για κάντε μια πρόβλεψη τιμής μέχρι τα Χριστούγεννα ρε παιδιά...να δούμε τι κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ήμουν να παραγγείλω το Ζ1c βγαίνει αυτό και με "κολλάει".

Για κάντε μια πρόβλεψη τιμής μέχρι τα Χριστούγεννα ρε παιδιά...να δούμε τι κάνουμε.

 

Αν ξεκινησει κοντα στα 500 στα σκρουτζ,δυσκολο να πεσει κατω απο 450-430 μεχρι τα Χριστουγεννα.Και εγω το ζαχαρωνω για τα Χριστουγεννα,αλλα χλωμο να δωσω τοσα πολλα για κινητο,θα περιμενω να πεσει κι αλλο...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ από κοντά σήμερα στο Ελσίνκι, που τυχαίνει να βρίσκομαι αυτές τις μέρες. Είναι φανταστικό! Έπαιξα αρκετή ώρα μαζί του. Είναι στο ιδανικό μέγεθος. Μου άρεσε και το πράσινο χρώμα. Είχε και το Z1 compact παραδίπλα, το οποίο μου φάνηκε πιο αργό στην κύλιση των μενού.

 

Είναι το επόμενο τηλέφωνό μου. Στη Φινλανδία έχει 548 ευρώ. Να δούμε στην Ελλάδα πόσο (και πότε).. Στο τσακ ήμουν, αλλά ελπίζω οτι στην Ελλάδα θα είναι φτηνότερο. Ξέχασα να ρωτήσω αν περιλαμβάνονται και τα noise cancelling ακουστικά στη συσκευασία. Τα είχε και αυτά εκεί ξεχωριστά, κόστιζαν 48 ευρώ.

 

?ui=2&ik=c721c753f9&view=fimg&th=148dc67f5a5ac7cd&attid=0.1&disp=inline&realattid=1481057929234743296-1&safe=1&attbid=ANGjdJ-xJbG_ni4Q69fsyooii0yxGR3DYqpD1M3Pwk1IJF7aHi9_dtZi-h146Gp_VlF34mADtlwyoOcFBMVs1HAmnNeFpdHklRsaQuLFzgVHUZSA_JkvqPOZiQJGKyw&ats=1412447312166&rm=148dc67f5a5ac7cd&zw&sz=w1342-h533

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε, πόσες ώρες οθόνη σας βγάζει και πόση ώρα χρειάζεται για πλήρη φόρτιση?

 

4 ώρες και 41 λεπτά οθόνη και έχω ακόμα 23%, από 100% στο 23% σε 1 μέρα 5 ώρες και 55 λεπτά, με 58% battery usage από την οθόνη σε auto brightness. Είμαι ακόμα στην πρώτη φόρτιση αύριο που θα το φορτίσω θα ενημερώσω για τον χρόνο φόρτισης.

 

Ξέχασα να ρωτήσω αν περιλαμβάνονται και τα noise cancelling ακουστικά στη συσκευασία. Τα είχε και αυτά εκεί ξεχωριστά, κόστιζαν 48 ευρώ.

 

Στο δικό μου που ήρθε από Αγγλία δεν είχε τα noise cancelling ακουστικά, είχε κανονικά ακουστικά.

Edited by Fidias
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει το μικρό σε άσπρο χρώμα ας μου στείλει πμ...

Θα κρατήσω το μεγάλο z3 καθώς και το alpha σε πιο μαζεμένες ίντσες. Οπότε το μικρό περισσεύει..

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει το μικρό σε άσπρο χρώμα ας μου στείλει πμ...

Θα κρατήσω το μεγάλο z3 καθώς και το alpha σε πιο μαζεμένες ίντσες. Οπότε το μικρό περισσεύει..

 

μπορεις να μας πεις τι σε εκανε να κρατησεις το alpha σε σχεση με το z3c;

Link to comment
Share on other sites

μετα απο λιγες μερες που το εχω να πω πως θα το κρατησω για τους εξης λογους .

 

1 ) εφτασα σε σημειο να γυρναω σπιτι το βραδυ μετα την δουλεια και να εχω 35 % μπαταρια με 5 ωρες οθονη , για να παρετε μια ιδεα με το g2 '' φτιαγμενο'' θα ειχα 15-20 στο περιπου.

 

2) ο ηχος του αν και δεν ειναι ο πιο δυνατος( ηχειο) , ειναι απο τους πιο καθαρους που υπαρχουν στις συσκευες που εχω δοκιμασει .

 

3)δεν κολαει πουθενα η συσκευη ( αν και εχω συναντησει 1-2 φορες λαγκακια του δευτερολεπτου του το συνχωρω )

 

4)η καμερα σε καποια πλανα ειναι φανταστικη και σε καποια αλλα μπορει και καλυτερα ( παντα στο αυτοματο μιλαω) και 9/10 φωτογραφιες που βγαζω με καλυπτουν 100% .

 

5) τελικα εχω κινητο σε φυσιολογικο μεγε8ος ωπου μπορω να το δουλευω σαν αν8ρωπος με το 1 χερι ( με το κουμπι του ηχου τα βρηκαμε)

 

6) κουμπι για να πηγαινεις απευθειας στην καμερα ! ειχα ξεχασει ποσο χρησιμο ειναι !!!

 

ελατωμμα για μενα ειναι το φλας του που ειναι αδυναμο , μου θυμισε κινεζικο .

 

απο το expansys μου ηρθε ετσι οπως ειναι ακριβως στο βιντεο αλλα ειχε μαζι και εναν ανταπτορα expansys 2MA και ενα Ε3 δωρο :P

 

Link to comment
Share on other sites

άντε οι κάτοχοι να το ευχαριστηθείτε!

αν έχει κανείς τον μαγνητικό φορτιστή θέλω να ρωτήσω αν το καλώδιο "ξεκολλάει" εύκολα από το σημείο φόρτισης σε περίπτωση που ασχολείσαι με το κινητό κατά την διάρκεια φόρτισης...

σε video στο youtube κάτι τέτοιο το αναφέρανε ως αρνητικό αλλά ρωτάω εδώ μπας και...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλως σας βρηκα..

σκοπευω να αγορασω το z3c (σε πρασινο λογικα..θελω να το δω απο κοντα πρωτα) και θελω τα φωτα σας..

καταρχας απο που να το αγορασω?απο εδω ή απο εξω? (εχω επιδοτηση 200 ευρω σε καταστημα βονταφον,κοτσωβολο ή πλαισιο)

αμα το παρω απεξω εδω θα με καλυπτει η εγγυηση (αχρειαστη να ναι) ή θα εχω προβλημα?

επισης θελω καρτα μνημης 128GB αυτη ειναι καλη ή υπαρχει κ πιο γρηγορη? http://www.ebay.com/itm/SanDisk-128GB-Micro-SD-SDXC-MicroSD-TF-Class-10-128G-128-GB-Mobile-Ultra-30MB-s-/251543098006?pt=Digital_Camera_Memory_Cards&hash=item3a91231296

αυτο το εχει κανενας ή να προτιμησω καποιο γνησιο? http://www.ebay.com/itm/281437845129?_trksid=p2055119.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

τι να κανω?να αγορασω απο δω το κινητο και τα εξτρα (θηκη,καρτα μνημης,καλωδιο ή doc για να μην εχω συνεχεια ανοιξε κλεισε το καπακι) απεξω?το αναποδο ? ή ολα απο εξω?

 

καμια βοηθεια καποιος?

Link to comment
Share on other sites

................

ελάττωμα για μενα ειναι το φλας του που ειναι αδυναμο , μου θυμισε κινεζικο .

................

 

Πω πω ρε φίλε, με ξενέρωσες! Είχα την ελπίδα πως θα είχαν αναβαθμίσει το φλας από το z1 copmact αλλά προφανώς άφησαν το ίδιο που είναι τραγικά μέτριο για τόσο τέλεια συσκευή! Μέχρι και για φακό αν ανάψεις για λίγο, φωτίζει λες και είναι κεράκι γενεθλίων!

Για φωτογραφίες σε σκοτάδι, δεν το συζητάω! :( Κρίμα ρε sony και ήμουν έτοιμος να σπρώξω το z1 και να πάω στο 3!

Θα περιμένω για το 4! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...