Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη εγω μετα απο ενα ατυχημα με το Μ8 (σπασμενη οθονη) ηθελα κατι αρκετα καλο να με βγαλει μεχρι να εβλεπα και το Μ9..

 

Το ΜΧ4 το εχω απο την Τεταρτη οποτε θα αναφερθω σε καποιες πρωτες εντυπωσεις.

 

Καταρχας το Flyme. Αν και εμενα ειχε την κινεζικη εκδοση(κινεζικο boot logo κλπ) περασα αμεσως την 4.1.7Α χωρις κανενα προβλημα.

Απο θεμα smoothness πρεπει να ομολογησω οτι ειναι απιστευτα γρηγορο και με εντυπωσιασε ευχαριστα-εξισου "βουτηρο" οπως και το Μ8.

Γενικα ειναι αρκετα minimal και το οτι δεν εχει app drawer μπορει να ξενησει καποιους. Εγω το οργανωσα με φακελους και ειμαι οκ.

Εχει μερικους περιορισμους/ελλειψεις (που με καθε update βλεπω οτι βελτιωνεται πολυ) αλλα εχει και καποια παρα πολυ καλα και μοναδικα features που ειναι οντως χρησιμα!

 

Μερικα απο αυτα ειναι η ρυθμιση του capacitive home button αναμεσα σε smartvoice/lock, εξυπνη αναζητηση με swype up, διαφορα gestures με κλειδωμενη οθονη και πολυ βασικο οτι κανεις root/unroot μεσα απο την συσκευη παρα πολυ ευκολα!

Ενα χαρακτηριστικο που μου εκανε πολυ εντυπωση ειναι οτι σε ενα bluetooth ακουστικο που χρησιμοποιω, ενω σε ios δειχνει την μπαταρια του ακουστικου στο κινητο(η ιδια η εταιρεια λεει οτι εχει υποστηριξη μονο σε ios) στο ΜΧ4 τη δειχνει!! (στο Μ8 δεν το υποστηριζε)

 

Στο συνολο καλυπτει τις περισσοτερες αναγκες και εχει συχνα και ουσιωδη updates. (απο οτι μπορω να δω στο meizufans). Δε μου εχει ληψει κατι φοβερο.

 

Σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι επισης πολυ καλο! Στοιβαρη κατασκευη με καλη ποιοτητα συναρμολογησης που ακομα και το πλαστικο πισω μερος κανει κατι Samsung κλπ να ντρεπονται. Οποιος την εχει δει μεχρι τωρα συμφωνει οτι ειναι και δειχνει πολυ ποιοτικο και ομορφο.

 

Καμερα δε μπορω να πω ακομα γιατι δεν εχω ασχοληθει πολυ, αλλα τα πρωτα δειγματα ειναι πολυ καλα. Αν καποιος θελει να τραβηξω μερικες ή σε συγκεκριμενες συνθηκες, ευχαριστως, αλλα εγω δεν ειμαι ειδικος. Και στο Μ8 και στο ΜΧ4 ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

 

Οσον αφορα τη μπαταρια, την πρωτη μερα επαθα και εγω αυτο που μετα το 20% επεφτε αστραπιαια. Εκτοτε εχω κανει 3 φορτησεις και εχω περιπου 4 ωρες οθονη με wifi, bluetooth, 4g, gps, sync παντα ανοιχτα με 3 λογαριασμους email, whatsapp, viber. Το Μ8 ηταν καλυτερο σε αυτο το θεμα, ισως ενα 20%. Βασικα παρατηρω οτι πασχει σε καταναλωση οταν ειναι κλειδωμενο σε σχεση με το Μ8. Απο τη στιγμη ομως που με βγαζει ανετα απο το πρωι μεχρι το βραδυ, δεν εχω παραπονο.

 

Με πειραζει λιγο που δεν εχει SD slot (αν και εχω το 32αρι), και καποια micro bugs δεξια αριστερα αλλα σε καμια περιπτωση δε χαλανε την συνολικη εμπειρια χρησης που ειναι καταπλητικη.

 

Αυτα με μια πρωτη ματια(γραφω και λιγο βιαστικα)..Οτι θελετε ρωτηστε.:)

 

 

Ένα ευχαριστώ από εμένα....με εμψυχώνεις!!!

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επί ευκαιρία μόλις βρήκα λύση στο "πρόβλημα" μας. Απλά θα επιτρέψετε στο swift μέσα από το security center της Meizu να τρέχει αυτόματα με την ενεργοποίηση της συσκευής. Το βάζεις στα allowed apps και τελειώνει το θέμα να χρειάζεται να το βάζεις έπειτα από κάθε restart.

 

Το έκανα, για να δούμε... Ας ελπίσουμε ότι θα δουλέψει γιατί είναι πολύ ενοχλητικό! :)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. Και εγώ είμαι ευχαριστημένος με το google keyboard απο lollipop me material desigh (και δεν χρειάζεται root). απλό και γρήγορο, χωρίς κωλύματα!! Το stock flyme messenger το βρήκα λίγο δύσχρηστο!! Edited by tsounakisan
Link to comment
Share on other sites

Στα χερια μου επιτελους το τουμπανο! Ειναι πανεμορφο απλα.... τωρα προχωραω σε testing εναντια στο m8 που απο εμφανηση τουλαχιστον το εχει κερδισει κατ εμε.... για να δουμε.... 4.0.4.1Ι εχω..... εντυπωσεις τις επομενες μερες.

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στα χερια μου επιτελους το τουμπανο! Ειναι πανεμορφο απλα.... τωρα προχωραω σε testing εναντια στο m8 που απο εμφανηση τουλαχιστον το εχει κερδισει κατ εμε.... για να δουμε.... 4.0.4.1Ι εχω..... εντυπωσεις τις επομενες μερες.

 

 

Καλορίζικο!!

Μία σύγκριση με την καλύτερη υλοποίηση android (για πολλούς) θα ήταν χρήσιμη! :)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!!

Μία σύγκριση με την καλύτερη υλοποίηση android (για πολλούς) θα ήταν χρήσιμη! :)

 

Ειναι η καλυτερη υλοποιηση... αδιαμφισβητητα, αυτο δυστυχως δεν το εχει καταφερει καμια συσκευη ως τωρα και εχω δουλεψει τις πιο τρανταχτες .... αλλα το να εισαι σχετικα "κοντα" του, κατι ειναι κ αυτο.... σε αυτον τον τομεα δυστυχως ακομα και τωρα με το λιγο που το εχω δουλεψει το mx4 δεν συγκρινεται με το M8.... φαινεται... ειδικα εγω το καταλαβαινω γιατι το m8 το εχω μηνες....αλλα ειναι κι αλλα εκτος απο την σπυρταδα.....we will see....

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και την 4.0.4.1 την κράτησα 2 μέρες, κάνοντας update στην 4.1.7 είδα σημαντικές βελτιώσεις και προσθήκες σε όλους τους τομείς.

Πχ το ότι δεν μπορείς να βάλεις το hangouts σαν default sms app, στην 4.1.7 διορθώθηκε.

Γενικά μην ξενίσει κάποιους που είναι στην stable 4.0.4 γιατί τα επόμενα updates έχουν μεγάλες διαφορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η καλυτερη υλοποιηση... αδιαμφισβητητα, αυτο δυστυχως δεν το εχει καταφερει καμια συσκευη ως τωρα και εχω δουλεψει τις πιο τρανταχτες .... αλλα το να εισαι σχετικα "κοντα" του, κατι ειναι κ αυτο.... σε αυτον τον τομεα δυστυχως ακομα και τωρα με το λιγο που το εχω δουλεψει το mx4 δεν συγκρινεται με το M8.... φαινεται... ειδικα εγω το καταλαβαινω γιατι το m8 το εχω μηνες....αλλα ειναι κι αλλα εκτος απο την σπυρταδα.....we will see....

 

ayτα τα αλλα στα οποια αναφερεσαι ειναι το πως πιανει σημα 3g.4g, ειναι στο ποσο γρηγορο ειναι το zoοm, ειναι στο ποσο γρηγορο ειναι το λειτουργικο γενικα αλλα και στην μπαταρια...

ειναι κατι αλλο;

 

για βαλε την 4.1.7 να μας πεις αν εχεις την ιδια αποψη

:)

 

ποια εκδοση εχεις παρει;Τι χρωμα;και απο που;

σκεφτομαι να παρω την gold.

 

PS 4.1.8 out....

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ayτα τα αλλα στα οποια αναφερεσαι ειναι το πως πιανει σημα 3g.4g, ειναι στο ποσο γρηγορο ειναι το zoοm, ειναι στο ποσο γρηγορο ειναι το λειτουργικο γενικα αλλα και στην μπαταρια...

ειναι κατι αλλο;

 

για βαλε την 4.1.7 να μας πεις αν εχεις την ιδια αποψη

:)

 

ποια εκδοση εχεις παρει;Τι χρωμα;και απο που;

σκεφτομαι να παρω την gold.

 

PS 4.1.8 out....

 

 

Πήρα την International έκδοση... 32αρι Grey, από GearBest...

 

ΝΑΙ αλλά βέβαια δεν του έχω βάλει SIM...Ακόμα...Σήμερα λέω να το δω σαν χρήση...Μέχρι τώρα το setαρα...apps, widgets, τα αρχεία μου μεταφορά από το μ8 κτλ... Τώρα είναι έτοιμο για χρήση...

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, λέω να το ξαναπάρω το κινητό :lol:

εχει κανεις κανενα shop για ασπρο-ασημί , ή εκπτωτικό κουπόνι?

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά η WIND έχει 4G ;

Δεν βρίσκω κάποιο τρόπο ενεργοποίησης όπως σε COSMOTE , VODAFONE.

 

Η wind δεν έχει 4g ακόμη.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, λέω να το ξαναπάρω το κινητό :lol:

εχει κανεις κανενα shop για ασπρο-ασημί , ή εκπτωτικό κουπόνι?

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για αγορά τις επόμενες μέρες,επίσης αν κάποιος το πουλάει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.Ρε παιδιά τι έγινε σήμερα,βλέπω οι τιμές ανέβηκαν.

Link to comment
Share on other sites

απο εδώ http://www.geekbuying.com/item/-Spain-Stock--MEIZU-MX4-1920-x-1152-4G-MTK6595-Octa-Core-5-36-Inch-Smartphone-2GB-RAM-20-70MP-Flyme-4-0-Android-4-4-FHD--Corning-Gorilla-Glass-3---Gray-340267.html με κουπονάκι QRBHLEUL , βγαίνει καλή τιμή και θα έρθει και πολύ γρήγορα. Αλλά είναι το 16GB...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα..πριν λιγες μερες αποφασισα να παραγγειλω και γω το meizu mx4 απο το 2toc αλλα απο οτι φαινεται εκανα μεγαλη πατατα καθως επελεξα σαν αποστολη ΕMS αν και τουσ ζητησα απο πριν να το μαρκαρουν ως gift απο τι εμαθα εκ των υστερων οι πιθανοτητες να αποφυγω το τελωνειο ειναι απειροελαχιστες?Εχει τυχει σε καποιον απο εσας να επιλεξει την EMS σαν αποστολη και να γλυτωσει το τελωνειο??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα..πριν λιγες μερες αποφασισα να παραγγειλω και γω το meizu mx4 απο το 2toc αλλα απο οτι φαινεται εκανα μεγαλη πατατα καθως επελεξα σαν αποστολη ΕMS αν και τουσ ζητησα απο πριν να το μαρκαρουν ως gift απο τι εμαθα εκ των υστερων οι πιθανοτητες να αποφυγω το τελωνειο ειναι απειροελαχιστες?Εχει τυχει σε καποιον απο εσας να επιλεξει την EMS σαν αποστολη και να γλυτωσει το τελωνειο??

Έχω ξαναφέρει με ems..δεν είχα θέμα κανενα

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που ακουω κατι τετοιο αλλα για ποιο λογο λενε ολοι οτι πρεπει να επιλεγουμε μονο singapore post για αποφυγη τελωνειου?
Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι που ακουω κατι τετοιο αλλα για ποιο λογο λενε ολοι οτι πρεπει να επιλεγουμε μονο singapore post για αποφυγη τελωνειου?

 

Γιατί πχ το ems είναι 50-50% για τελωνείο με Singapore είναι 95-5%...

Link to comment
Share on other sites

Οι συζητήσεις για αποφυγή τελωνείου απαγορεύονται, διότι θεωρούνται παράνομες. Πέρα από αυτό υπάρχει ξεχωριστό θέμα για αποστολές.

Μείνετε στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εδω η τελευταια Α.

 

http://bbs.flyme.cn/thread-117936-1-1.html

 

 

επισης οριστε και ενα μαγαζακι...αν και ακριβο..

https://www.topresellerstore.it

 

εχουν επισημο σερβις ακομα και στις κινεζικες εκδοσεις.

ρωτηστε τους απαντανε αμεσως.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εδω η τελευταια Α.

 

http://bbs.flyme.cn/thread-117936-1-1.html

 

 

επισης οριστε και ενα μαγαζακι...αν και ακριβο..

https://www.topresellerstore.it

 

εχουν επισημο σερβις ακομα και στις κινεζικες εκδοσεις.

ρωτηστε τους απαντανε αμεσως.

 

την έβαλε κανένας?

Link to comment
Share on other sites

4.0.4.2I διαθέσιμη για τα international...

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

"Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες θα είναι πιο φθηνο απο Meizumart, στα 359€. Αναμενεται τέλη Ιανουρίου, με προσφορές λανσαρίσματος, διαθέσιμο και στα 32GB οπως και στα χρώματα χρυσο και λευκό. "

Αυτα γραφει η σελιδα "Meizu Greece" στο facebook, πιστευετε απο αξιζει να το παρω απο Ελλαδα (Γερμανο δηλαδη) στα 330 ευρω περιπου λογω 16% ΦΠΑ;

Θα μπορω να κανω τις international αναβαθμισεις ή θα εχω θεμα με την εγγυηση;

Θα ειναι branded Cosmote η συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ λίγα αυτά τα λεφτά για Ελλάδα δ εν πιστεύω να έρθει τόσο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...