Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παιδιά μπορώ να πω ότι ενώ το τηλέφωνο είναι εκπληκτικό κατασκευαστικά και αισθητικά...είναι αρκετά μεγάλο στο μέγεθος. Τόσο καιρό που ζω μαζί του ναι μεν καταγουστάρω την ποιότητα του (οθόνη ειδικά είναι απίστευτη) και (προσωπικά) θεωρώ το FlymeOS ίσως το ομορφότερο skin που έχω δει μέχρι τώρα αλλά με δυσκολεύει στη χρήση με το ένα χέρι.

 

Θα μου πεις τώρα, καλά ρε μεγάλε σχεδόν 5.5" είναι τι περίμενες δηλαδή; Και θα σας πω ότι έχετε δίκιο. Απλά λόγο σχεδιασμού το τηλέφωνο κάνει το καλύτερο δυνατό για να "χαθεί" στο χέρι σου αλλά παραμένει μεγάλο. Είναι δυνατή η χρήση του με το ένα χέρι αλλά δεν είναι άνετη. Να σημειώσω ότι άλλες συσκευές ανάλογου μεγέθους είναι αρκετά ποιο μεγάλες. Παράδειγμα το Xperia Z2 το νιώθεις αρκετά ποιο μεγάλο στο χέρι σου και είναι επίσης δύσκολη η χρήση του με το ένα χέρι.

 

Προς Θεού δεν κατακρίνω τη συσκευή σε αυτό το πράγμα. Απλά μια παρατήρηση κάνω ότι παρά τις μαζεμένες διαστάσεις του συνεχίζει να παραμένει ένα μεγάλο τηλέφωνο. Ηθελα να πω την αλήθεια κάτι μικρότερο και βολικότερο (για χρήση με το ένα χέρι) γι αυτό και στην αρχή ήμουν μεταξύ MX4, Honor 6, ZTE nubia Z7 mini, Mi4. Επειδή η εργονομία και βολικότητα είναι αρκετά ψηλά στη λίστα μου υπάρχει μια πιθανότητα να το πουλήσω και να πάω σε κάτι μικρότερο.

+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χρησιμοποιουσα Nexus 5 και τωρα Μ8 και Oneplus One ενω εχω και το MX4....

το τελευταιο ειναι το μοναδικο 5.3+ με τοσο ομορφη αισθηση ...εχει καμπυλη στο πλαι και ενω οι διαστασεις ειναι ιδιες με το Ο+1 χανεται και μπορω ανετα σχεδον να το χρησιμοποιω με το ενα χερι.

 

Δυστυχως πιστευω πλεον οι 5αρες οθονες δεν κανουν για μενα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

....

Επειδή η εργονομία και βολικότητα είναι αρκετά ψηλά στη λίστα μου υπάρχει μια πιθανότητα να το πουλήσω και να πάω σε κάτι μικρότερο.

+

 

Συμφωνω, για την καθημερινοτητα ειναι λιγο αβολες οι πανω απο 5". Υπαρχουν φημες και για καποια mini εκδοση, το πότε ακριβως και με τι χαρακτηριστικα δεν ειναι γνωστο ακομα....

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιουσα Nexus 5 και τωρα Μ8 και Oneplus One ενω εχω και το MX4....

το τελευταιο ειναι το μοναδικο 5.3+ με τοσο ομορφη αισθηση ...εχει καμπυλη στο πλαι και ενω οι διαστασεις ειναι ιδιες με το Ο+1 χανεται και μπορω ανετα σχεδον να το χρησιμοποιω με το ενα χερι.

 

Δυστυχως πιστευω πλεον οι 5αρες οθονες δεν κανουν για μενα.

 

Δηλαδή αν κρατούσες μόνο ένα απο τα (nexus 5, oneplus one και mx4) ποιό θα ήταν ?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιουσα Nexus 5 και τωρα Μ8 και Oneplus One ενω εχω και το MX4....

το τελευταιο ειναι το μοναδικο 5.3+ με τοσο ομορφη αισθηση ...εχει καμπυλη στο πλαι και ενω οι διαστασεις ειναι ιδιες με το Ο+1 χανεται και μπορω ανετα σχεδον να το χρησιμοποιω με το ενα χερι.

 

Δυστυχως πιστευω πλεον οι 5αρες οθονες δεν κανουν για μενα.

 

Σε αυτό ισχύει πολύ. Τα χέρια μου έχουν φυσιολογικό μέγεθος αλλά έχω κάπως κοντά δάχτυλα. Ετσι όταν πιάνω τη συσκευή ο αντίχειρας μου είναι αδύνατον να περάσει από όλη την επιφάνεια της οθόνης με αποτέλεσμα να προσπαθώ να φτάσω σε διάφορα σημεία της οθόνης με το στανιό. Αυτό είναι που το θεωρώ άβολο και σίγουρα κουραστικό για την καθημερινή χρήση για τα δικά μου δεδομένα.

 

Κοιτώντας γύρω γύρω θεωρώ ότι μια συσκευή στις 4.7 - 5.0" με μαζεμένες διαστάσεις είναι ακριβώς το μέγεθος που θα με βολέψει για να έχω μια άνετη και καθημερινή χρήση. Βλέπεις το προηγούμενο τηλέφωνο που είχα ήταν στις 4" και φαντάστηκα ότι δεν θα έχω πρόβλημα με μεγαλύτερες από 5.2" εφόσον οι διαστάσεις και το σχέδιο είναι ανάλογο. Λάθος μου...

 

Το MX 4 είναι το καλύτερο (με διαφορά) μεγάλο τηλέφωνο που έχω πιάσει στα χέρια μου μέχρι σήμερα και για άτομα με λίγο μεγαλύτερα χέρια από τα δικά μου θα είναι λουκούμι σκέτο (ή για γυναίκες που έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούν και τα δυο τους χέρια για τη χρήση της συσκευής). Στα δικά μου χέρια όμως...είναι μεγαλύτερο από όσο μπορεί να χειριστεί το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

H 4.0.4 με την 4.0.3 στην πράξη τι διαφορές έχουν?

Περιμένω την Interantional version, και τρώγομαι να φλασάρω την Α.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

H 4.0.4 με την 4.0.3 στην πράξη τι διαφορές έχουν?

Περιμένω την Interantional version, και τρώγομαι να φλασάρω την Α.. :lol:

 

βαλε την Α....δεν εχω δει καν την 4.0.3 αλλα εγω με την Α 0.4 κανενα προβλημα δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κρατούσες μόνο ένα απο τα (nexus 5, oneplus one και mx4) ποιό θα ήταν ?

 

στην παρουσα φαση το Ν5 δεν το κρατησα,το εδωσα,γιατι το ευχαριστηθηκα 1 χρονο.

 

τωρα απο τα αλλα δυο

~μπαταρια,custom roms,64gb > Oneplus One

~κομψοτητα,πανεμορφο skin,καμερα,mp3 sound quality,προοπτικη σε βαθος χρονου >Mx4

 

:)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

στην παρουσα φαση το Ν5 δεν το κρατησα,το εδωσα,γιατι το ευχαριστηθηκα 1 χρονο.

 

τωρα απο τα αλλα δυο

~μπαταρια,custom roms,64gb > Oneplus One

~κομψοτητα,πανεμορφο skin,καμερα,mp3 sound quality,προοπτικη σε βαθος χρονου >Mx4

 

:)

 

Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά θα συμφωνήσω για την κάμερα.Και εγώ από Ν5 ήρθα και περίμενα κάτι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα , κατά τα άλλα η άποψη μου για τη σύσκευή είναι πως πρόκειται για ένα μεγαλύτερο Ν5 με παραμετροποιήσιμο Android και καλύτερο hardware.Προσωπικά αυτό με έχει ικανοποιημένο για τώρα αλλά δεν μπορώ να πω πως δε ζαχαρώνω και ένα ΜΧ4 για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προπάθησα χτες το βράδυ , να περάσω την 4.0.3Α αλλα δεν έκανα clear data, και μου έβγαζε πρόβλημα με την εγκατάσταση google (περνόντας το όπως το ποστ στο λινκ στην πρώτη σελίδα)

Τελικά κατέληξα να περάσω ξανά την 4,0,3Ι και απλά να περιμένω.. ειχε πάει και 4 το βράδυ :P

 

Επιπλέον, εχει βρεί κανένας τρόπο στην lockerscreen κάτω απο το ρολόι να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις, όπως το lolipop?

Link to comment
Share on other sites

Προπάθησα χτες το βράδυ , να περάσω την 4.0.3Α αλλα δεν έκανα clear data, και μου έβγαζε πρόβλημα με την εγκατάσταση google (πεςνόντας το όπως το ποστ στο λινκ στην πρώτη σελίδα)

Τελικά κατέληξα να περάσω ξανά την 4,0,3Ι και απλά να περιμένω.. ειχε πάει και 4 το βράδυ :P

 

Επιπλέον, εχει βρεί κανένας τρόπο στην lockerscreen κάτω απο το ρολόι να εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις, όπως το lolipop?

 

Κατέβασε το Google installer 1.3.1 νομίζω. Το βρήκα στο meizu fans ή στο official meizu forum. Δε θυμάμαι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Google installer 1.3.1 νομίζω. Το βρήκα στο meizu fans ή στο official meizu forum. Δε θυμάμαι ακριβώς

 

οριστε το λινκ

http://downloads.meizufans.eu/mx4/apps/googleinstaller/Google%20Installer%20(MX4)%201.3.1.apk

 

ειναι η νεα εκδοση για το playstore

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να παίρνει την 4.0.4 το international μοντέλο. Πως και έτσι?

 

την παιρνει αλλα καλυτερα να μεινεις με την 4.0.3 μεχρι να βγει η 4.0.4Ι

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

καπάκια μπαταριας ειναι, ακόμα καλύτερα, τα ειχα δει και εγω αλλα δε τρελαίνομαι, αν παρω θα πάρω αλουμινένια και θα το εχω χωρίς θηκη

Link to comment
Share on other sites

καπάκια μπαταριας ειναι, ακόμα καλύτερα, τα ειχα δει και εγω αλλα δε τρελαίνομαι, αν παρω θα πάρω αλουμινένια και θα το εχω χωρίς θηκη

 

ναι sorry καπάκι εννοούσα. Η nillkin έχει την δικιά της πρόταση για προστασια!! http://www.nillkin.com/english/proshow.asp?mid=2&sid=0&tid=0&cid=1&scid=13&id=4654&page=1

Link to comment
Share on other sites

ναι sorry καπάκι εννοούσα. Η nillkin έχει την δικιά της πρόταση για προστασια!! http://www.nillkin.com/english/proshow.asp?mid=2&sid=0&tid=0&cid=1&scid=13&id=4654&page=1

 

πολυ ωραίο σαν ιδεα και πολύ ομορφο απο πισω αλλα με χαλάει που δε φενετε το μεταλλικο πλαίσιο του κινητου που το λατρεύω και το κανει μεγαλύτερο. σε αλλους ώμος θα αρεσει και ξαφνιάστηκα γιατι δεν το ειχα ξαναδει το συγκεκριμένο. και εχω ψαξει μπολικα αξεσουαρ στο ali για mx4

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια παρακολουθηση μερικων ημερων οσο αφορα την μπαταρια εχω να πω τα εξης.

1ον. επιμενω οτι φορτιζει αρκετα πιο γρηγορα με την 4.0.4Α εκτος και αν οφειλεται στο οτι περασανε και μερικες

φορτισεις απο οταν το πηρα.

 

2ον η μπαταρια δεν μου εχει κρατησει πανω απο 1μιση μερα με μετρια χρηση (χωρις 3g χωρις gps). μονο wifi σχεδον

μονιμα ανοιχτο.

 

Κατα τα αλλα πεταει. :

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα μερικά ποστ, ότι μερικοί τα δίνετε, είτε επειδή θέλετε άλλο χρώμα, είτε επειδή περιμένετε το pro, αν κάποιος το δίνει ας μου στείλει πμ.

*Αθήνα

:)

:)
Link to comment
Share on other sites

http://meizufans.eu/forum/thread-mx3-extreme-heat-a-info-for-meizu

 

Περίεργο περιστατικό..

Καλά ο τύπος το φόρτιζε όλη νύχτα κάτω από το μαξιλάρι;:lol:

****in genius

 

http://img2.wikia.nocookie.net/__cb20121215205341/fallout/images/0/08/Genius_meme.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...