Jump to content

Ρ800: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


MorFeAs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OratIos (27 Φεβ. 2004 , 20:40)

 

Mia erotisi :

 

.......Mporo na trexo .sis arxeia sto pc moy??Yparxei kapoios emulator?

 

Eyxaristo!!

 

 

Θα πρέπει να έχεις στον υπολογιστή το Symbian OS v7.0 - UIQ 2.1 SDK για να κάνεις test και emulate τις εφαρμογές που στην ουσία και φτιάχνεις με το παραπάνω. Έτσι κάτι απλό σαν εφαρμογή για το pc για να τρέξει sis, δεν θυμάμαι να υπάρχει. Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω link.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manargpol (27 Φεβ. 2004 , 22:30)

 

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοχος του Ρ800 και τώρα τελευταία πιό συχνά μου παρουσιάζει μήνυμα λάθους ( το κίτρινο τρίγωνο με το θαυμαστικό εσωτερικά) και με μια ένδειξη ότι σε 10' λεπτά θα σβήσει η συσκευή. Ξέρετε τίποτε σχετικά και που οφείλετε; Με έχει εκνευρίσει αφάνταστα :mad:

 

Σας ευχαριστώ

 

 

Πρέπει να κρατήσεις πατημένο για 10 δευτερόλεπτα το κουμπάκι που ανοίγει το κινητό, ώστε να σβήσει η συσκευή.

 

Τώρα αυτό συμβαίνει προφανώς γιατί έχεις κάποιο παλιό firmware στο κινητό, εκτός και αν έχει πάθει κάποιο σφάλμα το λειτουργικό με τις εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις προγραμμάτων.

 

Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να πας το κινητό σε ένα service για να γίνει update στο firmware.

Αν όμως έχεις κάποιο πρόσφατο firmware και συμβαίνει αυτό, τότε νομίζω ότι πρέπει να κάνεις φορμάτ στο κινητό.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεται …. πόσο στοιχίζει το ρΡ800 στην sony ericsson και πόσο μεταχειρισμένο (περίπου) ευχαριστώ
M. K.
Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia,

Exw kapoies erotiseis

 

1. Einai fysiologiko na kanei restart to p900 sxedon kathe fora pou kano install ena programa?

2. Ti akribos einai to screen protector? mipos meionei tin poiotitaa tis othonis?

3. otan kaneis install ena programa xx.sis, mesa to p900 ginetai uzip se perisotera arxeia? paramenei mesa sto folder tou programatos or egathistatai kai se alla simeia tou leitourgikou? To rotao giati an theliso na kano manual delete enos fakelou, mipos prepei na psakso kai allou ektos tou fakelou tou programatos pou thelo na kano delete.

 

Ayta gia simera kai eyxaristo!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος salami (29 Φεβ. 2004 , 21:04)

 

Kalispera paidia,

Exw kapoies erotiseis

 

1. Einai fysiologiko na kanei restart to p900 sxedon kathe fora pou kano install ena programa?

2. Ti akribos einai to screen protector? mipos meionei tin poiotitaa tis othonis?

3. otan kaneis install ena programa xx.sis, mesa to p900 ginetai uzip se perisotera arxeia? paramenei mesa sto folder tou programatos or egathistatai kai se alla simeia tou leitourgikou? To rotao giati an theliso na kano manual delete enos fakelou, mipos prepei na psakso kai allou ektos tou fakelou tou programatos pou thelo na kano delete.

 

Ayta gia simera kai eyxaristo!

 

Καλησπέρα φίλε μου,

1)Όχι δεν είναι φυσιολογικό να κάνει ρεστάρτ το κινητό μετά από κάθε εγκατάσταση εφαρμογής!Για κάνε μία αναβάθμιση.

2)Το screen protector είναι ένα accessory για το κινητό το οποίο έχει μία λεπτή επιφάνεια για να πατάς με το stylus πάνω σε αυτήν και όχι στην κανονική οθόνη έτσι ώστε να την προστατεύεις.

3)Όταν κάνεις install μία εφαρμογή δημιουργείται ο φάκελος της στο c:/d:->system->apps κι ένα αρχείο .sis στο c:/d:->system->install.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia,

Exw kapoies erotiseis

 

1. Einai fysiologiko na kanei restart to p900 sxedon kathe fora pou kano install ena programa?

2. Ti akribos einai to screen protector? mipos meionei tin poiotitaa tis othonis?

3. otan kaneis install ena programa xx.sis, mesa to p900 ginetai uzip se perisotera arxeia? paramenei mesa sto folder tou programatos or egathistatai kai se alla simeia tou leitourgikou? To rotao giati an theliso na kano manual delete enos fakelou, mipos prepei na psakso kai allou ektos tou fakelou tou programatos pou thelo na kano delete.

 

Ayta gia simera kai eyxaristo!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia,

Exw kapoies erotiseis

 

1. Einai fysiologiko na kanei restart to p900 sxedon kathe fora pou kano install ena programa?

2. Ti akribos einai to screen protector? mipos meionei tin poiotitaa tis othonis?

3. otan kaneis install ena programa xx.sis, mesa to p900 ginetai uzip se perisotera arxeia? paramenei mesa sto folder tou programatos or egathistatai kai se alla simeia tou leitourgikou? To rotao giati an theliso na kano manual delete enos fakelou, mipos prepei na psakso kai allou ektos tou fakelou tou programatos pou thelo na kano delete.

 

Ayta gia simera kai eyxaristo!

Link to comment
Share on other sites

Se eyxaristw kai pali Bill,

1. Anavathmisi tinos? (mi gelas) pou tha ti vro, ti version (gia na do ti exo tora) tha prepei na kano restore meta tin anabathmisi?

2. einai kalyma diladi to screen protector? kalyptei olo to kinito i mono tin othoni, san aytokolito?

3. diladi ama kano delete ton fakelo kai to sis eimai theoritika ok. Etsi?

 

Anariotiemai bill an exeis kamia aporia sxetika me to p900 gia na prosfero kai go kati sto forum:))

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος salami (29 Φεβ. 2004 , 21:49)

 

Se eyxaristw kai pali Bill,

1. Anavathmisi tinos? (mi gelas) pou tha ti vro, ti version (gia na do ti exo tora) tha prepei na kano restore meta tin anabathmisi?

2. einai kalyma diladi to screen protector? kalyptei olo to kinito i mono tin othoni, san aytokolito?

3. diladi ama kano delete ton fakelo kai to sis eimai theoritika ok. Etsi?

 

Anariotiemai bill an exeis kamia aporia sxetika me to p900 gia na prosfero kai go kati sto forum:))

 

Λοιπόν,

1)Αναβάθμιση στο κινητό μπορείς να κάνεις μέσω ίντερνετ από εδώ!

2)Ρίξε μία ματιά εδώ!

3)Άμα κάνεις delete τον φάκελο και το .sis όχι θεωρητικά αλλά στην πραγματικότητα θα είσαι οκ! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (29 Φεβ. 2004 , 23:00)

 

Λοιπόν,

1)Αναβάθμιση στο κινητό μπορείς να κάνεις μέσω ίντερνετ από εδώ!

2)Ρίξε μία ματιά εδώ!

3)Άμα κάνεις delete τον φάκελο και το .sis όχι θεωρητικά αλλά στην πραγματικότητα θα είσαι οκ! :)

 

 

thanks Bill, i am a happy person now!

however, the upgrade i prefer to do it in a sony service station (yparxoun arage stin ellada tetoia?) than doing it myself.

Kai kati teleytaio gia simera :) mipos exeis to booster 5.0 alla mono to sis file ton 520k kai oxi to download to 7mb. i have a really slow connection:( Ksero, den einai edo to forum gia requests alla to booster einai freeware:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος salami (29 Φεβ. 2004 , 23:36)

 

thanks Bill, i am a happy person now!

however, the upgrade i prefer to do it in a sony service station (yparxoun arage stin ellada tetoia?) than doing it myself.

Kai kati teleytaio gia simera :) mipos exeis to booster 5.0 alla mono to sis file ton 520k kai oxi to download to 7mb. i have a really slow connection:( Ksero, den einai edo to forum gia requests alla to booster einai freeware:)

 

Το 5.0 δεν έχω μπει στον κόπο ούτε να το κατεβάσω γιατί το 4.0 κάνει μια χαρά τη δουλειά του και λειτουργεί άψογα! :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω mms.

Έχω το P900 με σύνδεση Cosmote και δεν μπορώ να στείλω mms με τίποτα.

Δεν έχει σχέση με το δίκτυο γιατί με την ίδια sim και με το 3650 στέλνω κανονικά.

Έχω στείλει το μήνυμα mms e και έχω αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις. Μήπως ξέρει κανείς τη μπορώ να κάνω;

 

Όταν προσπαθώ να στείλω προσπαθεί λίγο και μετά βγάζει ένα μήνυμα που λέει ότι δεν επιτράπηκε η πρόσβαση στην υπηρεσία MMS και να ελέγξω τις ρυθμίσεις WAP/MMS. Κωδ. Αιτίας 0Χ103

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος salami ( 1 Μάρ. 2004 , 00:30)

 

Vre paidia ti einai touto pali? WiFi??? To exei to motorola A1000.

 

WiFI=Ασύρματο δίκτυο!

Και μόνο με το "ασύρματο δίκτυο" ελπίζω να καταλαβαίνεις τα πλεονεκτήματα ε?! ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος viator ( 1 Μάρ. 2004 , 00:05)

 

Δεν μπορώ να στείλω mms.

Έχω το P900 με σύνδεση Cosmote και δεν μπορώ να στείλω mms με τίποτα.

Δεν έχει σχέση με το δίκτυο γιατί με την ίδια sim και με το 3650 στέλνω κανονικά.

Έχω στείλει το μήνυμα mms e και έχω αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις. Μήπως ξέρει κανείς τη μπορώ να κάνω;

 

Όταν προσπαθώ να στείλω προσπαθεί λίγο και μετά βγάζει ένα μήνυμα που λέει ότι δεν επιτράπηκε η πρόσβαση στην υπηρεσία MMS και να ελέγξω τις ρυθμίσεις WAP/MMS. Κωδ. Αιτίας 0Χ103

 

Καταρχήν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία?Αν ναι,πάρε τηλέφωνο/στείλε μήνυμα ξανά για να σου αποσταλούν οι ρυθμίσεις!

Το πρόβλημα αυτός το έχεις εντοπίσει πολλές διαφορετικές φορές που προσπαθείς να στείλεις?Μπορεί εκείνη τη στιγμή που προσπαθούσες να είχε κάποιο πρόβλημα ο server τους!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος salami (29 Φεβ. 2004 , 23:44)

 

Agapito forum,

exei kanei kaneis sas upgrade tou p900 meso tou official SE site?

any problems?

 

 

NAi exoume kanei oi perisoteroi edw mesa.

To monadiko provlhma exei na kanei me thn taxythta syndeshs sou theleis toulaxisto 30 lepta me 128ara ISDN.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VIDEOMIX ( 1 Μάρ. 2004 , 01:42)

 

Το Ρ800 έχει εγκατεστημένο πρόγραμμα επεξεργασίας των φωτογραφιών; Γιατι έτσι μου είπαν, αλλα δεν το έχω ανακαλύψει.

 

 

Δεν υπάρχει. Μόνο viewer. Πρέπει να εγκαταστήσεις εσύ κάποιο, π.χ. photo editor.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά πρόσφατα αγόρασα μια μεγαλύτερη μνήμη για ένα Ρ 800 θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου θυμίσετε πιο πρόγραμμα έκανε την μεταφορά όλων των δεδομένων από την μικρή στην μεγάλη μνήμη.

Αν έχετε την καλοσύνη φωτίστε με πιο πρόγραμμα να βάλω στον υπολογιστή μου προκειμένου να πάρω ένα πλήρη backup, διότι αυτό που κατέβασα από το Ίντερνετ της Sony Ericsson δεν παίρνει ολοκληρωμένο backup σε κάποιο αρχείο κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aprosmena ( 1 Μάρ. 2004 , 20:37)

 

Γεια σας παιδιά πρόσφατα αγόρασα μια μεγαλύτερη μνήμη για ένα Ρ 800 θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου θυμίσετε πιο πρόγραμμα έκανε την μεταφορά όλων των δεδομένων από την μικρή στην μεγάλη μνήμη.

Αν έχετε την καλοσύνη φωτίστε με πιο πρόγραμμα να βάλω στον υπολογιστή μου προκειμένου να πάρω ένα πλήρη backup, διότι αυτό που κατέβασα από το Ίντερνετ της Sony Ericsson δεν παίρνει ολοκληρωμένο backup σε κάποιο αρχείο κολλάει.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=283195#post283195

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Opera v.6.30 στο D (κάρτα μνήμης).

Δεν έβλεπα ελληνικά και ένας χρυσός φίλος από το φόρουμ μου έστειλε fonts. Δεν βρήκα αντίστοιχο φάκελο (για κάποιον ηλίθιο λόγο έψαξα μόνο στο C για τέτοιο φάκελο ενώ υπήρχε ένας στο D που περιείχε μόνο ένα dll) και έκανα έναν φάκελο fonts από την αρχή μέσα στο C:\system όπου και αντέγραψα τις γραμματοσειρές. Τελικά είδα ελληνικά ΑΛΛΑ:

 

1) άλλαξαν κάποιες γραμματοσειρές συστήματος (π.χ. στο ημερολόγιο)

2) κάθε 2 (περίπου) ημέρες & ενώ δεν χρησιμοποιώ το κινητό, αν τύχει να το κοιτάξω, το βρίσκω κολλημένο (το γνωστό μεγάλο κίτρινο τρίγωνο με το θαυμαστικό)...

 

Ερώτηση: μήπως έκανα μαμακία δημιουργώντας τον παραπάνω φάκελο (το κινητό δεν μου επιτρέπει να τον σβήσω... του άρεσε!). Μετά την επαναφορά του backup που έχω (ευτυχώς πρόσφατο) τί δεν πρέπει να ξανακάνω από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo ( 1 Μάρ. 2004 , 22:30)

 

Έβαλα Opera v.6.30 στο D (κάρτα μνήμης).

Δεν έβλεπα ελληνικά και ένας χρυσός φίλος από το φόρουμ μου έστειλε fonts. Δεν βρήκα αντίστοιχο φάκελο (για κάποιον ηλίθιο λόγο έψαξα μόνο στο C για τέτοιο φάκελο ενώ υπήρχε ένας στο D που περιείχε μόνο ένα dll) και έκανα έναν φάκελο fonts από την αρχή μέσα στο C:\system όπου και αντέγραψα τις γραμματοσειρές. Τελικά είδα ελληνικά ΑΛΛΑ:

 

1) άλλαξαν κάποιες γραμματοσειρές συστήματος (π.χ. στο ημερολόγιο)

2) κάθε 2 (περίπου) ημέρες & ενώ δεν χρησιμοποιώ το κινητό, αν τύχει να το κοιτάξω, το βρίσκω κολλημένο (το γνωστό μεγάλο κίτρινο τρίγωνο με το θαυμαστικό)...

 

Ερώτηση: μήπως έκανα μαμακία δημιουργώντας τον παραπάνω φάκελο (το κινητό δεν μου επιτρέπει να τον σβήσω... του άρεσε!). Μετά την επαναφορά του backup που έχω (ευτυχώς πρόσφατο) τί δεν πρέπει να ξανακάνω από τα παραπάνω;

 

 

Με ποιό πρόγραμμα βλέπεις τα περιεχόμενα του κινητού;

Με τον Sw FileMan; Υπάρχει στα preferences μια επιλογή που λέει "show system folder". Μήπως δεν έχεις τσεκαρισμένη την επιλογή αυτή και δεν βλέπεις τον φάκελο fonts; Αν ναι τελικά, τότε πέρνα εκεί τις γραμματοσειρές και σβήσε τον άλλον φάκελο που έκανες. Μετά κάνε επανεκκίνηση στο κινητό.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος florinaperis ( 1 Μάρ. 2004 , 22:36)

 

Με ποιό πρόγραμμα βλέπεις τα περιεχόμενα του κινητού;

Με τον Sw FileMan; Υπάρχει στα preferences μια επιλογή που λέει "show system folder". Μήπως δεν έχεις τσεκαρισμένη την επιλογή αυτή και δεν βλέπεις τον φάκελο fonts; Αν ναι τελικά, τότε πέρνα εκεί τις γραμματοσειρές και σβήσε τον άλλον φάκελο που έκανες. Μετά κάνε επανεκκίνηση στο κινητό.

 

 

Δυστυχώς έχω μόνο το filemanager του SMan...

 

Έκανα όντως μαμακία; Είχε φάκελο και έκανα και δεύτερο;... (το σάλταρα δηλαδή το καημένο το Ρ800; :whistle: )

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...