Jump to content

Kingsing S2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι το sar είναι καθαρά θέμα επεξεργαστή μιας και το modem μαζί με πολλά άλλα υποσυστήματα (vga, gps, wifi) είναι ενσωματωμένο στον επεξεργαστή και ότι οι mediatek έχουν γύρω στο 0.5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ που δεν το έψαξα ''επισταμένως'' βρήκα 2 περιπτώσεις με αναφορά στο sar, οι οποίες δεν συμφωνούν μεταξύ τους.

Στη μία (σε σελίδα κινέζικου καταστήματος) το sar αναφέρεται μαζί με τα υπόλοιπα specs του s2 και λέει πως είναι 0,5

και στην άλλη (πάλι σε κινέζικο κατάστημα) κάποιος ρωτάει για το sar στα comments του κινητού και παίρνει την απάντηση απο το κατάστημα πως είναι 2,0

 

Εννοω απο καποια πιο επισημη πηγη και οχι την απαντηση του etotalk που ειναι για γελια μιας και ειναι φασον απαντηση για ολα οτι ειναι 0,5.

 

Εκτος του SAR του Mediatek παιζει σαφως ρολο στην διαχυση του sar και η κατασκευη - θωρακιση τοιυ καθε τηλεφωνου και δεν ειναι ολα κοντα στο 0,5.

Βεβαια απο την αλλη παιζει σημαντικοτερο ρολο ποιες οι συνθηκες ληψης του σηματος στο sar value.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευη σε αυτο που λεμε first contact δεν σε αφηνει αδιαφορο και σου κανει ενα κλικ να το δεις πιο αναλυτικα, τελικα ομως αν και απο στησιμο και απο εμφανιση ειναι μια χαρα ,,,,,, απο ανεση δεν πρεπει τα παει και τοσο καλα !

Διαβαζοντας στο σχετικο θεμα του στο xda http://forum.xda-developers.com/android/general/kingsing-s2-lg-g3-g2-clone-knockon-4-4-t2864848 , μαλλον ειναι πολλα τα αδυνατα σημεια του.

 

Πιθανον και το οτι συνεχως σχεδον ολα τα μαγαζια το βαζουν σε προσφορα με διαφορα καλουδια και μειωνουν την τιμη σε τοσο φρεσκο προιον ισως και κατι να σημαινει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε δεκτο...

Ομως για ενα μεταχειρισμενο τηλ που κανει 80 με dhl ποσα να δωσω;γιατι απο τη στιγμη που το εχεις ανοιξει εστω και μια μερα ειναι μεταχειρισμενο...

Επισης πως λες οτι νομιζες πως πηρες το g3 αφου ξερεις τα χαρακτηριστικα του τα οποια δεν εχουν καμια μα καμια σχεση ουτε καν με το lg l9ii...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκλεισα βδομαδα που τοχω στη κατοχη μου και σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο.

Παραθετω την εμπειρια μου αναλυτικοτερα.

 

1. Η Οθονη ειναι εξαιρετικη. Συγκρινομενη με High END μοντελα, στεκεται επαξια διπλα τους οσο παραξενο κι αν φαινεται.

Πραγματικα σου δινει την αισθηση υψηλοτερης αναλυσης απο το δηλωμενο !

2. Το ρουταρα απο δω Μια χαρα.

http://www.needrom.com/download/kingsing-s2/

Με Antutu 5.1 (μετα το ρουτ) 19224 σκορ ! Γενικοτερα στη χρηση αρκετα γρηγορο χωρις να λειπουν λαγκαρισματακια (οχι τοσο ενοχλητικα κατ' εμέ)

3. Η μνημη μπουκωνει σχετικα ευκολα (δεν ξερω αν γινεται το ιδιο και με τ'αλλα κινητα της κατηγοριας) αλλα μ' ενα Clean Master εξασφαλιζει 450mb περιπου και "ξεαγχωνεσαι" (ηδη εχω καμια 20αρια εφαρμογες κατεβασμενες/εγκατεστημενες).

Τουχω κι ενα microSD 16αρι με το οποιο αντιμετωπισα θεμα εγκαταστασης εφαρμογων απο εσωτερικη σε εξωτερικη μνημη.

Με το APP2SD και με ολα του ειδους, βγαζει μηνυμα πως ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ απο τη συγκεκριμενη συσκευη η μεταφορα εφαρμογων.

Το "μπαλωσα" με το LINK2SD το οποιο χρησιμοποιει μια μεθοδο "Συνδεσης" που χρησιμοποιει και τις δυο μνημες συνδυαστικα και αναλογικα μοιρασμενα τα δεδομενα.

Δεν ξερω αν θα ειχα θεμα προτου το ρουταρω (Ας το δοκιμασει καποιος χωρις ρουτ και ας μας πει).

Επειδη το ρουταρισμα ειναι το πρωτο βημα - για μενα - σ' ενα κινητο, ολες οι δοκιμες μου εγιναν μετα απ' αυτο.

4. Μουσικη με ακουστικα ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα (bluetooth συνδεση), αψογα. Κανενα προβλημα.

5. Δυο καρτες sim διαφορετικων παροχεων, μια χαρα στη λειτουργια τους και απλουστατη ρυθμιση για το ρολο της καθεμιας απο το μενου του κιτκατ (π.χ. Η 1η για κλησεις και η 2η για mobile internet - χωρις αυτο να σημαινει πως και οι δυο δεν τα κανουν ολα...)

6. Το Wifi λιγο πιο αδυνατο απο το μεσο ορο της κατηγοριας. Εφαρμοσα το κολπακι με το αλουμινοχαρτο και δεν μπορω να πω πως ειδα κατι αισθητο σε διαφορά. Ενα 10% ισως.

Καποιο εργαλειακια απο Play Store περι Wifi Boost "φανηκαν" να κανουν κατι μονο οταν ειχα 2 γραμμες συνδεση και το πηγαινοφερναν στις 3. Οταν απομακρυνομουν στη μια γραμμουλα, εμενε εκει, ειτε με boost wifi ενεργο ειτε ανενεργο.

Ενα "κουφο" θεμα που αντιμετωπιζω, ειναι το Wifi Mac ! Το Mac Address του κινητου μου αλλαζει καθε τρεις και λιγο χωρις λογο !

Κι επειδη εχω στο router μου φιλτρο ελεγχου συνδεσης κατα MAC ID (εκτος του password) για ολες τις wifi συσκευες μου, με πεταει εξω και για να ξαναμπω πρεπει καθε φορα να δηλωνω στο router μου τη νεα MAC ID του κινητου.

Θα εκτιμουσα πολυ αν μου ελεγε καποιος παρατηρωντας το MAC Address του, αν του κανει το ιδιο.

7. Απο καμερα δεν δοκιμασα τιποτε περισσοτερο εκτος απο QR Code scanning το οποιο το "πιανει" στο δευτερολεπτο ενω θελει κατι παραπανω για Barcodes.

Επισης δεν δοκιμασα GPS, αλλα απ'οτι διαβασα σε προηγουμενο ποστ τα παει μια χαρα και γρηγορα.

Οποιος βαλει screen protector (εγω εβαλα του gift αλλα δεν το βλεπω για πολυ...), θαχει μειωμενη διαδραστικοτητα με την εξαιρετικη οθονη του κατα 20-40%.

Η μπαταρια μου αυτη τη στιγμη ειναι στο 43% απο το πρωι που ασχολουμαι μαζι του (περιπου 4 ωρες γενικης χρησης χωρις παιχνιδι - ηταν 100% απο ολονυχτια φορτιση).

 

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο. Το προτεινω σε οσους θελουν κατι καλυτερο απ' αυτο που εχουν να ξοδεψουν...

 

Να' σαι καλά mr.kan1, έχω καταλήξει σε 2 κινητά (well, 3 αφού ο κλώνος S5 I9600 δεν έχει αποκλειστεί ακόμα.

Παίζουν λοιπόν:

S5 I9600 DualSim MTK6582 1/8GB

 

UMI C1 MTK6582 Quad Core 1.3GHz 5.5 Inch Android 4.4.2 OS Smartphone 1GB RAM 16GB ROM 13.0MP 3G/GPS White

 

Kingsing S2 MTK6582 Quad Core 1.3GHz 5.0 Inch Android 4.4 OS Smartphone 1GB RAM 8GB ROM IPS Screen 3G GPS White

 

Αν έχει κάποιος κάποιο από αυτά και έχει να προσθέσει κάτι άλλο, ας το πει.

Λέω να το παραγγείλω απόψε γιατί θα πάρει και κάποιες μέρες να έρθει..

 

T.I.A.

[V]

Link to comment
Share on other sites

Κι εσυ νασαι καλα φιλε μου.

 

Παρε οποιο σ' αρεσει περισσοτερο. Θαναι ευστοχη αγορα ετσι κι αλλιως.

 

Σε απαντηση περι OTG που ρωτησε καποιος αλλος φιλος σε προηγουμενο ποστ, ΔΕΝ επιασε σε μενα (Δεν ειδα καπου στα χαρακτηριστικα του να το υποστηριζει ομως...).

Ας το δοκιμασει και καποιος αλλος να μας πει που δεν τοχει rootαρει για να σιγουρευτουμε.

 

Επισης υπενθυμιζω και μια αλλη δοκιμη που θαθελα να κανει καποιος.

Σε δυο-τρεις διαδοχικες επανακινησεις που θα κανει στο Kingsing του, ας δει αν του αλλαζει το WiFi Mac.

Το δικο μου αλλαζει και χωρις επανεκινηση αλλα κατα 90% οφειλεται στο root. Απλα θελω να σιγουρευτω.

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων...

Edited by kan1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέπτομαι να το αγοράσω για δώρο στην ανιψιά μου,

μπορεί (αν γίνεται) να ανεβάσει κάποιο παιδί μία βραδυνή φωτό;

Τώρα θα μου πεις γιατί. Γιατί αυτά τα πιτσιρίκια έχουν τρέλλα με τα

βραδυνά τα selfie στα μαγαζιά που πάνε! :p

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέπτομαι να το αγοράσω για δώρο στην ανιψιά μου,

μπορεί (αν γίνεται) να ανεβάσει κάποιο παιδί μία βραδυνή φωτό;

 

Συνήθως, τα περισσότερα κινητά αυτής της κατηγορίας, δεν έχουν ιδιαίτερα καλές επιδόσεις σε βραδυνές φώτος. Μερικά τείνουν προς το απαράδεκτο.

Τώρα θα μου πεις γιατί. Γιατί αυτά τα πιτσιρίκια έχουν τρέλλα με τα

βραδυνά τα selfie στα μαγαζιά που πάνε! :p

 

Μπορούν να το δοκιμάσουν, απλώς μπορεί να βγούν με 3 μάτια ή πασαλειμένα χείλη..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω το εξης.Καπου σιαβασα σε εξαν ξενο forum οτι το GPS του κινητου δουλευει μονο οταν εχεις ανοιχτο το 3G.Ισχυει κατι τετοιο ????
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια ηθελα να ρωτησω το εξης.Καπου σιαβασα σε εξαν ξενο forum οτι το GPS του κινητου δουλευει μονο οταν εχεις ανοιχτο το 3G.Ισχυει κατι τετοιο ????

 

Κανονικά όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω το εξης.Καπου σιαβασα σε εξαν ξενο forum οτι το GPS του κινητου δουλευει μονο οταν εχεις ανοιχτο το 3G.Ισχυει κατι τετοιο ????

το GPS δουλευει και χωρις 3G και κλειδωνει σχετικα γρηγορα.Σαν συσκευη δεν τα αξιζει παντως τα 85 ευρω που κοστιζει κατα την αποψη μου.Μονο η οθονη του μου αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευη δεν τα αξιζει παντως τα 85 ευρω που κοστιζει κατα την αποψη μου.

 

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος όσο αφορά σε αυτά που δεν σου άρεσαν για να ξέρουμε τι μας περιμένει

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Πρίν λίγο δώθηκε παραγγελία απο to2c. Ελπίζω το κινητό να βγεί καλό για τα λεφτά του. Το πήρα για την κοπέλα μου. Όσοι το έχετε αυτό που θέλω να μου απαντήσετε είναι μέχρι πόσα δάχτυλα υποστηρίζει το touch του. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος όσο αφορά σε αυτά που δεν σου άρεσαν για να ξέρουμε τι μας περιμένει

Το κρατησα ακριβως μια βδομαδα οποτε δεν εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη.Την τριτη μερα κοπηκαν τα λαμακια που εχει το card reader της micro sim και δεν χρησιμοποιησα ποτε ανταπτορα.Τραβοντας την καρτα με το χερι(οχι με πενσα)εφυγαν και 2 απο τα τεσσερα λαμακια μαζι.το αλαξα με κοστος 30 ευρω στην ομονοια.Το πισω καπακι ετριζε και μερικες φορες αφηνε κενο δεν κουμπωνε σωστα.Τα πισω κουμπια της εντασης και το on/off προσωπικα δεν με βολεψαν καθολου ειδικα οταν προσπαθησα να το κανω ροοτ με το flashtool.Πρεπει να πατησεις και τα 2 κουμπια ταυτοχρονα και να βαλεις και το usb.Σημα κινητης ειχα 2 γραμμες ενω με το coolpad μου εχω 4 στο ιδιο σημειο.Wi-fi και gps δεν αντιμετωπησα καποιο προβλημα.Σε γενικες γραμμες χωρις να θελω να σε αποθαρυνω ειναι ενα κινητο κλωνος με φτηνα ψευτικα υλικα ,εχει ομορφη οθονη,δυνατο ηχειο αλλα δυστηχως δεν βρηκα κατι αλλο στα + του.Ελευθερη ραμ ειναι περιπου 450+- mb αλλα μου κολουσε αρκετες φορες χωρις να εχω ανοιχτο κατι ιδιαιτερο.Αν κοστιζε 60 ευρω θα ηταν καλη επιλογη παντως στα 85-90 ευρω υπαρχουν καλυτερα σιγουρα.

Edited by Bazoukos
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανένας από to2c? Έχω δώσει την παραγγελία από 1 Οκτωβρίου, αλλά βλέπω πολλά προβλήματα στις αποστολές στα σχόλια στο site.
Link to comment
Share on other sites

Μουφα ειναι η θηκη αφου δεν εχει κενο για τα κουμπια.Τεταρτη Πεμπτη παραλαμβανω απο to2c.

 

Παρέλαβες? Αν ναι πόσες μέρες έκανε να φτάσει απο την παραγγελία? Βλέπω πολλά παράπονα στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το κοκομπλοκο του inew:mad: παραγγειλα και εγω το κινητο απο http://www.1949deal.com οι ανθρωποι ειναι απιστευτη,εδωσα την παραγγελια το περασμενο Σαββατο 27Σεπ την Κυριακη μου εστειλαν tracking και απο 04/10 φαινετε στο συστημα.Ελπιζω να ερθει και να ειναι ολα καλα:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκλεισα βδομαδα που τοχω στη κατοχη μου και σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο.

Παραθετω την εμπειρια μου αναλυτικοτερα.

 

1. Η Οθονη ειναι εξαιρετικη. Συγκρινομενη με High END μοντελα, στεκεται επαξια διπλα τους οσο παραξενο κι αν φαινεται.

Πραγματικα σου δινει την αισθηση υψηλοτερης αναλυσης απο το δηλωμενο !

 

2. Το ρουταρα απο δω Μια χαρα.

http://www.needrom.com/download/kingsing-s2/

Με Antutu 5.1 (μετα το ρουτ) 19224 σκορ ! Γενικοτερα στη χρηση αρκετα γρηγορο χωρις να λειπουν λαγκαρισματακια (οχι τοσο ενοχλητικα κατ' εμέ)

 

3. Η μνημη μπουκωνει σχετικα ευκολα (δεν ξερω αν γινεται το ιδιο και με τ'αλλα κινητα της κατηγοριας) αλλα μ' ενα Clean Master εξασφαλιζει 450mb περιπου και "ξεαγχωνεσαι" (ηδη εχω καμια 20αρια εφαρμογες κατεβασμενες/εγκατεστημενες).

Τουχω κι ενα microSD 16αρι με το οποιο αντιμετωπισα θεμα εγκαταστασης εφαρμογων απο εσωτερικη σε εξωτερικη μνημη.

Με το APP2SD και με ολα του ειδους, βγαζει μηνυμα πως ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ απο τη συγκεκριμενη συσκευη η μεταφορα εφαρμογων.

Το "μπαλωσα" με το LINK2SD το οποιο χρησιμοποιει μια μεθοδο "Συνδεσης" που χρησιμοποιει και τις δυο μνημες συνδυαστικα και αναλογικα μοιρασμενα τα δεδομενα.

 

Δεν ξερω αν θα ειχα θεμα προτου το ρουταρω (Ας το δοκιμασει καποιος χωρις ρουτ και ας μας πει).

Επειδη το ρουταρισμα ειναι το πρωτο βημα - για μενα - σ' ενα κινητο, ολες οι δοκιμες μου εγιναν μετα απ' αυτο.

 

4. Μουσικη με ακουστικα ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα (bluetooth συνδεση), αψογα. Κανενα προβλημα.

 

5. Δυο καρτες sim διαφορετικων παροχεων, μια χαρα στη λειτουργια τους και απλουστατη ρυθμιση για το ρολο της καθεμιας απο το μενου του κιτκατ (π.χ. Η 1η για κλησεις και η 2η για mobile internet - χωρις αυτο να σημαινει πως και οι δυο δεν τα κανουν ολα...)

 

6. Το Wifi λιγο πιο αδυνατο απο το μεσο ορο της κατηγοριας. Εφαρμοσα το κολπακι με το αλουμινοχαρτο και δεν μπορω να πω πως ειδα κατι αισθητο σε διαφορά. Ενα 10% ισως.

Καποιο εργαλειακια απο Play Store περι Wifi Boost "φανηκαν" να κανουν κατι μονο οταν ειχα 2 γραμμες συνδεση και το πηγαινοφερναν στις 3. Οταν απομακρυνομουν στη μια γραμμουλα, εμενε εκει, ειτε με boost wifi ενεργο ειτε ανενεργο.

 

Ενα "κουφο" θεμα που αντιμετωπιζω, ειναι το Wifi Mac ! Το Mac Address του κινητου μου αλλαζει καθε τρεις και λιγο χωρις λογο !

Κι επειδη εχω στο router μου φιλτρο ελεγχου συνδεσης κατα MAC ID (εκτος του password) για ολες τις wifi συσκευες μου, με πεταει εξω και για να ξαναμπω πρεπει καθε φορα να δηλωνω στο router μου τη νεα MAC ID του κινητου.

Θα εκτιμουσα πολυ αν μου ελεγε καποιος παρατηρωντας το MAC Address του, αν του κανει το ιδιο.

 

7. Απο καμερα δεν δοκιμασα τιποτε περισσοτερο εκτος απο QR Code scanning το οποιο το "πιανει" στο δευτερολεπτο ενω θελει κατι παραπανω για Barcodes.

 

Επισης δεν δοκιμασα GPS, αλλα απ'οτι διαβασα σε προηγουμενο ποστ τα παει μια χαρα και γρηγορα.

Οποιος βαλει screen protector (εγω εβαλα του gift αλλα δεν το βλεπω για πολυ...), θαχει μειωμενη διαδραστικοτητα με την εξαιρετικη οθονη του κατα 20-40%.

Η μπαταρια μου αυτη τη στιγμη ειναι στο 43% απο το πρωι που ασχολουμαι μαζι του (περιπου 4 ωρες γενικης χρησης χωρις παιχνιδι - ηταν 100% απο ολονυχτια φορτιση).

 

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο. Το προτεινω σε οσους θελουν κατι καλυτερο απ' αυτο που εχουν να ξοδεψουν...

 

-Καλημέρα σε όλους. Τελικά φίλε μου, kan1 και εγώ παρατήρησα οτι αλλάζει η MAC Address τακτικά κατά την διάρκεια της ημέρας (4-6 φορές)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το LINK2SD Plus μπορείς να μεταφέρεις το σύνολο τις εφαρμογής και τα εσωτερικά δεδομένα, που δεν κάνει το απλό LINK2SD. το χρησιμοποιώ σε κινητό με 50 MB ελεύθερο και δουλεύει άψογα. Μπορείς να επιλέξεις ποια μέρη της εφαρμογής κάνεις "σύνδεση" για μεταφορά της στην SD.
Link to comment
Share on other sites

-Καλημέρα σε όλους. Τελικά φίλε μου, kan1 και εγώ παρατήρησα οτι αλλάζει η MAC Address τακτικά κατά την διάρκεια της ημέρας (4-6 φορές)!!!!

 

Δυστυχως φιλε μου, αν και ψαχτηκα αρκετα αρχικα, δεν βρηκα κατι που να το διορθωνει.

Παρ' ολ' αυτα τοχουν πολλοι το προβλημα σε διαφορα κινητα και αναζητουν λυσεις. Περιπλοκες λυσεις.

 

Οταν λασκαρω λιγο θα το ξαναψαξω κι αν βρω κατι, θα το παραθεσω εδω.

 

Σ' ευχαριστω για την πληροφορια...

 

Πες μου κατι ομως, τοχεις ρουταρει ; Αν ΝΑΙ, παρατηρησες το προβλημα ΠΡΙΝ το ρουταρισμα ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το LINK2SD Plus μπορείς να μεταφέρεις το σύνολο τις εφαρμογής και τα εσωτερικά δεδομένα, που δεν κάνει το απλό LINK2SD. το χρησιμοποιώ σε κινητό με 50 MB ελεύθερο και δουλεύει άψογα. Μπορείς να επιλέξεις ποια μέρη της εφαρμογής κάνεις "σύνδεση" για μεταφορά της στην SD.

 

Συμφωνω και επαυξανω φιλε μου. Το προτεινω κι εγω...

Edited by kan1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...