Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1).kalagas ακριβως SE δεν εχει R στο τελος.

2).E.N.T. δεν υπαρχει τετοιο εικονιδιο στην συσκευη μου ο μονος ο τροπος ειναι αυτος που λεει ο kalagas, αλλα αυτος δεν ειναι τροπος κατα την αποψη μου,ολες οι σοβαρες συσκευες το ζοομ το εχουν απο το πληκτρο εντασεως.

 

Είσαι σίγουρος οτι το εικονίδιο δεν υπάρχει;; Οι ρυθμίσεις της κάμερας σκρολάρουν προς τα κάτω... Το δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει, το δοκιμασα οπως λες και δεν δειχνει τιποτε τετοιο.εκτος και θελει καποια ρυθμιση για να το δειξει και δεν την βρισκω. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει, το δοκιμασα οπως λες και δεν δειχνει τιποτε τετοιο.εκτος και θελει καποια ρυθμιση για να το δειξει.

Τα υπόλοιπα εικονίδια της φωτογραφίας μου, τα δείχνει;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα εικονίδια της φωτογραφίας μου, τα δείχνει;

καποια δειχνει καποια αλλα οχι ειναι αρκετα διαφορετικο απο το δικο σου,πχ εσενα δεν δειχνει τις ρυθμισεις για την αναλυση οθονης....εμενα δεν εχει ουτε την επαναφορα ουτε την βοηθεια.η κιτ κατ την επαναφορα την ειχε τωρα η λολι δεν την εχει για τ'αλλα δεν θυμαμαι,επισης δεν εχεις την ληψη πολλαπλων και συνεχομενων φωτο με ενα πατημα.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

καποια δειχνει καποια αλλα οχι ειναι αρκετα διαφορετικο απο το δικο σου,πχ εσενα δεν δειχνει τις ρυθμισεις για την αναλυση οθονης....εμενα δεν εχει ουτε την επαναφορα ουτε την βοηθεια.η κιτ κατ την επαναφορα την ειχε τωρα η λολι δεν την εχει για τ'αλλα δεν θυμαμαι,επισης δεν εχεις την ληψη πολλαπλων και συνεχομενων φωτο με ενα πατημα.

δοκιμασες να κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?ισως δεν εχει κατσει καλα η λολιποπ.

την συνεχομενη ληψη με ενα πατημα την εχει αλλα ειναι πιο πανω και δεν φαινεται στην φωτο

αυτες ειναι απο το δικο μου.ειναι ολο το μενου της καμερας.ισως σε βοηθησει

Edited by zak81
Link to comment
Share on other sites

zak 81 και E.N.T. εχετε δικιο εμφανιστηκαν και τα υπολοιπα αφοτου εκανα μια απλη επαννεκινηση, διοτι δεν το ειχα κανει απο χθες που πηρε την αναβαθμιση πιστευωντας οτι η επαννεκινηση που ειχε κανει η λολι ηταν καθοριστικη.οποτε σας ευχαριστω πολυ το προβλημα λυθηκε.οντως αμεσως μετα μου εμφανισε και το υπολοιπο μενου. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Παραγγειλαμε ενα ακομα alpha για την κοπελα μου απο καποιο σκρουτζομαγαζο, με την προυποθεση πως ειναι unbranded, οπως μας διαβεβαιωσε ο μαγαζατορας ρητά.

Ανοιγοντας τη συσκευασια, διαπιστωσα πως στο αυτοκολλητο εγραφε TIM italy και τελικα η συσκευη κατα το πρωτο της ανοιγμα, ειχε γαλλικα στο μενου!

Με το που το ξεκινησα, κατεβασα το phone info και διαπιστωσα πως η ρομ ειναι γαλλικη, αλλα ο knox δειχνει 0x0.

Μιλησα με τη samsung σημερα το πρωι και βασει του ΙΜΕΙ, η συσκευη προοριζοταν για Ιταλια, οπως αναγραφει και το κουτι δηλαδη, οποτε τον κλαιγανε..

Τι ειν τουτοι ρε! Εχω κανει 3 παραγγελιες μεχρι στιγμης απο σκρουτζομαγαζα και μετα λυπης διαπιστωνω πως ολα τα τηλεφωνα φορανε μαιμουδες ταινιες ασφαλειας και για καποιο λογο εχουν ανοιχθει φυσικα οι συσκευασιες.

Επισης στο phone info εγραφε πως εχει φορτισει 2 φορες η συσκευη.

 

Στο δια ταυτα τωρα. Επειδη εχω κακες εμπειριες με 2 προηγουμενα αλφα, τα οποια εφτασαν στα χερια μου με κουσουρια, θα προτιμουσα να μη μπω στη διαδικασια να στειλω πισω κ αυτη τη συσκευη, γιατι απο θεμα hardware δε βλεπω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης.

Πως θα δω αν οντως ηταν branded το τηλεφωνο, ωστε να περασω την Ιταλικη ρομ της ΤΙΜ πανω, για να με καλυπτει η εγγυηση και να μην εχω θεμα με τη σαμσουνγκ στο μελλον? Υπαρχει καποιος τροπος να φανει αυτο? Στη samsung τελικα μονο χωρα προορισμου μπορουν να δουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Παραγγειλαμε ενα ακομα alpha για την κοπελα μου απο καποιο σκρουτζομαγαζο, με την προυποθεση πως ειναι unbranded, οπως μας διαβεβαιωσε ο μαγαζατορας ρητά.

Ανοιγοντας τη συσκευασια, διαπιστωσα πως στο αυτοκολλητο εγραφε TIM italy και τελικα η συσκευη κατα το πρωτο της ανοιγμα, ειχε γαλλικα στο μενου!

Με το που το ξεκινησα, κατεβασα το phone info και διαπιστωσα πως η ρομ ειναι γαλλικη, αλλα ο knox δειχνει 0x0.

Μιλησα με τη samsung σημερα το πρωι και βασει του ΙΜΕΙ, η συσκευη προοριζοταν για Ιταλια, οπως αναγραφει και το κουτι δηλαδη, οποτε τον κλαιγανε..

Τι ειν τουτοι ρε! Εχω κανει 3 παραγγελιες μεχρι στιγμης απο σκρουτζομαγαζα και μετα λυπης διαπιστωνω πως ολα τα τηλεφωνα φορανε μαιμουδες ταινιες ασφαλειας και για καποιο λογο εχουν ανοιχθει φυσικα οι συσκευασιες.

Επισης στο phone info εγραφε πως εχει φορτισει 2 φορες η συσκευη.

 

Στο δια ταυτα τωρα. Επειδη εχω κακες εμπειριες με 2 προηγουμενα αλφα, τα οποια εφτασαν στα χερια μου με κουσουρια, θα προτιμουσα να μη μπω στη διαδικασια να στειλω πισω κ αυτη τη συσκευη, γιατι απο θεμα hardware δε βλεπω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης.

Πως θα δω αν οντως ηταν branded το τηλεφωνο, ωστε να περασω την Ιταλικη ρομ της ΤΙΜ πανω, για να με καλυπτει η εγγυηση και να μην εχω θεμα με τη σαμσουνγκ στο μελλον? Υπαρχει καποιος τροπος να φανει αυτο? Στη samsung τελικα μονο χωρα προορισμου μπορουν να δουν.

 

Μα τι λες;

Το ότι οι συσκευές των Σκρουτζομάγαζων έχουν rom άλλης Χώρας είναι ΓΝΩΣΤΟ και ΑΠΟΔΕΚΤΟ και ΤΙΜΙΟ, καθώς είναι παραεισαγωγές απο άλλα κράτη της ΕΕ, έτσι ώστε να έχεις μια ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ συσκευή απο αυτές που κυκλοφορούν στο Ελλάντα, και να σε καλύπτει η πανευρωπαϊκή εγγύηση!

Δεν υπάρχει θέμα δυσλειτουργίας λόγω ξένης (μη Ελληνικής) ROM...

Το μόνο σκάλωμα σου να είναι το ότι η συσκευή ΗΤΑΝ branded (TIM) ενώ ο μαγαζάτορας σου είπε ότι είναι unbranded...

Thats all

 

ΥΓ Οι τανίες ασφαλίας ΔΕΝ ήταν μαιμούδες, μια χαρά original συσκευές (που προοριζόταν για άλλο κράτος) ήταν...

Φυσιολογικό είναι να έχει φορτίσεις η συσκευή, τα φορτίζουν στο εργοστάσιο ξέρεις κατά το τσεκάρισμα ποιότητας και ορθής λειτουργίας των συσκευών...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες;

Το ότι οι συσκευές των Σκρουτζομάγαζων έχουν rom άλλης Χώρας είναι ΓΝΩΣΤΟ και ΑΠΟΔΕΚΤΟ και ΤΙΜΙΟ, καθώς είναι παραεισαγωγές απο άλλα κράτη της ΕΕ, έτσι ώστε να έχεις μια ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ συσκευή απο αυτές που κυκλοφορούν στο Ελλάντα, και να σε καλύπτει η πανευρωπαϊκή εγγύηση!

Δεν υπάρχει θέμα δυσλειτουργίας λόγω ξένης (μη Ελληνικής) ROM...

Το μόνο σκάλωμα σου να είναι το ότι η συσκευή ΗΤΑΝ branded (TIM) ενώ ο μαγαζάτορας σου είπε ότι είναι unbranded...

Thats all

 

ΥΓ Οι τανίες ασφαλίας ΔΕΝ ήταν μαιμούδες, μια χαρά original συσκευές (που προοριζόταν για άλλο κράτος) ήταν...

Φυσιολογικό είναι να έχει φορτίσεις η συσκευή, τα φορτίζουν στο εργοστάσιο ξέρεις κατά το τσεκάρισμα ποιότητας και ορθής λειτουργίας των συσκευών...

 

Ξαναδιαβασε το ποστ μου σε παρακαλω, γιατι εβγαλες λαθος συμπερασμα..

Αυτο που ειπα πριν ειναι πως η συσκευη που εχω στα χερια μου, βασει του τι γραφει στο κουτι και απ το ΙΜΕΙ της, συμφωνα με την πληροφοριση της samsung, θα πρεπε να φοραει την Ιταλικη ρομ της ΤΙΜ (ΤΙΜ γραφει στο κουτι).

Η συσκευη ομως φοραει γαλλικη εκδοση unbranded. Δεν ειπα εγω πουθενα πως θα πρεπε να χει ελληνικη ρομ, ουτε βρηκα παραλογο πως εχει ξενη ρομ, μιας κ αυτο εξυπακουεται.

Οσον αφορα τις ταινιες ασφαλειας, εσυ πιστευεις πως θα μπορουσε να αλλαχτει η ρομ απο ιταλικη σε γαλλικη χωρις να ανοιχτει η συσκευασια? Υποτιθεται πως το τηλεφωνο ειναι σφραγισμενο, ετσι δεν ειναι? Οσον αφορα τις ταινιες ασφαλειας, ας μην το αναλυσουμε καλυτερα, διοτι πολλοι εδω μεσα νομιζετε πως βλεποντας ενα αυτοκολλητακι, οτι το κολλησε η σαμσουνγκ και ολα ειναι τελεια.. Οταν ομως ανοιγεις το κουτι και βρισκεις μεσα δαχτυλιες και πειραγματα, δεν παει το μυαλο σας?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασε το ποστ μου σε παρακαλω, γιατι εβγαλες λαθος συμπερασμα..

Αυτο που ειπα πριν ειναι πως η συσκευη που εχω στα χερια μου, βασει του τι γραφει στο κουτι και απ το ΙΜΕΙ της, συμφωνα με την πληροφοριση της samsung, θα πρεπε να φοραει την Ιταλικη ρομ της ΤΙΜ (ΤΙΜ γραφει στο κουτι).

Η συσκευη ομως φοραει γαλλικη εκδοση unbranded. Δεν ειπα εγω πουθενα πως θα πρεπε να χει ελληνικη ρομ, ουτε βρηκα παραλογο πως εχει ξενη ρομ, μιας κ αυτο εξυπακουεται.

Οσον αφορα τις ταινιες ασφαλειας, εσυ πιστευεις πως θα μπορουσε να αλλαχτει η ρομ απο ιταλικη σε γαλλικη χωρις να ανοιχτει η συσκευασια? Υποτιθεται πως το τηλεφωνο ειναι σφραγισμενο, ετσι δεν ειναι? Οσον αφορα τις ταινιες ασφαλειας, ας μην το αναλυσουμε καλυτερα, διοτι πολλοι εδω μεσα νομιζετε πως βλεποντας ενα αυτοκολλητακι, οτι το κολλησε η σαμσουνγκ και ολα ειναι τελεια.. Οταν ομως ανοιγεις το κουτι και βρισκεις μεσα δαχτυλιες και πειραγματα, δεν παει το μυαλο σας?

 

Αν βρεις δαχτυλιές και υπολείματα αρχείων, θα μαζευτουμε όλοι απο εδώ μεσά να πάμε να το σπάσουμε το μαγαζί...

TIM στην Γαλλία δεν έχει; :O :X

Βασικά, ένα τηλεφωνάκι στην Samsung, με την συγκεκριμένη ερώτηση δεν βλάπτει... (γινεται tim branded να φοράει french rom?)

Εχεις απόλυτο δίκιο να ανησυχείς (και εγώ τελειομανής είμαι, πίστεψε με) αλλά με τόσα που έχω διαβάσει, δεν ξέρω που να καταλήξω, και απο την στιγμή που δεν έχει κανένα πρόβλημα η συσκευή, προτείνω να την χαρείς... Άλλωστε με το που ξεψαρώνουμε, παίρνει το Odin φωτιά και φλασάρουμε ότι rom βρούμε...

Anyways, σορρυ αν παρεξήγησα, μεγειά το εργαλείο και κοίτα να το χαρείς! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας το *ψαξιμο* της συσκευης με την λολι και βαζοντας το antutu μου εδειξε οτι παρεμεινε 32bit εγω ειχα την εντυπωση οτι ο οκτα ειναι 64bit και με την λολι θα εδειχνε 64.....τι παιζει ξερει κανενας;;ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις δαχτυλιές και υπολείματα αρχείων, θα μαζευτουμε όλοι απο εδώ μεσά να πάμε να το σπάσουμε το μαγαζί...

TIM στην Γαλλία δεν έχει; :O :X

Βασικά, ένα τηλεφωνάκι στην Samsung, με την συγκεκριμένη ερώτηση δεν βλάπτει... (γινεται tim branded να φοράει french rom?)

Εχεις απόλυτο δίκιο να ανησυχείς (και εγώ τελειομανής είμαι, πίστεψε με) αλλά με τόσα που έχω διαβάσει, δεν ξέρω που να καταλήξω, και απο την στιγμή που δεν έχει κανένα πρόβλημα η συσκευή, προτείνω να την χαρείς... Άλλωστε με το που ξεψαρώνουμε, παίρνει το Odin φωτιά και φλασάρουμε ότι rom βρούμε...

Anyways, σορρυ αν παρεξήγησα, μεγειά το εργαλείο και κοίτα να το χαρείς! :)

:)

Βασικά το πρώτο άλφα που πήρα, ενω ήρθε κανονικά σφραγισμένο, είχε μια ωραιότατη δαχτυλια πάνω στην οθόνη, φαρδιά πλατιά, με το που ξεκολλησα το εργοστασιακό αυτοκόλλητο. Επίσης είχε μια γρατζουνια στο μαύρο πλαίσιο κάτω απ την υποδοχή της σιμ και δύο τρεις μέρες μετά διαπίστωσα πως είχε ελαττωμα στο ηχειο. Δε δέχτηκαν φυσικά αντικατάσταση και το στειλα στο σερβις, όπου και άλλαξαν ολόκληρο το σασί και για κάποιο λόγο ξεκολλησαν και την οθόνη, με αποτέλεσμα να χαλαρώσουν τα πλήκτρα home και power..

Το δεύτερο άλφα που παραγγειλαμε από άλλο μαγαζί, ήρθε με πρόβλημα στην οθόνη. Κάποιος προφανώς είχε βάλει χέρι στην οθόνη και φαινόταν σαν να χε πάρει αέρα ανάμεσα στο γυαλί και την οθόνη, σαν να υπήρχε αποκόλληση δηλ στο πάνω δεξιά σημείο. Κ αυτό ήρθε σφραγισμενο και branded αντί για unbranded που μας υποσχέθηκαν, οποτε το κατάστημα αν και το ανοιξαμε το κουτί και μπουταραμε τη συσκευή, το πήρε πίσω χωρίς πολλά πολλά.

Για το τρίτο τα ξέρεις..

Όντως σαν γνησιος τελειομανής κ εγώ :p , το ψειριζω αρκετά, ειδικά όταν έχω δώσει τόσα λεφτα, απαιτωντας να έρθει στα χέρια μου ένα ανεγγικτο σφραγισμένο πακέτο, αλλά μάταια τελικά, μιας και 3 στα 3 και από 3 διαφορετικά καταστήματα, είναι ένας καλος στατιστικός παράγοντας, που σε οδηγεί στο συμπέρασμα πως όλα έρχονται "τζολεμενα" και δηθεν σφραγισμένα..

Τη συσκευή σκοπεύω να την κρατήσω πάντως, γιατί μέχρι στιγμής δείχνει να.μην έχει κάποιο πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι πως έχω μιλήσει ήδη με τη σαμσουνγκ και είπαν πως αν ή συσκευή έχει διαφορετικής χώρας Ρομ, αντί για ιταλική, τότε δεν ισχύει η εγγυηση, οπότε γι αυτό ψαχνομαι να δω τι θα κάνω με τη Ρομ.

Το πρόβλημα μου είναι, πως θα μάθω τελικά, αν ήταν πριν branded ή unbranded, μιας και το αυτοκόλλητο είναι μαϊμού, οπότε δε μου λέει πολλά αυτό.

Πως άραγε μπορείς να επαληθεύσεις αν μια συσκευή ήταν κάποτε branded; Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορώ να το τσεκαρω; Αν εγκαθιστουσα unbranded Ιταλική, μιας και απ το imei δε μπορεσαν να δουν στη σαμσουνγκ αν ειναι branded, θα είχα άραγε θέμα με την εγγύηση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνεχιζοντας το *ψαξιμο* της συσκευης με την λολι και βαζοντας το antutu μου εδειξε οτι παρεμεινε 32bit εγω ειχα την εντυπωση οτι ο οκτα ειναι 64bit και με την λολι θα εδειχνε 64.....τι παιζει ξερει κανενας;;ευχαριστω.

Ο συγκεκριμένος exynos απ οτι γνωριζω είναι 32bit, οπότε άδικα ψαχνεσαι.

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

1).Αδικα ψαχνομαι φιλε μου και αυτο καταλαβα κι'εγω....

2).καλα αφου ο knox ειναι 0χ0 γιατι να μην αναγνωριζουν την εγγυηση αλλωστε εσυ δεν πειραξες κατι, επισης το τηλεφωνο φοραει κιτ κατ η λολι;;; διοτι αν φοραει κιτ κατ λογικα θα πρεπει παρει την λολι της χωρας προορισμου αυτοματα....αυτο το περιστατικο δεν το ανεφερες στο σκρουτζομαγαζο που το αγορασες;;;τι επαιξε δηλαδη το πηραν οι γαλλοι απο domodossola στα συνορα, του περασαν γαλλικο λογισμικο και το πουλησαν για γαλλικο στην ελλαδα;;πως το τηλεφωνο εχει παρει και γαλλικη υπηκοοτητα λιγο παραξενο δεν ειναι.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Διότι λεει πως το imei της συσκευής δείχνει πως η συσκευή φορούσε ιταλική έκδοση, μιας και χώρα προορισμού ήταν η Ιταλία, οπότε θεωρείται παραβίαση της εγγύησης η αλλαγή ρομ. Αυτό που είπαν απ τη σαμσουνγκ είναι να τους στείλω λεει τη συσκευή στο σερβις ώστε να την τσεκαρουν και να μου πουν αν είναι ή όχι εντός εγγύησης, οπότε ευχαριστώ αλλα δε θα πάρω!

Όσον αφορά το κατάστημα, δεν ανοίγουν Σάββατο, οπότε παρέλαβα παρασκευή απόγευμα και δεν είχα τη δυνατότητα επικοινωνίας μαζί τους. Το θεμα είναι όμως, πως πλέον με έχει κουράσει πολύ όλη αυτή η κατάσταση με τους διαπληκτισμούς και τις επιστροφές , που θελω να ξεμπερδευω. Ξερω πως ή απάντηση τους λογικά θα είναι να κάνουν τον κινέζο και θα μου προτείνουν να επιστρέψω τη συσκευή και να μου στείλουν πίσω τα χρήματα κλπ, αλλά εφόσον επεσα σε συσκευή δίχως κουσουρια, δε θα θελα να το ρισκαρω ξανά, μιας και δεν ξέρω η τέταρτη συσκευή σε τι κατάσταση θα είναι , αλλά ούτε και έχω άλλο χρόνο για χάσιμο.

Φοράει κιτκατ έκδοση και κατεβάζει updates αλλά δεν έχω σκοπό να εγκαταστησω λολιποπ.

 

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω μια φωτό με την εικόνα που αντίκρυσα, ανοίγοντας το δευτερο σφραγισμένο κινητό που είχα παραγγείλει, ώστε να πάρετε μια γευση.. (Κ αν αναρωτιεστε, οχι δεν πρόκειται για ζελατίνα..) :)

[ATTACH]63205[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κουραστηκες να τρεχεις και να τα βαζεις με σκρουτζομαγαζα αυτο ειναι γεγονος δεν το αμφισβητει κανενας οπως και η φωτο που ανεβασες τα λεει ολα.αλλα το ζητουμενο ειναι να βρεις λυση για τα λεφτα σου μια και πηρες καινουρια συσκευη και θελεις να απολαυσεις ολα της τα καλουδια ακομη και την εγγυηση που δικαιουσε.θα πρεπει κατα την γνωμη μου να βρεις το κουραγιο και να πας απο το σκρουτζομαγαζο και να τους εξηγησεις την κατασταση.....δεν μπορει να ερχεται αναβαθμιση και να σκεφτεσαι να την βαλεις γιατι αυτοι πουλανε τρελιτσα....εν αναγκη πες τους οτι *θα βγω στο φορουμ και στο ιντερνετ γενικα και θα φατε το κραξιμο της ζωης σας*.σε καθε περιπτωση πρεπει καποιοι κυριοι να μαθουν να σεβονται τον πελατη.δεν ξερω αν ειναι εφικτο να κατεβασεις την αναβαθμιση και πριν την εγκαταστησεις να δεις πρωτα την καταληξη που δειχνει για ποια χωρα ειναι....γιατι αν ειναι τιμ τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.....παντως εμενα προχθες που μου ηλθε για χωρα προορισμου σκανδιναβια εκατσε πολυ καλα και παει μεχρι στιγμης αψογα.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι γίνονται διαφορα στα σκρουτζομαγαζα (φυσικα οχι σε όλα και πάντα). Εγω πήρα το ALPHA απο πολυ γνωστο σκρουτζομαγαζο. Πριν το παραγγειλω επικοινωνησα και ρώτησα αν το τηλ ειναι branded, μου ειπαν 100% ΟΧΙ. Μολις το τηλ έφτασε και το ανοιξα να το σημα της T-Moblile σε όλη την οθόνη. Παιρνω τηλ και μου λενε ''πως εγινε'' κτλ... και ζητανε να το στειλω πίσω για να το στειλουν στην SAMSUNG να το βγλαλει. Όντως το έστειλα και τάχυστα μου το έπεστρεψαν ''καθαρό''. Απο τα όσα έχω διαβασει έδω αμφιβάλω αν το τηλ πήγε ποτε στη Samsung.... Βέβαια το τηλ δουλεύει άψογα (αν και lolipop ακόμα δεν είδα)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι το Alpha για το έτερο ήμισυ,αξίζει η συσκευή τα χρήματά της (τιμή σκρουτζ); (συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πρόσφατα αλλά έχω να παρακολουθήσω πολύ καιρό το νήμα).
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι το Alpha για το έτερο ήμισυ,αξίζει η συσκευή τα χρήματά της (τιμή σκρουτζ); (συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πρόσφατα αλλά έχω να παρακολουθήσω πολύ καιρό το νήμα).

 

Για μένα είναι το πιο value for money κινητό στις 4.7 ίντσες. Το μόνο αρνητικό του είναι η μπαταρία του ( βρίσκεται στα μέτρια επίπεδα του iphone 6). Αν το έτερο ήμισυ δεν χρησιμοποιεί το κινητό ως παιχνιδομηχανή και αν σερφάρει στο intenet μέσω υπολογιστή όταν βρίσκεται στο σπίτι και στο γραφείο, τότε δεν θα έχει θέμα με τη μπαταρία. Ποιότητα κατασκευής, κάμερα με φως ημέρας, επεξεργαστική ισχύς, όλα άψογα. Οθόνη μια χαρά για 4.7 ίντσες.

 

ΥΓ : Από τότε που μπήκαν οι περιορισμοί στις συναλλαγές, η τιμή του ανέβηκε από τα 300 στα 340 στο σκρουτζ με σταδιακή ανοδική τάση. Δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί αυτό ( οπότε να σε συμφέρει τώρα η αγορά ) ή αν θα αρχίσει να ξαναπέφτει ( οπότε να περιμένεις ).

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι το πιο value for money κινητό στις 4.7 ίντσες. Το μόνο αρνητικό του είναι η μπαταρία του ( βρίσκεται στα μέτρια επίπεδα του iphone 6). Αν το έτερο ήμισυ δεν χρησιμοποιεί το κινητό ως παιχνιδομηχανή και αν σερφάρει στο intenet μέσω υπολογιστή όταν βρίσκεται στο σπίτι και στο γραφείο, τότε δεν θα έχει θέμα με τη μπαταρία. Ποιότητα κατασκευής, κάμερα με φως ημέρας, επεξεργαστική ισχύς, όλα άψογα. Οθόνη μια χαρά για 4.7 ίντσες.

 

ΥΓ : Από τότε που μπήκαν οι περιορισμοί στις συναλλαγές, η τιμή του ανέβηκε από τα 300 στα 340 στο σκρουτζ με σταδιακή ανοδική τάση. Δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί αυτό ( οπότε να σε συμφέρει τώρα η αγορά ) ή αν θα αρχίσει να ξαναπέφτει ( οπότε να περιμένεις ).

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Παιχνίδια δεν παίζει, ίντερνετ μέσω υπολογιστή κυρίως, οπότε η χρήση περιορίζεται σε ομιλία, έλεγχο emails on the go (όποτε είναι εκτός γραφείου) και υποθέτω και φωτό, που μέχρι τώρα λόγω μπέρυ δεν χρησιμοποιεί (σαν να μην έχει κάμερα το κινητό). Οπότε υποθέτω μια χαρά θα είναι με την μπαταρία, και υπάρχει και η extended για περισσότερα.

Ναι έχει ανέβει η τιμή του, το έχω δει, και υποθέτω ότι έχει να κάνει με την δυσκολία εισαγωγής λόγω τραπεζικής αργίας, αλλά υποθέτω ότι θα "διορθώσει η τιμή" σύντομα.

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

και εκει που όλα δουλευαν ρολοί, το τηλ χάνει το σήμα πέφτει στη μια γράμμη και δεν μπορω να δεχτω μηνυμα η κληση (φαινεται η συσκευη απενεργοποιημένη).

 

ξερει κανεις απο αυτο το προβλημα?

ειναι απο σκρουτζομαγαζο πρεπει να το στειλω εκει η στη SAMSUNG?

ειμαι απο Θεσσαλονικη εδω μπορω να το παω κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Που το έχεις ρυθμισμένο? Αν το έχεις 2g/3g/4g δοκίμασε να το γυρίσεις σε 2g/3g μόνον.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κουραστηκες να τρεχεις και να τα βαζεις με σκρουτζομαγαζα αυτο ειναι γεγονος δεν το αμφισβητει κανενας οπως και η φωτο που ανεβασες τα λεει ολα.αλλα το ζητουμενο ειναι να βρεις λυση για τα λεφτα σου μια και πηρες καινουρια συσκευη και θελεις να απολαυσεις ολα της τα καλουδια ακομη και την εγγυηση που δικαιουσε.θα πρεπει κατα την γνωμη μου να βρεις το κουραγιο και να πας απο το σκρουτζομαγαζο και να τους εξηγησεις την κατασταση.....δεν μπορει να ερχεται αναβαθμιση και να σκεφτεσαι να την βαλεις γιατι αυτοι πουλανε τρελιτσα....εν αναγκη πες τους οτι *θα βγω στο φορουμ και στο ιντερνετ γενικα και θα φατε το κραξιμο της ζωης σας*.σε καθε περιπτωση πρεπει καποιοι κυριοι να μαθουν να σεβονται τον πελατη.δεν ξερω αν ειναι εφικτο να κατεβασεις την αναβαθμιση και πριν την εγκαταστησεις να δεις πρωτα την καταληξη που δειχνει για ποια χωρα ειναι....γιατι αν ειναι τιμ τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.....παντως εμενα προχθες που μου ηλθε για χωρα προορισμου σκανδιναβια εκατσε πολυ καλα και παει μεχρι στιγμης αψογα.

 

Βρηκα το κουραγιο σημερα το πρωι και καλεσα το καταστημα. Του λεω, μια ερωτηση θελω να κανω γιατι εχω μια απορια.. Οταν παραγγειλα το τηλεφωνο, μου ειπατε πως θα παραλαβω ενα Ιταλικο unbranded τηλεφωνο. Αυτο που παρελαβα ομως, στο κουτι γραφει ΤΙΜ, εχει ιταλικες οδηγιες και εχει μια στρογγυλη σφραγιδα που λεει Garanzia Samsung Italia. Ομως η samsung συμφωνα με το ΙΜΕΙ, λεει πως η συσκευη θα πρεπε να φοραει Ιταλικη rom, αλλα εγω παρελαβα μια συσκευη που ξεκινησε με γαλλικα και διαπιστωσα πως φοραει γαλλικη ρομ! Μπορειτε να το εξηγησετε αυτο?

 

Η απαντηση του ηταν η εξης: "Ας πουμε πως εχω βρει μια πηγη, η οποια με προμηθευει με branded τηλεφωνα απο Ιταλια, τα οποια ομως τα παιρνω πριν ο παροχος τα μετατρεψει σε branded.." Οταν ρωτησα, τοτε γιατι η samsung βλεπει στο συστημα της πως το τηλεφωνο ειναι Ιταλικο, μου ειπε πως ναι ειναι, εφοσον το ειχε παραλαβει η ιταλικη ΤΙΜ. Οταν του ειπα πως η samsung με ενημερωσε πως αν το τηλεφωνο φοραει διαφορετικης χωρας ρομ εκτος απο Ιταλικη, οτι δε θα το καλυπτει η εγγυηση, μου λεει "ποιος στο ειπε αυτο, εχω πουλησει τοσα και τοσα και κανεις ποτε δεν ειχε θεμα με την εγγυηση". Μα λεω η ιδια η σαμσουνγκ το ειπε..

 

Τοτε αρχισε να ψιλοτσαντιζεται και να μου λεει "Τι θες να σου πω ακριβως τωρα, να σου αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας? Αφου σου ειπα πως ειναι τα πραγματα, αν θες να μαθεις αν το καλυπτει ή οχι, στειλτο στη σαμσουνγκ να σου πουν. Εγω ομως σου λεω πως δε θα χεις θεμα. Εγω σφραγισμενη λεει την παρελαβα τη συσκευη και σφραγισμενη στην εστειλα, τωρα αν καποιος εχει βαλει χερι, αυτος θα ειναι λεει η ΤΙΜ.. Εσυ λεει unbranded ηθελες, unbranded σου εστειλα."

 

Τεσπα, αφου ειδα πως δε βγαινει τιποτα με αυτη τη συζητηση και μη εχοντας ορεξη να το συνεχισω, τελειωσε καπου εκει η συνομιλια μας.

Οποτε τι ακριβως εχει συμβει, ποτε δε θα μαθουμε, απ τη στιγμη που δεν παιζει και κανα προγραμμα που να μπορει να μας δωσει καποια στοιχεια σχετικα με το αν ειχε αλλη στοκ ρομ πριν. Ή καποιος αλλαξε τη ρομ, ή ειναι οπως τα λεει, αν και πιστευω πως μαλλον ισχυει το πρωτο σεναριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,λεγομαι Αθανασια και εχω εδω και καποιους μηνες το Galaxy Alpha blue,ολα δουλευαν υπεροχα μεχρι πριν 5 μερες που αναθεμα πατησα να κανει update την 5.0.2!!Απο τοτε το κινητο κολλαει σαν τρελο και ανεβαζει παρα πολυ μεγαλη θερμοκρασια!!!Μαλιστα οταν η μπαταρια ειναι κατω απο 25% εκει το προβλημα ειναι μεγαλυτερο!Οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες...υπαρχει καποιος τροπος να το ξαναγυρισω στην παλια εκδοση??Υπαρχει καποιος απο Θεσσαλονικη που να μπορει να εξυπηρετησει για να το κανει??Pleaseee help me :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,λεγομαι Αθανασια και εχω εδω και καποιους μηνες το Galaxy Alpha blue,ολα δουλευαν υπεροχα μεχρι πριν 5 μερες που αναθεμα πατησα να κανει update την 5.0.2!!Απο τοτε το κινητο κολλαει σαν τρελο και ανεβαζει παρα πολυ μεγαλη θερμοκρασια!!!Μαλιστα οταν η μπαταρια ειναι κατω απο 25% εκει το προβλημα ειναι μεγαλυτερο!Οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες...υπαρχει καποιος τροπος να το ξαναγυρισω στην παλια εκδοση??Υπαρχει καποιος απο Θεσσαλονικη που να μπορει να εξυπηρετησει για να το κανει??Pleaseee help me :(

Αθανασια εχεις κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα την αναβαθμιση?αν οχι κανε το γιατι λυνει πολλα θεματακια που δημιουργουνται μετα την αναβαθμιση.δοκιμασε το και πες μας αν εστρωσε το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μου ηρθε μια ενημερωση 160 mb .Τι ειναι αυτη ξερετε?Το κινητο το εχω 2 μερες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...