Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί τόσο άγχος με τη lollipop; Το τηλέφωνο τρέχει μια χαρά και όταν έρθει η ώρα θα πάρει και την 5

 

Συμφωνώ :) Άσε που η Lollipop θα τα κάνει όλα άσπρα και είμαι fan του μαύρου για τα μάτια μου :lol:

 

Υπάρχει πάντως κάτι στο κινητό που δεν είναι τόσο smooth και αυτό είναι η εμφάνιση του πληκτρολογίου όταν πας να γράψεις μήνυμα. Στο chomp sms βέβαια δεν το κάνει. Αντίθετα το κάνει και στη stock sms και στο handsent. Δεν ξέρω αν στη lollipop θα δώσουν σημασία σε αυτό το θεματάκι. A επίσης θα ήθελα να ρολάρει πιο smooth στην εναλλαγή των εικόνων στο gallery app. Αυτά τα 2 μικροθεματάκια + το ότι θα ήθελα να ήταν πιο μαλακό το capacitive home button είναι τα μόνα μου παράπονα από το κινητό.:)

Link to comment
Share on other sites

Το Alpha είναι η ναυαρχίδα της σειράς Α οπότε μη φοβάσαι, δεν θα το αφήσουν στην απέξω και πιθανολογώ ότι θα είναι το 1ο από τη σειρά Α που θα πάρει τη Lollipop :)

Ήταν το πρώτο της σειράς και η στροφή προς τη ποιότητα αλλά εκτός ότι είναι όντως το πιο δυνατό είναι και η μετάβαση, μιας και στα επόμενα Α3,5,7 πήρε η σειρά τη μορφή που ήθελε να της δώσει η Samsung, χωρίς αποσπώμενη μπαταρία και πλαστικό πίσω καπάκι, και όλο μεταλλικό (και όχι μόνο τα bezel).

Επίσης οι φήμες ότι θα το καταργήσει δε βοηθούν και ακόμα και για το update σε lollipop δεν διάβασα καθαρά ότι θα πάρει update αυτό σε αντίθεση με τα άλλα.

Μακάρι βέβαια να πάρει και να το συνεχίσει ακόμα και με αντικαταστάτη κάποια στιγμή και όχι να το ξεχάσει απλά σα μεταβατική συσκευή στη νέα εποχή της, των full unibody μεταλλικών συσκευών της.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα θεμα με τη θηκη s-cover καποιες φορες τελευταια οταν κλεινει το μπροστινο μέρος δεν αλλαζει και από μεσα η αρχική οθόνη.Καποιες φορές ανοίγω και κλεινω το τηλ και μετα δουλευει κανονικά .Τι παιζει φταιει η θήκη η το τηλέφωνο .Το κινητό το εχω εναμιση μηνα η θηκη δεν ειναι η or;iginal αλλά μέχρι τωρα δούλευε άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το αγορασω γιατι η τιμη ειναι πολυ καλη πλεον,

Γενικα πως παει το κινητο ?

Απο μπαταρια ?

Εχει βγαλει προβληματα σαν συσκευη?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το αγορασω γιατι η τιμη ειναι πολυ καλη πλεον,

Γενικα πως παει το κινητο ?

Απο μπαταρια ?

Εχει βγαλει προβληματα σαν συσκευη?

Ευχαριστω

Το κινητό λειτουργεί άψογα σε όλα του. Προβλήματα δεν έχει βγάλει, είμαι από του πρώτους που το πήραν ( μέσα Οκτώβρη/14 ) και δεν έχει κάνει κιχ. Εμένα η μπαταρία του με υπερκαλύπτει , χωρίς όμως να του κάνω πολύ βαριά χρήση, θα έλεγα λογική προς δυνατή και με βγάζει από 2 έως και 4 μέρες. Άλλους βέβαια που το << σκίζουν >> και καλά κάνουν, που τα έχουν όλα ανοιχτά συνεχώς , λένε πως τους βγάζει μία μέρα. Τέλος πάντων το θέμα μπαταρίας έχει να κάνει με τη χρήση. Δεν είναι το πιο δυνατό του σημείο, όμως κατά τη δική μου άποψη και χρήση δεν έχει κανένα απολύτως θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου κινητό 6 μηνών που ακόμα πωλείται παγκόσμιος δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρει τη lollipop. Το αποκλείω. Κατά αρχάς επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί η άρση παραγωγής του αλλά ακόμα και έτσι να ειναι εδώ λένε ότι θα πάρει το s4 mini... Το θέμα είναι να πάρει την 5.1 γιατί για την 5.0 μέχρι και η Google λέει ότι είναι προβληματική.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε πρώτη φάση θα πάρει την 5.0. Μετά βλέπουμε.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε πρώτη φάση θα πάρει την 5.0. Μετά βλέπουμε.

Έτσι,η 5.1 τώρα δίνεται στα nexus 6, θα αργήσει ακόμα για τους λοιπούς.

Και εγώ πιστεύω πάντως ότι θα πάρει lollipop, αν δε το κάνει για τόσο φρέσκο και δυνατό μοντέλο απλά θα είναι πολύ κατακριτέο

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση επειδή και εμένα το μοντέλο είναι G850F αλλά όταν ανοίγει έχει λογότυπο Τmobile... και από ότι βλέπω όσοι έχετε περάσει ελληνική ρομ έχετε καλύτερες αποδόσεις και στην μπαταρία όπου με αφορά περισσότερο. Πως φλασαρεις την ελληνική ρομ και τι εννοείτε ότι φοβάστε μην γράψει ο knox επίσης άμα την περάσεις αργότερα άμα χρειαστεί να το στείλεις για σέρβις γίνετε να το επαναφερεις στην αρχική του κατάσταση ?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση επειδή και εμένα το μοντέλο είναι G850F αλλά όταν ανοίγει έχει λογότυπο Τmobile... και από ότι βλέπω όσοι έχετε περάσει ελληνική ρομ έχετε καλύτερες αποδόσεις και στην μπαταρία όπου με αφορά περισσότερο. Πως φλασαρεις την ελληνική ρομ και τι εννοείτε ότι φοβάστε μην γράψει ο knox επίσης άμα την περάσεις αργότερα άμα χρειαστεί να το στείλεις για σέρβις γίνετε να το επαναφερεις στην αρχική του κατάσταση ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375368

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να το αγορασω γιατι η τιμη ειναι πολυ καλη πλεον,

Γενικα πως παει το κινητο ?

Απο μπαταρια ?

Εχει βγαλει προβληματα σαν συσκευη?

Ευχαριστω

Το κινητο ειναι αρκετα καλο σε ολα τα υπολοιπα εκτος απο το θεμα της μπαταριας η οποια κραταει μια ημερα με λογικη smartphone χρηση και χωρις υπερβολες..δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει και το βραδυ και να χει % για την επομενη ημερα....με βαρια χρηση, νωρις το βραδυ θα χει παραδωσει πνευμα.

Ενα αλλο στοιχειο που προσωπικα εμενα ενοχλει, ειναι οτι η Samsung το κινητο αυτο το χει ξεγραμμενο. Ευκολα το καταλαβαινεις απο τις αναβαθμισεις που ακομα δεν ερχονται ενω εχει φροντισει για άλλα παλαιοτερα της μοντελα. Η δικαιολογια που θα βρεις εδω απο πολλους "ε και τι να την κανεις την 5.0" δεν με ικανοποιει καθως η ουσια ειναι οτι οταν θα πρεπει να αναβαθμιστει σε μια πιο προχωρημενη αναβαθμιση...φοβαμαι οτι θα ειναι εντελως ξεχασμενο.

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την μπαταρία έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα από την συσκευή ?

σκέφτομαι και εγώ να την πάρω είναι πανέμορφη !:D

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την μπαταρία έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα από την συσκευή ?

σκέφτομαι και εγώ να την πάρω είναι πανέμορφη !:D

 

Εγω δεν εχω το παραμικρο πρόβλημα μεχρι τωρα. Και μιας και δεν κανω και βαρια χρηση, μου βγαζει ανετα 2 μιση μερες η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη δουλευει απροβληματιστα και σφαιρατα.Δεν εχει κανενα θεμα και θα την χαρεις.

Απο μπαταρια εγω ισα ισα μια μερα.Με αρκετο 3g και wifi βγαζω 3 ωρες οθονη.

Χαλια ειναι ειδικα εγω που ειχα καλομαθει με το LG G2 αλλα ειναι τοσο ομορφο και γρηγορο το ατιμο που δεν πειραζει...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

πέρα από την μπαταρία έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα από την συσκευή ?

σκέφτομαι και εγώ να την πάρω είναι πανέμορφη !:D

 

Κι εγώ κανένα πρόβλημα και δεν είμαι του στυλ "αυτό που έχω είναι πάντα το καλύτερο". Στο xda, κάποιοι χρήστες του εξωτερικού έχουν θέμα με το σήμα όταν χρησιμοποιούν 4G. Σε εμένα είναι αρκετές οι φορές που όταν θέτω 4G πέφτει στη μία μπάρα αλλά έχω wind...Σε άλλους το μόνο τους παράπονο είναι ότι δεν έχουμε πάρει lollipop ( τη θέλουν γιατί έχει λευκό UI και για ψυχολογικούς λόγους ανανέωσης ).

Tο Αlpha εσωτερικά και εξωτερικά για έναν όχι βαρύ χρήστη αποτελεί την καλύτερη αγορά στα 300 ευρώ. Αν δεν δίνεις σημασία στην εμφάνιση και θες μεγαλύτερη μπαταρία μπορείς να πας είτε προς G2 είτε προς Ζ3 compact.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια που υπαρχει με τα 2500 αμπερ της σαμσουνγκ τι λεει;

 

Δες το 1ο post της προηγούμενης σελίδας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση απο iphone4. Σκέφτομαι να το πάρω απο scroutzμάγαζο για πρώτη φορά. Τι να προσέξω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση απο iphone4. Σκέφτομαι να το πάρω απο scroutzμάγαζο για πρώτη φορά. Τι να προσέξω;

Εγώ θα έβαζα σαν πρώτο θέμα να μην είναι branded η συσκευή. Κατά την παράδοση φυσικά μια σφραγισμένη συσκευασία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

το κινητο το πηρα κι εγω για δευτερη συσκευη,εχω την whats up μεσα.εντυπωσιασμενος πραγματικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το κινητό, πολύ όμορφο και ποιοτικό. Περιμένω να αλλάξω καρτα sim για να το δοκιμάσω. Πώς καταλαβαίνεις από που είναι; Εάν είναι branded ή όχι; Πρέπει να προσέξω κάποια σημεία; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το κινητό, πολύ όμορφο και ποιοτικό. Περιμένω να αλλάξω καρτα sim για να το δοκιμάσω. Πώς καταλαβαίνεις από που είναι; Εάν είναι branded ή όχι; Πρέπει να προσέξω κάποια σημεία; Ευχαριστώ

 

Κατέβασε το phone_info από το play.store.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...