Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μιλάμε για vs μεταξύ z3 compact και alpha,τα πράγματά είναι δύσκολα.

Προσωπικά πάντως,στην κάμερα το alpha είναι καλύτερό.

Στην οθόνη επίσης,λόγω πιο εντόνων χρωμάτων,σε άλλους αρέσει,σε άλλους όχι.

Σαν κατασκευή επίσης δείχνει πιο δεμένο το alpha.

Συμφωνώ απόλυτα...

Αν διάλεγα ένα από τα δύο σε αυτές τις ίντσες θα πήγαινα στο alpha για τους λόγους που λες...

Βέβαια από την άλλη, την μπαταρία και το αδιάβροχο του compact σίγουρα μετράει για κάποιους...

Όπως και να έχει δύσκολη επιλογή.

Εξαιρετικές προτάσεις και από Samsung και από Sony.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι και κινδυνεύοντας να βγω of topic για να κλείσω το θέμα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην μπαταρία υπέρ του z3 compact?
Link to comment
Share on other sites

Κινηταρα το πηρα την Παρασκευη και τα σπαει.Πολυ καλο τηλεφωνο μαζεμενο και πολυ γρηγορο.Ειναι σαν να εχω το s5 σε επιδοσεις,φυσικα εκτος απο καμερα αλλα μονο στα χαρτια.
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα στα media markt Περιστεριου.

Αρκετα συμπαθητικο αλλα μεχρι εκει.Δεν μου εβγαλε καμμια ιδιαιτερη πρεμουρα να το παρω ειδικα στην τιμη που ειναι.

Μετα απο αρκετες ναυαρχιδες samsung αυτο που με χαλαει και ξενερωνω ευκολα ειναι η διαχρονικοτητα των συσκευων και η αναμονη για την αναβαθμιση.

Μετα απο ενα χρονο κανεις δεν ασχολειται με την παλια συσκευη και οι αναβαθμισεις αργουν.

Στο εταιρικο note 2 αγορασμενο απο πλαισιο ακομα περιμενω kit kat...

Ε ολα αυτα οσο ομορφο και να ειναι το alpha με φρεναρουν...

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα στα media markt Περιστεριου.

Αρκετα συμπαθητικο αλλα μεχρι εκει.Δεν μου εβγαλε καμμια ιδιαιτερη πρεμουρα να το παρω ειδικα στην τιμη που ειναι.

Μετα απο αρκετες ναυαρχιδες samsung αυτο που με χαλαει και ξενερωνω ευκολα ειναι η διαχρονικοτητα των συσκευων και η αναμονη για την αναβαθμιση.

Μετα απο ενα χρονο κανεις δεν ασχολειται με την παλια συσκευη και οι αναβαθμισεις αργουν.

Στο εταιρικο note 2 αγορασμενο απο πλαισιο ακομα περιμενω kit kat...

Ε ολα αυτα οσο ομορφο και να ειναι το alpha με φρεναρουν...

Καλησπερα,ετσι συμβαινει καθε χρονο, μας πλασαρουν κατι καινουργιο πιο ωραιο πιο γρηγορο,ξερεις τωρα πως γινονται αυτα, απλα το θεμα ειναι να παρεις κατι και να το χαρεις.Το σιγουρο ειναι οτι αν ψαχτεις λιγο θα βρεις καλες τιμες για ολες τις συσκευες,φιλικα παντα Γιαννης.:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα 699 που το εχουν οι αλυσιδες, ηδη εχει κατεβει στα 580 στο bestprice. Πιστευω συντομα θα πωλειται λιγοτερο απο 500
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τα 699 που το εχουν οι αλυσιδες, ηδη εχει κατεβει στα 580 στο bestprice. Πιστευω συντομα θα πωλειται λιγοτερο απο 500

 

http://www.bestprice.gr/search?q=Samsung+Galaxy+Alpha+ 549€ Σήμερα. Και θα πέσει , θα πέσει , θα πέσει κι άλλο. Λογικά θα κατέβει από τα 500 μέχρι μέσα Νοέμβρη

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι σε θέμα δυνατοτήτων το alpha υπερτερεί π.χ ταχύτητα κάμερα κλπ. :)

 

Το S4 μια χαρά τα πάει σε αυτα (μιλώντας πάντα για τον μέσο χρήστη)

 

Από την άλλη όμως το θέμα μεγέθους οθόνης και ειδικά αυτονομίας είνα ένας παράγωντας που δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε!!

 

H αλήθεια είναι ότι και εγώ προς τα κάτω σε διαστάση οθόνης δεν μπορώ να πάω πια. Εδώ από το S4 και αφού δεν με ικανοποίησε (εμφανισιακά) το S5 θα πάω κατευθείαν στο Note 4. Ενδιαφέρον πάντως θα έχει να δούμε πως θα χειριστεί την έκδοση Alpha η Samsung με ένα ενδεχομένως αντίστοιχο S5 τηλέφωνο. Θα το τολμήσει ένα παράλληλο σε χαρακτηριστικά μοντέλο; θα το αντικαταστήσει; :rolleyes:

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση:!:

Για άλλη μια φορά να ενημερώσω οτι το παρών θέμα δεν είναι για συγκρίσεις ,αυτο μπορείτε να το κάνετε στους τεχνολογικούς διαξιφισμούς .

Προσπαθήστε να κρατήστε το νήμα καθαρό ,ακόμα δεν αρχίσαμε καλά καλά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παντως live που το ειδα... δεν με εντυπωσιασαν τα χρωματα στα εικονιδια και της οθονης που δειχνουν λιγο ξεθωριασμενα...

Η καμερα στα επιπεδα του S5, χειροτερη ομως απο αυτη του iphone 5s/6

Link to comment
Share on other sites

Παντως live που το ειδα... δεν με εντυπωσιασαν τα χρωματα στα εικονιδια και της οθονης που δειχνουν λιγο ξεθωριασμενα...

Η καμερα στα επιπεδα του S5, χειροτερη ομως απο αυτη του iphone 5s/6

Το 6 δε το έχω δει σα κάμερα αλλά να λες του 5s καλύτερη απ του S5 ε είναι κάπως.

Sorry για το of topic.

Το είδα και εγώ επίσης σήμερα αλλά σε άσπρο και έχανε κάπως την αίσθηση ποιότητας.

Όμορφο, πολύ ελαφρύ, καλό δέσιμο και πολύ όμορφο το γύρω γύρω!

Έπρεπε να το είχαν κάνει άλλοι χρόνια έτσι στις premium συσκευές τους.

Γρήγορο, καλή κάμερα, και γενικά άψογο για τηλέφωνο πάνω απ όλα λόγω μεγέθους, βάρους αλλά με ταχύτητα και αίσθηση κορυφής.

Ωραία οθόνη αλλά πλέον μικρή για να κάνεις κάτι παραπάνω απ τα βασικά.

Μοναδικό μείον για μένα η τρελή τιμή του στα 699€ επίσημα,όταν θα πέσει στο skroutz θα το έχω στα υπόψιν σα δεύτερη συσκευή ή μάλλον σα κυρίως τηλέφωνο ειδικά για έξω :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παντως live που το ειδα... δεν με εντυπωσιασαν τα χρωματα στα εικονιδια και της οθονης που δειχνουν λιγο ξεθωριασμενα...

Η καμερα στα επιπεδα του S5, χειροτερη ομως απο αυτη του iphone 5s/6

 

Καμία σχέση του 5s η κάμερα με του alpha,εννοείται ανώτερη του alpha.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση του 5s η κάμερα με του alpha,εννοείται ανώτερη του alpha.

Σωστός......

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα στο public ε δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε σε τίποτα ,και η καμερα το δοκίμασα με το z1c τα εχει πανω κατω το z1c ειχε πολυ καλύτερη απόδοση
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα σχεδόν χρήσης αυτο που παρατηρώ ειναι οτι οσο και να το δουλεύω δεν ζεσταίνεται με τίποτα, η θερμοκρασία του εφτασε 35,1 βαθμούς, δεν εχει κολλήσει ουτε μια φορα και για να αδειασει η μπαταρια του θελει πολυ δουλεια.Το design της συσκευης δεν περνα απαρατήρητο και ειναι η πρωτη συσκευη της sammy που έχει αποκτήσει γυναικείο ενδιαφέρον.Στα μείον της συσκευής θα ελεγα οτι ειναι η ελειψη βάρους, κατι που εμένα και ξαναλέω εμενα με ενοχλεί.
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω στα public. Αν και ειμαι σαμσουνγκακιας πρωτη φορα χαρηκα τοσο πολυ που το ειδα και κρατησα επιτελους ενα κινητο με ποιοτητα. Μπραβο στη σαμσουνγκ. Αυτο που εχω να τονισω ειναι οτι ειναι πολυ πολυ λεπτο. :D
Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και το είδα και εγώ σήμερα. Όλα πολύ καλά(οθόνη ταχύτητα κτλπ) Αλλά αυτό που με εξέπληξε πραγματικά , ήταν το ΠΟΣΟ ελαφρύ είναι! Και πολύ όμορφη. Με αυτή την τιμή βέβαια Δεν πάει πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Σε ημερήσιες φώτο που μου έστειλε ο galanakop από iPhone 6, Z3 και Alpha, μου άρεσαν περισσότερο του Alpha, μετά του iPhone 6 και τελευταίο το Ζ3.

 

Οι φώτο του Άλφα και του iPhone μοιάζουν πολύ. Υπερτερεί το alpha λόγο ανάλυσης.

Δεν ξέρω τι παίζει σε εσωτερικούς χώρους Και χαμηλό φωτισμό για να έχουμε πληρέστερη σύγκριση.

 

Το Ζ3 έχει πρόβλημα στο white balance και σε λεπτομέριες.

Δεν είναι κακό.

 

Αν το alpha τα πάει καλά και στα εσωτερικά με φωτισμό δωματίου είναι το καλύτερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το ειδα χθες στο media. τρομερη η οθονη του, ωραια κατασκευη, δεν μου πολυαρεσε το πισω μπλε μεταλλο αν το εκαναν οπως το γυρω γυρω νομιζω θα ηταν καλυτερο. βεβαια πιο ποιοτικο απο αλλα σαμυ με πλαστικο. η φωτο του πολυ καλη και γρηγορη. διπλα ειχε και το Ζ3. η καμερα του δεν με πολυενθουσιασε. λιγο σκοτεινες εβγαιναν οι φωτο. μαλιστα το ιδιο ειδε και το παιδι της σονυ εκει και εκανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μπας και στρωσει. μετα ηταν λιγο καλυτερα τα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

το ειδα χθες στο media. τρομερη η οθονη του, ωραια κατασκευη, δεν μου πολυαρεσε το πισω μπλε μεταλλο αν το εκαναν οπως το γυρω γυρω νομιζω θα ηταν καλυτερο..

 

τι εννοείς; πλαστικό ειναι το πίσω καπάκι. μόνο το περιμετρικό πλαίσιο ειναι μεταλλικο

Link to comment
Share on other sites

Σε ημερήσιες φώτο που μου έστειλε ο galanakop από iPhone 6, Z3 και Alpha, μου άρεσαν περισσότερο του Alpha, μετά του iPhone 6 και τελευταίο το Ζ3.

 

Οι φώτο του Άλφα και του iPhone μοιάζουν πολύ. Υπερτερεί το alpha λόγο ανάλυσης.

Δεν ξέρω τι παίζει σε εσωτερικούς χώρους Και χαμηλό φωτισμό για να έχουμε πληρέστερη σύγκριση.

 

Το Ζ3 έχει πρόβλημα στο white balance και σε λεπτομέριες.

Δεν είναι κακό.

 

Αν το alpha τα πάει καλά και στα εσωτερικά με φωτισμό δωματίου είναι το καλύτερο.

 

galanakop γιατι να μην τις δουμε κ εμεις αυτες τις φωτο-δειγματα ?! :O (με ολο το σεβασμο εκτος κ αν εχεις τους λογους σου)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς; πλαστικό ειναι το πίσω καπάκι. μόνο το περιμετρικό πλαίσιο ειναι μεταλλικο

 

ναι εχεις δικιο, μεταλιζε εννοουσα, μου φαινεται καπως σε σχεση με το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η σαμμυ έκανε το κόλπο γκροσο με το alpha.

Πλαστικό καπάκι ναι αλλά το αλουμινένιο πλαίσιο το κάνει εξαιρετικά Premium σαν κατασκευή. Εκπληκτική οθόνη και κάμερα. Απίστευτα καλή μπαταρία σε απόδοση παρόλο που είναι μικρή. Παναλαφρο. Και ειδικά για αυτους που θέλουν μαζεμενες ίντσες ιδανικό.

Ας μιλήσουμε και από αυτό το νήμα , εκτός του Ζ3.

Το είδα σήμερα το Alpha, πραγματικά με κέρδισε. Θα ήθελα να είχε και ράδιο, αλλά επειδή το χρησιμοποιώ σπάνια , δε με πειράζει.

Με είχε << φτιάξει >> και αυτό που είπες για τη καλή του μπαταρία, και εκεί που το είχα σχεδόν αποφασίσει, έρχεται αυτός εδώ http://www.androidcentral.com/samsung-galaxy-alpha-review και μου τα λέει τραγικά σε θέμα αυτονομίας.

Η δική μου χρήση είναι περίπου 15 λεπτά τη μέρα κλήσεις, άλλο τόσο WiFi το οποίο είναι ανοιχτό μόνο όταν είμαι στο νετ, ίσως και μισή ώρα, κάπου κάπου λίγο παιχνίδι, και περίπου 2 ώρες ανοιχτό BT για σύνδεση με το Car kit μόνο για κλήσεις.

Με αυτή τη χρήση το SP μου βγάζει εύκολα 4 - 5 μέρες. Αν με αυτό βγάλω 3 μέρες θα είμαι ΟΚ, αλλά πιο λίγο θα με χαλάσει.

Τελικά εσύ με την εμπειρία της χρήσης σου , τι βλέπεις ότι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...