Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι μεταξύ αυτού και του iPhone 6. Ποιο να προτιμήσω ρε παίδες;Εχω προβληματιστεί μιας και είμαι ήδη κάτοχος iPhone 4S ενώ η διαφορά που μου βγαίνει στο συμβόλαιο είναι περίπου 150€ πιο ακριβό το iPhone. Εντωμεταξύ βλέπω πως τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει αρκετά η τιμή του από τα 699 που ξεκίνησε κοντά στα 400 σε πολλά stores.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι μεταξύ αυτού και του iPhone 6. Ποιο να προτιμήσω ρε παίδες;Εχω προβληματιστεί μιας και είμαι ήδη κάτοχος iPhone 4S ενώ η διαφορά που μου βγαίνει στο συμβόλαιο είναι περίπου 150€ πιο ακριβό το iPhone. Εντωμεταξύ βλέπω πως τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει αρκετά η τιμή του από τα 699 που ξεκίνησε κοντά στα 400 σε πολλά stores.

 

Καταρχάς ειναι και οι 2 πανεμορφες, ισχυρεε, smooth & lag free συσκευές. Το alpha ειναι πιο μαζεμένο σε διαστασεις παροτι εχει την ιδια διαγωνιο οθονης με το i6, εχει απίστευτο κράτημα (αρα μπορεις να το χαρεις χωρις θηκη) κατι που στο 6αρι νομιζω ειναι αδυνατον καθως γλιστραει αρκετά, ειναι πιο φτηνό το Alpha, εχει 32gb μνήμη και γενικότερα εχει περισσότερα θετικα για μενα απ το i6. Εμενα βεβαια δε μου αρεσει και το ios, εσυ ομως εισαι χρηστης του συγκεκριμενου λειτουργικου, οποτε δεν ξερω ποση σημασια εχει για σενα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ αυτού και του iPhone 6. Ποιο να προτιμήσω ρε παίδες;Εχω προβληματιστεί μιας και είμαι ήδη κάτοχος iPhone 4S ενώ η διαφορά που μου βγαίνει στο συμβόλαιο είναι περίπου 150€ πιο ακριβό το iPhone. Εντωμεταξύ βλέπω πως τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει αρκετά η τιμή του από τα 699 που ξεκίνησε κοντά στα 400 σε πολλά stores.

 

Εγώ προτείνω το iPhone...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι πιστεύω και εγώ πως το Alpha είναι καλύτερο και πιο << τίμιο >> από το iPhone 6, θα μου πει κάποιος βέβαια ότι επειδή το έχω το παινεύω, πλέον αυξήθηκε και άλλο η διαφορά τιμής, ακόμα καλύτερη στο Alpha.

Επίσης άλλη << ελευθερία >> έχεις με το android που σχεδόν όλοι όσοι τη γνώρισαν με μια αξιόλογη συσκευή μετά τα ios , δε ξαναγύρισαν στα μισοφαγωμένα μηλόφωνα.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ αυτού και του iPhone 6. Ποιο να προτιμήσω ρε παίδες;Εχω προβληματιστεί μιας και είμαι ήδη κάτοχος iPhone 4S ενώ η διαφορά που μου βγαίνει στο συμβόλαιο είναι περίπου 150€ πιο ακριβό το iPhone. Εντωμεταξύ βλέπω πως τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει αρκετά η τιμή του από τα 699 που ξεκίνησε κοντά στα 400 σε πολλά stores.

 

Πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο. ..Εγώ έχω και τα δύο. ...εφόσον έχεις ios γνωρίζεις τι είναι...και το άλφα είναι πολύ καλό και το αιφον....Η επιλογή δική σου....

Link to comment
Share on other sites

χτες παρελαβαν στο kaizershop την συσκευη που ειχε προβλημα με την σιμ και μου έστειλαν καινουρια σφραγισμενη.σημερα παρελαβα την καινουρια μου συσκευη ολα καλα χωρις κανενα προβλημα.:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lazman με γεια το κινητό, σκέφτομαι και εγώ να το πάρω, θα μπορούσες να βγάλεις κάποια βραδινή φωτογραφία ή σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό να την ανεβάσεις; σε καλό φωτισμό που είδα το alpha στο κατάστημα οι φωτογραφίες ήταν κορυφή. Επίσης πες μας και δυο λόγια για την αντοχή της μπαταρίας του όταν μπορέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lazman με γεια το κινητό, σκέφτομαι και εγώ να το πάρω, θα μπορούσες να βγάλεις κάποια βραδινή φωτογραφία ή σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό να την ανεβάσεις; σε καλό φωτισμό που είδα το alpha στο κατάστημα οι φωτογραφίες ήταν κορυφή. Επίσης πες μας και δυο λόγια για την αντοχή της μπαταρίας του όταν μπορέσεις.

 

ευχαριστω φιλε να σε καλα.απο αυριο μαλλον θα αρχισω τα τεστ και μολις βγαλω θα σου στειλω φιλε.παντος ετσι που το βλεπω μου φαινονται στα επιπεδα του s5 την μερα δηλαδη παρα πολυ καλες.η μπαταρια θα πω εντυπωσεις απο αυριο .:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες και κάτι που το έχω ( έχω γράψει τις εντυπώσεις - διαπιστώσεις μου και σε προηγούμενες σελίδες ) συνοπτικά λέω τα εξής :

- Φωτό, μετά και από τσεκάρισμα με το S5 φίλου, στο αυτόματο πάντα μιας και αυτό με ενδιαφέρει όπως και τους περισσότερους και εκεί έγιναν όλες οι δοκιμές, στα ίδια επίπεδα παντού με ένα κλικ καλύτερο το Alpha στις δύσκολες συνθήκες ( χαμηλός φωτισμός, σκοτάδι , εσωτερικοί χώροι ) και γενικώς φωτογραφία πάρα πολύ καλή παντού, για κινητό δε, καταπληκτική.

- Μπαταρία , πάντα με καλές φορτίσεις ( φόρτιση στο 100% όταν φτάσει περίπου στο 5% - 10% και βγάλσιμο από το φορτιστή περίπου μισή ώρα αφού έχει κάνει πλήρη φόρτιση, σχεδόν καμία φορά δε το έχω βάλει στο ενδιάμεσο ούτε το έχω βγάλει πριν φορτίσει πλήρως, δεν έτυχε να μου χρειαστεί να το κάνω ) και με χρήση καλή - έχω γράψει σε άλλες σελίδες αναλυτικά - φτάνω εύκολα από 3 έως και 5 μέρες γεμάτες.

- Ο τρόπος που δουλεύει. ΑΨΟΓΟΣ, δε κολλάει πουθενά, απίστευτη αίσθηση, τι να λέω τώρα , η συσκευή είναι διαμαντάκι και το μέγεθος για τις δικές μου ανάγκες , ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μήνες και κάτι που το έχω ( έχω γράψει τις εντυπώσεις - διαπιστώσεις μου και σε προηγούμενες σελίδες ) συνοπτικά λέω τα εξής :

- Φωτό, μετά και από τσεκάρισμα με το S5 φίλου, στο αυτόματο πάντα μιας και αυτό με ενδιαφέρει όπως και τους περισσότερους και εκεί έγιναν όλες οι δοκιμές, στα ίδια επίπεδα παντού με ένα κλικ καλύτερο το Alpha στις δύσκολες συνθήκες ( χαμηλός φωτισμός, σκοτάδι , εσωτερικοί χώροι ) και γενικώς φωτογραφία πάρα πολύ καλή παντού, για κινητό δε, καταπληκτική.

- Μπαταρία , πάντα με καλές φορτίσεις ( φόρτιση στο 100% όταν φτάσει περίπου στο 5% - 10% και βγάλσιμο από το φορτιστή περίπου μισή ώρα αφού έχει κάνει πλήρη φόρτιση, σχεδόν καμία φορά δε το έχω βάλει στο ενδιάμεσο ούτε το έχω βγάλει πριν φορτίσει πλήρως, δεν έτυχε να μου χρειαστεί να το κάνω ) και με χρήση καλή - έχω γράψει σε άλλες σελίδες αναλυτικά - φτάνω εύκολα από 3 έως και 5 μέρες γεμάτες.

- Ο τρόπος που δουλεύει. ΑΨΟΓΟΣ, δε κολλάει πουθενά, απίστευτη αίσθηση, τι να λέω τώρα , η συσκευή είναι διαμαντάκι και το μέγεθος για τις δικές μου ανάγκες , ότι πρέπει.

 

Επιβεβαιώνω στο ακέραιο τα παραπάνω σαν κάτοχος κι εγώ, όχι ενός αλλά δύο Alpha, εδώ και ένα δίμηνο περίπου...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

3-5 μερες με καλη χρηση? :blink:

 

Συγνωμη ρε παιδια αλλά ακουγεται υπερβολικο

Link to comment
Share on other sites

3-5 μερες με καλη χρηση? :blink:

 

Συγνωμη ρε παιδια αλλά ακουγεται υπερβολικο

 

Αν κάποιος το χρησιμοποιεί ελάχιστα ισως και να γινεται γιατι εχει απίστευτο stand by. Στα δικα μου χέρια βεβαια, ποτε καμιά συσκευή δεν κρατησε πανω απο ημέρα, αλλα το Alpha εχει καλυτερη μπαταρια απο Note 3. Ξερω οτι ακούγεται υπερβολικό αλλα ετσι είναι. Εκτος κι αν η μπαταρία του Note εχει αρχισει να χαλαει, μονο ετσι εξηγείται

Link to comment
Share on other sites

3-5 μερες με καλη χρηση? :blink:

 

Συγνωμη ρε παιδια αλλά ακουγεται υπερβολικο

 

Ενδεικτικά, έτσι για τους πολύ δύσπιστους....

[ATTACH]54169[/ATTACH]

 

[ATTACH]54170[/ATTACH]

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειπα οτι λετε ψεμματα ή τιποτα τετοιο, ελπιζω να μην παρεξηγησε ο συνφορουμιτης zedzeus. Απλα μου κανει εντυπωση επειδη εχω δει/διαβασει reviews του και δεν λενε πολυ καλα λογια για τη μπαταρια του ενω εδω διαβαζω για καλη διαρκεια μπαταριας απο αρκετα ατομα. Ενδιαφερον! :)
Link to comment
Share on other sites

@zedzeus

 

Αυτα τα νουμερα δειχνουν το ποσοστο καταναλωσης καθε διεργασιας της μπαταριας. Δεν αντιστοιχουν στον χρονο που ειναι ανοικτο το τηλεφωνο.

Δηλαδη το 9% ομιλιας δεν ειναι 9% των 3 ημερων = 72 ωρων = ~6.5 ωρες ομιλιας αλλα οτι απο την μπαταρια που καταναλωθηκε το 9% το 'εφαγε' η ομιλια.

Αυτα τα νουμερα δηλαδη δεν δειχνουν το ποσες ωρες εμεινε η οθονη αναμενη, ουτε ποσες ωρες μιλησες. Θα μπορουσε ανετα δηλαδη να εχεις αναμενη την οθονη 2 ωρες και να σου εχει καταναλωσει το 38% της μπαταριας.

 

Μολις τσεκαρα το defy μου. Δειχνει 5 ωρες εκτος φορτιστη και μου λεει 3% ομιλια. δηλαδη 300 λεπτα χ 3% = 9 ΛΕΠΤΑ. Μονο που εγω τις 5 ωρες αυτες εχω μιλησει 45 δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειπα οτι λετε ψεμματα ή τιποτα τετοιο, ελπιζω να μην παρεξηγησε ο συνφορουμιτης zedzeus. Απλα μου κανει εντυπωση επειδη εχω δει/διαβασει reviews του και δεν λενε πολυ καλα λογια για τη μπαταρια του ενω εδω διαβαζω για καλη διαρκεια μπαταριας απο αρκετα ατομα. Ενδιαφερον! :)

 

Οχι, καμία παρεξήγηση. Αλλιμονο, απόψεις και εμπειρίες ανταλλασουμε.

Καλές γιορτες...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

σφαιρα το κινητο παντου πιο γρηγορο απο το s5 που ειχα αν και δεν με απογοήτευσε και εκεινο ποτε.αυτο γινετε μαλλον λογο του octa σε συνδυασμό με την hd οθονη.την ελεύθερη ραμ εχω πολυ καιρο να την δω εκει ψηλα και μου θύμισε το nexus5 που ειχα.καμια θηκη καλη χωρις να το χαντακώσει το κινητο εχει παρει κανενας?δηλαδη να ειναι διακριτική χωρις να το δινει ογκο.:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

ε εντάξει, χωρίς καμιά εφαρμογή να τρέχει στο background όμως, ούτε whats app ούτε fb ούτε instagram ούτε mail exchange π.χ. Τι χρήση κάνεις αν επιτρέπεται; μόνο τηλεφωνήματα και sms;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα το Alpha το εχω μια βδομαδα. Ειναι πολυ καλο (πριν ειχα S5) Το μόνο που με χαλαει ειναι η μπαταρια εμενα δεν μου κραταει ουτε μερα συνεχεια ειμαι με φορτιστη στο χερι. Και αλλο ενα προβλημα με το σημα μεσα σε χωρους δεν λαμβανει καλα ενω στον ιδιο χωρο με το S5 ειχα 2 γραμμες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει σε πιο πίσω σελίδες και έχω βάλει και screen shots που δείχνουν ποσοστά αλλά και ώρες λειτουργείας για τη κάθε χρήση για να δείτε τη συνολική διάρκεια. 'Οποιος δε βαριέται ας διαβάσει λίγες σελίδες πίσω και θα καταλάβει και εκτιμήσει πολλά. Το μόνο που έχω ακόμα να προσθέσω ότι σε δοκιμή μία και μόνο φορά γιατί δε το χρησιμοποιώ έτσι το τηλ, για να δω σε πολύ σκληρή χρήση ( έτσι πιστεύω, για άλλους μπορεί να είναι σε καθημερινή βάση το παρακάτω ) πόσο βγάζει η μπαταρία έκανα τα εξής :

- Ανοιχτό ΒΤ συνέχεια, επικοινωνία με ΒΤ ακουστικό ή με BT Car kit

- Ανοιχτά τα δεδομένα συνέχεια

- Όλα τα email μου μόνο από το κινητό, προσωπικού λογαριασμού και εταιρικού , που ήταν όλα μαζί πολλά και αρκετά ήταν << βαριά >>

- Συνολική ομιλία περίπου 45 λεπτά

- Ανοιχτό και το WiFi συνέχεια, έτσι για να το έχω το τηλ σε ζόρι

- Παιχνίδι συνολικά περίπου 45 λεπτά

- Μερικά HD video συνολικά περίπου 10 λεπτά

- Καμιά 30 φωτογραφίες

- Αντιγραφή διάφορων αρχείων με USB από και προς το τηλ

- Σκαλισματάκι γενικής φύσεως κάπου κάπου κ.α.

Συνολικά μου κράτησε πάνω από 1,5 μέρα!

Ε, πιστεύω ότι είναι πολύ καλά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας και απο μενα το Alpha το εχω μια βδομαδα. Ειναι πολυ καλο (πριν ειχα S5) Το μόνο που με χαλαει ειναι η μπαταρια εμενα δεν μου κραταει ουτε μερα συνεχεια ειμαι με φορτιστη στο χερι. Και αλλο ενα προβλημα με το σημα μεσα σε χωρους δεν λαμβανει καλα ενω στον ιδιο χωρο με το S5 ειχα 2 γραμμες.

Κάνε 4 με 5 κύκλους σωστής φόρτισης - αποφόρτισης και ο χρόνος που θα κρατά θα αυξηθεί κατά 30% με 40% τουλάχιστον.

Σε μένα μετά από αυτές τις φορτίσεις , αυξήθηκε πολύ ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει σε πιο πίσω σελίδες και έχω βάλει και screen shots που δείχνουν ποσοστά αλλά και ώρες λειτουργείας για τη κάθε χρήση για να δείτε τη συνολική διάρκεια. 'Οποιος δε βαριέται ας διαβάσει λίγες σελίδες πίσω και θα καταλάβει και εκτιμήσει πολλά. Το μόνο που έχω ακόμα να προσθέσω ότι σε δοκιμή μία και μόνο φορά γιατί δε το χρησιμοποιώ έτσι το τηλ, για να δω σε πολύ σκληρή χρήση ( έτσι πιστεύω, για άλλους μπορεί να είναι σε καθημερινή βάση το παρακάτω ) πόσο βγάζει η μπαταρία έκανα τα εξής :

- Ανοιχτό ΒΤ συνέχεια, επικοινωνία με ΒΤ ακουστικό ή με BT Car kit

- Ανοιχτά τα δεδομένα συνέχεια

- Όλα τα email μου μόνο από το κινητό, προσωπικού λογαριασμού και εταιρικού , που ήταν όλα μαζί πολλά και αρκετά ήταν << βαριά >>

- Συνολική ομιλία περίπου 45 λεπτά

- Ανοιχτό και το WiFi συνέχεια, έτσι για να το έχω το τηλ σε ζόρι

- Παιχνίδι συνολικά περίπου 45 λεπτά

- Μερικά HD video συνολικά περίπου 10 λεπτά

- Καμιά 30 φωτογραφίες

*- Αντιγραφή διάφορων αρχείων με USB από και προς το τηλ

- Σκαλισματάκι γενικής φύσεως κάπου κάπου κ.α.

Συνολικά μου κράτησε πάνω από 1,5 μέρα!

Ε, πιστεύω ότι είναι πολύ καλά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνε 4 με 5 κύκλους σωστής φόρτισης - αποφόρτισης και ο χρόνος που θα κρατά θα αυξηθεί κατά 30% με 40% τουλάχιστον.

Σε μένα μετά από αυτές τις φορτίσεις , αυξήθηκε πολύ ο χρόνος.

 

Σε αυτή την περίπτωση φόρτιζε ταυτόχρονα και η μπαταρία.. :p χαχαχ πλάκα κάνω φίλε μου, ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την εμπειρία σου με το κινητό στους υποψήφιους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω πως δεν πρεπει να τις ξεφορτιζουμε πληρως αυτες τις μπαταριες.

 

εγω πάντως αλλάζω πολυ συχνα κινητα σε οσα ειχα παντα απο 100 το πήγαινα γυρο στο 10 .σπανια το φορτιζα στην μεση η να το βγαλω πριν το 100.ΠΟΤΕ δεν ειχα θεμα με μπαταρια με κανενα κινητο ακομα και αυτα που κράτησα αρκετα.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω θα το δοκιμασω ετσι.

μηπως σου τρωει καμια εφαρμογη την μπαταρια ?ποσες ωρες σου βγαζει οθονη?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...