Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταφέρω την είδηση ότι το Alpha θα πάρει 6.0 Μarshmallow την περίοδο Απριλίου-Ιουνίου 2016 :

http://www.lawyerherald.com/articles/26467/20160112/t-bell-mobile-confirmed-roll-out-android-6-0-marshmallow.htm

 

Άντε καλά νέα για όσους πωρώνεστε με αναβαθμίσεις :) Εγώ σταθερά με Kitkat και είμαι μια χαρά. Θα δοκιμάσω βέβαια την 6.0 όταν έρθει όπως δοκίμασα την 5.0.2.

 

και πολυ καλα εκανες και κρατησες την kitkat. κολληματα δεν εχω στη lollipop αλλα συχνα παρουσιαζει battery draining. αντε να δουμε και την 6...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μεταφέρω την είδηση ότι το Alpha θα πάρει 6.0 Μarshmallow την περίοδο Απριλίου-Ιουνίου 2016 :

http://www.lawyerherald.com/articles/26467/20160112/t-bell-mobile-confirmed-roll-out-android-6-0-marshmallow.htm

 

Άντε καλά νέα για όσους πωρώνεστε με αναβαθμίσεις :) Εγώ σταθερά με Kitkat και είμαι μια χαρά. Θα δοκιμάσω βέβαια την 6.0 όταν έρθει όπως δοκίμασα την 5.0.2.

 

Αναμενώμενο. Δυστηχώς με την τραγική Λόλλιποπ και το ρούφηγμα της μπαταρίας που γίνεται πιο γρήγορα και απο παγωμένη κοακόλα με πίτσα, η αναβάθμιση αυτή δεν είναι πλέον απλά πώρωση, αλλά ελπίδα για επίλυση του θέματος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενώμενο. Δυστηχώς με την τραγική Λόλλιποπ και το ρούφηγμα της μπαταρίας που γίνεται πιο γρήγορα και απο παγωμένη κοακόλα με πίτσα, η αναβάθμιση αυτή δεν είναι πλέον απλά πώρωση, αλλά ελπίδα για επίλυση του θέματος αυτού.

Εγώ πάλι βρε παιδιά, δεν έχω κανένα μα κανένα θέμα με τη μπαταρία. Όπως ήταν με την Κιτ Κατ , ίσως και ελάχιστα καλύτερη. Στην αρχή βέβαια που έιχα βάλει τη λολιποπ είχε διαφορά μεγάλη προς το καλύτερο, αλλά σιγά σιγά επανήλθε στα γνώριμα στάδια της κιτ κατ. Όπως προείπα όμως μια χαρά ήμουν μια χαρά είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα galaxy Alpha ενός φίλου, δεν μπαίνει recovery, μονο download mode.. Φλασάρω ευρωπαική ρομ,

γραφει pass o Odin αλλά μπαίνει σε bootloop. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε περάσει μέσα, αλλά έχει γράψει ο Knox.

Καμιά ιδέα;;

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akis

Note 4-LG G2-Ipad Mini-Galaxy Nexus-Iphone 4

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιες φορεσ ενω ειμαι με 3g σημα χανεται τελειως και ταυτοχρνα δεν εχω και ιντερνετ(δεδομενα )?Ετυχε σημερα σε καφετερια που ημουν να φυγει τελειως το σημα ενω οι αλλοι ειχαν(cosmote)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα galaxy Alpha ενός φίλου, δεν μπαίνει recovery, μονο download mode.. Φλασάρω ευρωπαική ρομ,

γραφει pass o Odin αλλά μπαίνει σε bootloop. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε περάσει μέσα, αλλά έχει γράψει ο Knox.

Καμιά ιδέα;;

Ειναι το Ευρωπαικο μοντελο και περνας Ευρωπαικη ρομ;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα galaxy Alpha ενός φίλου, δεν μπαίνει recovery, μονο download mode.. Φλασάρω ευρωπαική ρομ, γραφει pass o Odin αλλά μπαίνει σε bootloop. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχε περάσει μέσα, αλλά έχει γράψει ο Knox.

Καμιά ιδέα;;

 

Φλάσαρε stock recovery. Στο παρακάτω video θα δεις τον τρόπο και θα βρεις τα links από κάτω του :

https://www.youtube.com/watch?v=N6s_vvp7PBY

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το Ευρωπαικο μοντελο και περνας Ευρωπαικη ρομ;

 

Ναι είναι το F

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φλάσαρε stock recovery. Στο παρακάτω video θα δεις τον τρόπο και θα βρεις τα links από κάτω του :

https://www.youtube.com/watch?v=N6s_vvp7PBY

 

To δοκίμασα με ακριβώς αυτό το βίντεο αλλά πάλι bootloop, δεν επανέρχεται..

 

Έχω συναντήσει κατά καιρούς firmwares διασπασμένα σε 3-4 κομμάτια, σε παλαιότερα Galaxy, που ποτέ δε με απογοήτευσαν.. Υπάρχει κατι τέτοιο και για το Alpha; Tα μόνα που βρίσκω ειναι σε ένα αρχείο..

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akis

Note 4-LG G2-Ipad Mini-Galaxy Nexus-Iphone 4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε παιδιά, δεν έχω κανένα μα κανένα θέμα με τη μπαταρία. Όπως ήταν με την Κιτ Κατ , ίσως και ελάχιστα καλύτερη. Στην αρχή βέβαια που έιχα βάλει τη λολιποπ είχε διαφορά μεγάλη προς το καλύτερο, αλλά σιγά σιγά επανήλθε στα γνώριμα στάδια της κιτ κατ. Όπως προείπα όμως μια χαρά ήμουν μια χαρά είμαι.

 

Κι εγω με lollipop ειμαι εδω και καιρο. Στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα με την μπαταρια. τον τελευταιο καιρο ομως καταναλωνει την μπαταρια πολυ γρηγορα. Ακομα και αν δεν το χρησιμοποιω τρωει πολυ μπαταρια.

Δεν ξερω αν φταιει και καποια εφαρμογη μιας και δεν εχω καταφερει να εντοπισω κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε παιδιά, δεν έχω κανένα μα κανένα θέμα με τη μπαταρία. Όπως ήταν με την Κιτ Κατ , ίσως και ελάχιστα καλύτερη. Στην αρχή βέβαια που έιχα βάλει τη λολιποπ είχε διαφορά μεγάλη προς το καλύτερο, αλλά σιγά σιγά επανήλθε στα γνώριμα στάδια της κιτ κατ. Όπως προείπα όμως μια χαρά ήμουν μια χαρά είμαι.

 

Απο ότι έχω διαβάσει, δε το έχουν όλοι, αλλά το έχουν πολλοί και μάλιστα με όλων των ειδών κινητά. Ακόμα και Cynaogen και Oxygen (OnePlus). Κανένας δεν έχει βρεί εργοστασιακή λύση (και δε μιλάω για ρουτάρισμα κλπ) και η Google ούτε καν ασχολείται. Το κινητό μπορεί να λειτουργεί μια χαρά και στα καλά καθούμενα να βλέπεις το awake στο γράφημα σταθερό και να σου πίνει την μπαταρία. Wipe Cache και επανέρχεται προσωρινά μέχρι να ξαναφάει φλασιά και να το ξανακάνει.

Εγώ προσωπικά, μετά απο αυτό, δεν πρόκειται να ξαναπροτείνω Android.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγω με lollipop ειμαι εδω και καιρο. Στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα με την μπαταρια. τον τελευταιο καιρο ομως καταναλωνει την μπαταρια πολυ γρηγορα. Ακομα και αν δεν το χρησιμοποιω τρωει πολυ μπαταρια.

Δεν ξερω αν φταιει και καποια εφαρμογη μιας και δεν εχω καταφερει να εντοπισω κατι τετοιο.

 

Κατά πάσα πιθανότητα, δεν οφείλεται εφαρμογή αλλά το ίδιο το Android. Όταν το WiFi και το Awake σου εμφανίζoνται ενεργά ακόμα και όταν δεν κάνεις τίποτα με το κινητό, τότε έχεις το γνωστό bug.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω διαβάσει, δε το έχουν όλοι, αλλά το έχουν πολλοί και μάλιστα με όλων των ειδών κινητά. Ακόμα και Cynaogen και Oxygen (OnePlus). Κανένας δεν έχει βρεί εργοστασιακή λύση (και δε μιλάω για ρουτάρισμα κλπ) και η Google ούτε καν ασχολείται. Το κινητό μπορεί να λειτουργεί μια χαρά και στα καλά καθούμενα να βλέπεις το awake στο γράφημα σταθερό και να σου πίνει την μπαταρία. Wipe Cache και επανέρχεται προσωρινά μέχρι να ξαναφάει φλασιά και να το ξανακάνει.

Εγώ προσωπικά, μετά απο αυτό, δεν πρόκειται να ξαναπροτείνω Android.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κατά πάσα πιθανότητα, δεν οφείλεται εφαρμογή αλλά το ίδιο το Android. Όταν το WiFi και το Awake σου εμφανίζoνται ενεργά ακόμα και όταν δεν κάνεις τίποτα με το κινητό, τότε έχεις το γνωστό bug.

Εμένα πράγματι το WiFi και το Awake μου εμφανίζονται πάντα ενεργά, αν και το WiFi σε ένα κύκλο μπαταρίας το ανοίγω συνολικά μόνο 1 - 2 ώρες το πολύ, με τη μπαταρία δεν έχω θέμα. Με τη χρήση που κάνω έβγαζα με τη κιτ κατ 2 - 3 μέρες άνετα, τα ίδια και τώρα και λίγο καλύτερα. Τι να πω βρε παιδιά, δε ξέρω γιατί σε κάποιους ( ή πολλούς ) συμβαίνει αυτό. Πάντως νιώθω τυχερός μέχρι τώρα 15 μήνες εντελώς απροβλημάτιστο ( 3,5 μήνες με τη λολιποπ), φτου μη το ματιάσω χα!χα!

Link to comment
Share on other sites

Το wi fi το εχω παντα ανοιχτο. Ποτε δεν το εχω κλεισει απο τοτε που πηρα το κινητο. Δεν φαινοταν να καταναλωνει πολυ μπαταρια ειδικα με την Kit kat. To awake το δειχνει απενεργοποιημενο.

Γενικα δεν κανω υπεβολικη χρηση του κινητου. Τον τελευταιο καιρο με το ζορι κραταει μια μερα.

Και ενω η μπαταρια μπορει να ειναι στο 40% και να εχω αφησει το κινητο καπου χωρις να το χρησιμοποιησω κα8ολου, μετα απο κανα 2ωρο χτυπαει οτι θελει φορτιση και εχει φαει ολη την μπαταρια , χωρις καν να το εχω ακουμπησει σε αυτο το διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το wi fi το εχω παντα ανοιχτο. Ποτε δεν το εχω κλεισει απο τοτε που πηρα το κινητο. Δεν φαινοταν να καταναλωνει πολυ μπαταρια ειδικα με την Kit kat. To awake το δειχνει απενεργοποιημενο.

Γενικα δεν κανω υπεβολικη χρηση του κινητου. Τον τελευταιο καιρο με το ζορι κραταει μια μερα.

Και ενω η μπαταρια μπορει να ειναι στο 40% και να εχω αφησει το κινητο καπου χωρις να το χρησιμοποιησω κα8ολου, μετα απο κανα 2ωρο χτυπαει οτι θελει φορτιση και εχει φαει ολη την μπαταρια , χωρις καν να το εχω ακουμπησει σε αυτο το διαστημα.

Σίγουρα κάτι σου << τρώει >> τη μπαταρία που << τρέχει κρυφά >>. Στη θέση σου , όσο και αν είναι χρονοβόρο , θα έκανα ένα hard reset και ξανά στήσιμο. Είμαι σίγουρος πως έτσι θα έρθει στα ίσια του και κατά την άποψή μου πιστεύω ότι είναι μια συσκευή που αξίζει κάποιος να ασχοληθεί μαζί της για να τη κρατήσει αρκετό καιρό ακόμα. Εγώ τουλάχιστον, σίγουρα αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Το wi fi το εχω παντα ανοιχτο. Ποτε δεν το εχω κλεισει απο τοτε που πηρα το κινητο. Δεν φαινοταν να καταναλωνει πολυ μπαταρια ειδικα με την Kit kat. To awake το δειχνει απενεργοποιημενο.

Γενικα δεν κανω υπεβολικη χρηση του κινητου. Τον τελευταιο καιρο με το ζορι κραταει μια μερα.

Και ενω η μπαταρια μπορει να ειναι στο 40% και να εχω αφησει το κινητο καπου χωρις να το χρησιμοποιησω κα8ολου, μετα απο κανα 2ωρο χτυπαει οτι θελει φορτιση και εχει φαει ολη την μπαταρια , χωρις καν να το εχω ακουμπησει σε αυτο το διαστημα.

 

Γουέλκαμ του δε κλάμπ! Προφανώς έχεις το ίδιο θέμα. Αν θέλεις να κάνεις hard reset όπως προτείνει ο φίλος, μπορείς να το κάνεις, εμένα προσωπικά πάντως το πρόβλημα δε μου το έλυσε, όπως και σε πολλούς που διάβασα σε φόρουμ παγκοσμίως.

Η μόνη ημιλύση που βρήκα είναι όταν το παίρνω χαμπάρι, Wipe Cache και το λύνει προσωρινά μέχρι να το ξαναπάθει σε ανύποπτο χρόνο.

Safe Mode, Restrict Background, WiFi scanning, Disable όλα τα Google και Samsung apps, δεν είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

@teokeh, έχεις δοκιμάσει να επιστρέψεις στην kitkat ( μαζί με factory reset ) και πάλι δεν σου έχει λυθεί το θέμα ; Μήπως είχες περάσει καμιά custom rom και σου πυροδότησε τα wakelocks ; Στα τελευταία 4 android κινητά μου δεν είχα ποτέ wakelocks ( και ποτέ δεν πέρασα custom rom - μόνο root).
Link to comment
Share on other sites

@teokeh, έχεις δοκιμάσει να επιστρέψεις στην kitkat ( μαζί με factory reset ) και πάλι δεν σου έχει λυθεί το θέμα ; Μήπως είχες περάσει καμιά custom rom και σου πυροδότησε τα wakelocks ; Στα τελευταία 4 android κινητά μου δεν είχα ποτέ wakelocks ( και ποτέ δεν πέρασα custom rom - μόνο root).

 

Ναι προφανώς το έκανα και αυτό, αλλά τίποτα. Όχι, το κινητό είναι αρουτάριστο και εργοστασιακή ROM. Αν το ρουτάρω πολύ πιθανόν να λυθεί το πρόβλημα, αλλά εάν είναι να φτάνουμε εκεί, να βράσω τη Google.

Γράψε Andorid battery drain και ρίξε μια ματιά πόσες σελίδες με το ίδιο θέμα υπάρχουν, δεν υπάρχει λύση, υπάρχει όμως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

στο alpha που έχς δεν μπορω να σβησω το ιστορικό στον browser που ειχε εγκατεστημενο απο την αρχη (όχι στον chrome). πατάω διαγραφή και καμια φορά κολαεί και δεν την ολοκληρώνει.... μετάα παταώ το g και εμφανίζεται site που ειχα επισκευθει. καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας στο διαχειριστή εφαρμογών, να βρεις την εφαρμογή internet και να κάνεις διαγραφή δεδομένων... Βέβαια έτσι θα χάσεις και τα αγαπημένα σου...
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να βαλουμε πισω στην καμερα κατι σε προστατευτικο εκτος απο θηκη;Το τζαμι της καμερας ειναι και αυτο gorilla glass;
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να βαλουμε πισω στην καμερα κατι σε προστατευτικο εκτος απο θηκη;Το τζαμι της καμερας ειναι και αυτο gorilla glass;

 

Ναι gorilla glass ειναι και αυτο της καμερας.

προστατευτικα για καμερες κυκλοφορουν κατι λιγα, αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλα για το Alpha.

http://www.analog-digital.gr/index.php?id_product=6088&controller=product

 

http://orangebox.gr/%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82-samsung-galaxy-s6-edge/1540-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BC%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%82.html

Link to comment
Share on other sites

Γουέλκαμ του δε κλάμπ! Προφανώς έχεις το ίδιο θέμα. Αν θέλεις να κάνεις hard reset όπως προτείνει ο φίλος, μπορείς να το κάνεις, εμένα προσωπικά πάντως το πρόβλημα δε μου το έλυσε, όπως και σε πολλούς που διάβασα σε φόρουμ παγκοσμίως.

Η μόνη ημιλύση που βρήκα είναι όταν το παίρνω χαμπάρι, Wipe Cache και το λύνει προσωρινά μέχρι να το ξαναπάθει σε ανύποπτο χρόνο.

Safe Mode, Restrict Background, WiFi scanning, Disable όλα τα Google και Samsung apps, δεν είναι η λύση.

 

τελικα σε μενα δεν ηταν θεμα lollipop. Το προβλημα λυθηκε μολις απεγκατεστησα το YoWindow που ειχα κατεβασει τον τελευταιο καιρο. Αυτο ετρωγε ολη την μπαταρια. Με το που το πεταξα η μπαταρια ηρθε παλι στα ισια της.

Ειναι απιστευτο το πως καταναλωνε την μπαταρια. Σχεδον ουτε μερα δεν μου κρατουσε απο τοτε που το εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα σε μενα δεν ηταν θεμα lollipop. Το προβλημα λυθηκε μολις απεγκατεστησα το YoWindow που ειχα κατεβασει τον τελευταιο καιρο. Αυτο ετρωγε ολη την μπαταρια. Με το που το πεταξα η μπαταρια ηρθε παλι στα ισια της.

Ειναι απιστευτο το πως καταναλωνε την μπαταρια. Σχεδον ουτε μερα δεν μου κρατουσε απο τοτε που το εβαλα.

 

Μακάρι να είναι αυτό θέμα, καλά έκανες και το έβγαλες, συμβαίνει και αυτό. Και μένα, αφού του έχω κάνει disable τα πάντα όμως και ξύρισμα ότι έχει σχέση να κάνει με Samsung και Google δείχνει να πάει καλά. Αν και δεν είναι λύση αυτό, οψόμεθα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ και ένα μήνα έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω συσκευή.

Το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση από μόνο του, κολλάει, κάνει περίεργους ήχους κατά την διάρκεια κλήσεων. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών, το έχω ξεφορτώσει από δεδομένα αλλά καμία αλλαγή.

Έχω απογοητευτεί τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ και ένα μήνα έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω συσκευή.

Το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση από μόνο του, κολλάει, κάνει περίεργους ήχους κατά την διάρκεια κλήσεων. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών, το έχω ξεφορτώσει από δεδομένα αλλά καμία αλλαγή.

Έχω απογοητευτεί τελείως!

 

Εγώ θα έλεγα να το πας στο service γιατί τέτοια θέματα δεν έχει το Alpha. Kαμία επανεκκίνηση, κανένα κόλλημα, κανένας περίεργος ήχος σε διάστημα ενός ολόκληρου χρόνου. Την ίδια πολύ καλή εμπειρία χρήσης έχει η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων του με μοναδικό παράπονο τη μικρή μπαταρία ( όπως και στο iphone και στο galaxy S6). Το πείραξες με καμιά custom rom ; To αγόρασες από ελληνικό κατάστημα ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...