Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το 4κ που τραβαει ειναι μονο για 5 λεπτα? υπαρχει τροπος για απεριοριστο η τουλαχιστον παραπανω απο το πενταλεπτο?

Μόνο μέσω root δυστυχώς. Υπάρχει σε όλες τις συσκευές ο εν λόγω περιορισμός για περιπτώσεις υπερθέρμανσης της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόνο μέσω root δυστυχώς. Υπάρχει σε όλες τις συσκευές ο εν λόγω περιορισμός για περιπτώσεις υπερθέρμανσης της συσκευής.

 

οντως θα υπηρχε πρβλημα αν τραβουσε για 20 λεπτα συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Πρόσφατα ειχα μεγαλα θεματα με το κινητό. Ζεσταινοταν απίστευτα, η μπαταρια κραταγε 2-3 ώρες sot και κολλαγε αρκετα συχνα.

Ημουν ετοιμος να το κανω factory reset αλλά ειπα να σβησω καμια εφαρμογή πρωτα να δω τι παίζει.

Περιττο να πω πως οταν απεγκατεστησα το clean master το κινητο βελτιώθηκε αμεσως!

Ξερω ειναι γνωστο πως αυτες οι εφαρμογες ειναι αχρηστες απλα ηθελα να το καθαριζω που κ που απο αχρηστα αρχεία. Δεν πιστευα οτι θα εκανε τετοια ζημια στο κινητο!

 

Βέβαια ενα θεμα που εχω με τον σενσορα δακτυλικου αποτυπωματος παραμενει. Δεν λειτουργεί οταν παω να ορισω δαχτυλικα αποτυπώματα και με το restart που λεει να κανω δεν αλλαζει τιποτα. Ισως τελικα δν γλυτωνω το factory reset :-P

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το cc cleaner αν ενδιαφέρεσαι για τέτοιου είδους πρόγραμμα..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα πλεον χρησιμοποιώ το wipe cache απο το recovery mode (αν το λενε ετσι βασικα)

 

Είμαι στο τσακ εν τω μεταξύ να χτυπησω το α5 οσο περιμενω να πεσει η τιμη του s6 edge.

Siemens s35, Ericsson t66, Sharp gx10, Siemens sx1, Nokia n70, Nokia n73,Lg viewty, Motorola Milestone, Nokia n8, Samsung galaxy nexus, Samsung galaxy s4, Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Alpha, S6 Edge, Samsung Galaxy S8 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηλθε μια αναβαθμιση γυρω στα 300mb αν δεν κανω λαθος αφου φορτωθηκε κανονικα και εκανε την επανεκκινηση απο μονο του διαπιστωσα μετα χαρας οτι ενω η αρχικη loli μου κατειχε γυρω στα 1,3 ram με την σημερινη αναβαθμιση επεσε στο 1,0....φυσικα το τηλεφωνο εξακολουθει να φυσαει, αλλο τιποτε δεν παρατηρησα ακομη μεχρι στιγμης, η loli εξακολουθει να ειναι η 5.02.το βραδυ θα του κανω γενικο τσεκ απ και τα λεμε.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηλθε μια αναβαθμιση γυρω στα 300mb αν δεν κανω λαθος αφου φορτωθηκε κανονικα και εκανε την επανεκκινηση απο μονο του διαπιστωσα μετα χαρας οτι ενω η αρχικη loli μου κατειχε γυρω στα 1,3 ram με την σημερινη αναβαθμιση επεσε στο 1,0....φυσικα το τηλεφωνο εξακολουθει να φυσαει, αλλο τιποτε δεν παρατηρησα ακομη μεχρι στιγμης, η loli εξακολουθει να ειναι η 5.02.το βραδυ θα του κανω γενικο τσεκ απ και τα λεμε.

Τι χώρας είναι? ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλα πλεον χρησιμοποιώ το wipe cache απο το recovery mode (αν το λενε ετσι βασικα)

 

Είμαι στο τσακ εν τω μεταξύ να χτυπησω το α5 οσο περιμενω να πεσει η τιμη του s6 edge.

Μην το πάρεις. το πήρα της γυναίκας προχθές κ έχει πολλά μείον σε σχέση με το Alpha...

Δεν έχει led για να αναβοσβήνει όταν έχεις ειδοποιήσεις.

Η κάμερα μπορεί να είναι στα χαρτιά καλύτερη, αλλά τα 16:9 δεν τα έχει στο φουλ της ανάλυσης όπως το Alpha, αλλά στα 9Mp.

Η κάμερα επίσης δεν έχει HDR.

Ηχείο απογοητευτικό.

Για μη αποσπώμενη μπαταρία κ αισθητήρες καρδιακών παλμών κ δακτυλικού αποτυπώματος δεν λέω γιατί είναι υποκειμενικό.

Γενικά για κανένα whatsapp κ Facebook κ σερφάρισμα καλό είναι.

Το Α5 είναι πραγματικά midrange το Alpha είναι αν όχι flagship, στη μέση μεταξύ midrange κ flagship.

 

Τα παραπάνω αποτελούν γνώμη μου.

Βέβαια στα 260€ το Α5 είναι αρκετά καλό.

 

Σημερα μου ηλθε μια αναβαθμιση γυρω στα 300mb αν δεν κανω λαθος αφου φορτωθηκε κανονικα και εκανε την επανεκκινηση απο μονο του διαπιστωσα μετα χαρας οτι ενω η αρχικη loli μου κατειχε γυρω στα 1,3 ram με την σημερινη αναβαθμιση επεσε στο 1,0....φυσικα το τηλεφωνο εξακολουθει να φυσαει, αλλο τιποτε δεν παρατηρησα ακομη μεχρι στιγμης, η loli εξακολουθει να ειναι η 5.02.το βραδυ θα του κανω γενικο τσεκ απ και τα λεμε.

ποια lollipop έχεις? εννοώ το κωδικό 3 γραμμάτων.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos κάποια γνωστή μου έκανε αναβάθμιση στο alpha και όταν το ξανάνοιξε δεν δούλεψε το fingerprint της ζητάει τον εναλλακτικό κωδικό ασφαλείας,τον οποίο δεν θυμάται. Δεν θέλει να κάνει format γιατί έχει ένα σορό φωτογραφίες και βίντεο από το παιδί της. Υπάρχει κάποια λύση ή ανάκτηση του κωδικού ή να πάρει τα αρχεία απ το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos κάποια γνωστή μου έκανε αναβάθμιση στο alpha και όταν το ξανάνοιξε δεν δούλεψε το fingerprint της ζητάει τον εναλλακτικό κωδικό ασφαλείας,τον οποίο δεν θυμάται. Δεν θέλει να κάνει format γιατί έχει ένα σορό φωτογραφίες και βίντεο από το παιδί της. Υπάρχει κάποια λύση ή ανάκτηση του κωδικού ή να πάρει τα αρχεία απ το τηλέφωνο.

Αν έχει λογαριασμό samsung, πάει εδώ και το ξεκλειδώνει https://findmymobile.samsung.com/mindex.jsp

Link to comment
Share on other sites

Τι χώρας είναι? ?

Σκανδιναβια λεει τωρα ποια απ'ολες δεν μπορω να το καταλαβω. Γραφει nordic και δινει SE χωρις το R που φυσιολογικα θα επρεπε να ειναι τρων χαρακτηρων.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει λογαριασμό samsung, πάει εδώ και το ξεκλειδώνει https://findmymobile.samsung.com/mindex.jsp

Δεν εχει βαλει στο τηλεφωνο ουτε samsung account ουτε της google.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Της ζηταει να βαλει τον εφεδρικο κωδικο, αλλα δεν θυματε ουτε ποσα νουμερα ειναι ουτε αν εχει και γραμματα μεσα.Ξερει καποιος κατι για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το βάλετε στο recovery και να κάνετε wipe data/factory reset. Θα διαγραφούν οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις αλλά, κανονικά, δεν θα πειραχτούν φάκελοι με φωτό κλπ. Δεν έχεις άλλη επιλογή και αν γίνει καμία στραβή με ανεπιθύμητες διαγραφές θα πρέπει να επωμιστείς το ρίσκο.
Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα φωτο και βιντεο απο το παιδι της και δεν θελει να τα χασει ,γιαυτο και ψαχνουμε ολες τις εναλακτηκες.Επειδη δεν εχει εξτρα καρτα μνημης σιγουρα δεν θα χαθουν τα αρχεια .
Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα φωτο και βιντεο απο το παιδι της και δεν θελει να τα χασει ,γιαυτο και ψαχνουμε ολες τις εναλακτηκες.Επειδη δεν εχει εξτρα καρτα μνημης σιγουρα δεν θα χαθουν τα αρχεια .

Αν δεν κάνεις format την εσωτερική δεν χάνονται, αλλά επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μας και η στραβή είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα, σου είπα ότι παίρνεις, έστω κι ένα άπειρο ελάχιστο, ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα samsung alpha το οποιο δεν εχει παρει ακομα αναβαθμιση σε android 5. πιθανον απο εκει που το αγορασε το μαγαζι να μην εχει βγει ακομα. μπορω να το περασω μονος μου μεσω υπολογιστη χωρις root? τι αλλο μπορω να κανω; ξερουμε ποτε θα βγει κανονικα το android 5 για αυτο το κινητο απο ολες τις χωρες;
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα samsung alpha το οποιο δεν εχει παρει ακομα αναβαθμιση σε android 5. πιθανον απο εκει που το αγορασε το μαγαζι να μην εχει βγει ακομα. μπορω να το περασω μονος μου μεσω υπολογιστη χωρις root? τι αλλο μπορω να κανω; ξερουμε ποτε θα βγει κανονικα το android 5 για αυτο το κινητο απο ολες τις χωρες;

 

Στο post No3 στο παρακάτω link θα βρεις τον οδηγό περάσματος stock rom :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

 

Στα παρακάτω sites θα δεις ποιες εκδόσεις έχουν κυκλοφορήσει ανά χώρα ( προτείνω τη ρώσικη, κωδικός περιοχής SER ):

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-G850F

http://samsung-updates.com/device/?id=SM-G850F

 

Για να κατεβάσεις γρήγορα τη rom θα πρέπει να κάνεις αυτό που γράφω στο post 2303 στη σελίδα 154.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397599&page=154

Προσοχή : Αφού κατέβει η rom, την ξεζιπάρεις ( οι roms έχουν κατάληξη .md5 ) πριν ακολουθήσεις τον οδηγό αναβάθμισης.

 

Το πότε θα κυκλοφορήσει ΟΤΑ για κάθε περιοχή ώστε να μην γίνονται όλα τα παραπάνω , κανείς δεν το γνωρίζει. Προσωπικά σου συνιστώ να μείνεις στην Kitkat γιατί τη θεωρώ άψογη. Βέβαια η lollipop που είχα δοκιμάσει ήταν η πρώτη παλιά γαλλική οπότε είναι πιθανόν στις μεταγενέστερες κυκλοφορίες ( όπως πχ στη ρώσικη με changelist 56000+ ) να διορθώθηκαν τα όποια bugs της πρώτης γαλλικής ( κακό rendering στην ανάλυση των φωτογραφιών στη stock gallery, όχι smooth ξεκλείδωμα αλλά απότομο, βαρύ scrolling στην εφαρμογή επαφών, πιο αργό λοκάρισμα δορυφόρων και απώλεια αυτών κατά τη διαδρομή, memory leaks, μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας, ζέσταμα κινητού)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Στο post No3 στο παρακάτω link θα βρεις τον οδηγό περάσματος stock rom :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

 

Στα παρακάτω sites θα δεις ποιες εκδόσεις έχουν κυκλοφορήσει ανά χώρα ( προτείνω τη ρώσικη, κωδικός περιοχής SER ):

http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-G850F

http://samsung-updates.com/device/?id=SM-G850F

 

Για να κατεβάσεις γρήγορα τη rom θα πρέπει να κάνεις αυτό που γράφω στο post 2303 στη σελίδα 154.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397599&page=154

Προσοχή : Αφού κατέβει η rom, την ξεζιπάρεις ( οι roms έχουν κατάληξη .md5 ) πριν ακολουθήσεις τον οδηγό αναβάθμισης.

 

Το πότε θα κυκλοφορήσει ΟΤΑ για κάθε περιοχή ώστε να μην γίνονται όλα τα παραπάνω , κανείς δεν το γνωρίζει. Προσωπικά σου συνιστώ να μείνεις στην Kitkat γιατί τη θεωρώ άψογη. Βέβαια η lollipop που είχα δοκιμάσει ήταν η πρώτη παλιά γαλλική οπότε είναι πιθανόν στις μεταγενέστερες κυκλοφορίες ( όπως πχ στη ρώσικη με changelist 56000+ ) να διορθώθηκαν τα όποια bugs της πρώτης γαλλικής ( κακό rendering στην ανάλυση των φωτογραφιών στη stock gallery, όχι smooth ξεκλείδωμα αλλά απότομο, βαρύ scrolling στην εφαρμογή επαφών, πιο αργό λοκάρισμα δορυφόρων και απώλεια αυτών κατά τη διαδρομή, memory leaks, μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας, ζέσταμα κινητού)

Η SER από ότι βλέπω έχει πάρει 3 αναβαθμίσεις με lollipop, την στιγμή που DBT (Γερμανία) ή EUR (Ελλάδα) δεν έχουν πάρει ακόμα lollipop...

Την προσέχει η Sammy την Ρωσία...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Η SER από ότι βλέπω έχει πάρει 3 αναβαθμίσεις με lollipop, την στιγμή που DBT (Γερμανία) ή EUR (Ελλάδα) δεν έχουν πάρει ακόμα lollipop...

Την προσέχει η Sammy την Ρωσία...

 

Ίσως να είναι και πιο ενεργό με τις αναβαθμίσεις το τμήμα της Samsung στη Ρωσία. Δεν γνωρίζω αν ευθύνη για την αναβάθμιση σε μια χώρα έχουν μόνο τα κεντρικά της Samsung ή και τα τμήματα της σε κάθε χώρα.

 

Πάντως όποιος βάλει την τελευταία SER ας μας δώσει ένα feedback όσο πιο σίγουρο και αντικειμενικό γίνεται. Το λέω αυτό γιατί κάποιος, όχι εσκεμμένα, μπορεί να πει πχ ότι μια χαρά είναι το rendering των photo στη stock gallery στη lollipop, ενώ το πρόβλημα να υπάρχει για κάποιον με πιο έμπειρο μάτι. To ίδιο και για το smoothness. Μπορεί κάποιος να μην μπορεί να εντοπίσει τη διαφορά στο smoothness του εφέ ξεκλειδώματος γιατί εξαρχής δεν έχει δώσει σημασία. Το ίδιο και στο σύρσιμο στις επαφές. Το ίδιο και στο λοκάρισμα δορυφόρων και στη σταθερότητα του σήματος, στο deep sleep της μπαταρίας, στην κατανάλωση ram κτλ. Προσπαθήστε να είστε δλδ όσο πιο σίγουροι και λεπτομερείς μπορείτε ώστε να μην αναβαθμίζει τσάμπα ο άλλος και μετά να πρέπει να γυρίσει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι και πιο ενεργό με τις αναβαθμίσεις το τμήμα της Samsung στη Ρωσία. Δεν γνωρίζω αν ευθύνη για την αναβάθμιση σε μια χώρα έχουν μόνο τα κεντρικά της Samsung ή και τα τμήματα της σε κάθε χώρα.

 

Πάντως όποιος βάλει την τελευταία SER ας μας δώσει ένα feedback όσο πιο σίγουρο και αντικειμενικό γίνεται. Το λέω αυτό γιατί κάποιος, όχι εσκεμμένα, μπορεί να πει πχ ότι μια χαρά είναι το rendering των photo στη stock gallery στη lollipop, ενώ το πρόβλημα να υπάρχει για κάποιον με πιο έμπειρο μάτι. To ίδιο και για το smoothness. Μπορεί κάποιος να μην μπορεί να εντοπίσει τη διαφορά στο smoothness του εφέ ξεκλειδώματος γιατί εξαρχής δεν έχει δώσει σημασία. Το ίδιο και στο σύρσιμο στις επαφές. Το ίδιο και στο λοκάρισμα δορυφόρων και στη σταθερότητα του σήματος, στο deep sleep της μπαταρίας, στην κατανάλωση ram κτλ. Προσπαθήστε να είστε δλδ όσο πιο σίγουροι και λεπτομερείς μπορείτε ώστε να μην αναβαθμίζει τσάμπα ο άλλος και μετά να πρέπει να γυρίσει πίσω.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Updates φτιάχνονται κεντρικά κ όχι σε κάθε χώρα...

Δηλαδή δεν μπορεί η Samsung όταν παίρνει ένα update από την Google, να το μυράζει σε κάθε χώρα κ να τους λέει βγάλτε το update για την χώρα σας.

Η Samsung δίνει το τελικό update σε κάθε χώρα για δοκιμές. Εκεί νομίζω υπάρχουν οι καθυστερήσεις των χωρών.

Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ή κάτι διαφορετικό ας μας ενημερώσει...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι αν δεν ειναι προελευσης απο ευρωπαικη χωρα δεν καλυπτεται απο εγγυηση;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.εχω ενα προβλημα.οταν συνδεω το κινητο με το PC το βλεπει μονο σαν MTP(καμερα) με αποτελεσμα να μπορω να περασω μονο τις φωτο στο PC και οχι τα βιντεο.ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο και αν υπαρχει τροπος να το αλλαξω η αν υπαρχει καμια ρυθμιση μεσα στο κινητο που πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!ξαφνικα το κινητο μου ειναι νεκρο η οθονη μαυρη, εβγαλα την μπαταρια και εκανα επανεκκινηση και ακουγονται ηχοι viber κλπ αλλα η οθονη συνεχιζει να ειναι καταμαυρη..

Μολις διαπιστωσα ενα εσωτερικο ραγισμα στην δεξια πλευρα της οθονης!!!!χωρις να μου πεσει κατω! Εχει κανεις καμμια ιδεα;αυριο θα το παω για servive. Λετε να μου το περασουν στην εγγυηση;:help:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια οτι αν δεν ειναι προελευσης απο ευρωπαικη χωρα δεν καλυπτεται απο εγγυηση;

Ναι.

 

Γεια σας παιδια.εχω ενα προβλημα.οταν συνδεω το κινητο με το PC το βλεπει μονο σαν MTP(καμερα) με αποτελεσμα να μπορω να περασω μονο τις φωτο στο PC και οχι τα βιντεο.ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο και αν υπαρχει τροπος να το αλλαξω η αν υπαρχει καμια ρυθμιση μεσα στο κινητο που πρεπει να κανω?

 

Εγκατέστησε το Kies μόνο και μόνο για να σου βάλει τον usb driver και να κάνεις τη δουλειά σου κανονικά με copy paste.

 

Μολις διαπιστωσα ενα εσωτερικο ραγισμα στην δεξια πλευρα της οθονης!!!!χωρις να μου πεσει κατω! Εχει κανεις καμμια ιδεα;αυριο θα το παω για servive. Λετε να μου το περασουν στην εγγυηση;:help:

 

Αν πράγματι έχει ραγίσει το panel με άθικτο το τζάμι, τότε πρόκειται για ελαττωματικό panel και κανονικά ( λέμε τώρα...) θα πρέπει να δεχτούν εγγύηση. Αν έχει ραγίσει και το τζαμάκι τότε θα είναι απόλυτα λογικό να μη δεχτούν την εγγύηση ( θα το χτύπησες και δεν θα το πήρες χαμπάρι). Αν ισχύει η 1η περίπτωση σου δίνω μια μικρή πιθανότητα να μην πληρώσεις. Αν ισχύει η 2η περίπτωση , ετοιμάσου πιστεύω για 120€-150€.

Link to comment
Share on other sites

εχει μεσα φωτο και βιντεο απο το παιδι της και δεν θελει να τα χασει ,γιαυτο και ψαχνουμε ολες τις εναλακτηκες.Επειδη δεν εχει εξτρα καρτα μνημης σιγουρα δεν θα χαθουν τα αρχεια .

Δεν θα κάνεις factory reset γιατί θα χαθούν όλα! Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις backup με το kies αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα σας αφήσει επειδή είναι κλειδωμένο. Δύσκολη περίπτωση, επικοινώνησε και με Samsung..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...