Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Μου ηρθε μια ενημερωση 160 mb .Τι ειναι αυτη ξερετε?Το κινητο το εχω 2 μερες.

 

Δεν είναι η lollipop, μη φοβάσαι. Ένα μικρό update της kitkat είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλυτερα να την βαλουμε την 5.0.2 οταν ερθει και να περιμενουμε την μεταγενεστερη αυτης;;;χωρις διλληματα ναι.με ολα αυτα που διαβαζουμε για την lollipop ,μακρια !!το κινητο παει σφαιρα και δουλεύει αψογα σε ολα τα επιπεδα με την 4.4.4 . Προσωπικα δεν το ρισκαρεις . Το κινητο ειναι κατι που εκτος απο ψυχαγωγια ειναι και εργαλειο δουλειας για ενα αρκετο κοινο,οποτε δεν λεει να το ρισκαρεις.απο την αλλη σου ερχεται μια αναβαθμιση ειναι πειρασμος να μην την εχεις. Φυσικα επαναλαμβανω επειτα απο οσο λέγονται για lollipop σε galaxy alpha προς το παρων μακρια....
Link to comment
Share on other sites

Αθανασια εχεις κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα την αναβαθμιση?αν οχι κανε το γιατι λυνει πολλα θεματακια που δημιουργουνται μετα την αναβαθμιση.δοκιμασε το και πες μας αν εστρωσε το κινητο

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,εκανα επαναφορα και μαλιστα εχασα και καποιες φωτο και επαφες αλλα δεν πειραζει.Διαφορα δν μπορω να καταλαβω γτ το κινητο τωρα ειναι αδειο!Αν μπορει να γινει επαναφορα της 4.4.4 θα ηταν το καλυτερο!! :( Δεν ειναι κανενας απο θεσσαλονικη ρε παιδια να βοηθησει??Ειναι πολυ δυσκολο να το ξαναγυρισω στην παλια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το κουραγιο σημερα το πρωι και καλεσα το καταστημα. Του λεω, μια ερωτηση θελω να κανω γιατι εχω μια απορια.. Οταν παραγγειλα το τηλεφωνο, μου ειπατε πως θα παραλαβω ενα Ιταλικο unbranded τηλεφωνο. Αυτο που παρελαβα ομως, στο κουτι γραφει ΤΙΜ, εχει ιταλικες οδηγιες και εχει μια στρογγυλη σφραγιδα που λεει Garanzia Samsung Italia. Ομως η samsung συμφωνα με το ΙΜΕΙ, λεει πως η συσκευη θα πρεπε να φοραει Ιταλικη rom, αλλα εγω παρελαβα μια συσκευη που ξεκινησε με γαλλικα και διαπιστωσα πως φοραει γαλλικη ρομ! Μπορειτε να το εξηγησετε αυτο?

 

Η απαντηση του ηταν η εξης: "Ας πουμε πως εχω βρει μια πηγη, η οποια με προμηθευει με branded τηλεφωνα απο Ιταλια, τα οποια ομως τα παιρνω πριν ο παροχος τα μετατρεψει σε branded.." Οταν ρωτησα, τοτε γιατι η samsung βλεπει στο συστημα της πως το τηλεφωνο ειναι Ιταλικο, μου ειπε πως ναι ειναι, εφοσον το ειχε παραλαβει η ιταλικη ΤΙΜ. Οταν του ειπα πως η samsung με ενημερωσε πως αν το τηλεφωνο φοραει διαφορετικης χωρας ρομ εκτος απο Ιταλικη, οτι δε θα το καλυπτει η εγγυηση, μου λεει "ποιος στο ειπε αυτο, εχω πουλησει τοσα και τοσα και κανεις ποτε δεν ειχε θεμα με την εγγυηση". Μα λεω η ιδια η σαμσουνγκ το ειπε..

 

Τοτε αρχισε να ψιλοτσαντιζεται και να μου λεει "Τι θες να σου πω ακριβως τωρα, να σου αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας? Αφου σου ειπα πως ειναι τα πραγματα, αν θες να μαθεις αν το καλυπτει ή οχι, στειλτο στη σαμσουνγκ να σου πουν. Εγω ομως σου λεω πως δε θα χεις θεμα. Εγω σφραγισμενη λεει την παρελαβα τη συσκευη και σφραγισμενη στην εστειλα, τωρα αν καποιος εχει βαλει χερι, αυτος θα ειναι λεει η ΤΙΜ.. Εσυ λεει unbranded ηθελες, unbranded σου εστειλα."

 

Τεσπα, αφου ειδα πως δε βγαινει τιποτα με αυτη τη συζητηση και μη εχοντας ορεξη να το συνεχισω, τελειωσε καπου εκει η συνομιλια μας.

Οποτε τι ακριβως εχει συμβει, ποτε δε θα μαθουμε, απ τη στιγμη που δεν παιζει και κανα προγραμμα που να μπορει να μας δωσει καποια στοιχεια σχετικα με το αν ειχε αλλη στοκ ρομ πριν. Ή καποιος αλλαξε τη ρομ, ή ειναι οπως τα λεει, αν και πιστευω πως μαλλον ισχυει το πρωτο σεναριο.

Ναι εσυ unbranded ηθελες αλλα σιγουρα το ηθελες και με εγγυηση....τωρα αν η σαμσουνγκ σου πει οτι δεν υπαρχει εγγυηση εξ'αιτιας της αλλαγης ρομ τοτε αυτος τι κανει για να σε αποκαταστησει;τωρα αν βεβαια ελθει αναβαθμιση και στο γυρισει σε ΤΙΜ τι γινεται;;αν γραψει ο knox απο αυτην την αλλαγη δηλαδη απο γαλλικη σε τιμ ποιος θα φταιει;;αυτα πρεπει να τα καταλαβει και να σου παρεχει καθε καλυψη...σε καθε περιπτωση εσυ θελεις unbranded και δυο χρονια εγγυηση.....οποτε τι συννενοηση κανατε;;καταλαβαινω την κουραση σου και την υπομονη σου αλλα και την καλη σου διαθεση....αλλα νομιζω οτι πρεπει να καταλαβει κι'αυτος το προβλημα και να σε καλυψει απο ενδεχομενο απροοπτο.χωρια που εχει υποχρεωση να μην προβληματιζει τον καταναλωτη με τις ενεργειες του.εγω παντως σου προτεινω να τον δωσεις στεγνα στην δημοσιοτητα, αν διαπιστωνεις οτι πουλαει τρελλιτσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,εκανα επαναφορα και μαλιστα εχασα και καποιες φωτο και επαφες αλλα δεν πειραζει.Διαφορα δν μπορω να καταλαβω γτ το κινητο τωρα ειναι αδειο!Αν μπορει να γινει επαναφορα της 4.4.4 θα ηταν το καλυτερο!! :( Δεν ειναι κανενας απο θεσσαλονικη ρε παιδια να βοηθησει??Ειναι πολυ δυσκολο να το ξαναγυρισω στην παλια εκδοση?

Δυσκολο δεν ειναι αλλα γιατι να πας πισω...οι αναβαθμισεις γινονται για βελτιωτικους λογους...βεβαια η λολι ειναι αρκετα ποιο βαρια απο την κιτ-κατ αλλα σαφεστατα υπερεχει.εγω σου προτεινω να το τρεξεις λιγες μερες με την λολι και αν δεν μεινεις ευχαριστημενη...τοτε τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν ειναι στο gsm μονο έχει σήμα, μολις επιλέγω και 3g/4g χάνεται.

 

Να το στείλω για service?

 

Μα δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς... Απλά εκεί που είσαι δεν έχεις 4g κάλυψη...

Το έχεις τεστάρει σε άλλες περιοχές;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η lollipop, μη φοβάσαι. Ένα μικρό update της kitkat είναι.

 

Ξερεις τι ακριβως διορθωσεις κανει?Επισης καπου στις ρυθμισεις εχει για την επιλογη χρωματος οθονης.Ποιο ειναι το καλυτερο να βαλω απο τα 3.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι ακριβως διορθωσεις κανει?Επισης καπου στις ρυθμισεις εχει για την επιλογη χρωματος οθονης.Ποιο ειναι το καλυτερο να βαλω απο τα 3.

Ερώτηση για πολλή κουβέντα είναι αυτή..... πάντως το καλύτερο είναι να βάλεις όποια σου << κάθεται - βολεύει >> περισσότερο στο μάτι σου. Όποια και να επιλέξεις πρόβλημα το κινητό δε θα έχει. Εγώ έχω επιλέξει τη προσαρμόσιμη που στα μάτια μου μοιάζει ολόιδια με τη κινηματογράφος AMOLED και μου αρέσει περισσότερο - εξυπηρετεί από τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς... Απλά εκεί που είσαι δεν έχεις 4g κάλυψη...

Το έχεις τεστάρει σε άλλες περιοχές;

 

Τοσο καίρο μια χαρά δεχομουν κλήσεις και και μηνυματα με λειτουργια LTE/WCDMA/GSM...

 

 

Τωρα μονο με GSM ή WCDMA/GSM.

 

δηλαδη κάθε φορα που θελω να μπω στο internet με δεδομένα θα πρεπει να αλλαζω την επιλόγη και το τηλ μου θα φαινεται απενεργοποιημενο?

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καίρο μια χαρά δεχομουν κλήσεις και και μηνυματα με λειτουργια LTE/WCDMA/GSM...

Τωρα μονο με GSM ή WCDMA/GSM.

δηλαδη κάθε φορα που θελω να μπω στο internet με δεδομένα θα πρεπει να αλλαζω την επιλόγη και το τηλ μου θα φαινεται απενεργοποιημενο?

 

Δεν σου είπα να επαναπαυθείς...

Το "radio module" είναι ένα... με το ίδιο λαμβάνει 3G/4G κτλ...

Μπορεί να έγινε κάποια αλλαγή στις κυψέλες του παρόχου σου στην περιοχή σου, μπορεί να είναι κάποιο προσωρινό πρόβλημα / αναβάθμιση...

Απλά δοκίμασε το σε μια άλλη περιοχή, και αν σου κάνει τα ίδια, ή ξαναφλασάρεις την στοκ ρομ ή το στέλνεις στο service...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα να επαναπαυθείς...

Το "radio module" είναι ένα... με το ίδιο λαμβάνει 3G/4G κτλ...

Μπορεί να έγινε κάποια αλλαγή στις κυψέλες του παρόχου σου στην περιοχή σου, μπορεί να είναι κάποιο προσωρινό πρόβλημα / αναβάθμιση...

Απλά δοκίμασε το σε μια άλλη περιοχή, και αν σου κάνει τα ίδια, ή ξαναφλασάρεις την στοκ ρομ ή το στέλνεις στο service...

 

Τοσο καίρο μια χαρά δεχομουν κλήσεις και και μηνυματα με λειτουργια LTE/WCDMA/GSM...

 

 

Τωρα μονο με GSM ή WCDMA/GSM.

 

δηλαδη κάθε φορα που θελω να μπω στο internet με δεδομένα θα πρεπει να αλλαζω την επιλόγη και το τηλ μου θα φαινεται απενεργοποιημενο?

 

Το πιο απλό πράγμα μπορώ να σου πω! Έσβησε ο σταθμός που σε έβλεπε.

Το γιατί? Μπορεί να του την πέσανε οι "αγανακτισμένοι" με τις βαριές, μπορεί να έληξε το συμβόλαιο που είχαν ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Το ότι πιάνεις σήμερα με μια Α ποιότητα δεν σημαίνει ότι και αύριο θα είναι το ίδιο! ;)

 

EDIT: Να σου πω κάτι που τώρα το θυμήθηκα. Κάτι φεγγάρια, στο σπίτι μου είχα χάλια σήμα. Για να μιλήσω έβγαινα στο μπαλκόνι. Μια ωραία πρωία, συκώθηκα και βρέθηκα με φουλ 4G σήμα και download speed 130MBps!! :wacko:

Απλά βάλανε έναν νέο σταθμό, κοντά στο σπίτι μου και έγινα πλέον άνθρωπος (που λένε)!! :lol:

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να μου προτεινετε καποια θηκη για το κινητο εκτος απο τις γνησιες..Οσο γινεται να μην χανει την ομορφια του..αλλα και να προστατευεται ταυτοχρονα
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην γυναικα μου πηρα την παρακατω θηκη. Πολυ λεπτη και πολυ διακριτηκη.

βεβαια συνδιαστικα και με glass protector.

http://e-choice.gr/OEM-Ultra-Slim-TPU-Case-Crystal-gia-Samsung-G850-Galaxy-Alpha-diafanes

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω τωρα που τα θυμηθηκα ολα μαζι.Εκανα την ενημερωση με τα 160mb .Πρεπει να κανω επαναφορα ρυθμισεων?.Επισης θελω να βαλω glass protector αλλα με τι κρητηρια να επιλεξω.
Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω τωρα που τα θυμηθηκα ολα μαζι.Εκανα την ενημερωση με τα 160mb...

 

Οχι δε χρειαζεται επαναφορα ρυθμισεων οταν κανεις απλα updates. Στην αναβαθμιση απο κιτκατ σε λολιποπ χρειαζεται αυτο, μιας κ εκει ειναι στην ουσια upgrade.

 

Ασχετο, αλλα περασα τη λολιποπ στη γερμανικη συσκευη που εχω και δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα απο χθες και μαλιστα χωρις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Το μονο που αντιληφθηκα ηταν πως η καταναλωση μπαταριας φαινεται να αυξηθηκε αισθητα, αλλα οταν τελικα εκανα επαναφορα εργοστασιακων, τοτε μου φανηκε πως απο κει κ επειτα βελτιωθηκε η κατασταση.

Φορτιζω και τα 2 τηλεφωνα τωρα, το ενα ειναι με κιτκατ ακομα, οποτε θα προσπαθησω να τα συγκρινω μεταξυ τους ωστε να δω αν υπαρχει διαφορα τελικα.

 

Ο λογος ομως που περασα τη λολιποπ στο ενα, ειναι επειδη νομιζα πως ειναι ενεργοποιημενη η λειτουργια multi user, που φτιαχνεις 2 λογαριασμους χρηστων, μιας και μου χρειαζεται αυτο. Ομως η κυρα σαμσουνγκ, παρολο που η λολιποπ το υποστηριζει αυτο σαν λειτουργια, το εχει απενεργοποιησει δυστυχως, οποτε ο μονος τροπος να ενεργοποιηθει, ειναι να κανεις root τη συσκευη.

 

Υπαρχει τροπος να γινει root το αλφα σε λολιποπ, χωρις να γραψει ο knox?

Δε θα θελα να επιστρεψω σε κιτκατ προς το παρον, μιας και βλεπω πως υπαρχει βελτιωση ταχυτητας στην αποκριση των μενου και κατι "μικροκομπιασματα" που μπορει να εκανε με κιτκατ σε κανα scrolling γενικα, εχουν εξαλειφθει. Μου δινει την αισθηση πως παει αρκετα πιο γρηγορα, αλλα αυτο το γαλαζιολευκο στα μενου της δεν ειναι και η καλυτερη χρωματικη επιλογη, μιας και το μαυρο της κιτκατ ηταν για μενα ιδανικο.

 

Σε περιπτωση που κανεις root τη συσκευη και για παραδειγμα εχεις κιτκατ, αν αναβαθμισεις σε λολιποπ μετα, μπορει να γραψει ο knox? Αυτο ισχυει οταν κανεις upgrade ή και σε μικροupdates που μπορει να κατεβασει η καθε εκδοση, οπως πχ το 160αρι update που κατεβασε ο παραπανω φιλος?

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Για root χωρις να γραψει ο knox εδω

 

Εγω το ειχα δοκιμασει στην κιτ κατ.Στην λολλιποπ λενε οτι λειτουργει η τελευταια εκδοση.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πανό. Σε περίπτωση που δε γράψει ο κνοξ με το kingroot, υπάρχει πιθανότητα να γράψει μετά από updates, αν είναι root η συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αυτο ψαξτο λιγο γιατι δεν το θυμαμαι.

Να γραψει ο knox δεν γραφει με update αλλα κοιταξε μην δεν στο εγκαταστησει.Τωρα ή αυτο θα συμβει ή θα σου κανει το update και θα χασεις το root.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

παιδια να περασω την 5,0,2 στο alpha μου τι λετε?

 

Αμα διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες θα παρεις μια ιδεα.

Προσωπικη μου γνωμη ναι.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγο που διαβασα αλλαη λενε οχι αλλη ναι, δεν μου εχει ερθει ενημερωση μεσω odin θα την περασω,εχω την πολονικι και λεω να περασω την κυπριακη 5,0,2!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχεις να μου προτινεις αλλη ρομ?η δεν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

επειδη λιγο που διαβασα αλλαη λενε οχι αλλη ναι, δεν μου εχει ερθει ενημερωση μεσω odin θα την περασω,εχω την πολονικι και λεω να περασω την κυπριακη 5,0,2!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχεις να μου προτινεις αλλη ρομ?η δεν εχει σημασια?

 

Μπα δεν εχει διαφορα.Πιο πολυ οι προεγκατεστημενες εφαρμογες της καθε χωρας κανουν την διαφορα.Βαλε την τελευταια οπως και να χει που νομιζω ειναι η Κυπριακη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε γερμανικό βονταφον, το kingroot δε δούλεψε, ενώ λέει try it, μετά το 50% σταματάει και κάτι λέει πως έχουν 120 requests για research κλπ..

 

Σχετικά με τη λολιποπ, για μένα βαλτη άφοβα.

Τελικά πατησα καταλάθος στο update που έβγαλε το ιταλογαλλικο για αναβάθμιση σε λολιποπ και εγκαταστάθηκε κ εκεί. Δεν είναι λογικά branded ή συσκευή, μιας και δεν εγκατέστησε bloatwares, ούτε μεταβλήθηκε ή χώρα προέλευσης, οπότε λογικά είναι γαλλική συσκευή με ιταλικό κουτί..

Πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και στα δύο τηλέφωνα με λολιποπ, ίσα ισα που συμπεριφέρονται ταχύτερα από πριν πιστεύω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υγ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσουμε το πληκτρολόγιο της google, ώστε να μη βάζει τόνο στο ή? Είναι εκνευριστικο αυτό, πχ θες να γραψείς "η συσκευή, η κάρτα" και γραφει, " ή συσκευή, ή κάρτα" κλπ..

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη κοντοζυγωνει η ωρα που θα μας ερθει η ενημερωση για lollipop 5.0.2 ειμαι σε σκεψη αν να την βαλω ή οχι . Η συσκευη μου ειναι ισπανικη Unbranded. Δεν θα ηθελα να κανω reset για τον λογο οτι ειναι λιγο σπαστικο να περασω παλι οτι εχω εγκαταστησει ως τωρα. Απο αρκετους χρηστες ακουω οτι θελει hard reset για να στρωσει. Επισης απο kitkat official μπορεις να πας σε lollipop 5.1.1 ή milkshake στο μελλον ή πρεπει να εχεις εγκαταστήσει 5.0.2 για να εχεις ολες τις επισημες ενημερωσεις; ειμαι σε διλλημα γιατι τωρα το κινητο με 4.4.4 δουλευει αψογα και ειναι κριμα να μπλέξεις χωρις λογο στα καλα καθουμενα. Παντου διαβαζω οτι παιζουν πολλα θέματα με τηνl ollipop5.0.2 στο alpha.ειλικρινά δεν ξερω τι να κανω....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...