Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα !! Έχω κλείδωμα απλά δεν το σκέφτηκα ότι φταίει αυτο γιατί ειχα και στο iPhone και μου το εμφάνιζε κανονικά .

κρίμα . Αυτό για μένα είναι στα πολύ μείον . αντε πάλι να ψάχνω συσκευή .:O

 

Ναι ψάξε για άλλο κινητό γιατί είναι πολύ σοβαρή δυσλειτουργία!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ψάξε για άλλο κινητό γιατί είναι πολύ σοβαρή δυσλειτουργία!! :lol:

 

O καθένας βάζει τις προτεραιότητές του και κρίνει...

 

Ναι αλλά θα την πάρει ? Και πότε ?:O

 

Κάποια στιγμή θα πάρει από ότι αναφέρθηκε....το αργότερο σε τρεις μήνες. Υπομονή, αν είναι τόσο σημαντική η παράλειψη.....

Link to comment
Share on other sites

O καθένας βάζει τις προτεραιότητές του και κρίνει...

 

 

 

Κάποια στιγμή θα πάρει από ότι αναφέρθηκε....το αργότερο σε τρεις μήνες. Υπομονή, αν είναι τόσο σημαντική η παράλειψη.....

 

Ακριβώς !! Ο καθένας βάζει τις προτεραιοτητες του .. με κάλυψες πλήρως ! ;)

Edit: 3g 4G όταν πιάνει η συσκευή σας το δείχνει ; εμένα τα μόνα σήματα που μου έχει εμφανίσει είναι το (E) (G) (H) (H+)

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

Edit: 3g 4G όταν πιάνει η συσκευή σας το δείχνει ; εμένα τα μόνα σήματα που μου έχει εμφανίσει είναι το (E) (G) (H) (H+)

 

Η σειρά γενικά κατά ταχύτητα είναι : G, E, 3G, H, H+, 4G. Εφόσον έχεις ενεργοποιήσει το LTE στα δεδομένα στις ρυθμίσεις, θα δεις 4G στα μέρη που δίνει 4G o πάροχός σου. Προφανώς δεν έχεις βρεθεί σε μέρος που δίνει 4G ο πάροχός σου ή δεν έχεις θέσει LTE στα δεδομένα. Αν δεν βλέπεις επιλογή LTE στις ρυθμίσεις των δεδομένων τότε έχεις παλιότερο firmware και πρέπει να κάνεις το ΟΤΑ update που θα σου βγάλει η ενημέρωση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε μπαταρία στα 3600mAh που έβγαλε η Mugen για το Alpha...ε όχι να κάνω το κομψό λεπτούλι μου Alpha υπέρβαρο και να πληρώσω και 80+ ευρώ από πάνω. :)

 

http://www.ebay.com/itm/OEM-Mugen-Power-Extended-Life-Battery-3600mAh-Door-For-Samsung-Galaxy-Alpha-G850-/361259887637?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item541cc46c15

Edited by Thanm
Link to comment
Share on other sites

εμενα η τιμη δε με νοιαζει,το θεμα ειναι να υπηρχε μπαταρια σοβαρου κατασκευαστη ωστε να μην αυξανει το παχος και να μπαινει σε θηκη,γιατι για μενα κινητο χωρις θηκη δεν....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω απελπιστει

εδω και λιγες μερες το ΑLPHA αρχισε να ανοιγει μονο του το wifi. Κατι που δεν το εκανε απο την αρχη που το πηρα τα Χριστουγεννα περιπου

ειδικα μετα απο επανεκκινηση αλλα και στα ξαφνικα μεσα στη μερα ανοιγει το wifi

 

εχω ψαξει τα παντα , απο συγχρονισμους λογαριασμων κ cloud μεχρι ρυθμισεις wifi και playstore, ρυθμισεις καιρου και ωρας

 

ο,τι μπορεσα να βρω το απενεργοποιησα ωστε να μην χρησιμοποιει το wifi

(το κινητο ειναι εταιρικο με 5GB δωρο καθε μηνα οποτε δεν εχω προβλημα χρεωσης data και ΔΕΝ θελω το wifi ανοικτο για εξοικονομηση μπαταριας)

 

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να ΜΗΝ ενεργοποιειται το wifi εκτος κιαν το ανοιξω εγω ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα,ειναι καιρος να αλλαξω το κινητο μου και με εχει κερδισει παρα πολυ το αλφα.Μπορει να πει καποιος απο εδω που το χει αρκετο καιρο αν αξιζει τελικα?Ειδικα τωα σε αυτην την τιμη,απλα εχω καποιους ενδοιασμους σχετικα με την μπαταρια,πραμα το οποιο τονιζουν αρκετοι σε κριτικες.Επισης το αν θα παρει η οχι την λολιποπ ειναι σοβαρο κριτηριο αγορας ή οχι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα,ειναι καιρος να αλλαξω το κινητο μου και με εχει κερδισει παρα πολυ το αλφα.Μπορει να πει καποιος απο εδω που το χει αρκετο καιρο αν αξιζει τελικα?Ειδικα τωα σε αυτην την τιμη,απλα εχω καποιους ενδοιασμους σχετικα με την μπαταρια,πραμα το οποιο τονιζουν αρκετοι σε κριτικες.Επισης το αν θα παρει η οχι την λολιποπ ειναι σοβαρο κριτηριο αγορας ή οχι?Ευχαριστω

 

Κοίτα το αν θα είναι πρόβλημα η μπαταρία εσύ το γνωρίζεις βάσει της χρήσης που κάνεις σε ένα κινητό.Αν σε βοηθά, το Alpha έχει βάσει των tests του gsmarena ίδια διάρκεια σε αναμονή με το iphone 5S. Αν είσαι πολύ βαρύς χρήστης θα σου κρατά μισή μέρα, αν είσαι βαρύς 1 μέρα, αν κάνεις μέτρια χρήση 1,5 μέρα, αν κάνεις ελαφρά χρήση 2 μέρες.

 

Επίσης σχετικό είναι το αν το update σε lollipop είναι κριτήριο αγοράς. Για μένα πχ δεν ήταν ποτέ σε κανένα κινητό. Πολλές φορές μάλιστα σε κινητά μου που πήραν update, έκανα downgrade γιατί το κινητό δεν ρόλαρε καλά μετά το update. Είμαι γενικά της λογικής ότι όταν κάτι δουλεύει άριστα, δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις. Γι΄αυτό κι όταν έρθει το update σε lollipop θα περιμένω πρώτα να το κάνουν κάποιοι, να δώσουν feedbak κι αν όλα δουλεύουν ρολόι όπως με την kitkat , τότε θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο μετά την αλλάγη της ώρας δίπλα από την ώρα μου βγάζει έναν ήλιο με ένα ρολόι μέσα. Ξέρει κανένας πως φεύγει?

 

Αυτό δεν το βγαζει το τηλεφωνο αλλα το widget του καιρου. Μιας και η ωρα αυτή είναι του widget. Λογικα δεν φευγει εκτος και αν αλλαξεις app για τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο μετά την αλλάγη της ώρας δίπλα από την ώρα μου βγάζει έναν ήλιο με ένα ρολόι μέσα. Ξέρει κανένας πως φεύγει?

 

Λογικά συμβολίζει τη θερινή ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση,η χρηση μου ειναι μετρια,οχι τοσο βαρια αρα λογικα θα με καλυπτει η μπαταρια.Φιλε και κατι τελευταιο,μιας που πανω κατω εχει την ιδια τιμη με το S5 πιο πιστευεις αξιζει πιο πολυ?Εμενα με εντυπωσιασε η εμφανιση του αλφα πιο πολυ να πω την αληθεια,αλλα δεν μετραει μονο αυτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίτα το αν θα είναι πρόβλημα η μπαταρία εσύ το γνωρίζεις βάσει της χρήσης που κάνεις σε ένα κινητό.Αν σε βοηθά, το Alpha έχει βάσει των tests του gsmarena ίδια διάρκεια σε αναμονή με το iphone 5S. Αν είσαι πολύ βαρύς χρήστης θα σου κρατά μισή μέρα, αν είσαι βαρύς 1 μέρα, αν κάνεις μέτρια χρήση 1,5 μέρα, αν κάνεις ελαφρά χρήση 2 μέρες.

 

Επίσης σχετικό είναι το αν το update σε lollipop είναι κριτήριο αγοράς. Για μένα πχ δεν ήταν ποτέ σε κανένα κινητό. Πολλές φορές μάλιστα σε κινητά μου που πήραν update, έκανα downgrade γιατί το κινητό δεν ρόλαρε καλά μετά το update. Είμαι γενικά της λογικής ότι όταν κάτι δουλεύει άριστα, δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις. Γι΄αυτό κι όταν έρθει το update σε lollipop θα περιμένω πρώτα να το κάνουν κάποιοι, να δώσουν feedbak κι αν όλα δουλεύουν ρολόι όπως με την kitkat , τότε θα το κάνω.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση,η χρηση μου ειναι μετρια,οχι τοσο βαρια αρα λογικα θα με καλυπτει η μπαταρια.Φιλε και κατι τελευταιο,μιας που πανω κατω εχει την ιδια τιμη με το S5 πιο πιστευεις αξιζει πιο πολυ?Εμενα με εντυπωσιασε η εμφανιση του αλφα πιο πολυ να πω την αληθεια,αλλα δεν μετραει μονο αυτο!(Σορυ για την επαναληψη αλλα ειμαι νεο μελος:D)

Link to comment
Share on other sites

έχετε να προτείνεται κανένα καλύτερο widget καιρού?

 

προσωπικα του εχω περασει το xwidget.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση,η χρηση μου ειναι μετρια,οχι τοσο βαρια αρα λογικα θα με καλυπτει η μπαταρια.Φιλε και κατι τελευταιο,μιας που πανω κατω εχει την ιδια τιμη με το S5 πιο πιστευεις αξιζει πιο πολυ?Εμενα με εντυπωσιασε η εμφανιση του αλφα πιο πολυ να πω την αληθεια,αλλα δεν μετραει μονο αυτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση,η χρηση μου ειναι μετρια,οχι τοσο βαρια αρα λογικα θα με καλυπτει η μπαταρια.Φιλε και κατι τελευταιο,μιας που πανω κατω εχει την ιδια τιμη με το S5 πιο πιστευεις αξιζει πιο πολυ?Εμενα με εντυπωσιασε η εμφανιση του αλφα πιο πολυ να πω την αληθεια,αλλα δεν μετραει μονο αυτο!(Σορυ για την επαναληψη αλλα ειμαι νεο μελος:D)

 

Στο Alpha πας καθαρά με κριτήριο το μέγεθος. To δίλημμα ουσιαστικά είναι κανονικού μεγέθους συσκευή vs. compact. Eγώ επέλεξα το Alpha γιατί ήθελα κάτι συμμαζεμένο που να μην το καταλαβαίνω όταν το έχω στην τσέπη.

Edited by Thanm
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω απελπιστει

εδω και λιγες μερες το ΑLPHA αρχισε να ανοιγει μονο του το wifi. Κατι που δεν το εκανε απο την αρχη που το πηρα τα Χριστουγεννα περιπου

ειδικα μετα απο επανεκκινηση αλλα και στα ξαφνικα μεσα στη μερα ανοιγει το wifi

 

εχω ψαξει τα παντα , απο συγχρονισμους λογαριασμων κ cloud μεχρι ρυθμισεις wifi και playstore, ρυθμισεις καιρου και ωρας

 

ο,τι μπορεσα να βρω το απενεργοποιησα ωστε να μην χρησιμοποιει το wifi

(το κινητο ειναι εταιρικο με 5GB δωρο καθε μηνα οποτε δεν εχω προβλημα χρεωσης data και ΔΕΝ θελω το wifi ανοικτο για εξοικονομηση μπαταριας)

 

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να ΜΗΝ ενεργοποιειται το wifi εκτος κιαν το ανοιξω εγω ;

 

παιδια κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του κάνεις ένα reset.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του κάνεις ένα reset.

 

αυτο ειναι η ευκολη λυση

μετα οταν ξαναπερασω τις ιδιες εφαρμογες θα το ξανακανει

 

καμια αλλη ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση,η χρηση μου ειναι μετρια,οχι τοσο βαρια αρα λογικα θα με καλυπτει η μπαταρια.Φιλε και κατι τελευταιο,μιας που πανω κατω εχει την ιδια τιμη με το S5 πιο πιστευεις αξιζει πιο πολυ?Εμενα με εντυπωσιασε η εμφανιση του αλφα πιο πολυ να πω την αληθεια,αλλα δεν μετραει μονο αυτο!(Σορυ για την επαναληψη αλλα ειμαι νεο μελος:D)

 

Αφού κάνεις μέτρια χρήση λογικά θα σε καλύψει η μπαταρία. Σημαντικό είναι και ποιες εφαρμογές θα έχεις στο κινητό και αν σε αυτές θα έχεις θέσει να σου "ξυπνάνε" συνεχώς το κινητό ( viber, facebook, email, auto updates καιρού). Επίσης σημαντικό είναι το αν έχεις στο κινητό σου μόνιμα ανοιχτά είτε την τοποθεσία ( ότι χειρότερο για τη μπαταρία ), το wifi , τα δεδομένα και το NFC. Τέλος παίζει ρόλο και αν όταν δεν χρειάζεσαι internet θα θυμάσαι να γυρνάς το σήμα σε GSM ( σημαντική εξοικονόμηση μπαταρίας).

 

Το S5 υπερτερεί έναντι του Alpha σε ppi ( αν μπορεί να τα εντοπίσει το μάτι σου όταν κοιτάς την οθόνη ) , σε μπαταρία , στο ότι δέχεται εξωτερική κάρτα και λίγο σε κάμερα. To Αlpha υπερτερεί σε design/κατασκευή, σε πάχος και στο γυαλί της οθόνης ( gorilla glass 4). Σε επεξεργαστική δύναμη είναι πανίσχυρα και τα δύο. Γενικά είναι θέμα του πόσο σε επηρεάζει η εμφάνιση , το μέγεθος της συσκευής και η μπαταρία. Aν προτιμήσεις το πλαστικό και τη μπαταρία τότε θα σε συμβούλευα να πας στο LG G2 αν θες μεγαλύτερο μέγεθος ή στο Z3 compact αν θες compact μέγεθος σαν του Alpha.

 

παιδια κανείς ;

 

Eίχα ψάξει όταν ρώτησες αλλά οι απαντήσεις που βρήκα ( το ίδιο θέμα σε άλλα κινητά )δεν νομίζω να ταιριάζουν στην περίπτωσή σου. Η μία περίπτωση ήταν με χρήστη που δεν είχε βάλει τις κατάλληλες ρυθμίσεις στις ρυθμίσεις wifi-> για προχωρημένους. Εσύ είπες ότι έχεις μπει εκεί και έχεις τσεκάρει τα κουτάκια ανάλογα. Η άλλη περίπτωση ήταν με χρήση που είχε εγκαταστήσει το Avast , του οποίου το anti-theft feature ανοίγει από μόνο του το wifi. Όλες οι άλλες περιπτώσεις αφορούσαν χρήστες με Τ-Μobile πάροχο, όπου στα branded κινητά τους στη ρύθμιση "περισσότερα δίκτυα" υπάρχει τσεκαρισμένη η εντολή "Connection Optimizer" ( ή στο T-Mobile account - Μanage wifi connections ) και έπρεπε να ξετσεκαριστεί για να μην ανοίγει αυτόματα το wifi. Aκόμα κι αν το Alpha σου είναι branded Τ-Mobile δεν νομίζω να βρίσκεις εσύ τέτοιες ρυθμίσεις ώστε να τις ξετσεκάρεις. Μένει οπότε το θέμα ενός app (σαν το Avast πχ) που σου ανοίγει αυτόματα το wifi.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι η ευκολη λυση

μετα οταν ξαναπερασω τις ιδιες εφαρμογες θα το ξανακανει

 

καμια αλλη ιδεα ;

Δοκίμασε το. Δεν ξέρεις τι θα γίνει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι η ευκολη λυση

μετα οταν ξαναπερασω τις ιδιες εφαρμογες θα το ξανακανει

 

καμια αλλη ιδεα ;

 

Δεν παύει να είναι μια λύση... Γενικά ένα reset πολλές φορές επιδιορθώνει τα οποία προβλήματα. Πρώτα όμως για μένα θα ήταν να κατεβάσεις καμία εφαρμογή τύπου Gsam να δεις τι τρώει την μπαταρία....αυτο θα το δεις αν το έχεις πχ στο 100% το βράδυ και το πρωί ελέγξεις τι έχει τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ....

 

Eίχα ψάξει όταν ρώτησες αλλά οι απαντήσεις που βρήκα ( το ίδιο θέμα σε άλλα κινητά )δεν νομίζω να ταιριάζουν στην περίπτωσή σου. Η μία περίπτωση ήταν με χρήστη που δεν είχε βάλει τις κατάλληλες ρυθμίσεις στις ρυθμίσεις wifi-> για προχωρημένους. Εσύ είπες ότι έχεις μπει εκεί και έχεις τσεκάρει τα κουτάκια ανάλογα. Η άλλη περίπτωση ήταν με χρήση που είχε εγκαταστήσει το Avast , του οποίου το anti-theft feature ανοίγει από μόνο του το wifi. Όλες οι άλλες περιπτώσεις αφορούσαν χρήστες με Τ-Μobile πάροχο, όπου στα branded κινητά τους στη ρύθμιση "περισσότερα δίκτυα" υπάρχει τσεκαρισμένη η εντολή "Connection Optimizer" ( ή στο T-Mobile account - Μanage wifi connections ) και έπρεπε να ξετσεκαριστεί για να μην ανοίγει αυτόματα το wifi. Aκόμα κι αν το Alpha σου είναι branded Τ-Mobile δεν νομίζω να βρίσκεις εσύ τέτοιες ρυθμίσεις ώστε να τις ξετσεκάρεις. Μένει οπότε το θέμα ενός app (σαν το Avast πχ) που σου ανοίγει αυτόματα το wifi.

 

η αληθεια ειναι πως και το δικο μου απο Γερμανι και Τ-mobile ειναι δυστυχως

connection optimiser δεν εχει εκει που λες αλλα εχει το "ενισχυμενη ληψη" που το εχω ανενεργο

 

επισης εχω κατεβασει προσφατα το avast grime fighter και avast mobile backup

τα εβγαλα και τα 2 και συνεχιζει κατι να ανοιγει το wifi

 

σε ευχαριστω πολυ παντως

Edited by dimip
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι η ευκολη λυση

μετα οταν ξαναπερασω τις ιδιες εφαρμογες θα το ξανακανει

 

καμια αλλη ιδεα ;

 

Δεν είναι κι ακριβώς η εύκολη καθώς πρέπει να τα περνάς μα πάντα πάλι μετά.

όμως είναι και η πιο αξιόπιστη,κι αν δεν το κάνεις τότε δεν ξέρεις κι αν το ξανακάνει,κι αν το ξανακάνει,τουλάχιστον θα ξέρεις ποια εφαρμογή λογικά στο κάνει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...