Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια . Εχω το alpha ενα χρονο ισως και παραπανω και δεν ειχα αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα.

Τον τελευταιο καιρο ομως εχω αρχισει να εχω καποια θεματακια.

Τα πρωτα προβλήματα ηρθαν με το κινητο να κολαει και να μην μπορω να το επαναφερω και να μην εκτελει καμια λειτουργια ουτε καν απενεργοποιηση. Σε αυτες τις περιπτωσεις το προβλημα λυνεται με το να βγαζω την μπαταρια και μετα το κινητο επανέρχεται κανονικα.

 

Επόμενο προβλημα που εχει προκυψει μερικες φορες ειναι να μου απενεργοποιει ολους τους ηχους. Ηχους κλησης , ηχους συστηματος κ.τ.λ. χωρις να το εχω κανει εγω. Ετσι μπαίνοντας στο μενου με τους ηχους, τους βλεπω απενεργοποιημενους και χρειαζεται να τους ενεργοποιήσω παλι.

Μια αλλη φορα οτι και αν ανοιγα στο κινητο, μου γυριζε την οθονη στην πλαγια εμφάνιση. Οτι και αν εκανα δεν επανερχοταν κανονικα. Δοκιμάζοντας επανεκκίνηση η απενεργοποιηση δεν εκανε και παλι χρειαστηκε να βγαλω την μπαταρια και ετσι παλι επανηλθε.

 

Σημερα παλι ειχα θεμα με τον ηχο. Μπηκα στο μενου αλλα ηταν ολα κανονικα. Παρ ολα αυτα ηχος δεν υπηρχε πουθενα. Μπηκα στο itune να παιξω μουσικη να δω αν παιζει, αλλα εκτος του οτι επελεγα ενα κομματι , αυτο πηγαινε σε ενα αλλο συγκεκριμενο και οχι στο κομματι που ηθελα εγω, και σε αυτο που πηγαινε δεν ακουγοταν ηχος.

Εκανα επανεκινηση και επανηλθε κανονικα.

 

Επισης 2-3 φορες εχει κλησει τελειως το κινητο αλλα χωρις να ειναι θεμα μπαταριας. Μπαταρια ειχε κανονικα. Το αποτελεσμα , να με περνουν τηλ. και να ειναι κλειστο χωρις να το εχω παρει χαμπαρι.

 

Τι νομιζετε οτι μπορει να φταιει.

Τα προβλήματα δεν ειναι καθημερινα. Εκει που δουλευει μια χαρα για καποιες μερες ξαφνικα εμφανιζει καποιο προβλημα.

Αν το παω στο service θα βγαλω καποια ακρη? 'Η απο τη στιγμη που αν το παω και δουλευει μια χαρα , θα μου πουν οτι δεν εχει τιποτα? Δεδομένου οτι το προβλημα δεν ειναι μονιμο , τουλαχιστον φαινομενικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε κλασικά μια επαναφορά εργοστασιακών για να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει το λογισμικό και αν δεν στρώσει τότε το πας για service. Πρόσεξε με την επαναφορά να μην εγκαταστήσεις εφαρμογές που εγκατέστησες από τη δημιουργία του προβλήματος και μετά ( όσες τουλάχιστον θυμάσαι).
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε κλασικά μια επαναφορά εργοστασιακών για να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει το λογισμικό και αν δεν στρώσει τότε το πας για service. Πρόσεξε με την επαναφορά να μην εγκαταστήσεις εφαρμογές που εγκατέστησες από τη δημιουργία του προβλήματος και μετά ( όσες τουλάχιστον θυμάσαι).

 

Μα εκει ειναι το θεμα. Να μην μπω στη διαδικασια να το στεινω απο την αρχη.

Γι αυτο θελω να δω απο που προερχεται το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα εκει ειναι το θεμα. Να μην μπω στη διαδικασια να το στεινω απο την αρχη.

Γι αυτο θελω να δω απο που προερχεται το προβλημα.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος για να καταλάβεις αν το θέμα είναι θέμα software ή hardware. Ίσως μόνο αν θυμηθείς πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και αν τότε εγκατέστησες κάποια εφαρμογή οπότε να αρχίσεις να αφαιρείς τις πιο πρόσφατες εφαρμογές. Τέτοια προβλήματα πάντως έχω δει να τα δημιουργούν κάποιοι μάπα launchers. Δεν ξέρω αν εγκατέστησες κάποιον τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος για να καταλάβεις αν το θέμα είναι θέμα software ή hardware. Ίσως μόνο αν θυμηθείς πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και αν τότε εγκατέστησες κάποια εφαρμογή οπότε να αρχίσεις να αφαιρείς τις πιο πρόσφατες εφαρμογές. Τέτοια προβλήματα πάντως έχω δει να τα δημιουργούν κάποιοι μάπα launchers. Δεν ξέρω αν εγκατέστησες κάποιον τέτοιο.

 

Τον μονο που εχω ειναι ο Nova. Δεν εχω αλλον launcher.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα το οριτζιναλ καπακι της σαμσουνγκ για την ασυρματη φορτιση. κανει λιγο πιο χονδρο το κινητο.

θηκη υπαρχει για να μπει το κινητο με το καπακι αυτο? η τεραπιν η σιλικονη που ειχα δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κατι ακουστηκε οτι ερχεται η mm αληθευει; διασταυρωνεται η πληροφορια η εχει ακομη δρομο;

Κάτι έμαθα για Ιούνιο, αλλά με τη Samsung ποτέ δε ξέρεις......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μηπως γνωριζει καποιος να μας υπαδειξει ενα tempered glass 9H που να μην λερωνεται απο δακτυλιες και να υπαρχει στην ελλ αγορα; ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αλλάξει 2-3 tempered glass γιατί και εγώ έχω πρόβλημα με τις δακτυλιές και κατέληξα σε αυτό της inos. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Νοέμβριο που το πήρα δεν κρατάει δαχτυλιές σχεδόν καθόλου και η επιφάνεια του είναι πολύ ομαλή. Το πήρα από το παρακάτω κατάστημα αλλά δεν είναι πλέον διαθέσιμο: http://www.e-shop.gr/tempered-glass-inos-9h-033mm-samsung-g850f-galaxy-alpha-1-tem-p-TEL.022575

 

Νομίζω όμως ότι στην ελληνική αγορά γενικά κυκλοφορεί

Jiayu G4S --> SG Alpha
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλα φιλε ευχαριστω πιστευω να το εχουν και αλλοι εκτος του συγκεκριμενου που αναφερεις θα δουμε. εκεινο που ενδιαφερει ειναι η μαρκα του προιοντος για να το ζηταμε.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω για το INOS. Άριστο!

Βρεθηκε απο σκρουτζομαγαζο και το παραλαμβανω την παρασκευη θα ενημερωσω μολις το δοκιμασω.

 

Παρεληφθη κανονικα παρασκευη μεσημερι και τοποθετηθηκε αμεσως ΑΨΟΓΟ. σας ευχαριστω, για την υποδειξη σας.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

αγορασα το οριτζιναλ καπακι της σαμσουνγκ για την ασυρματη φορτιση. κανει λιγο πιο χονδρο το κινητο.

θηκη υπαρχει για να μπει το κινητο με το καπακι αυτο? η τεραπιν η σιλικονη που ειχα δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αγοράσει και εγώ το καπάκι ασύρματης φόρτισης. Η αλήθεια είναι ότι το κάνει αρκετά πιο χονδρό (περισσότερο και από το extended battery kit). Είχα διαβάσει ότι χωράει οριακά με τη θήκη Spigen Neo Hybrid την οποία έχω. Την δοκίμασα αλλά ενώ μπαίνει κάπως σφιχτά, τα πλαϊνά κουμπιά δεν είναι στη σωστή θέση και γενικά το τελικό αποτέλεσμα δεν μου άρεσε διότι πιέζεται πολύ το κινητό (νιώθεις ότι θα σπάσουν τα περιμετρικά πλαστικά της θήκης). Σε άλλες 2 ΟΕΜ σιλικόνης που έχω, δυστυχώς ούτε και σε αυτές χωράει.

Πάντως το κινητό γίνεται τόσο ογκώδες που για εμένα δεν χρειάζεται καν θήκη όσο έχω το καπάκι ασύρματης φόρτισης.

Jiayu G4S --> SG Alpha
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας επανελθω στο θεμα του inos το οποιο ειναι οντως πολυ καλο και δεν αφηνει ενοχλητικες δακτυλιες αλλα αφηνει κατι λιγες που φευγουν πανευκολα χωρις παντως η ελαχιστη αυτη παρουσια τους να δημιουργει προβληματα αισθητικης.

Τωρα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την διαχειριση rom ειστε ευχαριστημενοι;εγω παντως παρακολουθω κατι πολυ αργα ξεφορτωματα δηλαδη μετα την αναβαθμιση-ενημερωση εφαρμογων αυξανεται το μεγεθος της rom που καταλαμβανει και για να επανελεθει θελει η επεμβαση απο τον χρηστη (αμεσα), η μπορει να επανελθει μετα απο 2-3 μερες μονο του και εφοσον εντω μεταξυ δεν εχει γινει καποια ποιο προσφατη αναβαθμιση-ενημερωση. ενοχλει λιγο νομιζω αυτο το παραξενο φορτωμα της rom.ενω στο s2το παλιο μου δεν αυξανεται καθολου η rom οσες αναβαθμισεις και αν γινουν.γνωριζει κανεις να μας πει;

Link to comment
Share on other sites

Ας επανελθω στο θεμα του inos το οποιο ειναι οντως πολυ καλο και δεν αφηνει ενοχλητικες δακτυλιες αλλα αφηνει κατι λιγες που φευγουν πανευκολα χωρις παντως η ελαχιστη αυτη παρουσια τους να δημιουργει προβληματα αισθητικης.

Τωρα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την διαχειριση rom ειστε ευχαριστημενοι;εγω παντως παρακολουθω κατι πολυ αργα ξεφορτωματα δηλαδη μετα την αναβαθμιση-ενημερωση εφαρμογων αυξανεται το μεγεθος της rom που καταλαμβανει και για να επανελεθει θελει η επεμβαση απο τον χρηστη (αμεσα), η μπορει να επανελθει μετα απο 2-3 μερες μονο του και εφοσον εντω μεταξυ δεν εχει γινει καποια ποιο προσφατη αναβαθμιση-ενημερωση. ενοχλει λιγο νομιζω αυτο το παραξενο φορτωμα της rom.ενω στο s2το παλιο μου δεν αυξανεται καθολου η rom οσες αναβαθμισεις και αν γινουν.γνωριζει κανεις να μας πει;

Αν δε σου δημιουργεί πρόβλημα στη χρήση, τι σε πειράζει;

Το << ψυχολογικό >> βάλτο στην άκρη. Εγώ με αυτό το τηλέφωνο πάνω από 1,5 χρόνο που το χρησιμοποιούσα καθημερινά δεν έιχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Μέχρι στιγμής ήταν το μόνο κινητό μου που ήταν - είναι εντελώς μα εντελώς απροβλημάτιστο.

Μακάρι και το S7 edge που έχω τώρα , να δείξει τέτοια << συμπεριφορά >>.

Link to comment
Share on other sites

Κι'εγω ενα χρονο σχεδον το εχω που το χρησιμοποιω και μαλιστα το αγορασα τρεις φορες, και οντως ειναι απροβληματιστο,αλλα αυτο με την ram ειμαι περιεργος, γιατι μπορει να εχει τετοια συμπεριφορα και ως που θα φτασει; δηλαδη αν δεν το πειραξουμε κανα εξαμηνο μπορει απο 3g που ειναι τωρα πχ μπορει να το δουμε να φτασει τα 5;
Link to comment
Share on other sites

είμαι στην 5.0.2 μπορώ να πάω στην 4.4.4;έχει κρατήσει μια rom γιατί το κινητό είναι t-mobile και είχα περάσει μία άλλη για να φύγουν κάποιες εφαρμογές έχω το galaxy alpha
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να πας στην 4.4 αλλα υστερα απο την αλλαγη ρομ που εκανες δεν σου εγραψε ο knox; και αν δεν σου εγραψε μηπως σου γραψει τωρα;συνηθως μια υποβαθμιση απο την 5 στην 4 με την ιδια ρομ την μαμισια εννοω δεν γραφει, αν η αλλαγη που εκανες ειναι με ιδια ρομ λογικα δεν θα γραψει.ΠΡΟΣΟΧΗ παντως ενεκα της προηγουμενης αλλαγης.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλισπέρα σας,

 

υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί μια lock screen απο ενα κινητο σε ένα αλλο;

 

Π.χ. να μεταφέρω τα lock screens Galaxy ALPHA σε ενα Α5 ;

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει ενα πολυ ωραιο οδηγο για οποιο ενδιαφερεται και ειναι ροοτ για Call Recording

http://forum.xda-developers.com/galaxy-alpha/themes-apps/4-4-4-how-to-enable-call-recording-alpha-t3098624

προσωπικα τον εχω ειναι οτι καλυτερο..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το απλο call recorder δεν ειναι επαρκες; εγω μ'αυτο το εχω και δεν εχω προβλημα μεχρις στιγμης.

Καμμία σχέση δεν προκειται για εφαρμογή ξεχωριστή αλλά για αλλαγη στον dialer.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...