Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.Πως θα καταλαβω την μαιμου απο την γνησια

Σε τέτοιες περιπτώσεις, συνήθως φαίνεται ότι η ταινία έχει κολληθεί πάνω σε υπολείμματα προηγούμενης. Αν τώρα είναι λίγο "καλλιτέχνης" αυτός που το έχει κάνει, χρειάζεσαι λίγο έμπειρο μάτι για να το καταλάβεις αλλιώς δεν θα το πάρεις χαμπάρι.

Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να ψωνίσεις από γνωστά μαγαζιά με καλές αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eιμαι πολα χρονια fun των samsung συσκευων.....και δεν νομιζω να την εγκαταλειψω ευκολα.....οποτε η κριτικη μου δεν ειναι σε καμμια περιπτωση κακοπροαιρετη, τελευται συσκευη που χρησιμοποιω ακομη και τωρα ειναι το S2 το οποιο κατ'εμε ειναι σε καθε περιπτωση τελειο.το σαββατο που μας περασε βρηκα σ'ενα μαγαζι ενα αλφα μαυρο και το αγορασα αφου εφαγα καποιες ωρες για να το σεταρω και αφου περασαν και πεντε μερες *οργανωμενου σκαλισματος*σας αναφερω τις παρατηρησεις μου:1)δεν εχει παρει ακομη το γλυφιτζουρι ηταν δηλαδη και ειναι ακομη με κιτ κατ 4.4.4.

2)δεν εχει dlna ουτε το usb ειναι συμβατο με mhl που σημαινει οτι η συσκευη ειναι ξεκωμενη απο την τηλεοραση.και 3)και σπουδαιτερο ειναι οτι δεν διαβαζει αρχεια ηχου ac3.ενω και τα αρχεια aac δεν παιζουν ολα, οπως για παραδειγμα τα αρχεια που προερχονται απο convert windows,Aυτες ειναι οι πρωτες χοντραδες απο σαμυ που μ'εντυπωσιασαν.κατα τ'αλλα ειναι κουκλι χωρις λαγκαρισματα κλπ,οσο για την λολιποπ υπαρχουν ακομη χωρες που δεν την εχουν παρει; η ξεμεινα τελευταιος;

Link to comment
Share on other sites

1)δεν εχει παρει ακομη το γλυφιτζουρι ηταν δηλαδη και ειναι ακομη με κιτ κατ 4.4.4.

2)δεν εχει dlna ουτε το usb ειναι συμβατο με mhl που σημαινει οτι η συσκευη ειναι ξεκωμενη απο την τηλεοραση.και 3)και σπουδαιτερο ειναι οτι δεν διαβαζει αρχεια ηχου ac3.ενω και τα αρχεια aac δεν παιζουν ολα, οπως για παραδειγμα τα αρχεια που προερχονται απο convert windows,Aυτες ειναι οι πρωτες χοντραδες απο σαμυ που μ'εντυπωσιασαν.κατα τ'αλλα ειναι κουκλι χωρις λαγκαρισματα κλπ,οσο για την λολιποπ υπαρχουν ακομη χωρες που δεν την εχουν παρει; η ξεμεινα τελευταιος;

1) Nαι δεν έχουν πάρει ακόμα όλες οι χώρες λόλιποπ. Τυχεροί για μένα όσοι δεν την έχουν λάβει ακόμα.

2) Δεν έχω ιδέα για αυτό.

3) Yπάρχει λύση για να ακούς ήχο σε όλα τα video ακόμα κι αν έχουν ac3 ήχο ή DTS :

i) Κατεβάζεις από το google play τον mxplayer

ii) Πηγαίνεις στην παρακάτω σελίδα , κατεβάζεις το ΑΙΟ 1.7.32 codec πακέτο και το αντιγράφεις στο φάκελο download στο κινητό σου.

http://www.phonearena.com/news/How-to-restore-full-audio-codec-support-AC3-DTS-in-MX-Player-Androids-best-video-playback-app_id64435

iii) Aνοίγεις τον mxplayer και πας Ρυθμίσεις - Αποκωδικοποιητής - Προσαρμοσμένος αποκωδικοποιητής ( είναι στο τέλος κάτω κάτω). Σου ζητά να επιλέξεις αρχείο και επιλέγεις το αρχείο που πέρασες στο κινητό. Επανεκκινείς τον mxplayer.

Το έκανα προσωπικά , κατέβασα και ένα sample με AC3 που πριν δεν ακουγόταν ο ήχος και τώρα ακούγεται κανονικά.:)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Είμαι ένας τυχερός κάτοχος αλφα τουλάχιστον μέχρι χθες. Το τηλέφωνο είναι γερμανικής vodafon και έκανα το λάθος να μην ακούσω τις γνώμες εδω μέσα και να εγκαταστήσω την lolipop. Φρίκη... Το πλήκτρο recent application δουλεύει όποτε θέλει, συνήθως όταν ανοίγεις το τηλέφωνο. Η μπαταρία αδειάζει δραματικά. Με την δική μέτρια χρήση είχα δει μέχρι και 4 μέρες πριν. Τώρα με το ζόρι 2. Το τηλέφωνο ζεσταίνεται. Πήγα να κάνω κλήση πριν λίγες μέρες και δεν έκανε, ζεσταινόταν πολύ. Κάνω συνέχεια επανακκινήσεις. Χθές το φόρτισα το μεσημέρι και το πρωί είχε σβήσει. Πριν κοιμηθώ είχε 55% και το πρωί 0%. Βλέποντας το ιστορικό μπαταρίας μου δείχνει 16% στο σύστημα android και 9% στο λειτουργικό android. Άρα δεν μου στραγγίζει την μπαταρία κάποια εφαρμογή. Το μόνο ******. Μια βοήθεια ρε παιδιά τι να κάνω; Να γυρίσω στην kit kat; Πώς γίνεται; Θα γράψει ο knox ; Θα χάσω εγγύηση; Να το πάω στην samsung; Το τηλέφωνο δούλευε καταπληκτικά πριν. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά τι να κάνω; Να γυρίσω στην kit kat; Πώς γίνεται; Θα γράψει ο knox ; Θα χάσω εγγύηση; Να το πάω στην samsung; Το τηλέφωνο δούλευε καταπληκτικά πριν.

 

1)Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

2)Κατέβασε από το sammobile την kitkat που είχες. Μάλλον είχες αυτή :

http://www.sammobile.com/firmwares/download/44448/G850FXXU2BOA2_G850FVFG2BOA1_VD2/

3)Πέρνα την όπως περιγράφεται στο post No3 στο ακόλουθο θέμα :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

Αφού την περάσεις κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Σε μένα και σε όλους όσους γυρίσαμε στην kitkat δεν έγραψε ο knox. Ότι κάνεις ωστόσο είναι με δική σου ευθύνη.

 

ipred το κατεβασα αυτο το αρχειο codec που μου προτεινες, αλλα πες μου το εγκαθιστω οπως ειναι;; η το ξεζιπαρω πρωτα.ευχαριστω.

 

Το κάνεις απλά επικόλληση στο φάκελο download του κινητού.Δεν το ξεζιπάρεις. Στη συνέχεια κάνεις τα βήματα που ανέφερα.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Από την 1η μέρα που πήρα το κινητό του πέρασα την EUR KitKat (δεν θυμάμαι ποια είχε). Το έκανα αυτό για να έχω Ελληνική ROM.

Για την EUR δεν έχει βγει ακόμα η Lollipop. Οπότε έχω ακόμα την KitKat.

Έχω όμως ένα σοβαρό πρόβλημα. Συνεχής αποσυνδέσεις του Wifi. Ξέρετε φαίνεται να είναι συνδεδεμένο (το εικονίδιο του wifi είναι κανονικά στην μπάρα) αλλά δεν δουλεύει το internet. Πρέπει να κλείσω κ να ξανά ανοίξω το wifi για να δουλέψει.

Να σημειώσω ότι για 5 μήνες περίπου το κινητό έχει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις κ εφαρμογές κ αυτό το πρόβλημα μου το κάνει πολύ έντονα κανά δίμηνο τώρα...

Μου το κάνει σχεδόν σε όλα τα Wifi που θα συνδεθώ... Δουλεύει στην αρχή, μετά από κανά 2λεπτο σταματάει να δουλεύει το internet και πρέπει όπως είπα να το κλείσω κ να το ξανά ανοίξω, για να δουλέψει.

Σχεδόν όλα τα Samsung μου το έκαναν αυτό (Note I, S3, S5) αλλά όχι τόσο έντονα.

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Είμαι ένας τυχερός κάτοχος αλφα τουλάχιστον μέχρι χθες. Το τηλέφωνο είναι γερμανικής vodafon και έκανα το λάθος να μην ακούσω τις γνώμες εδω μέσα και να εγκαταστήσω την lolipop. Φρίκη... Το πλήκτρο recent application δουλεύει όποτε θέλει, συνήθως όταν ανοίγεις το τηλέφωνο. Η μπαταρία αδειάζει δραματικά. Με την δική μέτρια χρήση είχα δει μέχρι και 4 μέρες πριν. Τώρα με το ζόρι 2. Το τηλέφωνο ζεσταίνεται. Πήγα να κάνω κλήση πριν λίγες μέρες και δεν έκανε, ζεσταινόταν πολύ. Κάνω συνέχεια επανακκινήσεις. Χθές το φόρτισα το μεσημέρι και το πρωί είχε σβήσει. Πριν κοιμηθώ είχε 55% και το πρωί 0%. Βλέποντας το ιστορικό μπαταρίας μου δείχνει 16% στο σύστημα android και 9% στο λειτουργικό android. Άρα δεν μου στραγγίζει την μπαταρία κάποια εφαρμογή. Το μόνο ******. Μια βοήθεια ρε παιδιά τι να κάνω; Να γυρίσω στην kit kat; Πώς γίνεται; Θα γράψει ο knox ; Θα χάσω εγγύηση; Να το πάω στην samsung; Το τηλέφωνο δούλευε καταπληκτικά πριν.

 

Για αρχή κάνε ένα factory reset...

Link to comment
Share on other sites

ipred ποιο αψογος δεν γινεται, σ'ευχαριστω πολυ, εκανα ολα τα βηματα και δουλευει αψογα,ωστοσο σε ολα τα παλαιοτερα σαμσουνγ που ειχα δεν χρειασθηκε ποτε προσθηκη codec.τωρα γιατι το αλφα εχει αυτην την παραξενια αγνωστο παντως αν παρεπιπτοντως βρεις και τροπο να συνδεθει με την tv...γραψε,επισης θελω να επιβεβαιωσω τις παρατηρησεις καποιων συμφορουμιτων οτι κατα την χρηση ιντερνετ ζεστενεται......εν αντιθεσει με τον παλιο μου ερωτα το s2 που ναι μεν ειναι ποιο αργο αλλα λιγοτερη καταναλωση μπαταριας και δεν ενοιωσα να ανεβαζει ποτε θερμοκρασια.ουτε με το μανισιο λογισμικο ουτε και με την κορυφαια near.βεβαια η θερμοκρασια που ανεβαζει δεν ειναι υψηλη ουτε ανησυχητικη.....αλλα καμμια σχεση με το s2. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

1)Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

2)Κατέβασε από το sammobile την kitkat που είχες. Μάλλον είχες αυτή :

http://www.sammobile.com/firmwares/download/44448/G850FXXU2BOA2_G850FVFG2BOA1_VD2/

3)Πέρνα την όπως περιγράφεται στο post No3 στο ακόλουθο θέμα :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

Αφού την περάσεις κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Σε μένα και σε όλους όσους γυρίσαμε στην kitkat δεν έγραψε ο knox. Ότι κάνεις ωστόσο είναι με δική σου ευθύνη.

 

 

 

 

Εγώ που δεν ξέρω χώρα προελεύσεως του κινητού, θα κατεβάσω το λογισμικό απο αυτο το λινκ ή πρέπει να βρω την χώρα και μετά να κατεβάσω κάποια συγκεκριμένη? Επίσης χώρα προελεύσεως πως την βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν ξέρω χώρα προελεύσεως του κινητού, θα κατεβάσω το λογισμικό απο αυτο το λινκ ή πρέπει να βρω την χώρα και μετά να κατεβάσω κάποια συγκεκριμένη? Επίσης χώρα προελεύσεως πως την βρίσκω?

 

Κατεβασε το Phone Info.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el

Link to comment
Share on other sites

ipred ποιο αψογος δεν γινεται, σ'ευχαριστω πολυ, εκανα ολα τα βηματα και δουλευει αψογα,ωστοσο σε ολα τα παλαιοτερα σαμσουνγ που ειχα δεν χρειασθηκε ποτε προσθηκη codec.τωρα γιατι το αλφα εχει αυτην την παραξενια αγνωστο παντως αν παρεπιπτοντως βρεις και τροπο να συνδεθει με την tv...γραψε,επισης θελω να επιβεβαιωσω τις παρατηρησεις καποιων συμφορουμιτων οτι κατα την χρηση ιντερνετ ζεστενεται......εν αντιθεσει με τον παλιο μου ερωτα το s2 που ναι μεν ειναι ποιο αργο αλλα λιγοτερη καταναλωση μπαταριας και δεν ενοιωσα να ανεβαζει ποτε θερμοκρασια.ουτε με το μανισιο λογισμικο ουτε και με την κορυφαια near.βεβαια η θερμοκρασια που ανεβαζει δεν ειναι υψηλη ουτε ανησυχητικη.....αλλα καμμια σχεση με το s2.

 

Τίποτα φίλε μου :) Για το θέμα της TV, μόνο αν έχεις smart tv με screen mirroring δυνατότητα θα μπορούσες να δεις το περιεχόμενο στην TV, ανοίγοντας απλά το screen mirroring στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και της τηλεόρασης. Για το θέμα της θερμοκρασίας, λογικό είναι να σου ζεσταίνεται περισσότερο σε σχέση με το S2 λόγω των πολύ περισσότερων πυρήνων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρεπει να την βρηκα την original kitkat, κατεβασα το phone info και μου εβγαλε πως το κινητο ειναι απο την πορτογαλια στο δικτυο tph. Αυτο να φανταστω δεν ειναι ramdom και δεν αλλαζει με την αλλαγη της ρομ. Φορουσε δηλαδη αρχικα σιγουρα ρομ απο πορτογαλια; Edited by StavrosSant
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρεπει να την βρηκα την original kitkat, κατεβασα το phone info και μου εβγαλε πως το κινητο ειναι απο την πορτογαλια στο δικτυο tph. Αυτο να φανταστω δεν ειναι ramdom και δεν αλλαζει με την αλλαγη της ρομ. Φορουσε δηλαδη αρχικα σιγουρα ρομ απο πορτογαλια;

Αυτό αλλάζει ανάλογα την εκάστοτε ρομ που έχεις και θα σου δίνει τα στοιχεία αυτής και όχι της αρχικής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο και advance benchmark προγραμμα να δω τι βγαζει το κινητο σε σχεση με αλλα; παντως στο untutu τα παει πολυ καλα αλλα να δουμε και κανενα αλλο τι λέει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο και advance benchmark προγραμμα να δω τι βγαζει το κινητο σε σχεση με αλλα; παντως στο untutu τα παει πολυ καλα αλλα να δουμε και κανενα αλλο τι λέει.

 

Geekbench

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.primatelabs.geekbench

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Mε πολλη αγαπη και σεβασμο σε καλωσοριζουμε και σ'αυτο το τοπικ περιμενωντας τα φωτα σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω για την απαντηση . Παλι πρωτο βγαινει αυτο το alfa φοβερο.με σκορ 3400+ περιπου στις πολυεργασιες και 935+ σε single core. Πεταει το κινητο . Μπραβο στον exynos κανει θαυματα απο οτι δειχνει!αυτο το κινητο θα το κρατησω για πολυ , θα ειναι αψογο και μετα απο καιρο οπως φενεται.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πότε επιτέλους θα καταλάβετε ότι τα benchmarks ΔΕΝ είναι τίποτα? Κ ότι είναι λογικό το alpha να βγαίνει πολύ ψηλά αφού έχει πολύ μικρότερη ανάλυση οθόνης σε σχέση με τις άλλες συσκευές που έχουν παραπλήσιους επεξεργαστές?

Τα benchmarks είναι μόνο μάρκετινγκ. Δεν λένε τίποτα για την καθημερινή χρήση κ πως το τηλέφωνο ανταποκρίνεται στην καθημερινότητα μας.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μου ηλθε και εμενα η αναβαθμιση για lollipop 5.0.2 το τηλεφωνο ειναι nordic.......μεχρι στιγμης αψογο κανενα προβλημα και απο ταχυτητες αλλα και απο συμπεριφορα....στις μεχρι στιγμης λειτουργιες που εκανα δεν παρατηρησα κατι που να με προβληματιζει,φυσικα αν υπαρχουν bugs θα το δειξει η συνεχεια.και κανοντας χιουμορ παρτε κι'ενα ποντιακο....*δεν βαρυνε καθολου η συσκευη 115 γρ ητανε, 115 γρ παρεμεινε....το ζυγισα.

Και τωρα μια ερωτηση αν καποιος γνωριζει πως λειτουργει το ζουμ στη καμερα; διοτι ενω παταω το πληκτρο αυξομοιωσεως εντασεως αυτο φωτογραφιζει.ευχαριστω.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μου ηλθε και εμενα η αναβαθμιση για lollipop 5.0.2 το τηλεφωνο ειναι nordic.......μεχρι στιγμης αψογο κανενα προβλημα και απο ταχυτητες αλλα και απο συμπεριφορα....στις μεχρι στιγμης λειτουργιες που εκανα δεν παρατηρησα κατι που να με προβληματιζει,φυσικα αν υπαρχουν bugs θα το δειξει η συνεχεια.και κανοντας χιουμορ παρτε κι'ενα ποντιακο....*δεν βαρυνε καθολου η συσκευη 115 γρ ητανε, 115 γρ παρεμεινε....το ζυγισα.

Και τωρα μια ερωτηση αν καποιος γνωριζει πως λειτουργει το ζουμ στη καμερα; διοτι ενω παταω το πληκτρο αυξομοιωσεως εντασεως αυτο φωτογραφιζει.ευχαριστω.

 

Όπως κάνεις ζουμ κ στις φωτογραφίες...

Όταν λες nordic τι εννοείς?

Το 3ψήφιο region σου πιο είναι? SER?

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι μου ηλθε και εμενα η αναβαθμιση για lollipop 5.0.2 το τηλεφωνο ειναι nordic.......μεχρι στιγμης αψογο κανενα προβλημα και απο ταχυτητες αλλα και απο συμπεριφορα....στις μεχρι στιγμης λειτουργιες που εκανα δεν παρατηρησα κατι που να με προβληματιζει,φυσικα αν υπαρχουν bugs θα το δειξει η συνεχεια.και κανοντας χιουμορ παρτε κι'ενα ποντιακο....*δεν βαρυνε καθολου η συσκευη 115 γρ ητανε, 115 γρ παρεμεινε....το ζυγισα.

Και τωρα μια ερωτηση αν καποιος γνωριζει πως λειτουργει το ζουμ στη καμερα; διοτι ενω παταω το πληκτρο αυξομοιωσεως εντασεως αυτο φωτογραφιζει.ευχαριστω.

Για το πλήκτρο έντασης, πήγαινε στο αντίστοιχο μενού...%5BATTACH%5D63159%5B/ATTACH%5D

Link to comment
Share on other sites

1).kalagas ακριβως SE δεν εχει R στο τελος.

2).E.N.T. δεν υπαρχει τετοιο εικονιδιο στην συσκευη μου ο μονος ο τροπος ειναι αυτος που λεει ο kalagas, αλλα αυτος δεν ειναι τροπος κατα την αποψη μου,ολες οι σοβαρες συσκευες το ζοομ το εχουν απο το πληκτρο εντασεως.

καποιοι που ειχαμε την τυχη να ξεκινησουμε απο τον ΘΕΟ S2 ολα τ'αλλα μας φαινονται συσκευουλες διοτι ακομη και τωρα το S2 ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ.προσωπικη μου αποψη ολα τα αλλα μετα το s2 ειναι καταναλωτισμος.και dimostration effect.διοτι ναι μεν παιρνεις επεξεργαστες και ραμ κλπ καλουδια αλλα δεν ειναι ολοκληρωμενες συσκευες οπως το S2.στο ενα λειπει επεκταση sd στο αλλο λειπει ζοομ στο αλλο λειπει ραδιο dlna mhl κ.ο.κ και αλλα σε τρεχουν στο service για να αλλαξεις μπαταρια...αστα πικρα.μονο το note ειναι καπως ποιο ολοκληρωμενο αλλα ειναι και παντοφλα.και θελει να εχεις και προσωπικο να στο κουβαλαει.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...