Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Αν υποστηρίζει dlna η tv δεν χρειάζεσαι κάποιο εξάρτημα. Τι θες να κανεις και δεν μπορεις;;;

 

Το πιο σημαντικό για μένα είναι η εύκολη και γρήγορη αποστολή βίντεο από το Youtube στην τηλεόραση. Με την ενσωματωμένη εφαρμογή και το Youtube Pairing η καθυστέρηση είναι αρκετή. Θέλω απλά με ένα κλικ, σύντομα να βλέπω την εικόνα στην TV.

 

Το άλλο σημαντικό είναι να στείλω την εικόνα από το Google Play Movies ασύρματα στην τηλεόραση.

 

Μερικές φορές επίσης είναι χρήσιμο και το Screen Mirroring (στο browsing όταν θες να δείξεις κάτι κτλ).

 

Με το DLNA στέλνω εικόνες βίντεο και μουσική από τις εφαρμογές της Samsung. Αλλά όλα τα παραπάνω δεν γίνονται με DLNA.

 

Διάβασα αρκετά και κατέληξα στο Chromecast, που κοστίζει και μόνο 35 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά παιδιά!

 

Δυστυχώς έχει προκύψει ένα μικροθεματάκι με το κινητό.. Είναι πολύ λεπτομέρεια αλλά επειδή είμαι ψείρας με τρώει.. :O

 

Στο σημείο που είναι το ακουστικό και κάτω απο το κεντρικό πλήκτρο έχουν δημιουργηθεί 3 μικρά σημάδια τα οποία δεν φεύγουν με τίποτα. Είναι σαν βρωμιά, σαν δαχτυλιές αλλά όσο κι αν το σκουπίζω, φεύγουν για λίγο και μετά ξαναεμφανίζονται και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι μάλλον κάτι παίζει κάτω απο το γυαλί.. Γενικά είμαι πολύ προσεχτικός και δεν έχει συμβεί τίποτα με το κινητό (πέσιμο κλπ) και δοκίμασα να το καθαρίσω και με οινόπνευμα..

 

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να υπήρχαν εξαρχής και απλά να μην το είχα παρατηρήσει αλλά έχω την εντύπωση οτι έγινε την προηγούμενη εβδομάδα τη μέρα που έβρεχε. Όταν βγήκα έξω δεν έβρεχε πολύ, ψιχάλιζε και είχα ομπρέλα, το κινητό στην τσέπη και το έβγαλα καποια στιγμή για να κάνω ένα σύντομο τηλεφώνημα. Αργότερα το μεσημέρι ήταν η πρώτη φορά που το παρατήρησα. Σκεφτόμουν μήπως είναι υγρασία και φύγει αλλά μετά απο μέρες είναι ακόμα εκεί..

 

Δεν νομίζω να μου το αλλάξουν το κινητό γιατι πρόκειται για μεγάλη λεπτομέρεια και φαίνεται μόνο κάτω απο πολύ φώς αλλά δεν παύει να με ενοχλεί..

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά παιδιά!

 

Δυστυχώς έχει προκύψει ένα μικροθεματάκι με το κινητό.. Είναι πολύ λεπτομέρεια αλλά επειδή είμαι ψείρας με τρώει.. :O

 

Στο σημείο που είναι το ακουστικό και κάτω απο το κεντρικό πλήκτρο έχουν δημιουργηθεί 3 μικρά σημάδια τα οποία δεν φεύγουν με τίποτα. Είναι σαν βρωμιά, σαν δαχτυλιές αλλά όσο κι αν το σκουπίζω, φεύγουν για λίγο και μετά ξαναεμφανίζονται και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι μάλλον κάτι παίζει κάτω απο το γυαλί.. Γενικά είμαι πολύ προσεχτικός και δεν έχει συμβεί τίποτα με το κινητό (πέσιμο κλπ) και δοκίμασα να το καθαρίσω και με οινόπνευμα..

 

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να υπήρχαν εξαρχής και απλά να μην το είχα παρατηρήσει αλλά έχω την εντύπωση οτι έγινε την προηγούμενη εβδομάδα τη μέρα που έβρεχε. Όταν βγήκα έξω δεν έβρεχε πολύ, ψιχάλιζε και είχα ομπρέλα, το κινητό στην τσέπη και το έβγαλα καποια στιγμή για να κάνω ένα σύντομο τηλεφώνημα. Αργότερα το μεσημέρι ήταν η πρώτη φορά που το παρατήρησα. Σκεφτόμουν μήπως είναι υγρασία και φύγει αλλά μετά απο μέρες είναι ακόμα εκεί..

 

Δεν νομίζω να μου το αλλάξουν το κινητό γιατι πρόκειται για μεγάλη λεπτομέρεια και φαίνεται μόνο κάτω απο πολύ φώς αλλά δεν παύει να με ενοχλεί..

 

:(

 

Εμενα πιο πολυ μου ακουγεται σαν οξινη προσβολη. Δηλαδη καποια σταγονιδια ή τα δαχτυλα σου περιειχαν καποια οξινη ουσια (π.χ. λεμονι) και εκαναν μια μικρη χημικη αντιδραση με την επιφανεια του γυαλιου που πιθανοτατα εχει και καποια επιστρωση. Η προσβολη (εχει αγριεψει η επιφανεια σε μεγεθος νανο) δε ειναι τοσο λεπτη/μικρη σε βαθος που οταν την καθαριζεις δεν φαινεται, αλλα μετα απο καποιες ωρες το σημειο αυτο λογο τραχυτητας γεμιζει με ατομα σκονης, ιδρωτα και λοιπα και δημιουργει την αισθηση λεκε.

Θεωρειες λεω τωρα, αλλα κατι αντιστοιχο παθαινει και το μαρμαρο...

Link to comment
Share on other sites

Mediamarkt Γερμανίας από σήμερα 349 ευρώ!

Απίστευτη μπαταρία, με κανονική χρήση και 3,5 ώρες οθόνη, 3 μέρες και 9 ώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ήμουν στο media στο Μαρούσι ρώτησα αλλά δεν ήξεραν τίποτα για προσφορά

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πηρα 450€ και θεωρω οτι εδωσα λιγα γι αυτη την συσκευαρα. Οποτε στα 385 που ειναι τωρα, σπευσατε! Δε νομιζω να πεσει αλλο και δεν πρεπει κιολας. Ειναι διαμαντακι παιδες
Link to comment
Share on other sites

Εγω την πηρα 450€ και θεωρω οτι εδωσα λιγα γι αυτη την συσκευαρα. Οποτε στα 385 που ειναι τωρα, σπευσατε! Δε νομιζω να πεσει αλλο και δεν πρεπει κιολας. Ειναι διαμαντακι παιδες

 

Σιγουρα θα πεσει κι άλλο , θα παει στα 350 και καπου εκει θα σταματησει.

Εγω βεβαια εβαλα παραγγελια στα 385 από το cityshop και ελπιζω μεχρι τελος της εβδαμαδας να το εχω στα χερια μου. Δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο, μου ειπαν ότι θα το στειλουν Πεμπτη ή παρασκευη. Ελπιζω να μην χρειαστεί να περιμενω περισσοτερο. Παντως με βεβαιωσαν ότι η συσκευη είναι unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα πεσει κι άλλο , θα παει στα 350 και καπου εκει θα σταματησει.

Εγω βεβαια εβαλα παραγγελια στα 385 από το cityshop και ελπιζω μεχρι τελος της εβδαμαδας να το εχω στα χερια μου. Δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο, μου ειπαν ότι θα το στειλουν Πεμπτη ή παρασκευη. Ελπιζω να μην χρειαστεί να περιμενω περισσοτερο. Παντως με βεβαιωσαν ότι η συσκευη είναι unbranded.

 

Κι εγω απο εκει το πήρα γιατί ηταν το μονο καταστημα που μου απάντησε στις ερωτησεις μου και με διαβεβαιωσαν οτι ειναι unbranded. Τα υπόλοιπα κανανε τους Κινέζους και δεν απαντουσαν ευθεως σε τίποτα + οτι εχει εξαιρετικες κριτικες το cityshop

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο εκει το πήρα γιατί ηταν το μονο καταστημα που μου απάντησε στις ερωτησεις μου και με διαβεβαιωσαν οτι ειναι unbranded. Τα υπόλοιπα κανανε τους Κινέζους και δεν απαντουσαν ευθεως σε τίποτα + οτι εχει εξαιρετικες κριτικες το cityshop

 

Ελπιζω να εχουν συνεπεια σε οσα λενε και μεχρι το τελος της εβδομάδας να μου το στειλουν. Εβαλα παραγγελια παρ ότι δεν το ειχαν διαθεσιμο γιατι το Silver που θελω, οπου εμφανιζετε εξαντλητε πολύ γρηγορα και οντως ηταν οι μονοι που 2 φορες που μιλησα μαζι τους με διαβεβαιωσαν ότι η συσκευη είναι unbranded.

Το μονο ισως υπερβολικο, είναι ότι όταν πληρωνεις μεσο καρτας σου ζητανε να στειλεις φωτοτυπια ταυτότητας, κατι που το θεωρω λιγο τραβηγμενο. Από την άλλη αν πληρωσεις μεσο Paypal εχει 2,8% επιβαρυνση επι του συνολικου ποσου, κατι που σε κανει να απορριψεις αυτόν τον τροπο πληρωμης που θεωρητε και ασφαλεστερος.

Γενικα τα ελληνικα eshop εχουν πολλες αγκυλώσεις ακομα, είναι χρονια πισω από αυτά του εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Mediamarkt Γερμανίας από σήμερα 349 ευρώ!

Απίστευτη μπαταρία, με κανονική χρήση και 3,5 ώρες οθόνη, 3 μέρες και 9 ώρες!!!

Προσφορά για λίγες μέρες ή θα μείνει στα 350 η τιμή? Στην σελίδα που εείδα πριν έλεγε μόνο τιμή κ οτι θα είναι σε 11-12 μέρες διαθέσιμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση σε όσους το έχουν πάρει γιατί σκέφτομαι να το τσιμπήσω μέσα στο

γενάρη..το αλουμίνιο στα πλάγια ειναι καλή ποιότητα;έχετε τίποτα φθορές γρατζουνιές που γίνονται εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση σε όσους το έχουν πάρει γιατί σκέφτομαι να το τσιμπήσω μέσα στο

γενάρη..το αλουμίνιο στα πλάγια ειναι καλή ποιότητα;έχετε τίποτα φθορές γρατζουνιές που γίνονται εύκολα;

 

Άριστη ποιότητα αλλά να ξερεις οτι το μεταλλο ειναι πιο ευαισθητο απ το πλαστικό, οποτε θέλει λίγη προσοχή παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Το update lollipop θα το πάρουμε επιτελους? Ξέρει κανείς τπτ έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε να παίρνουν όλοι και μεις τπτ .....galaxy alpha Germany,
Link to comment
Share on other sites

Το update lollipop θα το πάρουμε επιτελους? Ξέρει κανείς τπτ έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε να παίρνουν όλοι και μεις τπτ .....galaxy alpha Germany,

 

Σε καίει η Lollipop που έχει τοσα bugs ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι νομίζω από τους πρώτους που το πήρα ( αρχές Οκτώβρη ) και καμία αίσθηση βαρεμάρας δε με έχει πιάσει, αντίθετα είναι η μόνη συσκευή που έχω και προς το παρών διόλου δε με νοιάζει ή όποια αναβάθμιση. Η συσκευή είναι άριστη και όταν βγει η Lolipop θα είμαι από τους τελευταίους που θα τη βάλουν, αφού πρώτα βεβαιωθώ ότι είναι σε όλα οκ, για να μη χαλάσω την αίσθηση και το τρόπο που λειτουργεί ως τώρα η συσκευή μου, δηλαδή άψογα σε όλα της!!!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι νομίζω από τους πρώτους που το πήρα ( αρχές Οκτώβρη ) και καμία αίσθηση βαρεμάρας δε με έχει πιάσει, αντίθετα είναι η μόνη συσκευή που έχω και προς το παρών διόλου δε με νοιάζει ή όποια αναβάθμιση. Η συσκευή είναι άριστη και όταν βγει η Lolipop θα είμαι από τους τελευταίους που θα τη βάλουν, αφού πρώτα βεβαιωθώ ότι είναι σε όλα οκ, για να μη χαλάσω την αίσθηση και το τρόπο που λειτουργεί ως τώρα η συσκευή μου, δηλαδή άψογα σε όλα της!!!

 

Συμφωνώ σε ολα. Η 4.4.4 ειναι άψογη χωρίς κανενα θεμα ή bug. Ρίξτε μια ματια στο νημα του Nexus 6 που πηρε και 5.0.1 με νεα ολοφρεσκα bugs.

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά για λίγες μέρες ή θα μείνει στα 350 η τιμή? Στην σελίδα που εείδα πριν έλεγε μόνο τιμή κ οτι θα είναι σε 11-12 μέρες διαθέσιμο

Μόνο για εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα. Όμως αυτό δείχνει ότι σε 1 μήνα αυτή θα είναι η κανονική του τιμή.

Εγώ το πήρα 449 από Mediamarkt Γερμανίας 3 εβδομάδες πριν, με δώρο Galaxy Tab 3 7.0 που χρειαζόμουν. Άρα 350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σκέφτομαι να παρω αυτή τη θηκη http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-ALPHA-SM-G850F-Original-S-View-thiki-Cover-Silver-EF-CG850BSEG.1092859.html

και αυτή την πσοστασια οθονης http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-ALPHA-SM-G850F-Premium-Tempered-Glass-9H-Screen-Protector-Prostasia-Othonis.1085522.html

Τα εχει παρει κανενας? Εχετε να πρωτινεται κατι καλυτερο σε αυτό το στυλ?

Αυτό που δεν ξερω είναι μηπως αυτή η προστασια οθονης είναι πολύ χοντρη, και αυξησει πολύ το παχος του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα απο τα public και μπήκα να το δώ απο κοντά γιατί δεν το είχα δει.Το κινητό ειναι μουν@ρ@!Το καψουρευτικα άσχημα..σίγουρη αγορά!Θηκη δεν θα του εβαζα για κανένα λόγο.
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο τυχαια κουνωντας με γρηγορο ρυθμο το κινητο ακουγεται ενας ηχος λες και κατι εχει ξεκολλησει απο μεσα. ακουγεται στην πανω μερια το κινητου. εκανα το ιδιο βγαζοντας το πισω καπακι και ο ηχος συνεχιζεται. εχω μια υποψια πως ειναι απ το κλειστρο της καμερας. ειναι φυσιολογικο αυτο; ακουγεται και σε σας;
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα. Όμως αυτό δείχνει ότι σε 1 μήνα αυτή θα είναι η κανονική του τιμή.

Εγώ το πήρα 449 από Mediamarkt Γερμανίας 3 εβδομάδες πριν, με δώρο Galaxy Tab 3 7.0 που χρειαζόμουν. Άρα 350 ευρώ.

 

Αν όντως σε ένα μήνα θα είναι αυτή η τιμή του τότε είμαστε μια χαρά...ένα μήνα όμως δύσκολο να μείνω χωρίς δεύτερη συσκευή ;)

Αν και με τρώει πολύ να πάρω ξανά το Ζ2.. Ουφ τι τραβάμε :mad:

 

Αυτό με τον ήχο που λες το έχει και εμένα. Note 4

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αυτονομία, για τα χαρακτηριστικά του κινητού.

 

Φαντάζομαι με το official kit με την 2500 μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...