Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουν δοθει νεοι drivers wifi που περιλαμβανονται πλεον στους custom kernel

 

Μαλιστα, ξερεις μηπως αν ειναι δυνατο να εγκαταστηθουν οι νεοι drivers στον stock kernel ή αν υπαρχει καποιος kernel, που κατα βαση να ειναι stock και να περιεχει τους drivers? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατι δεν βαζεις το v80 η 87 του ak να εισαι κομπλε? Το τηλεφωνο θα δουλευει άψογα testαρισμένα..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις το v80 η 87 του ak να εισαι κομπλε? Το τηλεφωνο θα δουλευει άψογα testαρισμένα..

 

έχεις καταλάβει αν και πως λειτουργεί ο 94 σε 4.4.4 ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

έχεις καταλάβει αν και πως λειτουργεί ο 94 σε 4.4.4 ?

Τελευταίο kernel του ak που δουλευει και σε kitkat είναι το 0.87 νομίζω

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να flashάρω πρώτα καινούρια rom για να "φύγει" ο boeffla

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορεις να περάσεις kernel πάνω από άλλον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχει τροπος να βάλουμε ραδιόφωνο πχ με αλλαγή Rom η δεν έχει δεκτή και δε γινετε?

Δεν γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις το v80 η 87 του ak να εισαι κομπλε? Το τηλεφωνο θα δουλευει άψογα testαρισμένα..

 

Θα τον δοκιμασω, απλα θυμαμαι κατι posts που λεγανε οτι παλια δουλευε καλα ο ak, αλλα μετα το χαλασε.

Edited by Eladrin
Link to comment
Share on other sites

Σωστα,αλλα επειδη ταωειχα τεσταρει αυτα τα δυο που σου λεω ειναι εγγύηση!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

στον 87 τι ρυθμίσεις και τι αποδόσεις έχετε ?

 

σε ερώτηση μου περί συμβατότητας 94 με kitkat πήρα την εξής απάντηση.....

 

Last working version for kitkat is indeed 087 if you flash the new firmware the modem will break stuff on CM11 so just reflash the 44S modem and you are good again

 

ποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι εννοεί ο ποιητής ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

στον 87 τι ρυθμίσεις και τι αποδόσεις έχετε ?

 

σε ερώτηση μου περί συμβατότητας 94 με kitkat πήρα την εξής απάντηση.....

 

Last working version for kitkat is indeed 087 if you flash the new firmware the modem will break stuff on CM11 so just reflash the 44S modem and you are good again

 

ποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι εννοεί ο ποιητής ?

Εχει ενσωματώσει το νεο μόντεμ μέσα. Γιαυτό λέει οτι αν προκύψει θέμα να βαλουμε το παλιό. Και γω με κιτκατ που ειχα τώρα τελευταία είχα την εκδοση που λες για cm11 για να μην έχω θέματα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εχει ενσωματώσει το νεο μόντεμ μέσα. Γιαυτό λέει οτι αν προκύψει θέμα να βαλουμε το παλιό. Και γω με κιτκατ που ειχα τώρα τελευταία είχα την εκδοση που λες για cm11 για να μην έχω θέματα

 

άρα ? την 94 δεν την βάζουμε με την καμία ? σωστά ?

εντιτ

χτες την δοκίμασα την 94 αλλά δεν μπούταρε με τίποτα το τηλ, κόλλαγε στην άρχή όταν κάνει update τις εφαρμογές

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορεις να περάσεις kernel πάνω από άλλον.

 

Είσαι μερικώς λάθος. Υπάρχουν kernels που οι δημιουργοί τους αλλάζουν το partition και ΔΕΝ μπορείς να flashάρεις από πάνω τους κάποιον άλλον γιατί θα πέσεις σε bootloop.

Από franco ΔΕΝ μπορείς 1000% να flashάρεις άλλον kernel. Χρειάζεται πρώτα να flashάρεις την rom για να περάσει ο stock kernel και να ξανα-αλλάξουν σε stock και τα partitions και μετά να βάλεις ό,τι kernel θέλεις.

Ο Lord Boeffla λοιπόν δεν γνωρίζω αν "παίζει" με τα patrition του kernel του, οπότε δεν παίρνω το ρίσκο να αλλάξω μόνο kernel. Άλλωστε update της CM κάνω αρκετά συχνά, οπότε θα κάνω 1-2 μέρες υπομονή να γίνουν αρκετές αλλαγές στην rom και να αλλάξω μια και καλή. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι αναφέρθηκε και άλλες φορές για τον κέρνελ, ότι πρέπει δηλαδή να περάσεις την ρομ από την αρχή, να σας πω ότι το flashify, κάνει backup τον κέρνελ και restore επίσης.Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, όποιος αλλάζει τακτικά κέρνελ, τον βολεύει αφάνταστα το πρόγραμμα χωρίς να χρειάζεται συνεχώς φλασάρισμα ρομ.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά αυτές τις 2 μέρες πέρασα απο darkobas ,cm ,resurection και κατεληξα στην bliss. Θα την στησω αύριο να δουμε πως παει. Η resurection δεν μαρεσε καθόλου. Δεν ρολαρει με τπτ. H darkobas ηταν ωραία με κερνελ και με καλη μπαταρία.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μερικώς λάθος. Υπάρχουν kernels που οι δημιουργοί τους αλλάζουν το partition και ΔΕΝ μπορείς να flashάρεις από πάνω τους κάποιον άλλον γιατί θα πέσεις σε bootloop.

Από franco ΔΕΝ μπορείς 1000% να flashάρεις άλλον kernel. Χρειάζεται πρώτα να flashάρεις την rom για να περάσει ο stock kernel και να ξανα-αλλάξουν σε stock και τα partitions και μετά να βάλεις ό,τι kernel θέλεις.

Ο Lord Boeffla λοιπόν δεν γνωρίζω αν "παίζει" με τα patrition του kernel του, οπότε δεν παίρνω το ρίσκο να αλλάξω μόνο kernel. Άλλωστε update της CM κάνω αρκετά συχνά, οπότε θα κάνω 1-2 μέρες υπομονή να γίνουν αρκετές αλλαγές στην rom και να αλλάξω μια και καλή. ;)

 

Χρησιμοποιείς cm12?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς cm12?

 

Ναι, το γράφω άλλωστε στην υπογραφή μου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γράφω άλλωστε στην υπογραφή μου.

Από tapatalk είμαι.

 

Απλά σε cm12 δεν χρειάζεται να φλασαρεις πάλι την rom.

Link to comment
Share on other sites

Από tapatalk είμαι.

 

Απλά σε cm12 δεν χρειάζεται να φλασαρεις πάλι την rom.

 

Έγραωα το μήνυμα και μετά σκέφτηκα ότι ίσως να είσαι με Tapatalk και να μη διαβάζεις τις υπογραφές. :)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Απο χθες ειμαι κι εγω κατοχος ενος OPO 16GB αγορασμενο απο Κινα.Εχει επανω εγκατεστημενη την 4.4.2 εκδοση Android (11.0-XNPH44S) και θα θελα να μαθω αν μπορω και φυσικα αν αξιζει να του περασω καποια Custom ROM 5.0.x και αν υπαρχει καποιος οδηγος ή κατι που θα πρεπει να προσεξω πριν αρχισω την διαδικασια Root κτλ.

 

Ευχαριστω για την ωρα σας,Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Απο χθες ειμαι κι εγω κατοχος ενος OPO 16GB αγορασμενο απο Κινα.Εχει επανω εγκατεστημενη την 4.4.2 εκδοση Android (11.0-XNPH44S) και θα θελα να μαθω αν μπορω και φυσικα αν αξιζει να του περασω καποια Custom ROM 5.0.x και αν υπαρχει καποιος οδηγος ή κατι που θα πρεπει να προσεξω πριν αρχισω την διαδικασια Root κτλ.

 

Ευχαριστω για την ωρα σας,Γιαννης.

 

Αξίζει φίλε μου. Κατά την άποψη μου η Lollipop δεν συγκρίνεται με την KitKat όσον αφορά την αίσθηση που σου δίνει όταν χειρίζεσαι το κινητό σου.

Υπάρχουν οδηγοί στην πρώτοι σελίδα του συγκεκριμένου thread, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά μπορείς να βρεις και στο xda ένα πολύ καλό και αναλυτικό οδηγό εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788632). Από προσωπική μου εμπειρία, μια καλή recovery, και σταθερή, που μπορείς να περάσεις είναι Unofficial TeamWin v2.8.1.0. Έχουν βγει και νεότερες εκδόσεις αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω αν είναι σταθερές. Όσο για rom θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την Unofficial CM12 Nightly (θα την βρεις εδώ http://www.cmxlog.com/12/bacon/ ). Είναι απείραχτη η ROM της cyanogenmod. Από εκεί και πέρα, αν διαβάσεις το thread θα δεις ότι τα υπόλοιπα μέλη δοκιμάζουν και πολλές άλλες custom roms ή και kernels. Αλλά αυτά είναι βήματα που μπορείς να κάνεις στο τέλος. Αφού δεις λίγο τι παίζει.

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο να συμπλήρωσω σε αυτά που σου έγραψε ο συνφορουμιτης οτι καλύτερα θα ηταν να περάσεις νεότερη twrp 2.8.4 πχ επειδή ενδέχεται να εχεις προβλήματα στο φλασαρισμα με παλαιότερες εκδόσεις
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Όσο για rom θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την Unofficial CM12 Nightly (θα την βρεις εδώ http://www.cmxlog.com/12/bacon/ ). Είναι απείραχτη η ROM της cyanogenmod.

 

Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

Το link που καταθέτεις είναι το changelog (και όχι φυσικά το link για να κατεβάζεις την rom, το οποίο είναι αυτό: https://download.cyanogenmod.org/?device=bacon για την περίπτωση που το θέλει ο φίκος που ρώτησε) των Official Cm12 Nightlies.

 

Καμία σχέση με Unofficial που γράφεις εσύ. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

Το link που καταθέτεις είναι το changelog (και όχι φυσικά το link για να κατεβάζεις την rom, το οποίο είναι αυτό: https://download.cyanogenmod.org/?device=bacon για την περίπτωση που το θέλει ο φίκος που ρώτησε) των Official Cm12 Nightlies.

 

Καμία σχέση με Unofficial που γράφεις εσύ. ;)

 

Δεν τα έχω μπερδέψει... Το link που του έδωσα εκτός από το changelog έχει στους τίτλους των εκδόσεων link για να κατεβάσεις τη rom. Είναι δηλαδή, κατά την άποψη μου, πιο "επιμορφωτική" σελίδα σε σχέση με αυτήν που έχει απλά τα download links.

Όσο για το unofficial, εξαρτάται με το πώς το βλέπεις. Εσύ μπορείς να το βλέπεις σαν official, εγώ μπορεί να το βλέπω σαν unofficial (στη λογική πώς δεν έχει βγει ακόμη final έκδοση). Εδώ βέβαια το σωστό είναι official nightly.

Edited by Astrovilos
Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξεκιναω σιγα σιγα το setup να κανω unlock bootloader/flash tmwr/root...Οσον αφορα την ROM καθομουν και χαζευα στο xda και ειδα αυτην : http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-bliss-stalk-team-bliss-bacon-10-28-t2921057 αλλα δεν ξερω αν καποιος την εχει δοκιμασει και γνωριζει bugs κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φιλέ απο αυτή περάσαμε λίγο πολύ όλοι πολύ σταθερή και πολύ customization αν και στο τελευταίο build έβγαλε το dark theme και μας τα χάλασε
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...