Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ χρησιμοποιώ wifi direct για διαμοιρασμό αρχείων... Καμια σχέση με bluetooth, πολύ πιο γρήγορο. Βρίσκεται σε όλα τα σχετικώς νεα android απλα σε pure android είναι κρυμμενη η ρύθμιση και χρειαζεσαι 3rd party app. (Ενω στα samsung πχ είναι ενσωματωμένο στη stock rom) Χρησιμοποιώ το superbeam, απίστευτη εφαρμογή, και στέλνω μέχρι και ταινίες αρκετών gb γρήγορα! Η εφαρμογή σου δίνει πολλους τρόπους για διαμοιρασμό με wifi direct, η αγαπημένη μου είναι που σκαναρεις τον κωδικό με barcode scanner και ξεκινάει αυτόματα το download. Δεν την αλλαζω με τίποτα :)

 

Μήπως το Wi-Fi direct, είναι το W-LAN που ανέφερα με τον es file explorer κάνα δυο ποστ πιο πίσω; Γιατί και αυτό πάει σφεντόνα.Γενικά ο es είναι πολυεργαλείο, δεν τον αλλάζω και το έχω πάντα στις βασικές εφαρμογές.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και ο es file explorer wifi χρησιμοποιεί ;) απλά θέλει να είναι οι συσκευές στο ίδιο wifi access point. Το superbeam κάνει wifi δικτυο μεταξύ των δύο συσκευών χωρίς να είναι συνδεδεμενες σε καποιο access point. Συνδέονται μεταξύ τους.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το Wi-Fi direct, είναι το W-LAN που ανέφερα με τον es file explorer κάνα δυο ποστ πιο πίσω; Γιατί και αυτό πάει σφεντόνα.Γενικά ο es είναι πολυεργαλείο, δεν τον αλλάζω και το έχω πάντα στις βασικές εφαρμογές.

 

Πολυ καλο και το κανω install παντα γιατι με ξελασπωνει, αλλα προτιμω αλλα προγραμματα.

Το UI του ES ειναι απο το μακρινο 2010, πονανε τα ματακια μου οταν το χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αλλάζω τον root explorer πάντως,εγγύηση

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο και το κανω install παντα γιατι με ξελασπωνει, αλλα προτιμω αλλα προγραμματα.

Το UI του ES ειναι απο το μακρινο 2010, πονανε τα ματακια μου οταν το χρησιμοποιω.

 

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο.Το σώζει λίγο το έξτρα θέμα που κατεβάζεις, το έχεις δοκιμάσει;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο.Το σώζει λίγο το έξτρα θέμα που κατεβάζεις, το έχεις δοκιμάσει;

Που είναι αυτό;

Edit

Το βρήκα, συμπαθητικό....

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά. Κατα λάθος απενεργοποιησα τον καιρό απο το pull down menu (εκανα slide δεξιά) και τώρα δε ξέρω πως τον επαναφερω. Προσοχή μιλάω για τον καιρό στο pull down menu και όχι για τον καιρό στο widget της κεντρικής σελίδας με τα εικονίδια, το οποίο μου δουλεύει κανονικά.
[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

θα εννοεις στις, ρυθμισεις,μπαρα ειδοποησεων,εκει εχει την επιλογη για ενεργοποιηση.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Πάω Ρυθμίσεις -> Συρτάρι Ειδοποιησεων και μετα;; Το μονο που βρίσκω εκεί είναι πως να αλλάξω τα πλακίδια.
[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Πάω Ρυθμίσεις -> Συρτάρι Ειδοποιησεων και μετα;; Το μονο που βρίσκω εκεί είναι πως να αλλάξω τα πλακίδια.

 

Σωστά. Αυτό δε θες; :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ σήμερα το λάθος που κάνουν όλοι με το wipe cache...έσβησα το system. :O :lol:

Όλα καλά αφού είχα ενα nandroid backup απο 44S

 

Η ερώτηση όμως είναι άλλη.

 

Πήρα ξανά OTA την 05Q και κάθε φορά που του κάνω wipe cahe/dalvik στο reboot μου δείχνει ότι κάνει upgrade Anrdoid xx apps...

 

Είναι normal αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ σήμερα το λάθος που κάνουν όλοι με το wipe cache...έσβησα το system. :O :lol:

Όλα καλά αφού είχα ενα nandroid backup απο 44S

 

Η ερώτηση όμως είναι άλλη.

 

Πήρα ξανά OTA την 05Q και κάθε φορά που του κάνω wipe cahe/dalvik στο reboot μου δείχνει ότι κάνει upgrade Anrdoid xx apps...

 

Είναι normal αυτό?

Νορμάλ αλλά γιατί κάνεις συνέχεια;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Νορμάλ αλλά γιατί κάνεις συνέχεια;

 

Για το double tap to wake.....

 

Αν μπει σε deep sleep δεν ανοίγει με απαλό πάτημα...αν το χτυπήσω δυνατά ανοιγει...

Οπότε, απενεργοποίησα την επιλογή, reboot delete cache/dalvik, enable ξανα, reboot και ξανά delete cache.... :wacko:

 

Το ψιλοξεφτίλισα ε?? :lol::lol:

 

Βεβαία απο την ώρα που ξαναέκανα OTA δεν ξερω αν το παρουσιάζει αλλά έκανα τα βήματα just in case...

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα με την αφή στο γράψιμο , όταν γράφει πολύ γρήγορα? άμα πάω να γράψω κάτι γρήγορα γράφει ότι ναι ναι από μόνο του, έχω δοκιμάσει διάφορα πληκτρολόγια κιόλας αλλά τα ίδια :/ είμαι με cm12
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αυτό δε θες; :)

 

Οχι, ηθελα να ξαναεμφανιστει στο drawer ο καιρος και οχι καποιο πλακιδιο (δες συννημενη εικονα):

http://s29.postimg.org/xlco2dcif/Screenshot_2015_03_02_16_23_10.png

 

Τελικα το βρηκα. Ρυθμιζεται μεσω του Google Now οταν πατησεις τις τρεις τελειες διπλα στον καιρο που σου δειχνει. Εκει (ξανα)απαντας οτι θες να βλεπεις τον καιρο στην οικια σου, στην εργασια σου κλπ. και το ξαναεμφανιζει...:rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση ακομα: Ειμαι στην εκδοση Android 4.4.4 με CyanogenMod 11.0-XNPH44S και root. Αξιζει να κανω upgrade στη νεα εκδοση του CM ή/και του Android; Ποιά η γνώμη σας; Επισης, το root χανεται οταν κανω upgrade το CM, το Android ή και στις δυο περιπτωσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ηθελα να ξαναεμφανιστει στο drawer ο καιρος και οχι καποιο πλακιδιο (δες συννημενη εικονα):

http://s29.postimg.org/xlco2dcif/Screenshot_2015_03_02_16_23_10.png

 

Τελικα το βρηκα. Ρυθμιζεται μεσω του Google Now οταν πατησεις τις τρεις τελειες διπλα στον καιρο που σου δειχνει. Εκει (ξανα)απαντας οτι θες να βλεπεις τον καιρο στην οικια σου, στην εργασια σου κλπ. και το ξαναεμφανιζει...:rolleyes:

Φίλε, νόμιζα ήσουν ήδη στην 5 lollipop.

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση ακομα: Ειμαι στην εκδοση Android 4.4.4 με CyanogenMod 11.0-XNPH44S και root. Αξιζει να κανω upgrade στη νεα εκδοση του CM ή/και του Android; Ποιά η γνώμη σας; Επισης, το root χανεται οταν κανω upgrade το CM, το Android ή και στις δυο περιπτωσεις;

 

Η lollipop έχει ακόμα μικρό προβλήματα, δεν είναι δηλαδή όπως η κιτ κατ, θέλει ψάξιμο ποιές ρομ είναι πιο σταθερές και ποια είναι τα προβλήματα.Ένα που έχουν όλες, είναι ότι δεν έχουν σίγαση αλλά δόνηση.Μπορεί επίσης σε διπλό κλήση να κλείνει και τις δύο κλήσεις κλπ.

Προσωπικά είμαι με xenonHD την οποία θα την βρεις όπως και όλες τις άλλες στο xda.

Το ρούτ δεν χάνεται αλλά πριν φλασάρεις την lollipop, για μην έχεις πρόβλημα, θα πρέπει να φλασάρεις πρώτα τους καινούριους drivers.Προσωπικά, για να μην ψάχνω συνέχεια πότε βγήκαν και εάν έχασα κάποιον driver και που θα τον βρω, έχω περάσει την cyanogen nightly η οποία περιέχει τους οδηγούς μέσα.Την έχω κάνει nandroid backup και καθημερινά, κάνω τις ενημερώσεις και την σώνω.

Σου συνιστώ να αναβαθμίσεις την recovery και να κατεβάσεις το τελευταίο super su, ούτως ώστε μόλις περάσεις την lollipop να φλασάρεις και αυτό για να έχεις ρούτ.Το ρούτ νομίζω χάνεται, εάν περάσεις νομίζω της μαμάς, ίσως κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα.

Κατά την γνώμη μου, αξίζει να αναβαθμίσεις αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη.Ρίξε μια ματιά στην εκάστοτε ρομ να δεις τι προβλήματα παρουσιάζουν, μέσω του φόρουμ τους.

Συγγνώμη για τον καιρό φίλε,δεν ήξερα ότι στην κιτ κατ είχες αυτή την επιλογή, δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ ούτως η άλλως.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχουν όλες δόνηση. Από το power menu απλά πρέπει να το πατήσεις 2 φορές ή το κάνεις μια και έξω με vol down + "none"
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά έχουν όλες δόνηση. Από το power menu απλά πρέπει να το πατήσεις 2 φορές ή το κάνεις μια και έξω με vol down + "none"

 

Το none που λες σου κόβει όλες τις ειδοποιήσεις μέχρι και το ξυπνητήρι δεν είναι το αντίστοιχο που ήταν το αθόρυβο στη kitkat..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τις ειδοποιήσεις σταματάει, το ξυπνητήρι μια χαρά ακούγεται. Μπορείς να επιλέξεις τι θες να ακούγεται και τι όχι από τις ρυθμίσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και βασικά αντί για το none, επιλέγεις το priority για αθόρυβο. Αυτό είναι από default μόνο ήχους κλήσεις και ειδοποιήσεων

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς πρόβλημα με την αφή στο γράψιμο , όταν γράφει πολύ γρήγορα? άμα πάω να γράψω κάτι γρήγορα γράφει ότι ναι ναι από μόνο του, έχω δοκιμάσει διάφορα πληκτρολόγια κιόλας αλλά τα ίδια :/ είμαι με cm12

Με CM12 Nightly και Fleksy keyboard που χρησιμοποιώ, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Overpower σε ευχαριστώ, δεν το ήξερα, μόλις το δοκίμασα και όντως.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Εχει κανεις θεμα με το πανοραμα στην εφαρμογη καμερας της cyanogen;Ειμαι σε cm12 nightly 1/3.

 

Ναι. Crashάρει άμεσα.

Ευτυχισμένος κάτοχος ενός Oneplus One 64GB, με θήκη diztronic μαύρη ματ και προστασία οθόνης γυαλί orzly.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...