Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, έτσι ακριβώς.

Ο Francisco έχει αλλάξει πολλά όσον αφορά τους WiFi drivers, και πρέπει να ξαναπεράσεις πρώτα την stock rom.

 

Πφφφφ σ'ευχαριστω παντός μου ελυσες ενα σοβαρό πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μία ερώτηξης ακόμα

 

στον AK λέει

go to recovery

flash your kernel ROM

flash AK kernel

reboot

finish

το βήμα 2 είναι για την περίπτωση που έχεις άλλον κέρνελ περασμένο από τον ΄΄default΄΄ της όποιας ρόμ χρησιμοποιείς ?

Αν έχεις αλλάξει Ρομ και μετά έβαλες άλλον κερνελ τότε το βήμα που λες το κάνεις με φλασαρισμα της Ρομ που έχεις χωρίς wipes. Για να στον περάσει πάλι. Εκεί που κολλάω εγώ είναι σε όποιον είναι με στοκ Ρομ σαν εμένα αλλά περασμένη με το image και όχι το ζιπακι που υπάρχει τι γίνεται; γτ να πάρω το ζιπ και να το φλασαρω δεν το κάνω! Ίσως πρέπει να παίξω με το boot.img κλπ

 

Οπότε taliban πέρασε καλού κακού πάλι την ρομ

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αλλάξει Ρομ και μετά έβαλες άλλον κερνελ τότε το βήμα που λες το κάνεις με φλασαρισμα της Ρομ που έχεις χωρίς wipes. Για να στον περάσει πάλι. Εκεί που κολλάω εγώ είναι σε όποιον είναι με στοκ Ρομ σαν εμένα αλλά περασμένη με το image και όχι το ζιπακι που υπάρχει τι γίνεται; γτ να πάρω το ζιπ και να το φλασαρω δεν το κάνω! Ίσως πρέπει να παίξω με το boot.img κλπ

 

Οπότε taliban πέρασε καλού κακού πάλι την ρομ

 

μισό.....είμαι με slimkat και με τον kernel της, γιατί να ξαναπεράσω άραγες την ρομ ??????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μισό.....είμαι με slimkat και με τον kernel της, γιατί να ξαναπεράσω άραγες την ρομ ??????

Και αυτός ο ΑΚ δεν λέει αναλυτικά λες και έχουμε όλοι το ίδιο στήσιμο. Πάρε ένα γενικό μπακαπ και μετα φλασαρε κατευθειαν τον κερνελ να δεις

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και τους 2 οδηγούς στα ελληνικά εδώ για ευκολότερη πρόσβαση και χρήση. Περιμένω feedback! Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

μισό.....είμαι με slimkat και με τον kernel της, γιατί να ξαναπεράσω άραγες την ρομ ??????

 

για slim περνάς απλά από πάνω τον ak, ukm και reboot

προληπτικά κάνεις wipe dlavik/cache μετά το flashαρισμα

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

για slim περνάς απλά από πάνω τον ak, ukm και reboot

προληπτικά κάνεις wipe dlavik/cache μετά το flashαρισμα

 

με art παίζει ?

Τι είναι το ukm ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μηπως περασατε τον κερνελ για cm11..

Αν βαλεις τον λαθος αυτο κανει,δεν ανοιγει wifi.

To ukm το φλασαρεις και μετα βαζεις synapse.

Δεν παιζει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

με art παίζει ?

Τι είναι το ukm ?

 

πάντα με art είμαι, άλλωστε είναι ο λόγος για να στραφείς σε τέτοιες ρομ αλλιώς υπάρχει και το xposed

ukm είναι για να μπορέσεις να αλλάξεις/τροποποιήσεις πράγματα στον κερνελ, ο ak το έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο αυτό το θέμα

http://ak.hiddenbytes.org εδω θα βρεις το ukm και το κερνελ

 

για όλες τις ρομ εκτός από cm11S βάζουμε τον κερνελ cm11

βασικά μετά τον 50 παίζει ο cm11 παντού, και στην stock cm11s

 

για synopse profile εδω

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/ak-kernel-profile-synapse-t2858674

 

για όσους τους αρέσει η slim υπάρχει και αυτή που είναι slim cooked και έχει ak builtin

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-sabermodded-slim-t2853904

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

πάντα με art είμαι, άλλωστε είναι ο λόγος για να στραφείς σε τέτοιες ρομ αλλιώς υπάρχει και το xposed

ukm είναι για να μπορέσεις να αλλάξεις/τροποποιήσεις πράγματα στον κερνελ, ο ak το έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο αυτό το θέμα

http://ak.hiddenbytes.org εδω θα βρεις το ukm και το κερνελ

 

για όλες τις ρομ εκτός από cm11S βάζουμε τον κερνελ cm11

βασικά μετά τον 50 παίζει ο cm11 παντού, και στην stock cm11s

 

για synopse profile εδω

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/ak-kernel-profile-synapse-t2858674

 

για όσους τους αρέσει η slim υπάρχει και αυτή που είναι slim cooked και έχει ak builtin

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-sabermodded-slim-t2853904

 

μάλιστα,

παίζει να τον αφήσεις default τον κέρνελ ή θέλει πείραγμα για να αποδώσει τα μέγιστα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα,

παίζει να τον αφήσεις default τον κέρνελ ή θέλει πείραγμα για να αποδώσει τα μέγιστα ?

 

φυσικά και τον αφήνεις default άμα δεν θες να ασχοληθείς

διαφορά κάνουν όλα όσα σκαλίζεις αλλά όχι τόσο στην μπαταρία όσο στην απόδοση

must για μένα είναι το fiops και read ahead στα 2048

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και τον αφήνεις default άμα δεν θες να ασχοληθείς

διαφορά κάνουν όλα όσα σκαλίζεις αλλά όχι τόσο στην μπαταρία όσο στην απόδοση

must για μένα είναι το fiops και read ahead στα 2048

 

τα οποία τι προσφέρουν ?

Οκ φλάσαρα και τα 2 αρχεία, τώρα περιμένω να γυρίσει σε art , η ukm που είναι γιατί δεν την βλέπω ........

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

για να δεις το ukm κατεβάσεις από το store synapse

 

δεν είναι εύκολο να τα εξηγήσω άλλα με δυο λόγια το ένα (fiops) είναι scheduler και το δεύτερο buffer size

εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1631894

έχεις πολύ καλύτερη εγγραφή/διάβασμα των I/O το οποίο θα φέρει την επόμενη ερώτηση τι είναι το i/o αλλά και πάλη δεν είμαι ικανός να στο εξηγήσω αλλά είναι στο πως διαβάζει/γράφει ο κερνελ

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

για να δεις το ukm κατεβάσεις από το store synapse

 

δεν είναι εύκολο να τα εξηγήσω άλλα με δυο λόγια το ένα (fiops) είναι scheduler και το δεύτερο buffer size

εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1631894

έχεις πολύ καλύτερη εγγραφή/διάβασμα των I/O το οποίο θα φέρει την επόμενη ερώτηση τι είναι το i/o αλλά και πάλη δεν είμαι ικανός να στο εξηγήσω αλλά είναι στο πως διαβάζει/γράφει ο κερνελ

Μάλιστα...οπότε "πειράζω" τα στοιχεία που ανέφερες στο #1865 και τίποτα παραπάνω για την ώρα.....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...οπότε "πειράζω" τα στοιχεία που ανέφερες στο #1865 και τίποτα παραπάνω για την ώρα.....

Πέσ εντυπώσεις μετά από μια δυο μέρες σε σχέση με τον Πορτογάλο

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πέσ εντυπώσεις μετά από μια δυο μέρες σε σχέση με τον Πορτογάλο

Οκ φίλε, θα ενημερώσω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ολοκαίνουργιο μου Oneplus One! Έπαιξα λίγο μαζί του και γενικά η μέρα με την νύχτα με το παλιό μου Iphone 5. Έκανα και την OTA στην 38R. Όλα καλά!

 

Τι λέτε αξίζει να ασχοληθώ με rootαρισμα, unlocking bootloader και τα λοιπά;

>> m4b <<
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και τον αφήνεις default άμα δεν θες να ασχοληθείς

διαφορά κάνουν όλα όσα σκαλίζεις αλλά όχι τόσο στην μπαταρία όσο στην απόδοση

must για μένα είναι το fiops και read ahead στα 2048

 

δεν κάνεις τον κόπο να ποστάρεις και σε ποιο μενού είναι τα παραπάνω ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Νεος φρανκο βγηκε πριν λιγο που φαινεται να διορθωνει random reboots,crashes και τις γραμμες στην οθονη απο οταν βγηκε η νεα εκδοση της CM.Tα patches τα εδωσε η ιδια η CM.Οσοι πιστοι προσελθετε
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ολοκαίνουργιο μου Oneplus One! Έπαιξα λίγο μαζί του και γενικά η μέρα με την νύχτα με το παλιό μου Iphone 5. Έκανα και την OTA στην 38R. Όλα καλά!

 

Τι λέτε αξίζει να ασχοληθώ με rootαρισμα, unlocking bootloader και τα λοιπά;

Άμα δεν τα χρειάζεσαι, όχι. Εκτός αν έχεις ελεύθερο χρόνο και γίνεις beta tester, αλλά μη μας λες μετά ότι φταίει το κινητό άμα πάθει κάτι... :D

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το ολοκαίνουργιο μου Oneplus One! Έπαιξα λίγο μαζί του και γενικά η μέρα με την νύχτα με το παλιό μου Iphone 5. Έκανα και την OTA στην 38R. Όλα καλά!

 

Τι λέτε αξίζει να ασχοληθώ με rootαρισμα, unlocking bootloader και τα λοιπά;

εγώ το ρουτάρισα μόνο κ μόνο για να περάσω titanium backup k adAway,κ τίποτε άλλο.

το κινητό πετάει κ δεν αντιμετώπισα μέχρι τώρα το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έβαλα και τους 2 οδηγούς στα ελληνικά εδώ για ευκολότερη πρόσβαση και χρήση. Περιμένω feedback!

 

Ενημερώθηκε το πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνεις τον κόπο να ποστάρεις και σε ποιο μενού είναι τα παραπάνω ?

Στο i/o tabs και τα δύο

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν τα χρειάζεσαι, όχι. Εκτός αν έχεις ελεύθερο χρόνο και γίνεις beta tester, αλλά μη μας λες μετά ότι φταίει το κινητό άμα πάθει κάτι... :D

 

εγώ το ρουτάρισα μόνο κ μόνο για να περάσω titanium backup k adAway,κ τίποτε άλλο.

το κινητό πετάει κ δεν αντιμετώπισα μέχρι τώρα το παραμικρό.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Για την ώρα δεν θα ασχοληθώ αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να δω την περίπτωση του Titanium Backup.

>> m4b <<
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και τους 2 οδηγούς στα ελληνικά εδώ για ευκολότερη πρόσβαση και χρήση. Περιμένω feedback!

 

Όλα εντάξει με τον Α΄τρόπο.

 

Ευχαριστώ, Davout!

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...