Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταξύ Meizu και Lg να υποθέσω ότι αξίζει να δώσω τα 325€ περίπου για παραπάνω ραμ,γρηγορότερα update,ελληνική εγγύηση;

 

εννοειται !!!!

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα τελικά πήρα το g3 στα 320€ και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Παρακαλω ας κλείσει το θέμα και ευχαριστώ τα παιδιά που μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν:)
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δυο τι θα προτιμούσατε; Η τιμή του aqua σαφώς είναι χαμηλότερη. Από την άλλη διάβασα πως το Moto x είναι κάτι σαν μικρογραφία του nexus 6.

Το aqua όμως μου αρέσει περισσότερο γιατί έχει κάποια χαρακτηριστικά όπως ράδιο ναι SD που δεν τα έχει το Moto x.

Εγώ θέλω ένα κινητό να τρέχει γρήγορα, να μην τρώει κολλήματα και να έχει αντοχή σε βάθος χρόνου (από τεχνολογικής άποψης).

 

ΥΓ. Η δίκαρτη έκδοση του aqua ξέρουμε αν θα έρθει ποτέ στην Ελλάδα, και αν όχι που μπορούμε να το βρούμε;

 

ΥΓ 2. Το Moto x υπάρχει δίκαρτό;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

δες και το ζτε http://www.myphone.gr/d/zte/blade-v220.492/hands-on/ αλλα δεν ξερω αν τα σκουτζομαγαζα το χουν με EU εγγυηση

 

Ευχαριστώ, δεν το είχα πάρει χαμπάρι... Καλή πρόταση και απ'ότι είδα σε 1-2 μαγαζιά στο skroutz αναφέρει 2 χρόνια εγγύηση Ελληνικής αντιπροσωπίας.

Link to comment
Share on other sites

ZTE Blade L3 Plus

Leagoo Lead 7

BlackView Ultra

 

Για εγγύηση θεωρώ πως θα έχεις σίγουρα την εγγύηση που μπορεί να σου δίνει το κάθε μαγαζί (6μηνη/1χρονο ) ,απ'την εταιρια δεν το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ψάχνω ένα καλό dual SIM κινητό με specs καλύτερα του Sony Xperia Z που έχω τώρα και τιμή μέχρι 250.

Θα ήθελα είτε να έχει πάνω από 16 GB μνήμη, είτε να είναι επεκτάσιμο με SD card.

 

Έχω σκεφτεί τα κινητά του τίτλου + κάποια άλλα όπως π.χ. το Asus Zenfone 2.

 

Ποιό προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προσοχή αν επιλέξετε κάποιο από τα Mini. Έχει οικογενειακό πρόσωπο το G2 Mini και λόγω της μικρής του μνήμης φουλάρει πολύ συχνά και αναγκάζεται να περνάει φωτογραφίες και video στο PC.
Link to comment
Share on other sites

Το nubia το μεγαλο ειναι out of stock συνεχεια, μαλλον εννοεις το μικρο που οχι δεν αξιζει. Ειναι ακριβως το ιδιο κινητο με αυτο που εχεις με λιγο δυνατοτερο επεξεργαστη. Νομιζω η ιδανικη λυση για σενα ειναι το meizu. Δοκιμασμενο στη τιμη που το θες. Αν θες κοιτα και το lenovo note k3, ιδια χαρακτηριστικα με το meizu.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βλέποντας τα specs του Lenovo, βλέπω ότι έχει ΚΑΙ SD που είναι σημαντικό, 3G και στις δύο SIM και καλύτερο ηχείο.

Αυτά που με προβληματίζουν είναι η (λίγο) μικρότερη μπαταρία, το design και η χειρότερη ( ; ) οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας...Έχω αποφασισει να πάρω καινούργιο τηλέφωνο και έιμαι ανάμεσα στο πρωτότυπο lg και στο μεταλλικό samsung...Με αφορούν κυρίως η ομαλή λειτουργία και οι επιδόσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ. Είμαι μεταξύ αυτων των δυο κινητών για αγορά.Τι μου προτείνετε;Ή κατι με παρεμφερή-καλυτέρα χαρακτηριστικα μέχρι 160 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει καλυτερη οθονη δε ξερω, αλλα πιστευω αυτα ειναι λεπτομερειες. Προσωπικα θα παιρνα το meizu, για το μοναδικο λογο που ισως προτιμησει καποιος το lenovo, εκτος της εμφανισης ειναι η μπαταρια που ναι μεν μικροτερη αλλα αποσπωμενη. Το meizu δεν εχει sd αλλα βγαινει και στα 32gb. Αν δεν σε καλυπτουν πας αλλου.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

είμαι σε αναζήτηση ενός τάμπλετ για καιρό τώρα. Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι διάβασμα pdf / σερφάρισμα / πρόσβαση στο ιντερνετ από σημεία εκτός σπιτιού / μουσική / και καμια ταινία ίσως, λιγότερο παιχνίδια κλπ

Θέλω απαραίτητα καλή ανάλυση, να είναι τουλάχιστον 10' για εύκολο διάβασμα, καλή μπαταρια, ομαλή λειτουργία χωρίς κολλήματα, multitasking. Έχω καταλήξει στα παρακάτω:

1. sony xperia z2.

+ Το οτι έχει κάποια αδιαβροχοποίηση / μέγεθος

- Η τιμή του. Μου φαίνονται πάρα πολλά τα χρήματα.

2. nokia lumia 2520

+ Καλή οθόνη, 32gb

+ Τιμή. Θα μου βγει πιο φτηνό γιατί η αγορα θα γινει απο Αμερικη. Κόστος περίπου 160ευρώ.

3. ms surface 2

+ Όπως και το 2520.

-Windows RT

- Τιμή. Θα κοστίσει όσο περίπου το xperia z2 (η αγορα θα γινει απο Αμερικη).

4. Όποιο άλλο εσείς προτείνετε

 

Ερωτήσεις:

α) Να πάω σε android ή windows ? Από όλα τα reviews που έχω διαβάσει, προκύπτει ότι τα win είναι καλύτερα για διάβασμα. Λέγοντας καλύτερα, εννοώ χωρίς κολλήματα. Κατά πόσον επηρεάζει αυτό την καθημερινή λειτουργία ? Είναι κάτι εμφανές ή όχι ?

β) τι παίζει με τα winRT ? Πόσο σοβαρός περιορισμός είναι το ότι ο χρήστης δεν μπορεί να εγκαταστήσει άλλες εφαρμογές ? Γιατί υπερτονίζουν όλοι αυτό το γεγονός ?

γ) Ενώ μου αρέσουν τα samsung (πολύ καλές οθόνες, έχουν καλύτερη αναλογία πλάτους/ύψους για διάβασμα), τα απέρριψα επειδή βάσει όσων γράφονται είναι πολύ φορτωμένα από την samsung και εμφανώς πιο αργά. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρω κάποιο samsung αρκεί να ικανοποιεί τα κριτήρια που έχω θέσει.

δ) Αν τελικά πάρω μια συσκευή από έξω, υπάρχει περίπτωση να έχω προβλήματα στην συνδεσιμότητα των δικτύων εδώ ?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

To S4 μινι ειναι μακραν καλυτερο απο τα αλλα δυο και εγω αυτο σκεφτομαι αν παω σε καινουργιο, απλα κοιταω περισσοτερο για μεταχειρισμενα αυτην την στιγμη...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

α+β)Αν σκεφτεσαι την RT(Surface 2 & Lumia 2520),απλα ξεχνα το!

1.Δε θα παρουν αναβαθμηση σε windows 10.

2.Δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ πλεονεχτημα εναντι των full windows tablets.

3.Εκτως που δεν εχεις προσβαση στις κλασσικες desktop εφαρμογες και οι metro(mobile)apps,ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες που υπαρχουν για x86 soc/platform.Και με τα windows 10,για τα tablets θα γραφονται αποκλειστικα ΜΟΝΟ για τα Full windows(x86/x64).

4.Η usb συμβατοτητα δεν ειναι μεγαλη,γιατι απλα δεν μπορεις να κατεβαζεις τσακ μπαμ τους drivers στα windows RT,οπως μπορεις να κανεις με τα x86 windows tablets.

5.Πολλα εκπληκτικα εργαλεια για touch χρηση(πχ πολλαπλα gestures =TouchMe Gesture Studio ),θελουν προσβαση απο τον admin,γι'αυτο χρειαζεται να τρεξουν στο desktop,συν οτι πολλοι developers θα προτιμησουν να κανουν τις κλασσικες desktop εφαρμογες τους πιο touch friendly,παρα να ασχοληθουν με το metro,εφαρμογες κυριως οπως οι browsers,σουιτες τις adobe και αλλες!

 

Και στην τελικη,ποιος θα διαλεγε ενα εργαλειο που του προσφερει τα μισα(metro ui),απο ενα αλλο που του προσφερει ολο το πακετο (metro+desktop),χωρις να κερδιζει ΟΥΤΕ απο χρημα,ΟΥΤΕ απο μπαταρια,ΟΥΤΕ απο επιιδοσεις?

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Εδώ αν θές την πληρέστερη πρόταση στην mid κατηγορία windows tablet.

Θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/pdp/Surface-3/productID.314885500?icid=Homepage_Hero_2_Surface_3_FY16_WK49_060315

Αλλιώς πιο οικονομικά αυτό.

http://www.amazon.com/Transformer-Ultra-Slim-All-Aluminum-Detachable-Touchscreen/dp/B00TCUKWE8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1433692261&sr=8-1&keywords=asus+t100+chi

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πολύ κατατοπιστικό.

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια συσκευή ? ανεξαρτήτως πλατφόρμας

Προϋποθέσεις: καλή ανάλυση, τουλάχιστον 10-11', καλή μπαταρια, ομαλή λειτουργία, multitasking.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το surface3 είναι εκτός προϋπολογισμού κατά πολύ...

Το asus το έχω δει, γενικά το εκθιάζουν όλοι, εμένα με ενοχλεί το ορατό πλαίσιο της οθόνης.

Είναι 10.1' και το πλαίσιο της οθόνης είναι πολύ φαρδύ. Όχι το ιδανικότερο για διάβασμα.

Επίσης έχει ανάλυση 1200x768. Δεν είναι λίγο χαμηλή η ανάλυσή του ?

 

Μου κάνει εντύπωση που δυσκολεύομαι να βρω αυτό που θέλω τόσο πολύ, που αναρρωτιέμαι αν πρέπει να ψαχνω σε τάμπλετ.

Edited by MrPink
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πολύ κατατοπιστικό.

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια συσκευή ? ανεξαρτήτως πλατφόρμας

Προϋποθέσεις: καλή ανάλυση, τουλάχιστον 10-11', καλή μπαταρια, ομαλή λειτουργία, multitasking.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το surface3 είναι εκτός προϋπολογισμού κατά πολύ...

Το asus το έχω δει, γενικά το εκθιάζουν όλοι, εμένα με ενοχλεί το ορατό πλαίσιο της οθόνης.

Είναι 10.1' και το πλαίσιο της οθόνης είναι πολύ φαρδύ. Όχι το ιδανικότερο για διάβασμα.

Επίσης έχει ανάλυση 1200x768. Δεν είναι λίγο χαμηλή η ανάλυσή του ?

 

Μου κάνει εντύπωση που δυσκολεύομαι να βρω αυτό που θέλω τόσο πολύ, που αναρρωτιέμαι αν πρέπει να ψαχνω σε τάμπλετ.

1920x1200 είναι η ανάλυση του.

https://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/ASUS_Transformer_Book_T100_Chi/

Εναλλακτική το z2 tablet που όμως έχει εξίσου αρκετά bezels.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

alex έχεις δίκιο, το μπέρδεψα με το Τ100TA.

 

Σε android, τί θα πρότεινες πέραν του z2 ?

Σε android μόνο Sony.

Ούτε Samsung,ουτε Asus,ουτε Lenovo.

Εκτός αν περιμένεις από Αύγουστο και μετά που θα κυκλοφορήσουν νέα μοντέλα πχ ετοιμάζεται το ανανεωμένο Tab s2 που δεν θα έχει λογικά τα χάλια της παρόν σειράς.

 

Και η Asus θα βγάλει νέες προτάσεις

http://www.engadget.com/2015/06/01/asus-zenpad-s-8-0/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...