Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα φιλαρακια. Ψαχνω να παρω ενα κινητο για την κοπελα μου και θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη του. Εχει αυτη τη στιγμη το duos της samsung το οποιο κολλαει.

Αυτο το κινητο που θελω να της παρω

1) Να ειναι αφης (σχετικα μεγαλη οθονη)

2)Τιμη ΕΩΣ 150 ευρω

3) Sar να ειναι σχετικα μικρο γιατι με τα χρηματα αυτα θα ψαξουμε και για Κινεζο

 

Γενικα να ειναι για τα χρηματα του οτι καλυτερο θα μπορουσε να εχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια τι λετε αξιζει να δωσω το nexus για το lg;
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις μια pure android συσκευη με 2gb ραμ και lollipop(νομιζω τη πηρατε?) για να παρεις τι ακριβως?? Μη κανεις τετοιο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τα εξτρα της συσκευης συν οτι ειναι ποιο φρεσκια, μεγαλυτερη μπαταρια, μεγαλυτερη οθονη και καλυτερη μεταπωλητικη αξια απο κει και περα δεν εχω θεμα να αλλαξω το λογισμικο και να παιξω με το κινητο ουτε το νεξους ειναι με το λογισμικο της google
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια ακριβως θεση με σενα,ημουν πριν 3 βδομαδες,για το ιδιο κινητο,για τα ιδια κολληματα απο τις σαβουρες που εχει η samsung σε αυτη την κατηγορια και για τις ιδιες απαιτησεις με αυτα που ψαχνεις!

Της πηρα το lumia 640 xl και απλα το εχει λατρεψει!Δεν ξεκολλαει απο τα χερια της!

Εγω θα σου προτεινα το απλο lumia 640(εφοσον εχεις και το οριο στην τιμη),θελει κανα δυο μερες προσαρμογη γιατι ειναι διαφορετικο πολυ απο το android,αλλα θα το ξεχασει μετα!

Πραγματικα το κινητο με τα windows phone απλα πεταει,κολληματα μηδεν,δεν περιμενα να βγει τοσο καλο!

Πηγαινε σε καποιο καταστημα και τσεκαρε το!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προκειτε για αγορα αλλα για ανταλαγη και ετσι και αλλιως σκεφτομουν τελος καλοκαιριου να παρω αλλο... οποτε σε ενα τριμηνο ετσι και αλλιως θα αγοραζα κατι πολυ καλυτερο... Απλα αναρωτιεμαι αν μεχρι τοτε αξιζει να δωσω το νεξους γιατι με εχει κουρασει η μπαταρια η μνημη του και η απουσια ραδιο
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τα εξτρα της συσκευης συν οτι ειναι ποιο φρεσκια, μεγαλυτερη μπαταρια, μεγαλυτερη οθονη και καλυτερη μεταπωλητικη αξια απο κει και περα δεν εχω θεμα να αλλαξω το λογισμικο και να παιξω με το κινητο ουτε το νεξους ειναι με το λογισμικο της google

 

Οι 0.3 ιντσες ειναι μεγαλυτερη οθονη?? Οκ μεγαλυτερη μπαταρια. Γιατι δε λες ομως για ποιοτητα κατασκευης που ειναι απλα πλαστικουρα?

Οσο για τη μεταπωλητικη αξια μη νομιζεις 160 ευρω εχει τωρα με το που βγει το καινουργιο θα παει στα 120-130. Ασε που απο τα 3 τελευταια(g2,g3,g4) ειναι ακριβως ιδια.Για μενα ακου και το φιλο πιο πανω αν ειναι να κανεις μια αλλαγη να ειναι ουσιαστικη, μη πεφτεις κατηγορια, το κινητο σου δεν ειναι ακομα τοσο ξεπερασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οι 0.3 ιντσες ειναι μεγαλυτερη οθονη?? Οκ μεγαλυτερη μπαταρια. Γιατι δε λες ομως για ποιοτητα κατασκευης που ειναι απλα πλαστικουρα?

Οσο για τη μεταπωλητικη αξια μη νομιζεις 160 ευρω εχει τωρα με το που βγει το καινουργιο θα παει στα 120-130. Ασε που απο τα 3 τελευταια(g2,g3,g4) ειναι ακριβως ιδια.Για μενα ακου και το φιλο πιο πανω αν ειναι να κανεις μια αλλαγη να ειναι ουσιαστικη, μη πεφτεις κατηγορια, το κινητο σου δεν ειναι ακομα τοσο ξεπερασμενο.

 

Εχετε δικιο τεσπα μαλλον θα κρατησω το νεξους για ενα τριμηνο ακομα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα με λίγα λόγια. Κατατοπιστικοτατος. Άρα αξίζει η αγορά του έτσι; Ειδικά σε αυτή τη τιμη.

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα να εχει χειροτερη το z9 απο του z7 δε νομιζω πως παιζει περιπτωση. Οποτε γιατι να μην παμε στο 9 που ειναι και πιο ομορφο; Εκτος απο chipset τι αλλο εχει να ζηλεψει απο το z7? Ασε που και το z7 mini τρεχει στα 2GHz που για 801 μου φαινονται πολυ χαμηλα!

Το z7 mini στο πρότεινα επειδή είναι πιο φτηνό.. Υποστηρίζει όλες τις μπάντες και έχει καλή κάμερα.. Το βρίσκεις στα 200-220 ευρώ.. Έχει καλύτερο επεξεργαστή.. Ο πατέρας μου έχει το ZTE blade s6 που έχει τον ίδιο επεξεργαστή με το z9 mini.. Το z7 mini είναι πιο σβέλτο.. Το z7 mini τραβάει και 4Κ βίντεο.. Από εμφάνιση που λες είναι υποκειμενικό θέμα γούστου πάντα.. Αλλά το z7 έχει καλύτερες διαστάσεις.. Το z9 mini από specs είναι ανώτερο σε κάμερα και σε μπαταρία στα χαρτιά.. Στην πράξη δεν ξέρω.. και κάτι άλλο που ξέχασα είναι ότι το z7 mini υποστηρίζει 4G και στις 2 sim..Για μένα είναι καλό να πάρεις απόψεις στο νήμα από το z9 & z7 mini ..Αφού γέρνεις προς τη zte..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις αποψεις σου. Ανοιξα εδω θεμα γιατι λεω μηπως υπαρχει και καποια αλλη προταση περα απο ΖΤΕ. (επειδη αν αρχισω να ρωταω για vs στα θεματα των κινητων θα φαω παντοφλα :p ) Απλα της κοπελας μου της κολησε περισσοτερο το z9 (για εκεινη ειναι οχι για μενα).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι αναμεταξυ αυτων των 2 κινητων ποιο θα μου προτεινετε? Επιπλεον εχετε καπιο αλλο κινητο στα υποψην σας σε ετσι τιμες?
Link to comment
Share on other sites

κατι σαν το πρωτο θα προτιμουσα. εχει 2 σιμ? αντεχει γενικα? σε σκονη/νερο? ο φακος (σημαντικος) ειναι δυνατος?
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

Έχω μια φίλη η οποία θέλει να αποκτήσει το 1ο της smartphone.

Διαθέτει περί τα 250 ευρώ.

Θέλει να είναι "αξιόπιστο και όχι παντόφλα".

Ομολογώ πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με android ή windows κινητά, αλλά για τέτοιες περιπτώσεις θεωρώ πως το interface των Windows Phone είναι πιο εύκολο, συμφωνείτε;

Βέβαια με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα πως τα Microsoft Lumia μοντέλα κινούνται στις 5 και άνω ίντσες, τα μικρότερα μοντέλα είναι κάπως φτηνά, και θα ήθελε κάτι καλύτερο.

Υπάρχει κάποιο καλό μοντέλο ίσως άλλης εταιρείας σ'αυτή την τιμή με 4-4,5'' με καλή μπαταρία;

(Το πρώτο σοκ από τη μετάβαση σε smartphone νομίζω εκεί το παθαίνεις, στην μπαταρία).

Σε Android είδα πως παίζει σ'αυτή την τιμή το Samsung Galaxy S5 mini, είναι καλή περίπτωση;

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

God give me patience..

Just no more conversations..

Link to comment
Share on other sites

Αν την βολεύουν οι 4.7" η καλύτερη επιλογή σε windows phone είναι το Lumia 735 http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/phone/lumia735/ πιστεύω θα της φανεί πολύ καλή συσκευή για κάθε πιθανή χρήση και δε θα χρειαστεί να το αλλάξει για 4-5 χρόνια πιστεύω, αν πάλι θέλει κάτι μικρότερο τότε θα πρότεινα το Samsung Galaxy A3 me 4.5" οθόνη http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-devices/smartphones/galaxy-a/SM-A300FZYUVGR αλλά λόγω android θα τις βγάλει 2-3 χρόνια ανάλογα και με τη χρήση που θα κάνει βέβαια και οι δύο συσκευές είναι πολύ κομψές κάτι που είναι βασικό για μια γυναίκα και η αυτονομία τους είναι τουλάχιστον 1 με 2 ημέρες με μέτρια χρήση, για μεγαλύτερη αυτονομία αναγκαστικά πάει σε 5" συσκευή. Και τις 2 συσκευές που προτείνω τις έχουν γνωστές μου και είναι ικανοποιημένες. Καλύτερα να τις δει από κοντά σε κάποιο κατάστημα για να επιλέξει ποια της αρέσει περισσότερο. Edited by nismo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα 4.7'' δεν τα κοίταξα καν για να πω την αλήθεια.

Ίσως πάω κι εγώ σ'ένα κατάστημα για να τα δω από κοντά πριν της προτείνω κάτι.

Πάντως το A3 θεωρείς πως είναι καλύτερο από το ακριβότερο S5 mini;

God give me patience..

Just no more conversations..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις αποψεις σου. Ανοιξα εδω θεμα γιατι λεω μηπως υπαρχει και καποια αλλη προταση περα απο ΖΤΕ. (επειδη αν αρχισω να ρωταω για vs στα θεματα των κινητων θα φαω παντοφλα :p ) Απλα της κοπελας μου της κολησε περισσοτερο το z9 (για εκεινη ειναι οχι για μενα).

Εννοείτε να πάρει ότι θέλει το αμόρε σου ..Είναι να μην καρφωθεί κάτι στο μυαλό των γυναικών .. Έτσι είχε φάει φλασιά και η δικιά μου κοπέλα , όταν ψάχναμε για κινέζικο κινητό ...Ήθελε ντε και καλά να υποστηρίζει video call μέσω sim του παρόχου δηλαδή ..:p

Πήρε το coolpad f1 όλα μια χαρά .. Αλλά τώρα έφαγε σκάλωμα και θέλει ίδιο με το δικό μου(λόγου εμφάνισης και κάμερας) ..Αλλά το z7 mini δεν έχει βίντεο κλήση μέσω sim ...

εεε τώρα τι της λες? :X

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ψάχνω συσκευή για την αδελφή μου που να είναι αξιόπιστη για να μην έχω να την ακούω μετά σκαφτόμουν να πάρω από έξω το ποσό που διαθέτω είναι μαξ μέχρι 160 ευρώ θέλω να έχει dual sim τα υπόλοιπα τα αφήνω πάνω σας έχω δει τα ELEPHONE, UMI , Lenovo, XIAOMI δεν ξέρω τι να πρώτο ψάξω.....

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, θελω για μια φιλη δικαρτο απαραιτητα , android κινητο απο Ελλαδα εως 150 ευρω

Πηρε 2 κινεζικα τον τελευταιο χρονο και οπως μου ειπε της βγηκαν σκαρτα

Δεν εχει θεμα για τα επιλεον χαρακτηριστικα του, αυτα που ανεφερα...γενικα μου ειπε να μην κολλαει με τις 2 sim

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Μονο απο τις πληροφοριες του τιτλου ειναι δυσκολο για καποιον να σου κανει προταση. Το budget που διαθετεις ποσο ειναι? Απο ελλαδα ή απο εξωτερικο η αγορα?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αndroid δυσκολα στο μπατζετ που λες επωνυμο............Εδω εισαι χωρις δευτερη κουβεντα κατα την γνωμη μου μεχρι 150 ευρω απο Ελλαδα:

 

https://www.skroutz.gr/s/6487622/Microsoft-Lumia-640-3G-Dual-8GB.html

 

 

Η αν επιμενει στο android αλλα θελει να παρει κατι αξιοπρεπες........λιγο πανω απο το μπατζετ της εδω:

 

 

http://www.bestprice.gr/item/2154416613/motorola-moto-g-2nd-gen-8gb-dual.html?qid=32QGV93yV5M_e2254&seq=1

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...