Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

θέλω ένα κινητό για φίλη γύρω στα 150€ από Ελλάδα.

Είμαι ανάμεσα σε LG Bello προσφορά από πλαίσιο στα 149,

και LG Mini και Galaxy S4 Mini από Skroutz.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!Εχω το note 3 και σκέφτομαι να το αντικαταστησω με το Lg Flex 2 λόγω και της προσφοράς στα 299€.Το παρήγγειλα ήδη αλλά μπορώ να το ακυρώσω.Αξιζει;;;

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο αυτά κινητά αν και απέχουν ένα έτος και ανήκουν στην ίδια εταιρεία έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους όπως η αποσπώμενη μπαταρία vs unibody κατασκευή, επεκτάσιμη μνήμη vs μη, γυαλί,μέταλλο vs πλαστικό, αδιαβροχοποίηση το ένα, το άλλο όχι χωρίς να κοιτάξουμε επεξεργαστές, ram, οθόνη, κάμερες που προφανώς στο S6 είναι βελτιωμένα. Εσύ τι ζητάς είναι το ζήτημα για να πάρεις απάντηση αν αξίζει η διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το z3 compact εδώ και 4 μήνες. Είμαι σχεδόν πολύ ευχαριστημένος από το κινητό, αλλά λίγο του ότι βαριέμαι σχετικά γρήγορα μία συσκευή, ψάχνω κάτι σε πιο premium κατασκευή. Να επισημάνω ότι δεν καίγομαι τόσο πολύ να το δώσω εκτός και αν η αλλαγή είναι προς το πολύ καλύτερο. Βασικά είμαι μεταξύ δύο επιλογών, του HTC m8 gunmetal grey και του Nokia Lumia 930. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου Windows phone και η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο επιφυλακτικός στη μετάβαση.

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, απλά κάνω αρκετές ώρες viber και browsing με Wifi και κάποιες φορές με Data .

Με ενδιαφέρει να έχει καλή διάρκεια μπαταρίας και σχετικά καλή κάμερα (για λήψη τοπίων αλλά και της κόρης μου :D).

Εάν το Nokia μπορεί να βγάλει 2 μέρες με αρκετό browsing θα το προτιμήσω καθώς μου αρέσει πάρα πολύ εμφανησιακά, έχει καλή τιμή και από ότι ακούω η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδωσα το z3c στη γυναικα μου και πηρα το galaxy alpha . η μπαταρια του Ζ3 ειναι μακραν καλυτερη, αλλα μου αρεσει η οθονη του αλφα περισσοτερο και η φωτο του.

παρε και μια 2500mha μπαταρια με 40Ε για το αλφα και εισαι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα LG BELLO μαύρο το οποίο αγόρασα στις 15/4.

Το πουλάω επειδή σαν παλιός χρήστης iphone δυσκολεύομαι πολύ με το android.

Αν δεν έχεις πάρει ακόμα και το θέλεις (ή κάποιος άλλος) επικοινώνησε μαζί μου.

Η τιμή είναι 100 ευρώ και είναι καινούριο στο κουτί του.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είμαι καιρό έξω απ' το παιχνίδι των smartphones και έχω χάσει επαφή, κυρίως με τα από ανατολάς.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το Samsung Galaxy S2 με Cyanogenmod 11. Με καλύπτει σχεδόν πλήρως, πρακτικά δε θα το άλλαζα, εκτός απ' την μπαταρία του, που πλέον βγάζει δε βγάζει 8 ώρες με φυσιολογική χρήση (ανοιχτά data σε 3g, auto brightness, push email και τίποτα messengers). Έχω πάντα μαζί και μια 2η μπαταρία, κινέζικη, που αν και "καινούργια" έχει την ίδια ή και χειρότερη αυτονομία.

 

Θα ήθελα να πάρω κάτι καινούργιο, 5" οθόνη σε 720p τουλάχιστον, σχετικά future proof ανάλογα και τη τιμή, καλό battery life, δυνατό ηχείο (δε με απασχολεί για media αλλά για τα ringtones/notificiations περισσότερο) και αν έχει, έστω unofficial, support από Cyanogenmod (αν και εκεί δεν παρακολουθώ πλέον, υπάρχει κάτι καλύτερο; το AOSP lolliop πως είναι; ) τόσο το καλύτερο.

Θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα, καθαρά για λόγους service/εγγύησης, αν τύχει κάτι, βέβαια έχω πάρει και απ' έξω επομένως δεν είναι πρόβλημα ιδιαίτερο.

Budget όπως αναφέρει και το τίτλο είναι 200€, ενδεχομένως και παραπάνω αν βρεθεί κάτι καλό.

 

Έχω ψιλοτσεκάρει το Lenovo K3 Note, Meizu M1 Νote και το Οppo find f7a (που ξεφεύγει σε budget αλλά είδα έχει ένα bundle deal στα 349 με extra πράματα που το κάνουν να αξίζει). Από τα 3 νομίζω προτιμώ το Κ3 αλλά δεν έχω καταλάβει αν όντως υπάρχει σε άλλα χρώματα ή μόνο σε ένα κίτρινο, που δεν είμαι αρκετά μοδάτος για να το υποστηρίξω.

Αν υπάρχει κάτι σε πιο mainstream, καθαρά για λόγους εγγύησης, με αντίστοιχες δυνατότητες σε κοντινή τιμή (max 300€) το συζητάμε.

 

Παράλληλα, θυμήστε μου, υπάρχει ένα e-shop με αποθήκη στη Θεσσαλονίκη για ασφαλέστερες αγορές όσο αφορά τελωνεία κτλ, ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το ZTE Blade L2 είναι πιό λεπτό από το Lenovo κατά 1 χιλιοστό http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6674&idPhone2=6367. Από Κίνα έχεις σκεφτεί; Εγώ θα σου πρότεινα το Huawei Ascend G620s που είναι η καλύτερη πρόταση σε μερικά χρήματα παραπάνω http://www.skroutz.gr/s/5838452/Huawei-Ascend-G620s-8GB.html
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Για δυνατό ηχείο και γενικότερα αξιοπιστία πας σε Motorola Moto G 4G 2nd Gen το οποίο είναι καινούργιο με καλύτερη αυτονομία από τον προκάτοχό του.

 

Αν θες 2 GB RAM και παραμετροποίηση (υποστήριξη και αλλαγές ROM) τότε κοιτάς το Coolpad F1 το οποίο πάντως από Κίνα το βρίσκεις περίπου στα 120€.

 

Τέλος εαν μπορείς δίνεις λίγα παραπάνω και παίρνεις το LG G2 το οποίο είναι η καλύτερη συσκευή στην τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας.. Σκέφτομουν να αγοράσω ένα από τα δυο αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.. Υπόψιν ότι δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ gamer. Το κινητό το χρειάζομαι για social media, ταινιούλες κάνα email τέτοια πράγματα. Πιο είναι πιο λεπτό ? πιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας κλπ.

 

Μήπως υπάρχει καλύτερη πρόταση σε 5άρα οθόνη και χρήματα 100-110 ευρώ;

 

Ευχαριστώ

Θα προτιμούσα το Lenovo λόγο καλύτερης οθόνης (IPS έναντι TFT) και περισσότερης εσωτερικής μνήμης (8GB έναντι 4GB). Αυτά με βάση τα specs γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις 2 συσκευές οπότε μπορεί να έχουν θέματα που δεν "φαίνονται". Πάντως από Ελλάδα σε 5ιντσο είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάτι απόλυτα ικανοποιητικό σε αυτές τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,τα φωτα σας παρακαλω...είμαι αναμεσα στο Meizu M1 Note,Lenovo K3 Note, Lenovo Vibe X2 απο κινα μερια αλλιως απο ελλαδα κλασσικα LG G2...κυριως για καμερα και κανενα βιντεο το θελω τι προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Το LG G2 είναι ωραιότατο αλλά χτυπάει στη τιμή λίγο. Είναι βέβαια πιο σίγουρη λύση, από άποψη ασφάλειας και support.

Γιατί συγκεκριμένα το Coolpad F1 για υποστήριξη σε custom ROMs;

Το Motorola Moto-G 2nd Gen πιστεύω πως θα έχει θέμα, μελλοντικά, με το 1GB μνήμη και ενδεχομένως με τη μπαταρία του. Παράλληλα, με είχε ενοχλήσει η Motorola σαν εταιρία, κάποτε που είχα το Milestone, με καθυστερήσεις και διάφορες κωλοτούμπες.

 

Κάποια γνώμη για τα 3 που ανέφερα;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα από Κίνα το πιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο είναι το Coolpad F1

 

Tο έχει και προσφορά στο minideal στα 125, 2άρα ραμ, φαίνεται πολύ δυνατό...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το ΝΟΤΕ 3 και δεν το αλλαζω για ΚΑΝΕΝΑ λογο οχι τουλαχιστον μεχρι να βγει το ΝΟΤΕ 6 που θα αξιζει τον κοπο να το αλλαξω, το εχω ακριβως 1 χρονο και εχει ακομα πολλα ψωμια απο καθε αποψη. Οι επεξεργαστες αυτη τη στιγμη δε διαφερουν και πολυ απο τον 800 του ΝΟΤΕ 3 καθως και ειναι και οι πρωτοι 64 bit που κυκλοφορουν στην αγορα. Ας παλιωσουν λιγο οι 64 bit αν διορθωσουν οι εταιρειες τα πρωτα λαθη που θα προκυψουν και μετα βλεπουμε, παντως η αλλαγη δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου. Τα 300 ευρο σημερα ειναι πολλα μη τα σκορπιζεις για κατι σχεδον το ιδιο ενω εχεις ηδη κατι κορυφαιο. Αν εχεις παιδια παρε κατι για τα παιδια σου η για το σπιτι. Πιο πολυ τοπο θα πιασουν εκει. Οταν εξελιχθει η τεχνολογια κανε οτι βηματα θες απο εκει και περα. Εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.
Ericsson t10s, Nokia 3310, Nokia 6210, Nokia 3510i, sharp gx30i, Sony Ericsson k800i, Sony Ericsson x10 mini, Sony xperia sole, Samsung note 3 και η λιστα συνεχιζεται...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το LG G2 είναι ωραιότατο αλλά χτυπάει στη τιμή λίγο. Είναι βέβαια πιο σίγουρη λύση, από άποψη ασφάλειας και support.

Γιατί συγκεκριμένα το Coolpad F1 για υποστήριξη σε custom ROMs;

Το Motorola Moto-G 2nd Gen πιστεύω πως θα έχει θέμα, μελλοντικά, με το 1GB μνήμη και ενδεχομένως με τη μπαταρία του. Παράλληλα, με είχε ενοχλήσει η Motorola σαν εταιρία, κάποτε που είχα το Milestone, με καθυστερήσεις και διάφορες κωλοτούμπες.

 

Κάποια γνώμη για τα 3 που ανέφερα;

Η προτάσεις μου είναι για αγορά από Ελλάδα έως 200€. Γι'αυτό και προτείνω το Coolpad F1 το οποίο έχει μια ολόκληρη κοινότητα από πίσω του, είναι δοκιμασμένο όσο ίσως κανένα άλλο Κινέζικό, νομίζω θα πάρει και επίσημα Lollipop και στο forum έχει νήμα το οποίο παίζει να είναι το μεγαλύτερο για συσκευή (κοντά στα 15.000 σχόλια) που σημαίνει πως ότι πρόβλημα και να αντιμετωπίσεις το πιο πιθανό είναι να βρεις ανταπόκριση και λύση.

 

Tο Motorola θεωρείτε μια από τις καλύτερες Mid range συσκευές με καλή επίσημη υποστήριξη από την εταιρία και δυνατά ηχεία κάτι το οποίο το ζητάς σε αυτά που θέλεις να έχει η καινούργια συσκευή σου. Και μιλάω βέβαια για το καινούργιο μοντέλο (2015) που έχει καλύτερη μπαταρία.

 

Για αυτά που ανέφερες θα έπαιρνα σαφώς το Oppo. Αλλά αφού θεωρείς καλή περίπτωση το Oppo στα 349€ γι'αυτό σου πρότεινα κι εγώ το LG G2 από Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θελω να αγορασω ενα κινητο και οπως εγραψα και στον τιτλο ειμαι αναμεσα στο LG Βello η στο Lumia 535.εσεις τι μου προτεινετε?

 

Lumia 640 καλυτερα η lg l90 αν δεν σε απασχολει που ειναι 4.7 .Το Bello εχει χαλια αναλυση το κοιτουσα πριν παρω το lg l90.Το 535 το ειχα για 3 μερες ακριβως και με το καινουργιο update η οθονη μου δεν καταφερε να αναγνωρισει 2-3 δαχτυλα.Ενα 5% υποστηριζουν πως δεν εχουν θεμα με το touch.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το ΝΟΤΕ 3 και δεν το αλλαζω για ΚΑΝΕΝΑ λογο οχι τουλαχιστον μεχρι να βγει το ΝΟΤΕ 6 που θα αξιζει τον κοπο να το αλλαξω, το εχω ακριβως 1 χρονο και εχει ακομα πολλα ψωμια απο καθε αποψη. Οι επεξεργαστες αυτη τη στιγμη δε διαφερουν και πολυ απο τον 800 του ΝΟΤΕ 3 καθως και ειναι και οι πρωτοι 64 bit που κυκλοφορουν στην αγορα. Ας παλιωσουν λιγο οι 64 bit αν διορθωσουν οι εταιρειες τα πρωτα λαθη που θα προκυψουν και μετα βλεπουμε, παντως η αλλαγη δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου. Τα 300 ευρο σημερα ειναι πολλα μη τα σκορπιζεις για κατι σχεδον το ιδιο ενω εχεις ηδη κατι κορυφαιο. Αν εχεις παιδια παρε κατι για τα παιδια σου η για το σπιτι. Πιο πολυ τοπο θα πιασουν εκει. Οταν εξελιχθει η τεχνολογια κανε οτι βηματα θες απο εκει και περα. Εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.

Κατ' αρχην σ ευχαριστω!Για να πω την αληθεια,ειχα παρει και lg3 16gb προσφατα,παλι με προσφορα και απογοητευτηκα σε σχεση ΝΟΤΕ 3!!Αλλα νομιζω οτι η προσφορα για το Flex 2 στα 299 ειναι παρα πολυ καλη!!Οποτε υπαρχει και η περιπτωση να το παρω για να το δοκιμασω κι αυτο και αν δε μου αρεσει,το πουλαω!!;)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει περίπτωση να βρεις nexus 6 με 300€ τότε δεν θα κοίταξα το oppo. Και τα δύο θηρία είναι σε μέγεθος. Τώρα στο μέγεθος που θες, βρίσκεις galaxy alpha & z3c. Στα 200+ θα πήγαινα σε g2.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...