Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου, έχω το Meizu M1 Note 32GB περίπου 15 μέρες, το κινητό είναι γαμάτο, δεν παίζεται.

Κατασκευή : Πλαστικό αλλά τέλειας ποιότητας, καμία σχέση με φτηνιάρικα κινέζικα.

Μνήμη : Θα σου πω μόνο πως άνοιξα ταυτόχρονα, Real Racing 3, Fifa 15, Candy Crash και Firefox και έκανα εναλλαγή μεταξύ τους χωρίς να έχει το παραμικρό κόλλημα.

Επεξεργαστής : Πετάει, ο αδερφός μου έχει το Xiaomi Redmi Note και το Meizu είναι ΠΟΛΥ ανώτερο.

Η οθόνη είναι από τις καλύτερες που έχω δει μετά από το iPhone6 plus.

Δεν ξέρω για το Jiayu γιατί δεν το έχω δει από κοντά, μπορεί να είναι το ίδιο καλό αλλά εγώ το Meizu το πρωτείνω με κλειστά μάτια.

Μειονέκτημα μόνο η έλλειψη SD κάρτας, αν πάρεις το 16άρι, εγώ με τα 32 είμαι καλημένος.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

Έχει η κοπελα μου επιδότηση απο την κοσμοτε και της δίνουν τα εξης τηλεφωνα galaxy core 2, xperia e3, xperia m2, xperia e1, lg spitit 4g, ενα lumia σε 35.. αυτή έχει σημειωσει χ35 και ενα htc desire 510. Εσείς για κοπελα με χρηση λίγο νετ facebook viber, και mail.., τι θα διαλεγατε;
Link to comment
Share on other sites

Aπό τα Αndroid, εγώ το Lg Spirit θα έπαιρνα που ακούω καλά λόγια ή το Μ2... Για το Lumia δεν ξέρω σε ποιο χ35 αναφέρεσαι, γιατί νομίζω υπάρχουν 3 (435, 535, 635)... Αν ήταν πάντως να πάω σε Lumia, θα περίμενα λίγο να φέρει η Cosmote το φρέσκο 640 που φαίνεται άριστο VFM και θα παίξει κοντά στην τιμή των τηλεφώνων που ανέφερες...
Link to comment
Share on other sites

Το sony m2 θα επαιρνα εγω. Δειχνει all round καλη συσκευη οσο εχω ακουσει.

Το lg spirit ειναι καλυτερο στα χαρτια καθως εχει ελαφρως καλυτερο επεξεργαστη, android 5, καλυτερη αναλυση οθονης. Δε θα το επαιρνα προσωπικα διοτι εχω μετριοτατη εμπειρια με τα lg. Το g2 που ειχα ειχε εξαιρετικα αδυναμο gps, δεν χτυπαγε το ξυπνητηρι στα καλα καθουμενα. Το l9ii επισης buggy, μου χε τυχει να μην δουλευει μικροφωνο ακουστικο και να θελει επανεκκινηση. Επισης μου εκλεινε το ραδιοφωνο στα καλα καθουμενα οταν ακουγα και τελος στη συσκευη ετριζαν υπερβολικα τα πλαστικα.

Να ηταν συμπτωση; Μακαρι να ειναι οκ τα νεα μοντελα, εγω δε θα ρισκαρα απλα. Τι να πω ειχε και ο αδερφος μου lg και ειχε κι αυτος προβληματα. Απ την αλλη εχω γνωστο με lg bello ο οποιος ειναι ευχαριστημενος. Εξαρταται ποσο "ψειρας" εισαι και τι απαιτησεις εχεις απο το κινητο παντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lumia δεν θα επαιρνα ουτε με σφαιρες διοτι το λειτουργικο εχει bug με τις ειδιποιησεις εφαρμογων τυπου viber facebook κλπ, εδω και χρονια και δεν τα εχουν διορθωσει. Στα καλα καθουμενα δεν ερχονται ή ερχονται καθυστερημενα. Επισης τα windows εχουν ακομα ελλειψεις σε εφαρμογες, και ιδιαιτερα η εφαρμογη του facebook, που θα ενδιαφερει πολλους, εχει ελλειψεις και μικροπροβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..θα ηθελα παρακαλω την βοηθεια σας να επιλεξω μια συσκευη..

Το huawei honor 6 32 μου αρεσε γιατι ειναι dual active και το βρίσκω στα 310us(32gb).με προβληματιζει λιγο η gpu.. Το jiayu s3 ακουω τα καλυτερα(δεν λειπουν μικροπροβληματα) και το meizu (με χαλαει λιγο που δεν ειναι τελειως μαυρο ή ασπρο) που εχει υποστήριξη, αλλα η 32 εκδοση πηγαινει στα 250..αξιζει τα 50 παραπανω να παω στο huawei honor 6? Τα 300 δεν εχω προβλημα να τα δωσω φτανει να δικαιολογουνται σε σχεση με τα αλλα.. Κατοχος lg g2 32gb.

Please help!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της αποψης οτι μεχρι 200ε μονοδρομος ειναι τα windows phone. βεβαια εσεις ξερετε καλυτερα για αυτο και ρωταω. Αυτο to x35 (εξ"ι" 35) δεν το ειχα σκεφτει χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω το Meizu M1 Note 32GB περίπου 15 μέρες, το κινητό είναι γαμάτο, δεν παίζεται.

Κατασκευή : Πλαστικό αλλά τέλειας ποιότητας, καμία σχέση με φτηνιάρικα κινέζικα.

Μνήμη : Θα σου πω μόνο πως άνοιξα ταυτόχρονα, Real Racing 3, Fifa 15, Candy Crash και Firefox και έκανα εναλλαγή μεταξύ τους χωρίς να έχει το παραμικρό κόλλημα.

Επεξεργαστής : Πετάει, ο αδερφός μου έχει το Xiaomi Redmi Note και το Meizu είναι ΠΟΛΥ ανώτερο.

Η οθόνη είναι από τις καλύτερες που έχω δει μετά από το iPhone6 plus.

Δεν ξέρω για το Jiayu γιατί δεν το έχω δει από κοντά, μπορεί να είναι το ίδιο καλό αλλά εγώ το Meizu το πρωτείνω με κλειστά μάτια.

Μειονέκτημα μόνο η έλλειψη SD κάρτας, αν πάρεις το 16άρι, εγώ με τα 32 είμαι καλημένος.

Σε ποιο χρωμα το εχεις? Με χαλαει που δεν ειναι ενα χρωμα μπρος πισω..το πισω καπακι βγαινει? Μπορουμε να βαλουμε κανενα αλλο μαυρο π.χ? Εστω καμμια θηκη?αν ηταν ολο μαυρο θα το ειχα ηδη παραγγειλει!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της αποψης οτι μεχρι 200ε μονοδρομος ειναι τα windows phone. βεβαια εσεις ξερετε καλυτερα για αυτο και ρωταω. Αυτο to x35 (εξ"ι" 35) δεν το ειχα σκεφτει χαχαχα

 

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι (αλλά αυτά είναι προσωπικές απόψεις), απλά απαντάμε με βάση αυτά που αναφέρεις... Από Lumia, περίμενε λίγες μέρες το 640 που είναι σε αυτά τα λεφτά και φαίνεται εξαιρετικό αλλά να δούμε λίγες κριτικές ακόμα... Αν δε την ενδιαφέρουν games και το χάος των εφαρμογών του Android, είναι μια χαρά επιλογή...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε αντίστοιχο δίλημμα αν και ήθελα το κινητό για λίγο διαφορετική χρήση. Το μόνο σίγουρο που άκουσα κι εγώ όπου ρώτησα ήταν ότι με κανένα δε θα κάνεις λάθος.

 

Εγώ επέλεξα το G3 γιατί όπως είπες ήταν πιο καινούριο, πιο όμορφη η οθόνη του στα μάτια μου, είχε καλύτερη camera (την οποία έχω ευχαριστηθεί) και δεν με ενοχλούν καθυστερήσεις τύπου «κάνει 1" να ανοίξει η εφαρμογή, απαράδεκτο!» ή μικρολόξυγγες στο UI που απλώς δεν δίνουν πάντα μια smooth εμπειρία χρήσης όπως σε άλλα κινητά.

 

Η μπαταρία; Τρώγεται. Αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια για πάνω από 4-5 ώρες ώσπου να βρεις πρίζα, πήγαινε στο G2 που δε θα σε αφήσει. Πάρε μια απόφαση, βάλτα δίπλα δίπλα, παίξε λίγο και δες τι σου αρέσει. Δε θα σου το φέρει κανείς έτοιμο, δικά σου είναι τα χρήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Lumia ειναι καλα τηλεφωνα(εχω δει το 535,530,520 και 625).Τα εχω πιασει και ο ιδιος να δω πως ειναι.Ειδα στο 530 οτι το facebook app ειναι καλοσχεδιασμενο και δουλευει πιο καλα απο του Android χωρις περιεργα κολληματα.Το messenger εχει αμεση ειδοποιηση για μηνυμα αλλα δεν εχει τα κυκλακια για συνομιλια(3 μπορεις να εχεις ενω εισαι εξω απο το μεσεντζερ) και σε βαζει στο messenger app.Ειδα εχει αρκετες εφαρμογες οπως tapatalk,sports tracker,e-radio,twitch,photoshop express,viber,instagram

(σε beta ακομη αλλα δουλευει σχετικα καλα).Εχει ελλειψεις ομως σε εφαρμογες που βρισκουν κωδικους wifi(π.χ το γνωστο greek wpa finder).Games εχει αρκετα αλλα οχι ολα+δεν εχει τις σαβουρες του Play Store κατι που το θεωρω θετικο.Αμα ειναι το 535 αξιζει τα λεφτα του(η αφη δεν ειναι καλη αλλα εχει φλας στην πισω καμερα και μπροστινη 5mp για selfies κατι που θα το εκτιμησει μια κοπελα).

Τα πιο καλα ειναι τα m2,spirit,lumia και e3.Τα υπολοιπα απλα αστα στην ακρη γιατι εχουν θεματα(λιγη ram στο samsung,χωρις φλας το htc,το e1 χαλια specs και καμερα της πλακας...).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια. Αποφασισε ποσες ιντσες θες κινητο, 5 ή 5.5? Μετα πες μας προτεραιοτητες διοτι η καθε συσκευη εχει καλα και κακα στοιχεια. Οι τιμες που ειδα (fastcardtech) λενε 280$ για huawei και 219$ meizu με κουπονι (ILOVEFCT2015) & 199$ jiayu s3 (3GB - απο vickmall).

 

Θα σου πω μειονεκτηματα.

 

Το honor το παρακολουθησα στο νημα του και ολοι ειναι αρκετα ευχαριστημενοι απο αυτο, αλλα δεν το αγορασα ποτε γιατι μου την εσπασαν τα on screen buttons. Εκει παιζει η λυση με τη μεμβρανη που τα ενεργοποιει στο μπεζελ, αλλα προσθετεις αλλα 25 δολλαρια και την βρισκεις δυσκολα (b2cbuying).

 

Το jiayu S3 το εχω δωσει στον αδερφο. Καλο κινητο για τα λεφτα του. Εχει θεμα με το video (pixelιαζει πολυ) που λογικα δεν ειναι hardware και γενικα ακομα το software εχει μικροχαζομαρες που θα φτιαξουν πιστευω αργοτερα. Επισης, αν και ακομα δεν εχει παρατηρησει ο bro κατι, αρκετα reviews ανααφερουν οτι η υπαρξη γοριλα ελεγχεται...

 

Το meizu (που εχω στα χερια μου) δεν εχει κανενα μεινοκετημα στα ματια μου. Οκ εχει 1GB λιγοτερο που ισως στο μελλον μετρησει, τωρα δεν με απασχολει. Επισης το οτι δεν παιρνει SD, ισως του μετρηθει σαν δευτερο μειονεκτημα, αλλα στα 32GB δυσκολα θα εχεις θεμα. Καποιοι στο νημα αναφερουν οτι τα λεντακια του κεντρικου κουμπιου δεν αναβουν ομοιομορφα, αλλα πρωτον εγω δεν εχω τετοιο θεμα και δευτερον οσοι το εχουν αναφεραν οτι λυθηκε με λιγες ωρες παραμονη στον.. ηλιο! Δες το νημα για περισσοτερες λεπτομερειες.

 

Ξαναλεω, πες προτεραιοτητες και αποφασισες τι ιντσες θες. Καλη επιλογη ειναι και το ZTE nubia Z9 mini, που ειναι φρεσκο ακομα και αδοκιμαστο, επισης στις 5 ιντσες και με καλα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει το μεγεθος..θα ηθελα μια αξιοπιστη συσκευη για 1 χρονο τουλαχιστον..εγω vickmall κοιταξα και το 32gb το λευκο το εχει 250..το fastcardtech ειναι αξιοπιστο? Το meizu σε ποιο χρωμα το εχεις? Δεν φαινεται ασχημη η δυχρωμια(μαυρο εμπρος και λευκο πισω)? Ειμαι κατοχος g2 και θα ηθελα κατι σε δικαρτο εξισου καλο.ταβανι τα 300 δολλαρια.. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει και απο vickmall & fastcardtech, αξιοπιστα και τα 2. Ξαναβαζω τις τιμες γιατι ισως μπερδευτηκες, (fastcardtech) 280$ για huawei και 219$ meizu με κουπονι (ILOVEFCT2015) & 199$ jiayu s3 (3GB - απο vickmall).

 

Το meizu το εχω στο λευκο και οχι δεν ειναι καθολου ασχημη η διχρωμια. Αν σκεφτεις οτι με σβηστη οθονη, παλι μαυρο θα ειχες μπροστα θεωρω οτι ειναι πιο ομοιομορφο. Εξαλλου, εχεισ παντα την επιλογη της θηκης που την περνεις σε μαυρο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει και απο vickmall & fastcardtech, αξιοπιστα και τα 2. Ξαναβαζω τις τιμες γιατι ισως μπερδευτηκες, (fastcardtech) 280$ για huawei και 219$ meizu με κουπονι (ILOVEFCT2015) & 199$ jiayu s3 (3GB - απο vickmall).

 

Το meizu το εχω στο λευκο και οχι δεν ειναι καθολου ασχημη η διχρωμια. Αν σκεφτεις οτι με σβηστη οθονη, παλι μαυρο θα ειχες μπροστα θεωρω οτι ειναι πιο ομοιομορφο. Εξαλλου, εχεισ παντα την επιλογη της θηκης που την περνεις σε μαυρο χρωμα.

Αν το παρω το meizu απο fastcardtech έρχεται με playstore και ελληνικα? Πρεπει να τα ζητησω? Να το αφησω καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

To playstore εγω το περασα κατευθειαν μονος μου. Για λεπτομερειες διαβασε το νημα, ειναι πολυ ευκολο. Ελληνικα κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει και απο vickmall & fastcardtech, αξιοπιστα και τα 2. Ξαναβαζω τις τιμες γιατι ισως μπερδευτηκες, (fastcardtech) 280$ για huawei και 219$ meizu με κουπονι (ILOVEFCT2015) & 199$ jiayu s3 (3GB - απο vickmall).

 

Το meizu το εχω στο λευκο και οχι δεν ειναι καθολου ασχημη η διχρωμια. Αν σκεφτεις οτι με σβηστη οθονη, παλι μαυρο θα ειχες μπροστα θεωρω οτι ειναι πιο ομοιομορφο. Εξαλλου, εχεισ παντα την επιλογη της θηκης που την περνεις σε μαυρο χρωμα.

P. S το huawei honor 6 που εχει 270 ειναι η εκδοση για κινα(TD-LTE) απλα μην μπερδευτει κανεις.

Στα 220 το μειζου 32gb δεν εχει αντιπαλο απλα ανησυχω για το καταστημα λιγο.. Το vickmall εμπιστευομαι αλλα εχει 250 εκει.

Link to comment
Share on other sites

https://www.fastcardtech.com/HUAWEI-Honor-6-Octa-Core-WCDMA-Phone.html

 

Στις μπαντες αναφερει:

 

Connectivity Technology: GSM + WCDMA + TD-LTE(Dual Micro Simcards)

 

Αφου εχει WCDMA και ειναι δικαρτο, δεν γινεται να μην εχει περαν του TD-LTE & FD-LTE. To λεω διοτι βασει μοντελων που κυκλοφορουν οσα ειναι δικαρτα μοντελα εχουν ενεργοποιημενα και τα 2. Ισως να τους ξεφυγε, ισως να μην ειναι δικαρτο (αμφιβαλλω).

 

http://www.gsmarena.com/huawei_honor_6-6461.php

 

Available versions:

- H60-L01 TDD LTE (Single SIM)

- H60-L02 FDD&TDD LTE, HSDPA

- H60-L04 FDD&TDD LTE, HSDPA (Single SIM)

- H60-L12 FDD LTE, HSDPA, NFC

- H60-L12 FDD LTE, NFC

 

Δεν χανεις τιποτα να τους ρωτησεις, μην σε παρω στο λαιμο μου. Με fastcardtech δεν ειχα ποτε θεμα στο τι παρελαβα μεχρι τωρα. Support δεν γνωριζω, διοτι δεν ειχα ποτε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο απο αυτα ειναι καλυτερο? Το θελω για δωρο στην κοπελα μου. Η μπαταρια την νοιαζει να βγαζει ωραιες φωτογραφιες και κατα βαση η μπροστινη για SELFIE και να μην κολλαει σε εφαρμογες οπως viber Κλπ κλπ και διαφορα παιχνιδακια του φβ. Ποια ειναι η γνωμη σας; Το μπατζετ παει αυστηρα στα 200 ευρω. Ευχαριστω πολυ :) :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...